בצה”ל שוקלים הקלה על חיילים שעישנו קנאביס

פרחים בקנה? התמיכה הממסדית באיסור על הקנאביס הולכת ומתמוטטת וכעת בוחנים גם בצבא גישה מקלה יותר לנושא: “האם לא נכון יותר לתעל את המשאבים הרבים שמושקעים בהתמודדות עם תופעה זו לכיוונים אחרים?” שואל הפרקליט הצבאי הראשי, האלוף דני עפרוני.

האם ייתכן שבקרוב חיילי צה”ל יוכלו לעשן קנאביס במהלך היציאות הקבועות לבית מבלי לחשוש מהליכים פליליים ומאסר בכלא הצבאי? עיתון ‘הארץ’ מדווח הבוקר כי בפרקליטות הצבאית עורכים זה מספר חודשים ‘עבודת מטה’ שנועדה לבחון את מדיניות צה”ל בנוגע לעבירות סמים, בעיקר על עבירות שלא התרחשו בתחומי היחידה הצבאית.

במידה ואכן יוחלט על שינוי גישה לנושא, הרי שזהו צעד היסטורי מבחינתו של צה”ל ש”שובר” מסורת ארוכת שנים של נקיטת יד קשה ביותר כלפי חיילים שנתפסו עם קנאביס או שנמצאו “מלוכלכים” במהלך בדיקות השתן השגרתיות שעורכת המשטרה הצבאית:

פרחים בקנה: בצה"ל שוקלים להקל את יחסם לחיילים שצרכו קנאביס

נכון להיום כאשר חייל צה”ל נחשד בעבירות סמים, נפתחת נגדו חקירה של המשטרה הצבאית החוקרת (מצ”ח) ובמקביל נאסר עליו לנהוג ברכב צבאי. במידה ומוגש כתב אישום נגד החייל הוא עולה למשפט בבית דין צבאי, שבו הרשעה תוביל ברוב המקרים לרישום פלילי – אבל גם למאסר בפועל בכלא הצבאי, הורדת דרגה, שלילת רישיון-צבאי ולעתים גם אזרחי, ובמקרים קיצוניים החייל ישוחרר לגמרי מהמסגרת הצבאית.

בצה”ל מחפשים כיוון

כעת נראה כי עשרות שנים של אכיפה נוקשה ובלתי מתפשרת כלפי חיילים שהואשמו בעבירות סמים עשויות להסתיים, כאשר הפרקליט הצבאי הראשי, האלוף דני עפרוני, התייחס לנושא במהלך כנס משפטי שבו הוא העלה מספר נקודות למחשבה.

גם זה בטח יעניין אותך
דני עפרוני
משנים גישה? הפרקליט הצבאי הראשי, אלוף דני עפרוני (צילום: דובר צה”ל)

“במצב בו אנחנו חייבים לתעדף, יכול להיות שבמרכז הכובד של האכיפה בצה”ל צריך להתמקד דווקא באותם מקרים המשליכים באופן ישיר על השירות הצבאי, ולא במקרים אשר אסורים על פי חוק אך אינם נאכפים במערכת האזרחית?”

האלוף עפרוני מבקש להתרכז בפרקטיקה של הדברים ולבחון דרכי גישה יעילות יותר: “השאלה היא אם מענה שניתן לתופעה בעבר, אפקטיבי ורלוונטי גם כיום? האם יש דרכים אחרות בעלות פוטנציאל להועיל יותר? האם לא נכון יותר לתעל את המשאבים הרבים שמושקעים בהתמודדות עם תופעה זו לכיוונים אחרים?” הוא תוהה.

מדובר צה”ל נמסר בתגובה כי “הנושא נמצא בעבודת מטה”.

בכך מצטרף הפרקליט הצבאי הראשי למפכ”ל המשטרה היוצא, יוחנן דנינו, שהתייחס לנושא הקנאביס לפני כשבועיים ואמר כי המשטרה צריכה לבחון מחדש את נושא הקנאביס, וימים ספורים לאחר מכן אף הכריז כי המשטרה תקים וועדה מיוחדת שתבחן גישות אלטרנטיביות לטיפול בתופעה.

על הדברים הללו ספג המפכ”ל קיתונות של ביקורת מנציגי הרשות למלחמה בסמים, ומעניין יהיה לבחון כיצד יגיבו ברשות לדבריו של הפרקליט הצבאי הראשי, זאת לאור המציאות החדשה שבה הרשות למלחמה בסמים נותרה הגוף הממסדי היחיד כמעט שעדיין מתעקש לצודד בהמשך ההפללה של צרכני הקנאביס בישראל.

ראו גם:
תמר זנדברג: “גם לחיילים מותר לעשן חשיש”
צנחנים ונהנים: חיילי גדוד 202 נתפסו מעשנים קנאביס בחברון
בעקבות החזקת קנאביס: הושעה קצין מצטיין שלחם בצוק איתן
צפו: חיילים רואים חשיש בפעם הראשונה

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר