הכירו את לירן – מסורב קנאביס רפואי

לירן גולדשטיין, בן 29, חולה במחלת ניוון שרירים קשה ונעזר בשמן קנאביס בלתי חוקי כדי להצליח לעבור את הלילות הקשים. משרד הבריאות מסרב לאשר לו שימוש בקנאביס רפואי בגלל “סכנת התמכרות”. לא ייאמן? עובדה!

לירן גולדשטיין, 29, סובל ממחלת ניוון שרירים קשה בשם נמלין מיופטי. על אף הכאבים הרבים מהם סובל לירן, משרד הבריאות מסרב בכל תוקף לאשר לו שימוש בקנאביס רפואי. “כל בקשותינו לטיפול בקנאביס רפואי נדחו בטענה שאינו עומד בקריטריון וקיימת סכנת התמכרות,” מסביר אחיו.

לירן, נכה מיום לידתו ומתנייד בכסא גלגלים חשמלי בלבד, מונשם 24 שעות ביממה ובעזרת משפחתו התומכת הוא גדל בסביבה חמה ואוהבת ששילבה אותו בחינוך הרגיל (הראשון בארץ) עד לסיום בהצטיינות של תואר ראשון באוניברסיטה הפתוחה.

לירן גולדשטיין, מסורב קנאביס רפואי
לירן גולדשטיין, מסורב קנאביס רפואי

אמיר, אחיו של לירן מספר: “לירן בן 29, נושא את מחלת ה’נמלין מיופטי’. המחלה הינה מחלת ניוון שרירים נוירו-מוסקולרית המתבטאת בחולשת שרירים מתקדמת. הסימנים הקליניים כוללים: היפוטוניה (חולשת שרירים) מלידה, חולשת גפיים עליונות בשלב ראשוני, קשיי נשימה, ובהמשך גם חולשת גפיים תחתונות, ושינויים במבנה בית החזה.”

אולם לאור הידרדרות המצב הפיזי ושינויים מבניים בשלד, במיוחד באזור בית החזה, הגב והגפיים התחתונות, הכאבים הם בלתי נסבלים עד כדי כך שלירן נאלץ להשתמש בעשרות משככי כאבים שנלקחים מדי יום וללא ישועה.

“כל בקשותינו לטיפול בקנאביס רפואי נדחו בטענה שאינו עומד בקריטריון וקיימת סכנת התמכרות,” מספר אמיר. “ואני שואל – איזו סכנה קיימת לבחור שגדל בבית שתלוי בזולת גם במתן המזון והשתייה שלו? האם לא מספיק גורלו שלא שפר עליו, אז גם המערכת הציבורית הרפואית מקשה?”

“אנו כמשפחה לא ניתן לו לסבול,” אומר אמיר. “בדרכים לא דרכים בעלויות גבוהות השגנו עבורו קנאביס רפואי… וראו זה פלא… מיום התחלת הטיפול כדור אחד של משכך כאבים לא נכנס לגופו. אפשר לומר שהוא “חזר לחיים”. ואנו שואלים למה למנוע את זה ממנו? מה עוד נותר לו מלבד לחיות לפחות בשלווה וללא כאבים מייסרים?”

אמו של לירן מספרת עד כמה הוא פוחד מהרגע שלא יישאר לו שמן קנאביס: “טיפה אחת של שמן לפני השינה מפרידה בין כאבי תופת עמוסי נרקוטיקה מחסלת, לבין שלווה ורוגע נטולי כאבים. טיפה אחת ביום – זה הכל! זה כל מה שהוא צריך ומשרד הבריאות דחה את בקשתו כבר פעמיים.”

קרנית ידיד, מטפלת בקנאביס רפואי, מועמדת 'עלה ירוק' לכנסת: "לא אשקוט ולא אנוח ואמשיך להלחם למענו יחד עם המשפחה"
קרנית ידיד, מטפלת בקנאביס רפואי, מועמדת ‘עלה ירוק’ לכנסת: “לא אשקוט ולא אנוח ואמשיך להלחם למענו יחד עם המשפחה”

בסטטוס שפרסמה הערב קרנית ידיד, מועמדת ברשימת ‘עלה ירוק’ לכנסת, היא מפרטת על הכרותה עם לירן. “את לירן אני מכירה מגיל קטן מאוד. הוריו המופלאים והנדירים, שלמרות הקשיים, הסבל והביורוקרטיה האכזרית, לא שקטו ולא ויתרו על רווחתו בכל המובנים, נלחמו מיום לידתו וממשיכים להלחם בכדי לחוות ולו חיוך אחד של אושר מבנם.”

“עכשיו אנחנו שוב מנסים ‘להתארגן’ לקראת החודש הבא כמו בחודשים האחרונים ומבחינתנו כל האמצעים כשרים מול קדושת החיים,” היא כותבת. “אם לבחור החולה במצב כזה מסרבים טיפול בקנאביס, אז למי כן? זאת נקראת מדינה מתוקנת?”

“לא אשקוט ולא אנוח ואמשיך להלחם למענו יחד עם המשפחה, כשם שנלחמתי עבורי כדי לקבל את הרישיון לקנאביס – הרישיון לחיים נטולי כאב,” מסכמת קרנית. “לירן במצבו לא יכול להלחם, אנחנו פה להיות הפה שלו ושל רבים אחרים.”

ראו עוד:
יעל גרמן: “אין אפילו חולה אחד שצריך קנאביס ולא מקבל”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר