אזהרה: תרופות יכולות להרוג אותך (הסרט המלא)

סרט דוקומנטרי חדש מבית רשת HBO נותן מבט מזעזע למדי על התפשטות השימוש בתרופות מרשם ומשככי כאבים אופיואידים נפוצים, שהפכו מאז שנות ה-90 למגיפה של ממש. תרופות אלו ניתנות באופן חופשי, אך קנאביס רפואי מוגדר כטיפול ‘קו אחרון’ וניתן רק בתנאי של שימוש קודם באותן תרופות.

הסרט ‘אזהרה: התרופה הזו יכולה להרוג אותך‘ מספר את סיפוריהן האישיים והמזעזעים של משפחות שאיבדו הכל, כולל את חייהם של יקיריהם, למגיפת האופיואידים ששוטפת את ארה”ב – כולם כתוצאה מהתמכרויות שהתחילו משימוש בתרופות שניתנו על ידי רופאים והובילו למוות ממנת יתר. תרופות נפוצות הנמצאות בשימוש בכל העולם, גם בישראל, כמו אוקסיקונטין, ויקודין, פנטניל ופרקוסט.

הקטע החזק ביותר בסרט החדש ששודר השבוע לראשונה בארה”ב ואמש (ב’) בישראל, הוא ככל הנראה 3 דקות הפתיחה שלו, בהן מוצגים קטעי וידאו של אנשים חסרי הכרה, זרוקים ברחוב, באוטובוס או באמצע הסופרמרקט – לאחר שנטלו מנת יתר של אותן תרופות.

קטעי הוידאו המזעזעים מלווים בקטעים מתוך תשדירי טלוויזיה משנות ה-90 ששודרו במסגרת קמפיין של חברת התרופות פורדו פארמה (Purdue Pharma), יצרני התרופה אוקסיקונטין, הנמצאת בשימוש גם כיום. בתשדירים מעודד רופא, ד”ר אלן ספנוס, להגביר את השימוש בתרופות אלו ומתאר כיצד טעו כביכול הרופאים לחשוב שלא ניתן להשתמש באותן תרופות לאורך זמן, או שהן עלולות לגרום להתמכרויות.

“אנחנו מרגישים שאופיואידים צריכים להיות בשימוש נרחב וחופשי בהרבה, עבור אנשים הסובלים ממגוון רחב של כאבים,” אומר הרופא אל מול המצלמה, תוך שברקע מוצגים הסרטונים הקשים ובהם אנשים מעולפים תחת השפעת התרופה.

גם זה בטח יעניין אותך

הניגוד בין הצהרותיו של הרופא ועידודו להמשיך ולהגביר את השימוש במשככי הכאבים האופיואידים, לבין המקרים המוצגים על המסך בהם נראים אנשים מאבדים את הכרתם באמצע היום (ובייחוד בסצינה האחרונה בה נראית תינוקת קטנה מנסה בבכי להעיר את אמה שאיבדה את ההכרה באמצע מסדרון של סופרמרקט), הצליחו לרגש גם את הישראלים שצפו בקטע לאחר שנפוץ בפייסבוק והגיע כבר ללמעלה ממאה אלף צפיות ב-24 שעות.

בסרט מתארים מרואיינים כיצד החלו את הטיפול בתרופות מרשם אותן קיבלו מהרופא, איך הפך השימוש לקבוע, באיזו קלות המשיכו רופאים לרשום כמויות גדולות יותר ויותר של כדורים ואיך הפך לבסוף השימוש להתמכרות קשה להרואין.

האבסורד שבנפיצות השימוש בתרופות גדול עוד יותר כשמבינים כי המערכת הרפואית מתנה את השימוש בקנאביס בשימוש קודם באותן תרופות, במשך שנה לפחות ואף יותר. הקנאביס, שניתן כטיפול ‘קו אחרון’, מעולם לא הרג אף אחד ממנת יתר, אך בגלל שלא רשום כתרופה בפטנט ניתן רק לאחר מה שמכונה על ידי משרד הבריאות “מיצוי הטיפול התרופתי”.

אחת הדמויות בסרט, סטפני, מספרת: “אם מישהו היה אומר לי לפני 6 שנים שאהיה מכורה להרואין הייתי אומרת שהם משוגעים. מעולם לא הסתובבתי עם ילדים רעים, לא הסתבכתי בצרות… כשהייתי בת 16 היו לי אבנים בכליות והרופאים התחילו לתת לי תרופות נגד כאבים, זה כל מה שהם יודעים לעשות. נתנו לי מרשמים לאוקסיקונטין ו-ויקודין. בהתחלה לקחתי את התרופות לפי הכמויות שנרשמו על ידי הרופאים ולאט לאט זה נהיה בעייתי יותר.”

“זה הרגיע את הרגשות שלי וגרם לכך שלא היה אכפת לי מכלום. זה עזר להרגיש שהכל בסדר. פה ושם לקחתי עוד כדור, התחלתי לזייף כאבים כדי לקבל עוד כדורים. מפה לשם הגעתי למצב שאני לוקחת מרשמים בכמויות של חודש ביומיים. לא יכולתי להפסיק לקחת את זה כי ברגע שהפסקתי התחלתי להרגיש רע. סיפרתי לרופא על הבעיה, אז הוא רשם לי פרקוסט, שזה יותר חזק מאוקסיקונטין. אחותי התחילה לראות שזה עוזר לי אז ביקשה גם. נתתי לה והיא גם התחילה לקחת את זה באופן קבוע.”

“מעולם לא נחשפנו קודם לסמים כאלה, לא ידענו איך זה עובד. חשבנו שאם הרופאים נותנים לנו את זה אז זה בסדר. ההרואין גרם לי להרגיש כמו סופר-וומן. זו היתה ההרגשה הי טובה בעולם. לא היה אכפת לי מכלום. זה הרבה יותר זול מלקנות 15 כדורים ביום. הנה שקית של הרואין ב-10 דולר וזה מחזיק שלושה ימים. הרגשתי מעולה. הסנפתי הרואין במשך כשנה. אמרתי כל הזמן שמעולם לא אשתמש במזרקים, שאני לא מכורה מהסוג הזה והמשכתי להסניף. עד שפגשתי מישהו שסיפר שהזרקה נותנת השפעה טובה יותר, ארוכה יותר. באיזשהו שלב לא נשארו לי ורידים. הייתי ישנה כל היום. כשהתחלתי להשתמש היה לי בית גדול וחיים טובים, שני כלבים, בריכה, החיים המושלמים. עד שהתחלתי להזריק את ההרואין כבר איבדנו את הבית והמכוניות ולבסוף איבדתי גם את החזקה על בתי.”

אמא של סטפני מספרת גם כן: “זה לא שהיא היתה יכולה לזייף את התוצאות, היו לה אבנים בכליות, הרופאים הראו צילומי רנטגן. חשבתי שהתרופות שניתנו לה הן חזקות בשביל ילדה קטנה, אבל הנחתי שאם זה מה שקבעו הרופאים הם יודעים מה הם עושים. שתי האחיות התחילו לקחת את זה יחד והרופאים באיזשהו שלב הפסיקו לתת. הן התחילו להרגיש רע והשיגו את זה דרך חברים. אבל זה התחיל להיות יקר מדי ברחוב. חבר נתו להן שקית קטנה עם חומר זול יותר [הרואין], אמר לה להסניף את זה ושזה יגרום לה להרגיש אותו דבר כמו עם התרופות. וזה עבד. במקום לקחת 5 כדורים לוקחים הסנפה וזה עובד. בשלב מסויים היא רצתה להפסיק, אבל זה כבר היה מאוחר, היא היתה מכורה.”

הסרט המלא:

https://www.youtube.com/watch?v=-zR9Pe9Mb-w

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר