משה”ב נפגש עם חברות הקנאביס – נבחרו נציגי המטופלים

סבב פגישות שערך היום משרד הבריאות עם העוסקים בענף הקנאביס הרפואי בעקבות המחסור ועליית המחירים, לא הוביל להחלטות משמעותיות למעט אחת - להקטין את כמות הבדיקות בשרשרת הייצור מה שעשוי לשחרר את "צוואר הבקבוק" ואולי להוזיל מעט בעלויות. בשבוע הבא תיערך פגישה עם נציגי המטופלים עצמם.

בפגישה שערכו בכירי משרד הבריאות היום (ה’) עם נציגי מפעלי הקנאביס הרפואי הוחלט על הפחתת כמות בדיקות האיכות המבוצעות למוצרי הקנאביס – מה שמקווים שיביא לשחרור צוואר הבקבוק שנוצר ואולי גם לירידה קלה במחירים לצרכן. עד לאחרונה חייב משרד הבריאות את לערוך 7-8 בדיקות איכות שונות בשלבי הייצור השונים, ולאחרונה הוריד את כמות הבדיקות ל-3-4 בלבד. כעת נקבע כי משרד הבריאות יחייב רק בדיקה אחת, בסוף שרשרת הייצור, והשאר יהיו לשיקול היצרנים.

טרם ידוע מתי והאם אכן מהלך זה יוביל לפתרון המחסור, וגם לא ידוע האם ועד כמה תורגש ירידה במחירים למטופלים בעקבות זאת. בפגישה לא עלה הפתרון שהוצע אתמול במגזין קנאביס להורדת המחירים – ביטול שתי החוליות האחרונות בשרשרת הייצור (בתי המסחר ובתי המרקחת) והתרת שיווק ישיר מהמפעל למטופל.

פגישת חברות הקנאביס עם משרד הבריאות
פגישת חברות הקנאביס עם משרד הבריאות, היום

יש לציין כי בעניין סוגיית המחירים אתמול (ד’) נערכה ישיבה של ועדת המחירים בסופה נקבע כי היא תפנה לכל העוסקים בענף (מגדלים, מפעלים, בתי מסחר, בתי מרקחת) על מנת לקבל נתונים מפורטים על כל מרכיבי העלות לכל אורך השרשרת, באמצעות דיווח בכתב. הם יזומנו להציג גם בעל פה לוועדה, אם ירצו בכך, בתוך חודש (תחילת דצמבר) על מנת שהוועדה תוכל לנתח נתונים ולהבין את מהות העלויות והאם יש צורך להתערב בשוק ובאיזו דרך.

לאחר הפגישה עם נציגי המפעלים, נערכה פגישה נוספת, עם נציגי חוות הגידול. מנהלי חברות הגידול ביקשו הקלות מסוימות כדי לקבל אישורים זמניים שיאפשרו להם להגדיל את יכולות הייצור והאספקה. לטענתם גם ייצור בתקן הישן (NON-GMP) עולה הרבה ולכן צריך להעלות את המחירים בכל מקרה, גם באסדרה הישנה. בפגישה זו כן עלה הפתרון שהוצג אתמול במגזין לאפשר שיווק ישיר מהמפעלים למטופלים על מנת לחסוך בכ-40% מהעלויות, אך רק חלק ממנהלי החברות העידו שחפצים בו.

פגישה נוספת עם נציגי המטופלים עצמם תיערך בתחילת השבוע הבא. נציגי המטופלים שנבחרו ע”י משרד הבריאות הם: אורי גלזר שהיה בעבר עוזר סמוי של מנהל הקנאביס הרפואי לשעבר ד”ר יהודה ברוך וייצג את ארגון “קנאטיב”, דנה בר-און מנכ”ל עמותת הקנאביס הרפואי (ביקשה לציין שטרם אישרה הגעתה), ליאת בני מנהלת העמותה לקידום קנאביס רפואי (ביקשה לציין שטרם אישרה הגעתה), אלי מעמותת מ-עלה המספקת שירותים בתשלום למטופלי קנאביס רפואי, נטע קובלסקי מעמותת “גוונים של סגול”, מאיר קדוש פעיל, חגית יגודה פעילה, ואביגיל דר מנהלת קבוצת הורים לילדים אוטיסטים. לא ידוע ולא הוסבר כיצד ומדוע נבחרו דווקא נציגים אלו.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר