איך לספר להורים שאני מעשן קנאביס? מדריך, טיפים ואזהרות

הסכנה הכי גדולה בקנאביס היא העובדה שהקנאביס לא חוקי. ההשלכות של רישום פלילי בישראל הינן משמעותיות ביותר ועלולות לסכן קבלה ללימודים גבוהים, קריירה בתחום הציבורי ואף להוביל לעונשים ומאסר.

הציבור מושפע מאוד משטיפת המוח שנמשכת כבר כמעט 100 שנים וסביר שגם הוריכם אינם מודעים לכך שהתפיסה המקובלת כלפי קנאביס הינה שקרית ושגויה. ייתכן מאוד גם שלא תצליחו לשכנע אותם אחרת. הם יגידו שיש לכם בעיית סמים קשה ואתם תגידו שלא. הם יגידו שזה שאתם מכחישים שיש לכם בעיה מוכיח שיש לכם בעיה. זה מילכוד 22.


אין סיבה שתפסיקו לצרוך קנאביס רק בגלל החששות של הוריכם אבל עדיף ורצוי שתשמרו על מערכת יחסים כנה איתם.

איך לספר להורים שאני מעשן קנאביס?

הקשר של כל אחד מאיתנו עם הוריו הוא מורכב ביותר ומבוסס על שנים רבות של עליות וירידות ביחסים. כולנו רוצים קשר טוב עם ההורים ובשביל זה מומלץ תמיד לשאוף להיות אמיתיים וכנים שכן כידוע, לשקר יש רגליים ובשלב כזה או אחר הוא מתגלה. עדיף להקדים תרופה למכה ולנסות להתמודד עם הסיטואציה בבגרות בכדי למנוע אי-נעימויות בעתיד.

למרות שנראה כי חל שינוי כלשהו ביחס החברה למעשני קנאביס וחשיש, עדיין נראה כי רוב הציבור איננו מודע לכך שהתפיסה שלו בנוגע לצמח הקנאביס הינה מוטעית לחלוטין ומבוססת על שקרים ותעמולה של הממשלות בעולם במאה השנים האחרונות.

איך כדאי להתמודד עם יחס ההורים למי שמעשן? איך מומלץ לספר להורים על כך שבנם או בתם נוהגים לצרוך קנאביס וחשיש? מה כדאי להגיד, מה עדיף לא להגיד ומדוע בכל מקרה מומלץ לדבר אמת.

גם זה בטח יעניין אותך

לפניכם מדריך קצר להתמודדות עם הורים קשים לפיצוח.

איך לספר להורים שאני מעשן קנאביס או חשיש?

 1. ראשית מומלץ לנסות ולהבין את יחסם של ההורים לנושא הרגיש. האם הם מהמתנגדים האדוקים? האם הם התנסו עם קנאביס בצעירותם? שאלות אלו ודומות יוכלו להכין אותנו טוב יותר לקראת השיחה.
 2. כעת עלינו לחשוב ולהחליט מדוע בכלל אנו רוצים לספר להורים שאנחנו מעשנים קנאביס ו/או חשיש. האם זה בגלל שאנו מעוניינים להפסיק לעשן ולא מצליחים? האם זה בגלל שאנו מניחים שבכל מקרה הם יגלו בשלב כזה או אחר ומעדיפים לספר להם בעצמינו? אולי זה בגלל שאנחנו פשוט רוצים למרוד ולגרום להם לכעוס? או שפשוט אנו מעדיפים לשמור על קשר אמיתי וכנה עם הורינו ולא לחיות בסתר ובחששות תמידיים מפני “מה יגידו”?
 3. כהכנה לשיחה מומלץ לשתף את החששות וההתלבטויות עם חברים אשר את דעותיהם אנו מכבדים או עם מכרים אשר אפשר לסמוך עליהם ועל דעתם.
 4. לפני השיחה מומלץ לפתוח בהקדמה כגון: “יש משהו שאני רוצה לספר לכם וחשוב לי שתדעו שזה בעיקר בגלל שחשוב לי לשמור על קשר אמיתי וכנה איתכם”. כדאי להימנע מלקיים את השיחה ברגע של לחץ או עצבים ועדיף לבחור יום שנראה כ”יום טוב” אשר בו הורינו נמצאים במצב רוח נעים ומקבל.
 5. עלינו להיות מוכנים לאי-הסכמה, דחייה ואפילו כעס מצד הורינו כאשר נספר להם. חשוב שנזכור שהרגשות שאולי יתפרצו אינם אומרים שהורינו אוהבים אותנו פחות אלא פשוט שאינם מבינים באמת במה מדובר.
 6. מומלץ להגיע מוכנים לשיחה. לפני השיחה מומלץ לאסוף חומרים מדעיים ולקרוא ולהכיר את העובדות. תנו להם להבין שאתם מודעים לסכנות שבצריכה לא נכונה (אשר דומות לצריכה לא נכונה של שוקולד, סוכר ואפילו מים) ופרטו על הסגולות הרפואיות של הצמח והשימוש בו לכל אורך ההיסטוריה כתרופה מן הטבע לבעיות בריאות שונות כגון לחץ, חרדה, כעס וכיוצ”ב. עוד על סגולותיו הרפואיות של הקנאביס ניתן למצוא כאן.
 7. לא נחסוך בפרטים ונספר להורינו בדיוק מדוע אנו מעשנים ומה זה עושה לנו. הציעו להם לחקור בעצמם והפנו אותם למקורות מידע בתחום אשר מסבירים על היתרונות שבצריכת קנאביס כמו הגנה על תאים במוח, שיפור תפקוד הריאות, הגברת התיאבון, הרגשת שלווה וכד’.
 8. אם הוריך נוטים להיות ליברליים בדרך כלל, ייתכן והתנגדותם תהיה יותר ביחס לאורח החיים ולתלות המסויימת שעלולה להתפתח משימוש קבוע בחומר ופחות בגלל השקרים שנפוצים בציבור הרחב בנוגע לשימוש בקנאביס.
 9. אם ההחלטה לספר להורים באה בעקבות רצונכם להפסיק לעשן, אל תתביישו להגיד את האמת ולבקש את עזרתם. אם אין בכוונתכם להפסיק לעשן, בקשו מהם שיכבדו את החלטתכם השקולה והבוגרת שנעשתה לאחר שנחשפתם לעובדות מאחורי השפעותיו של הצמח.

עוד כמה טיפים

 1. שאלו אותם האם אינם כועסים על השלטון ורשויות האכיפה אשר משתמשים בכספי המיסים שלהם על-מנת לייצר מנגנון הפחדה מיותר ואף יותר מכך – להסתיר את האמת מפני הציבור (יכולותיו של הקנאביס לרפא מחלות רבות כולל סרטן, הפוטנציאל התעשייתי הגלום בשימוש בסיבי הצמח ועוד) ולהעדיף למכור לו כדורים ממכרים שעולים מאות ואלפי שקלים במקום צמח פשוט שכל אחד יכול לגדל בבית בעצמו.
 2. וודאו שברור להוריכם שאתם מבינים שקנאביס וחשיש הם מוצרים ככל מוצר אחר אשר שימוש לא נכון בהם עלול לפגוע באופן כזה או אחר ממש כמו אכילת גלידה אשר על-פי מחקרים ממכרת לא פחות מקוקאין, שתיית כוס קפה שמלאה בקפאין ממכר וחלב אשר מזיק לבריאות יותר מאשר מועיל ועוד דוגמאות לרוב. כמובן שמומלץ להזכיר את נושא שתיית האלכוהול ועישון הסיגריות – מהסמים הקשים והמסוכנים בותר בעולם – אשר מותרים בחוק ומהווים חלק בלתי נפרד מהתרבות שלנו היום.
 3. כנות, אמת וחיוך יעזרו לכם ולהורים שלכם להגיע למסקנות מבוססות ונכונות יותר. קחו את הזמן ללמוד ולהכיר את הנושא ודעו לקבל את ההתנגדות הראשונית של ההורים שסביר שתגיע מיד לאחר שתסיימו את המשפט הראשון. זיכרו שלראייתם (אשר מבוססת על תעמולה שקרית), קנאביס הוא סם מסוכן. אל תכעסו עליהם והימנעו ככל יכולתכם מגלישה לויכוחים מיותרים ומריבות. חייכו והיו בטוחים בדרככם אשר מגובה במחקרים ועובדות.

טיפים נוספים

 1. היו כנים ואמיתיים וספרו את הסיפור כולו.
 2. זיכרו שיש סיכוי סביר ביותר שהוריכם כבר יודעים או מנחשים שאתם מעשנים ואולי פשוט לא נעים גם להם להתמודד עם המצב. היו בוגרים ושקולים.
 3. שימרו על שלווה ורוגע ואפילו השתמשו בפתק עם רשימת נושאים עליהם אתם רוצים לדון עם ההורים.
 4. תגיעו מוכנים. הכירו את העובדות והנתונים בנוגע לקנאביס. קשה להתווכח עם עובדות. זיכרו שמטרת השיחה היא לא לגרום להוריכם להבין שצריכת קנאביס היא דווקא טובה לבריאות (זו קפיצה גדולה מדי) אלא שהמטרה העיקרית היא להיות כנים אחד עם השני בכדי לשמור על יחסים תקינים ובריאים.
 5. במידה וערכתם בעבר שיחה עם הוריכם בנוגע לנושא רגיש כלשהו (סקס לדוגמא…), נסו להיזכר בשיחה, לקחת את הדברים הטובים ממנה ולנסות להימנע מהדברים הפחות טובים.
 6. זכרו שייתכן והוריכם מכירים את הנושא ואולי אף מנוסים ומבינים את מה שעובר עליכם. אם זה המצב – השתדלו ללמוד מנסיונם וכבדו את רגשותיהם ובקשותיהם.
 7. עליכם להוכיח להוריכם שהרגלי העישון שלכם לא פוגעים בדברים אשר חשובים לכם בחיים. אם תשמרו על ציונים טובים בבית הספר ותימנעו מחיכוכים מיותרים ומריבות, יהיה להוריכם קל יותר לקבל את ההרגל החדש שלכם.
 8. זכרו להיות סבלניים וסובלניים. החדשות יפתיעו את הוריכם וייתכן ואף סביר שיעוררו בהם התנגדות אוטומטית וכעס. במקרה כזה המתינו מספר שעות או אפילו ימים והעלו את הנושא שנית בעדינות. אל תשמרו דברים בבטן, הם מתפוצצים בסוף…

אזהרות והערות נוספות

 1. אם אחד מהוריך הינו בעל תפקיד ממשלתי, עובד משטרה, צבא או פוליטיקה הוא כנראה יתנגד בכל תוקף. ההחלטה האם להעלות את הנושא לדיון צריכה להישקל בכובד ראש לפני כן. עדיף במקרה כזה להעלות את הנושא בשיחה עם ההורה השני קודם לכן ורק לאחר מכן לפתוח את הנושא לדיון.
 2. זכרו להפנות את הוריכם למידע בנוגע לצמח. ניתן למצוא מידע רב כאן באתר ובאתרים נוספים ברחבי הרשת.
 3. אם אתם עדיין נחשבים לקטינים במסגרת החוק, זיכרו שהוריכם עלולים לנהוג בחיפזון ולהחליט שהם ישנו את דרכיכם בכח. לצורך כך ייתכן וירצו להעבירכם לבית-ספר אחר, לשלוח אתכם ל”טיפול” או “גמילה” ואף אולי לעבור דירה. אתם מכירים את הוריכם טוב יותר מכולם. קחו בחשבון את הדברים הללו לפני שאתם פותחים בשיחה.
 4. זכרו שלמרות שככלל, משתמשי קנאביס הינם אנשים בריאים בגופם ובנפשם, הסטיגמה שנוצרה במהלך שנים רבות של תעמולה ושטיפת-מח גורמת לאנשים להסתכל על צרכני קנאביס כאילו הם אנשים רעים ועבריינים.
 5. המצב החוקתי היום הופך אזרחים נורמטיביים אשר תורמים לקהילה לעבריינים בעל-כורכם. כאשר מוצר מסויים מוכרז כבלתי-חוקי, הרווח הכלכלי שנובע מסחר באותו מוצר, מפתה את מי שמוכן לקחת את הסיכון ויוצר שוק ענק של סחר לא חוקי אשר כבר הוכח מעל לכל ספק שאין שום דרך לעצור או לאכוף אותו באופן יעיל. בגלל שחומרים מסויימים אינם חוקיים היום, אין שום דרך חוקית ומסודרת לפתור סכסוכים הנוגעים לסחר בחומרים אלו כגון מחירים, שליטה על נתח שוק, תחרות באזורים גאוגרפיים, גניבות, הרס, חובות וכיוצ”ב. כל זה גורם לכך שהדרך היחידה לפתרון בעיות או חיכוכים בתחום זה היא להשתמש באלימות והפחדה מה שמוביל לעלייה מיידית במקרי רצח, ונדליזם ושוד ומחזק את כנופיות העבריינים ואת מלחמתן בגורמי האכיפה ובכנופיות מתחרות.
 6. אם אתם משתמשים בסמים כלשהם באופן מוגזם ותלותי – פנו לקבלת עזרה מקצועית. אל תתביישו להגיד את שעל ליבכם.
 7. זכרו שאין דרך חזרה. ברגע שסיפרתם להוריכם, אין לדעת מה תהיה תגובתם וייתכן כי יגבילו אתכם באופנים שונים כמו ביטול דמי-כיס וכד’.
 8. דעו כי לאחר שתספרו להוריכם על הרגלי העישון שלכם, הם יבחנו אתכם בזכוכית מגדלת בכדי לראות שלא נגרם לכם כל נזק.

בהצלחה!

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר