קנבינואיד חדש זוהה בקנאביס: החזק ביותר בעולם (פי 33 מ-THC)

הקנבינואיד הצמחי החזק ביותר בעולם, THCP, נתגלה לאחרונה במחקר שנערך באיטליה. הוא כמעט זהה במבנה שלו ל-THC אך חזק ממנו פי 33. לצידו אותר גם CBDP, הנגזרת המקבילה של CBD. ייתכן שמחקרים יאפשרו בעתיד לפתח זנים עתירי THCP שיהיו עוצמתיים בהרבה.

קנבינואיד חדש ועוצמתי במיוחד בשם THCP זוהה בקנאביס. הוא חזק עד פי 33 מ-THC המפורסם במה שהופך אותו בקלות לקנבינואיד הצמחי החזק ביותר בעולם.

את הקנבינואיד החדש, ששמו המלא הוא Tetra-Hydro-Cannabiphorol (טטרה-הידרו-קנביפורול), הצליחו החוקרים לראשונה לבודד לחלוטין מתוך מיצוי של הצמח, וכן גם לאפיין אותו ולהפיק אותו באופן מלאכותי.

במחקר עצמו, שפורסם אתמול (30.12) בכתב העת המדעי Nature, משערים החוקרים כי ייתכן שהקנבינואיד THCP הוא אחד הגורמים האחראיים להבדלים שישנם בהשפעות של זני קנאביס שונים גם כאשר הם מכילים ריכוזים זהים של THC ו-CBD.

ריכוז ה-THCP בזן הקנאביס שנבדק במחקר, זן איטלקי בשם FM2, היה נמוך במיוחד: רק 29 מיקרוגרם לגרם שהם 0.0003% בסך הכל. כמות ה-THC בזן זה היתה נמוכה יחסית גם כן – 3.9% בלבד.

החוקרים ציינו בתוצאות המחקר כי בעתיד ניתן יהיה להשביח זני קנאביס כך שיכילו יותר THCP, מה שיאפשר גם להפיק תמציות מרוכזות שלו שאולי יספקו אפקט רפואי מוגבר למטופלים.

הקנבינואיד החזק ביותר עולם

במהלך המחקר נבחנה עוצמת ההיקשרות של THCP לרצפטורים (קולטנים) הקנבינואידים בגוף, ונמצא כי הוא נקשר לקולטן CB1 בעוצמה חזקה פי 33 מ-THC ולקולטן CB2 בעוצמה חזקה פי 6 מ-THC, מה שהופך אותו לקנבינואיד הטבעי (פייטוקנבינואיד) החזק ביותר עד כה.

למעשה, עוצמת ההיקשרות של THCP לקולטנים הקנבינואידים שקולה לזאת של הקנבינואידים הסינתטיים החזקים ביותר, אך המבנה שלו כמעט זהה לזה של THC טבעי.

המולקולה THCP והשוואה של עוצמת ההיקשרות שלה לשני הקולטנים הקנבינואידים ביחס לזו של פייטוקנבינואידים אחרים
המולקולה THCP והשוואה של עוצמת ההיקשרות שלה לשני הקולטנים הקנבינואידים ביחס לזו של פייטוקנבינואידים אחרים (נתון מספרי נמוך יותר מייצג עוצמה גבוהה יותר)

כבר לפני כמה עשורים שיערו חוקרים כי קנבינואידים חזקים יותר בקנאביס עשויים לספק אפקט רפואי חזק יותר, וכדי לבחון את ההשערה הזו חוקרים יצרו מאז סוף שנות ה-90 ועד היום מגוון רחב של קנבינואידים סינתטיים חדשים שהלכו ונעשו יותר חזקים.

המחקרים בקנבינואידים סינתטיים לרוב מניבים תוצאות מאוד מבטיחות בניסויים על עכברים או על רקמות מבודדות של תאים, אך נכשלים במעבר לניסויים בבני אדם בשל תופעות הלוואי הקשות שהם גורמים. פעמים רבות הקנבינואידים הללו מסיימים את דרכם לא כתרופות חדשות אלא כרכיבים פעילים בתערובות ‘נייס גאי’ למיניהן.

אך ל-THCP כאמור יש מבנה כמעט זהה ל-THC, מה שהופך אותו לנגזרת הכי קרובה שלו עד כה. ישנה תקווה כי הדבר יאפשר לקבל את ‘הטוב משני העולמות’, כלומר את האפקט הרפואי המוגבר של קנבינואידים חזקים אך ללא תופעות הלוואי הקשות שמקושרות עם קנבינואידים סינתטיים בעלי מבנה שונה.

החוקרים ערכו ניסוי ראשוני עם THCP בעכברים, וההשפעה שנצפתה אצלם תאמה את ההשפעות הפיזיולוגיות הטיפוסיות שיש ל-THC על עכברים, אלו כוללות רגישות מופחתת לכאב, ירידה בחום גוף, ירידה בפעילות מוטורית, וקטלפסיה (התקשות של השרירים) – אלא שהמינון המינימלי של THC שנדרש להפקת השפעות אלו אצל עכברים הוא 10 מ”ג/ק”ג, וכאן החוקרים הפיקו אותן עם 5 מ”ג/ק”ג בלבד של THCP.

בנוסף ל-THCP החוקרים גילו גם את הנגזרת המקבילה של CBD שנקראת קנבידיפורול או CBDP בקיצור, אך אותה הם עדיין לא הספיקו לבחון לעומק – לא על קולטנים קנבינואידים ולא על עכברים. לפיכך ההשפעות של CBDP אינן ידועות אך בהחלט ייתכן כי גם כאן מדובר בנגזרת חזקה יותר של CBD. הדבר ייחקר בהמשך.

במחקר קודם של אותם חוקרים, הם גילו ובודדו עוד קנבינואיד לו הם קראו טטרה-הידרו-קנבוטול (THCB), שנקשר לקולטני ה-CB1 בעוצמה חזקה בערך פי 2 מ-THC, ולקולטני ה-CB2 בעוצמה מעט נמוכה יותר מ-THC. בנוסף אותרה גם הנגזרת המקבילה של CBD, קנבידיבוטול (CBDB), שפעילותה עדיין לא ידועה. שני הקנבינואידים האלו עדיין לא נוסו על עכברים.

לרשימת כל הקנבינואידים הבולטים בקנאביס לחצו כאן.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר