שוטרת מג”ב ניצולת הטבח בנובה נשלחה ל-35 ימי מחבוש בגין שימוש בקנאביס

ניצולת הטבח בנובה, בת 19, שאיבדה את בן זוגה וחבריה באירוע, מצאה מפלט בקנאביס לאחר טראומה קשה, אך נתפסה בבדיקת פתע שבוצעה בבסיס; סנגוריה פנו למפכ"ל בבקשה להמתיק את עונשה ללא הועיל והיום הגישו עתירה לבג"ץ בה הם מזהירים מפני נזק נפשי חמור אם תיכלא. עדכון (11.7): המפכ"ל ביטל את עונש המחבוש

ק’, (השם המלא שמור במערכת), שוטרת מג”ב בת 19 בשירות סדיר, נכחה בפסטיבל נובה ב-7 באוקטובר בעת שפרץ הטבח. היא איבדה שם את בן זוגה ושניים מחבריה ולדבריה, עישנה קנאביס כדי להתמודד עם הטראומות והקשיים הנפשיים שחוותה מאז. דברים אלה לא סייעו לה כשנתפסה בבדיקת שתן שבוצעה בבסיס והיא נידונה ל-35 ימי מחבוש אותם אמורה להתחיל לרצות היום (ראשון, 7.7).

סנגוריה של ק’ פנו בסוף השבוע למפכ”ל המשטרה בבקשה דחופה לבטל את ההליך המשמעתי או להמתיק את העונש ולאחר שלא קיבלו מענה ברור, הגישו היום עתירה לבג”ץ בה הם מציינים בין היתר כי ק’ הצליחה להימלט בגופה ממרחץ הדמים בטבח בפסטיבל נובה, תוך שהיא נוהגת ברכבה ומצילה את חייהם של שני נוסעים נוספים. למרות החוויות הקשות, היא בחרה לחזור לשרת במג”ב לאחר שבועיים של חופשת מחלה.

לטענתה, בחודשים שלאחר מכן סבלה מתסמינים פוסט-טראומטיים חמורים, כולל קשיי שינה, סיוטים, חרדות ודיכאון. לדבריה, כשהטיפול הנפשי לא הועיל מספיק, החלה להשתמש בקנאביס. עורכי דינה, עו”ד רן כהן רוכברגר ועו”ד ויטל יעקב האוזמן, טוענים “העונש הוטל תוך התעלמות בוטה מהמצוקה שעמדה בבסיס השימוש, שהיה כ’ריפוי עצמי’ – Self Treatment – ולא חלילה כאיזה מעשה מתריס או מפר חוק להכעיס חלילה.”

הסנגורים הוסיפו: “מצופה היה, מתבקש היה, שהמפקדים יחבקו את השוטרת – לא רק במילים ריקות אלא בפועל – וישימו לנגד עיניהם בראש ובראשונה היבטים של טיפול, של שיקום ושל חמלה.”

ד”ר עדי ברק, עובד סוציאלי שטיפל בק’, הגיש חוות דעת התומכת בטענותיה. על פי חוות הדעת, ק’ סבלה מתסמינים הכוללים “קשיי שינה, עוררות גבוהה, דריכות, חרדה, פחד, תחושת אשמה, בלבול ומצב רוח ירוד”. ד”ר ברק הוסיף כי לדעתו “חשיפה לתנאי כליאה, המהווים בפני עצמם מצב קיצון רגשי, עלולים להיות טריגר להחמרה של מצבה הנפשי ויש להימנע מכך בכל מחיר.”

בעתירה לבג”ץ, שהוגשה היום, טוענים הסנגורים עוד כי בהליך המשמעתי נפלו פגמים מהותיים. לדבריהם, לא הוצע לק’ לזמן עדי הגנה שיכולים להעיד על מצבה הנפשי המורכב, ולא ניתנה לה הזדמנות להציג את מלוא הרקע לשימוש בקנאביס. הם מבקשים צו על תנאי וצו ביניים לעיכוב ביצוע עונש המחבוש.

בתחילה, לאחר פנייה ראשונית למפכ”ל בשבוע שעבר, נמסרה הודעה כי הנושא נמצא בבחינה. אולם, מאז לא התקבלה תשובה ברורה. היום (7.7.2024), לאחר שק’ התייצבה כנדרש, ומשלא התקבלה החלטה לשנות את גזר הדין, הוגשה העתירה לבג”ץ בניסיון למנוע את כניסתה המיידית לכלא.

כזכור, השימוש בקנאביס אינו מהווה עבירה פלילית בישראל מאז שנת 2022, אך הנוהל שנקבע אינו תקף לחיילים ושוטרים. עבורם, כמו עבור ק’, גם שימוש עצמי בקנאביס עדיין נחשב לעבירה פלילית על כל המשתמע מכך.

עד לשעת פרסום הידיעה, טרם התקבלה תגובה רשמית מהמשטרה.

עדכון (11.7): המפכ”ל ביטל את עונש המחבוש שהוטל על השוטרת.

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר