“רשיון להרוג”: 6 צמחים רעילים במיוחד אך חוקיים לחלוטין

לפניכם 6 צמחי בר רעילים, מסוכנים לשימוש אך חוקיים למהדרין. אז למה קנאביס לא חוקי בעצם?.

קנאביס מוגדר כצמח בלתי חוקי, לכאורה בגלל הסכנות הבריאותיות הטמונות בשימוש בו. אז איך זה שצמחים רעילים הרבה יותר זמינים לשימוש חופשי וגדלים פרא ברחבי ישראל? לפניכם 6 צמחים נפוצים רעילים במיוחד אך חוקיים לחלוטין, אותם ניתן למצוא זמינים לקטיפה, רכישה ושימוש, ללא כל הגבלה.

ראו גם: 9 צמחים שנראים כמו קנאביס – אבל הם לא

אטרופה בלדונה

אטרופה בלדונה
אטרופה בלדונה

אטרופה בלדונה, המכונה גם “צמח המכשפות“, הוא צמח רעיל במיוחד הגדל באירופה, בקדמת אסיה ובצפון אפריקה ושימש במהלך ההיסטוריה כרעל, סם הזיות, אמצעי הרדמה ואלחוש, תרופה, ואפילו תכשיר קוסמטי. משמעות השם “בלדונה” הוא “אשה יפה” ומקורו במאות ה-18 וה-19, בהן נהגו נשים איטלקיות לסחוט ולשתות את מיץ הצמח הרעיל כדי להרחיב את האישונים ולהעניק לעיניים מראה נוצץ וחולמני. מזרק האטרופין, שמצרפת מדינת ישראל לכל ערכת מגן שהיא מחלקת לאזרחיה, מכיל חומר המופק מן הצמח.

אצבעונית ארגמנית

אצבעונית ארגמנית
אצבעונית ארגמנית

אצבעונית ארגמנית היה הצמח הראשון בהיסטוריה שבו הוכחה סגולתו הרפואית, אולם הדרך להוכחה זאת הייתה ארוכה. הראשון שעסק בחקר האצבעונית היה רופא ובוטנאי ממוצא גרמני בשם לאונרד פוקס. בספרו מן המאה ה-17 אודות צמחי מרפא שונים כלל לראשונה את האצבעונית והתייחס לסגולותיה הרפואיות הבאות לידי ביטוי בטיהור גוף האדם, שחרור הפרשות והרזיה. שני החומרים הפעילים באצבעונית הארגמנית, הדִיגוֹקְסִין והדִיגִיטוֹקְסִין, עלולים לגרום לכיווץ חזק של שריר הלב שיכול לגרום בסופו של הדבר למוות.

קיקיון מצוי

קיקיון מצוי
קיקיון מצוי

הקיקיון הוא שיח שיכול להגיע לגובה של עד 5 מטר. מוצאו של הקיקיון באפריקה, אך הוא התפשט למקומות רבים ו בארץ ישראל הוא גדל בצִדי דרכים ומזבלות בעיקר באזור צפון הארץ ומישור החוף. רעילותם של זרעי הקיקיון היא גבוהה, ופגיעתם קשה ויכולה להמית. ישנן עדויות לכך שבמצרים הקדומה, לפני כ-3,000 שנה, השתמשו בזרעי הקיקיון להכנת מרקחות למחושי בטן ולפגיעות של טפילים. בעברית, המילה “קיקיוני” היא מטבע לשון המתאר דבר ארעי, שהגיע לגודל מלא תוך זמן קצר ועתיד להיעלם באותה מהירות בה הופיע, בדומה למסר בסיפור הקיקיון המתואר בתנ”ך בספר יונה.

גם זה בטח יעניין אותך

דטורה

דטורה
דטורה

דטורה הוא צמח בעל פרחים לבנים גדולים מאוד, דמויי משפך ופירות עגולים וקוצניים. הצמח גורם להרעלה אנטיכולינרגית בגוף שיכולה להתבטא בהזיות קשות, עצירת שתן, חום יתר, יובש בפה, פרכוסים, אישונים מורחבים, ראייה מטושטשת, חרדה או פסיכוזה קשה ובכמויות גדולות עלולות להופיע בעיות בתפקוד הלב והנשימה שיכולות לגרום למוות. לעתים משתמשים בדטורה בתור סם הזייתי, על אף הסכנות הרבות שטמונות בשימושו. את הדטורה ניתן לצרוך על ידי אכילת הזרעים והעלים או עישונם. דווחו גם שימושים על הכנת תה מעלים ופרחים.

הרדוף הנחלים

הרדוף הנחלים
הרדוף הנחלים

ההרדוף על זניו התרבותיים השונים מקובל מאוד בגינות בכל העולם. בישראל יש לא מעט גנים ציבוריים בהם שתול שיח ההרדוף לנוי ויופי וכן לאורך הכבישים ניתן לצפות בהתפשטות נרחבת של הצמח. כל חלקי הצמח מפרישים בהיפצעם שרף חלבי רעיל מאוד, הגבעול והעלים מכילים נוזל שקוף, המכיל את גליקוזיד הלב אולאנדרין, המסוכן והרעיל, המשמש להאטת קצב הלב. ידועים מקרי מוות בארץ בשנים האחרונות, משימוש בענפי הצמח כשפודים למנגל, או משתיית תה של עלי הרדוף וידוע כי משתמשים באבקה העשויה מענפים מיובשים של הרדוף להרעלת מזיקים. בגלל רעילותו ההרדוף פסול מלשמש כסכך לסוכה. באפריקה משמשים העלים לתרופה נגד מחלת הנפילה, אצל יהודי תימן השרו את הפרחים בשמן לטפל בכאבי רגלים, וקטורת עלים נגד כאב ראש. הרמב”ם מציין את ההרדוף המבושל בשמן זית להכנת פתילות לטיפול בטחורים. בצפון אפריקה מכירים בו כמעודד הפלות, מפעיל את שריר הרחם כדי לגרום להוצאת ולדות מתים. עלים כתושים משמשים להרגעת גירויים בעור, בתמיסה משמשים כתרופה לנשירת שיער ולטיפול בעגבת. מיצוי בגרגור משמש לחיזוק השיניים והחניכיים וכטיפות אף. מיצוי מהפרחים משמש להורדת חום.

נרקיס

נרקיס
נרקיס

נרקיס, הנחשב בישראל כפרח מוגן, הינו צמח רעיל במיוחד. משמעות מקור שמו ביוונית היא “חוסר תחושה” ובליעה של פקעת הנרקיס עלולה לגרום לבעיות קיבה חמורות, קצב לב בלתי סדיר ואף למוות. בשנת 2007 פורסם כי עשרה תלמידים בני 10-12 מהצפון וצעירה שליוותה אותם נפגעו לאחר שטעמו במהלך טיול ממה שנראה להם כמו בצל ירוק והיה למעשה נרקיס מצוי. הם הובאו לבית החולים זיו בצפת כשהם סובלים מכאבי בטן עזים, בחילות והקאות.

ראו עוד: למה באמת קנאביס לא חוקי?
ראו עוד: שיחות עם ג’ה – מדוע הקנאביס לא חוקי ומתי תיפסק הרדיפה?

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר