תיעוד: שוטר רושם דו”ח קנאביס בגלל סיגריה עם טבק?

בן 23 עוכב לחיפוש ובתומו קיבל דו"ח על סך 1,000 ש"ח בגין החזקת קנאביס לשימוש עצמי. לטענתו מדובר היה בכלל בסיגריה שהכילה טבק

ג’, צעיר בן 23 שהגיע לירושלים יחד עם גיסו לארוחת שישי אצל משפחתו, עוכב על ידי שוטרים בכניסה לשכונת רמות לצורך חיפוש ברכב. במהלך החיפוש מצאו השוטרים חצי סיגריית טבק ונייר מקופל שלטענתם הכיל שאריות קנאביס ורשמו לו קנס בגובה אלף ש״ח בעוד שלטענתו מדובר היה בסיגריה רגילה שלא הכילה קנאביס בכלל.

“גיסי נהג ברכב ושוטר שעמד בכניסה לשכונת רמות עצר אותנו והתחיל לחפש בכל הרכב,” סיפר ג’ בשיחה עם מגזין קנאביס. ״לא יודע למה הוא ‘נפל’ דווקא עלינו. הוא חיפש כל דבר. הוא מצא חצי סיגריה והיה שם דף קססה שלא היה בתוכו כלום. פתחתי את הסיגריה הזאת לשימוש לפארש עוד קודם והחזרתי לקופסה אבל לא היה כלום ברכב למעט חצי הסיגריה הזאת. הוא אמר שלחצי סיגריה יש ריח של קנאביס. הוא אמר את זה אפילו בלי להריח וקבע שמדובר בסם מסוכן.”

לדברי ג’, הוא הציע לשוטר לפתוח את הסיגריה כדי לראות שלא מדובר בקנאביס, אך זה סירב בטענה כי הוא יודע שמדובר בקנאביס על פי הריח. ״לא ידעתי מה לעשות. לא רציתי להתנגד כדי לא לעשות בעיות אבל לא משנה כמה ניסיתי להסביר שזה לא קנאביס, זה לא עזר והוא נתן לי דו״ח של אלף ש״ח. אמרתי לו שהוא עושה טעות אז הוא אמר שהוא יקח את הסיגריה למעבדה ואם יגלו שזה לא קנאביס, יבטלו את הדו״ח. אני כמובן לא סומך עליהם והם בטח עוד יגידו על סיגריה פארש שזה קנאביס. חוץ מזה, זה לא אמור להיות ההיפך? אולי שקודם הוא יבדוק את הסיגריה במעבדה ורק אז יתן דו״ח?”

״זו הזייה שזה מה ששוטרים מתעסקים בו יומם וליל״, אומר ג’. ״אין איך לתאר את ההתנהלות של השוטרים והמשטרה. בן אדם רואה סיגריה וקובע שזה קנאביס, על פי מה? הוא אמר שהוא מכיר ריח של קנאביס וזה נשמע מוזר, יש מצב שהוא צורך קבוע? אולי הריח בכלל היה מרכב אחר או מבחוץ? מי יודע?״. 

ג’ לא מתכוון לדבריו לוותר ואומר שיגיש ערעור על הדו״ח שקיבל. ״אני ממש לא מתכוון לוותר להם. אני אגיש ערעור על הדו״ח ואלך איתם לבית משפט. לא ייתכן ששוטרים יעצרו אזרחים תמימים ויחלקו להם דוחות על סיגריות״. 

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: ״מדובר בתיאור שגוי ומעוות של האכיפה שבוצעה כדין. במהלך חיפוש שערך השוטר, אותר חומר חשוד כסם הן בתוך כיס בגדיו והן בתוך קופסת סיגריות. בתשאול החשוד במקום, ציין בפני השוטר כי מדובר בחצי סיגריה עם קנאביס וביקש להתחשב בו בשל מצבו האישי. האכיפה בוצעה כחוק וככל אזרח, רשאי מקבל הדו”ח להגיש ערר ולבקש להישפט על כך, אז יועבר החומר שנתפס אל מעבדות המשטרה לבחינתו כמקובל״. 

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר