ברזיל מציגה: שיקום אסירים בעזרת תה איוואסקה

יוגה, מדיטציה ותה ‘איוואסקה’: טיפול חדש ומעורר מחלוקת נועד להפחית את הלחץ הגואה על מערכת בתי הסוהר בברזיל.

עשרות שנים בהן הממשלות השונות בברזיל מנסות להתמודד עם תופעת הפשע המשתולל במדינה הביאו לכך שבתי הסוהר המקומיים מצויים תמיד בתפוסה מלאה – מה שמוביל פעמים רבות לחיכוכים אלימים בין האסירים, לצד חוסר בתנאים תברואתיים ראויים.

לדברי גורמים בברזיל, הסביבה הזו אינה תורמת כלל לתהליך השיקום והחזרה למוטב אותו אמורים לכאורה לעבור האסירים במהלך השהות במתקני הכליאה, ובמקום זאת היא מגבירה את האגרסיה, האלימות ותחושת הניכור מהאוכלוסייה הכללית.

מזה כמה שנים שמספר בתי סוהר במדינה כבר מציעים תכניות שיקום הכוללות פעילות יוגה, מדיטציה ו’רייקי’ לאסירים, אולם כעת נראה כי ארגון “Acuda” הפועל לקידום זכויות האסיר במדינה, לוקח את התכנית הזו צעד אחד קדימה ומציע לאסירים טיפול באמצעות חליטה מסורתית מעוררת הזיות: ‘איוואסקה’.

מבשלים אייואסקה ביערות האמזונאס
מבשלים אייואסקה ביערות האמזונאס

ה’איוואסקה’ הוא כאמור שיקוי בעל השפעות הזייתיות המופק מצמח המכונה “גפן הרוחות” (או בשפה הבוטנית: Banisteriopsis caapi) הגדל בעיקר ביערות האמזונאס ונמצא בשימוש דורות על גבי דורות בקרב השבטים הילידים באזור, לצרכים רפואיים, תרבותיים ודתיים.

במהלך רקיחת השיקוי מעורב צמח טרופי נוסף התורם לכך שה’אנתאוגן’ (החומר הפסיכואקטיבי) המרכזי בחליטה, ה-DMT, יהיה זמין ופעיל בגוף וכתוצאה מכך יוביל לאותה “חוויה רוחנית” מפורסמת המיוחסת לתה ה-‘איוואסקה’.

טקסים שמאנים בדרך לגאולה

כאשר ביקשו בתחילה בארגון Acuda לבצע את התכנית החדשה שהוצעה בפועל, הם נתקלו בקשיים במציאת מתקנים שיאפשרו לאסירים לשתות את האיוואסקה. לבסוף הם התקבלו על ידי קהילה המשויכת לדת ה-“סנטו דיים“, דת מקומית שנוסדה בשנות ה-30′ של המאה הקודמת, המשלבת השפעות של הנצרות הקתולית, דתות אפריקניות מסורתיות והזרים המקומיים ה”ספיריטיזם” וה”שמאניזם“.

“יש אנשים רבים בברזיל המאמינים כי אסירים חייבים לסבול,” אומרת איוזה בלוטי, פסיכולוגית בארגון ה-Acuda. “החשיבה הזו הובילה לכך שהמערכת מחזירה את האסירים לחברה כשהם הרבה יותר אלימים ורווי אגרסיות משהיו כשנכנסו לכלא. אנחנו לעומת זאת מאמינים כי אסירים הם בני אדם בעלי יכולת להשתנות.”

ברזיל: תכנית שיקום בבתי הכלא מציעה 'איוואסקה' לאסירים
אסירים בפעילות שיקומית בברזיל

על פי נוהל הטיפול, מפקחים מטעם הארגון מורשים לקחת 15 אסירים, פעם בחודש, לטקסים הדתיים הנערכים במקדש במדינת אמזונאס (מדינה בצפון ברזיל). המטפלים מכירים ומודעים היטב לסיכונים שבצריכת האיוואסקה וברוב המקרים הם עצמם צורכים את התה ההלוצינוגני יחד עם האסירים. לעתים, כך על פי הדיווח, אף מצטרפים אל החוויה גם חלק מהסוהרים המלווים את הקבוצה.

“כך זה אמור להיות,” טוען וירג’יליו סיקווירה, שוטר לשעבר בן 55 אשר עובד בימים אלו בתור שומר באחד מבתי הסוהר בהם פועל ארגון ה-Acuda: “זה בהחלט משביע רצון לדעת שאנחנו יכולים לשבת ביער, לשתות את התה שלנו, לשיר את המזמורים ולהתקיים בשלום ובסבלנות”.

משפחות האסירים לא מצטרפות לחגיגה

אבל במדינה שבה דעת הקהל השמרנית הולכת ותופסת תאוצה בעיקר בעקבות האלימות והפשיעה הרווחת, ישנם רבים שאינם מרוצים כלל מתכנית הטיפול החדשה של האסירים. “איפה המסאג’ים והתרפיה שלנו?” שואל פאולו פריאטס, מנהל מפעל עורות בן 48 אשר איבד את נאיארה, ביתו בת ה-18, לאחר שקבוצת פושעים מקומיים חטפו, אנסו, ובסופו של דבר גם רצחו אותה בעת היתה סטודנטית צעירה.

לחיים!
לחיים!

ואכן, השאלה האם ראוי לספק לאסירים מורשעים טיפולים העשויים להיחשב כ”מותרות” היא לגיטימית בהחלט, אולם קשה להתעלם מהעובדה שרובם המכריע של האסירים חוזר בסופו של דבר לחברה לאחר ריצוי העונש שלהם ועל כן עלינו כחברה להחליט האם ברצוננו לגלות שהאנשים הללו הם תוצר של שנים של אלימות ואגרסיביות, מה שיגרום לרבים מהם לחזור להתנהגות שבגינה הם נכנסו לכלא, או שאולי היינו מעדיפים את האסירים הללו מסיימים לרצות את גזר דינם לאחר שהם זכו לחוות תובנות חדשות על החיים, ופרספקטיבה חדשה שתיתן להם הזדמנות לעשות דברים אחרת.

“אנחנו נחשבים לזבל של החברה הברזילאית, אבל המקום הזה מקבל אותנו,” מעיד דאקרי אלטאיר סאנטוס דה סילבה, פועל בניין בן 43 המרצה בימים אלו מאסר של 13 שנה שנגזר עליו בעקבות התעללות מינית שביצע בנער בן 14. “אני יודע שמה שעשיתי היה מאוד מרושע ותה האיוואסקה עזר לי להבין ולהתמודד עם העובדה הזו, בתקווה שיום אחד אני אמצא את הגאולה”.

ראו גם:
צפו: כך פסיכדליה יכולה להציל את חייכם
סמי הזיה כתרופות
סקר הסמים העולמי: יותר משתמשים ב-DMT
סמים יפים: הצמחים מאחורי החומרים

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר