שרן השכל ויאיר נתניהו מתכסחים בטוויטר, רם שפע מבסוט

אספנו את כל התגובות הכי מעניינות לאירוע שהתרחש אתמול במליאה, עת עלתה בהפתעה להצבעה הצעת החוק לאי הפללת צרכני קנאביס ונפלה תוך שהיא מביכה את הקואליציה ומעוררת כעסים

אמש לאחר נפילת הצעת החוק של ח”כ שרן השכל (תקווה חדשה) לאי הפללת צרכני קנאביס ברוב של 55 מתנגדים מול 52 תומכים, בין השאר בגלל שהועלתה בהפתעה בניסיון להביך את האופוזיציה אך לבסוף גרמה מבוכה לקואליציה, החלו להישמע תגובות נוקבות משני הצדדים, כולל מצד הקואליציה שהתנגדה לניסיון ההפתעה הזה.

כפי שנחשף במגזין קנאביס אחד הויכוחים המרכזיים בין הצדדים היה בשאלה מדוע לא הוצמדה הצעת החוק שהגיש בתחילת השבוע ח”כ יואב קיש (הליכוד) לאי הפללה לזו של ח”כ השכל – דבר שהיה מאפשר רוב בטוח בעד. בקואליציה טוענים שהליכוד סירבו לכך. בליכוד, וקיש בראשם, התעלמו מפניות בעניין זה עד לאחר ההצבעה, ואז נשבעו שדווקא הקואליציה היא שסירבה.

יש גם מי שטוענים שאם הליכוד היו מחליטים להפתיע ולהצביע בעד הצעת החוק, ולהעביר אותה בניגוד לעמדת רע”מ, הם היו יוצרים קרע גדול הרבה יותר בקואליציה מאשר זה שנגרם בעקבות נפילתה. גורמים ברע”מ אף איימו שאם הצעה כזו תאושר הם עשויים להביא להפלת הממשלה כך שייתכן שהליכוד פיספס צעד אסטרטגי שגם היה מוציא אותם “גדולים” מול הציבור.

אירוע מעניין נוסף היה תכנית לכאורה של חברת הליכוד ח”כ גלית דיסטל אטבריאן להימנע בהצבעה ולא להצביע נגד. פעילי לגליזציה מתנועת “ליגלייז” שוחחו איתה בעניין זה ערב לפני אך במקום לשמור על השקט מיהרו לרוץ ולדווח לעיתונאים. אלו בתורם פרסמו זאת, ח”כ דיסטל נאלצה להכחיש ולחזור בה מהדברים, ולבסוף גם הצביעה נגד.

ביקורת נשמעה גם מצד מפלגת רע”מ, שהחליטה כזכור לאחר שבועיים של דיונים ובכפוף להוראת מועצת השורא להתנגד להצעת החוק. גורמים במפלגה כועסים על ח”כ השכל, החברה איתם בקואליציה, על כך שהעלתה את ההצעה לדיון בהפתעה, מבלי לעדכן אותם קודם, וכך “אילצה” אותם, לדבריהם, להצביע נגד מהלך של הקואליציה בה הם חברים.

https://twitter.com/ronitlev12/status/1420421109955104777

יש לציין שח”כ השכל איימה כבר לפני כשבועיים, בטרם העלאת הצעת החוק בפעם הראשונה ורגע לפני שנמשכה לבקשת רע”מ לשבועיים נוספים, כי אם רע”מ יפעלו בניגוד לעמדת הקואליציה תהיינה לכך משמעויות. גם אתמול בריאיון ברדיו חזרה השכל על הדברים. “אם יש הפרה של משמעת קואליציונית, יש לזה משמעות,” אמרה. “בעבר היו לזה השלכות ויהיו גם בעתיד”.

לא רק רע”מ, גם גורמים במפלגות אחרות בקואליציה הביעו זעם על החלטתה של ח”כ השכל לנסות להפתיע ולהעלות את ההצבעה כשחלק מחברי הקואליציה כלל לא נכחו במליאה, חלקם לא נכחו בארץ, ולבסוף לספוג מכה מוראלית לקואליציה בקרב מול הליכוד. “אף אחד לא אמר לנו שזה יעלה, זה פשוט הזיה, טמטום,” אמר אמש למגזין קנאביס גורם בכיר בקואליציה.

מה שעיצבן לא מעט מהתומכים בהצעת החוק, כולל מהצופים בבית, היו צהלות השמחה שנשמעו מצד חלק מחברי הליכוד לאחר נפילת הצעת החוק. אמנם מדובר בניצחון קטן אך צרחות השמחה עוררו תחושה לא נעימה בקרב מי שמבין שהמשמעות היא המשך רדיפה והפללת צרכני קנאביס חפים מפשע והמשך האיסור על שימוש חוקי ברכיב CBD שמסייע גם לחולים.

אחד האירועים המפתיעים אמש היה היעלמותה הפתאומית מהמליאה בזמן ההצבעה של אחת מחברות הקואליציה, ח”כ ראידה זועבי, חברת מפלגת מרצ – מפלגה שלאורך השנים אחד הדגלים הבולטים שלה היה הקלה בחוקי הקנאביס. עד שלב זה לא מרצ מסרבים למסור תגובה רשמית לאירוע המפתיע אך יש לציין שגם במפלגה עצמה זועמים על הצעד הזה של חברתם.

ח”כ רם שפע ממפלגת העבודה, שותף לכאורה של ח”כ השכל ליוזמה, דווקא נראה היה די מבסוט לראות את חברתו “נדרסת” והרבה לחייך במליאה. לאחר נפילת הצעת החוק הדגיש שלדעתו זה מוכיח שהדרך שלו – של הידברות – היא הדרך הנכונה. בין ח”כ שפע לח”כ השכל יש מאבק סמוי גם על השאלה מי מהם יעמוד בראש ועדה שתדון בניסוח חוקי הלגליזציה, אם וכאשר.

אחד הויכוחים הפומביים שתפס את מירב תשומת הלב היה בין ח”כ השכל, לשעבר חברת הליכוד, לבין מפלגת הליכוד ויאיר נתניהו, בנו של רה”מ לשעבר. “מפלגה שאיבדה את דרכה וערכיה תשקר לבוחריה רק כדי לגנוב קולות,” הטיחה ח”כ השכל בליכוד. “חברי הקואלציה *שלך* הפילו את החוק,” השיב נתניהו ג’וניור. “נביא חוק טוב יותר ונראה איך תצביעי,” השיב הליכוד.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר