הצעת חוק חדשה: 23 ח”כים דורשים לייצא קנאביס לחו”ל

נראה שחברי הכנסת דואגים להכנסות מייצוא קנאביס לפני צדק לאזרחי המדינה המופללים. לא פחות מ-23 חברי כנסת הגישו הצעת חוק חדשה שתשנה את פקודת הסמים כך שיותר ייצוא של קנאביס לחו”ל. “מטרת הצעת החוק היא לקיים הפרדה בין האיסור על מסחר בקנאביס ובין ייצוא קנאביס רפואי,” הם מסבירים.

בזמן שחברות הכנסת תמר זנדברג ושרן השכל מגישות הצעות חוק הקוראות להסדרת שוק הקנאביס בישראל, להפסקת הפללת הצרכנים או להתרת גידולי המפ, יש חברי כנסת שדואגים קודם לדברים אחרים.

ייצוא של קנאביס לחו”ל כך מסתבר, חשוב במיוחד ללא פחות מ-23 חברי כנסת שהגישו הבוקר (ג’) הצעת חוק חדשה לתיקון פקודת הסמים המסוכנים כך שתתיר ייצוא של קנאביס לחו”ל.

“מטרת הצעת החוק היא להסדיר ולקיים הפרדה ברורה בין האיסור על כל מסחר בקנאביס כסם מסוכן על פי הגדרתו בפקודה זו, ובין ייצוא קנאביס רפואי המותר כיום בשימוש רפואי בהתאם,” נכתב בדברי ההסבר בצמוד להצעת החוק.

ההצעה עצמה קוראת לתיקון הפקודה כך שלא תבטל אף אחד מהחוקים הקיימים, אך תגדיר מושג חדש בפקודת הסמים: “קנאביס רפואי”.

על פי הגדרה זו “קנאביס רפואי” יהיה “צמח הקנאביס בצורתו הטבעית כתפרחות או מעובד לכדי תכשיר, שכולל את כל החומרים הקיימים בו באופן טבעי, אשר גודל, הופק או עובד בידי עוסק שהורשה לכך, לצרכים רפואיים, בהיתר מאת המנהל.”

בנוסף יוגדר סעיף חדש נוסף בשם “ייצוא קנאביס רפואי” ועל פיו “הוראות סעיף 13 [האוסרות על ייצוא קנאביס] לא יחולו על ייצוא של קנאביס רפואי.”

על פי הערכות מדובר במהלך שיאפשר בעיקר לתאגידים גדולים כדוגמת ‘טבע’, שנכנסה לאחרונה לשוק עם המשאף החדש שלה, לחלוש על ענף הייצוא המשגשג. החשש של אותם תאגידים הוא שאיחור האישור לייצוא יביא מדינות אחרות להקדים את ישראל בדרך להתעשרות.

ההצעה הוגשה על ידי חברי כנסת רבים, ודווקא לא כולל את חברות הכנסת המוכרות כפעילות בתחום. שמות החותמים: יואב קיש, אורי מקלב, נאוה בוקר, ענת ברקו, רועי פולקמן, אלעזר שטרן, יגאל גואטה, יהודה גליק, חיים ילין, איתן ברושי, אורלי לוי אבקסיס, רוברט אילטוב, טלי פלוסקוב, אכרם חסון, יחיאל חיליק בר, מיקי לוי, דוד ביטן, מיכל בירן, נחמן שי, אילן גילאון, מיכל רוזין, זהבה גלאון, דוד אמסלם.

כפי שניתן לראות, רוב רובם של השמות הם כאלו שמעולם לא הביעו תמיכה בקנאביס או בהפסקת הפללת הצרכנים, אך הסכימו לחתום בשמם על הצעה לאשר ייצוא לחו”ל.

“מהלך זה יעניק לקופת המדינה לפי הערכות כמיליארד שקל בקירוב בכל שנה,” הם כותבים. “כיום פועלות בישראל כשמונה חברות מגדלות וקיימות עוד עשרות רבות של בקשות מבעלי עסקים לעסוק בתחום, הממתינים לאישור הגורמים הרלוונטיים. יזמים וחוקרים, כמו גם בעלי העסקים עצמם, מספרים על פניות רבות מכל העולם המגיעות ישראל, בבקשה לרכוש מן התוצרת האיכותית המגודלת בארץ, ובבקשה ללמוד מן הידע שהצטבר בחמש עשרה שנות פרויקט קנאביס רפואי בישראל.”

“כל אלו, נתקלים בחסמים רבים, בשל כך שהקנאביס הרפואי נכלל יחד עם שאר סוגי הקנאביס באיסור הגורף על סחר ועסקה בו,” הם מוסיפים. “הגדרתו המדויקת של קנאביס רפואי בחוק תחריג את הקנאביס הרפואי המיועד לייצוא באופן מובהק ובלשון החוק המפורשת, מסעיף 13 שעניינו איסור על ייצוא, יבוא, סחר והספקה של סמים מסוכנים, זאת על מנת להתיר ייצוא בקנאביס רפואי, בכפוף לתקנות שהשר רשאי כבר כיום לקבוע לפי סעיף 39. המהלך יאפשר פתיחת השוק לייצוא והפקת מירב הפוטנציאל הטמון בו למען עתידה הכלכלי, הרפואי והמדעי של מדינת ישראל.”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר