טוען...

קנאביס קפיטליסטי: מי עומד מאחורי חברת “שראל”?

השבוע אושר באופן רשמי הדיווח על כך שתחום הקנאביס הרפואי כולו יעבור – ללא מכרז – לידיה של חברת הציוד הרפואית הגדולה בישראל: “שראל”. בדקנו מי האנשים שנמצאים מאחורי החברה ומה הקשר שלהם לחברות אחרות.

מי האנשים שיהיו אחראים על תחום הקנאביס הרפואי בישראל החל משנת 2014?

חברת שראל

אתמול אושרה לראשונה הידיעה שפרסמנו מספר פעמים בעבר, על פיה יעבור תחום הקנאביס הרפואי כולו – משלב הייצור ועד שלב החלוקה – לאחריותה הבלעדית של חברת “שראל”.

החברה, שזכתה במינוי ללא כל מכרז, תרכז את הנושא באופן בלעדי ותהווה גורם נוסף שיגזור קופון על התרופה – שעל פי משרד הבריאות כלל אינה ‘תרופה’ – אשר מחולקת ללמעלה מ-10,000 ישראלים.

ראו גם: מה בין משרד הבריאות לחברת “טבע” ומפלגת “יש עתיד”?

יצאנו לבדוק מי האנשים שעומדים מאחורי החברה הפרטית המקושרת כל כך, ולהלן חלק מהממצאים:

גרופמן שלמה – יו״ר דירקטוריון חברת “שראל”

דירקטור בקבוצת ‘כרמל השקעות’ – חברה בורסאית העוסקת בנדל״ן, “המשביר לצרכן” ובלשכת המסחר ובתעשייה. חברת ‘אופן סקיי יו.אס.איי’ – חברת תעופה פרטית הקשורה גם לעופר נמרודי.

עופר נמרודי בכנס של חברת “שראל” – ספטמבר 2013 (מימין מרים פיירברג ומשמאל מנכ”ל “שראל” אבי בוסקילה):

עופר נמרודי חברת שראל

מיכאל פרי – סגן נשיא אוניברסיטת חיפה בעבר

הבעלים של חברת “מיצוב” לייעוץ אסטרטגי.
בין לקוחות החברה: כל משרדי הממשלה, מכון התקנים, מכבי care, “שראל”, קופ”ח כללית, ניאופרם, וולפסון, בי״ח אלין, בי״ח השרון, טבע, מכבי פארם, מגדל, בנק לאומי ועוד ועוד.

על הקשר לחברת ‘טבע’, אין כמובן צורך להכביר במילים. חברת ‘ניאופרם’, היא חברה שמבעליה הראשונים היו צבי שראל אשר מינה בשנת 1980 את חתנו, דוד פורר, לאחראי תחום המסחר. פורר מכונה “איש המסתורין של ענף התרופות”.

“הוא מחובר חזק לצמרת הפוליטית והעסקית, אך מתרחק מהתקשורת כמו מאש, הקבוצה שבבעלתו מגלגלת 1.2 מיליארד שקל בשנה, הכירו את דוד פורר, הבעלים של ניאופרם, שעשויה לרכוש את חברת התרופות הבריטית גולדשילד,” נכתב על פורר באתר דה-מארקר לפני 4 שנים.

דוד פורר (משמאל) עם חברים:

דוד פורר

משה רוח

דירקטור גם ב: ‘אסותא לב בע״מ’, ‘אסותא מרכזים רפואיים בע״מ’, ‘אסותא ראשון בע״מ’, ‘מכבידנט בע״מ’, קבוצת ‘מכבי אחזקות’.

אלי אלעזרא

אלי אלעזרא, יזם נדל”ן, נחשב ל”איש הכי עשיר באשקלון” והבעלים של “קבוצת אלעזרא”, המונה את חברת “אפרידר” העוסקת בנדל”ן, מחזיקה בבעלות על חברת הליסינג הגדולה “אלבר” וגם מחזיקה בחברת “הכשרה ביטוח”.

נגה יציב

נגה יציב דירקטורית גם ב: ‘הבנק הבינלאומי הראשון’, ‘איסתא’, ‘אמנת תכנון ומערכות’, ‘ממן – מסופי מטען’, ‘החברה לבריאות החברה’ -קופת חולים מרכזית בע״מ אשר גם יעקב פרי קשור אליה.

יובל לנדשפט, מנהל יק”ר – היחידה לקנאביס רפואי (ימין), עם אבי בוסקילה מנכ”ל חברת “שראל”:

יובל לנדשפט אבי בוסקילה שראל

לנדשפט, לפני שקיבל את המינוי למנהל יק”ר, היה קשור לחברת “סופר פארם”:

חברת יובל לנדשפט
חברת יובל לנדשפט – קשורה לחברת “סופר פארם”?

“שראל” הוקמה בהחלטת ממשלה בראשית שנות התשעים, בחטא. במהלך עשרים השנה האחרונות שראל מהווה מונופול דה פקטו בתחומים שונים באספקת התרופות והציוד הרפואי. היא חיה וניזונה מה שניתן לה על ידי המדינה.

פעילותה של שראל, שהיא חברה למטרות רווח, הלכה למעשה אינה מפוקחת. שראל התנגדה במהלך השנים לקיום פיקוח על פעילותה והתנגדה להעברת נתוניה לרשויות המדינה ובכלל כך למשרד האוצר.

משרד הבריאות רואה מזה שנים בשראל את “זרועו הארוכה” על אף ששראל, שהיא חברה פרטית לכל דבר ועניין.

בלא מכרז, “מתחת לרדאר” העניקו גורמי ממשלה מתנה לשראל בשווי של כולל של כ- 200,000,000 ₪. כך בתחום חדש, אספקה, שיווק, אחריות על הייבוא צפויה שראל להיות לא רק מונופול אלא לפעול בבלעדיות.

מתן בלעדיות בשיווק הקנאביס הרפואי בייבוא הקנאביס הרפואי ובהפצת הקנאביס הרפואי יצרו ריכוזיות של חברה שגורמי ממשלה עצמם טענו שיש בידיו כוח העודף בכל הנוגע לרכישת תרופות. גם היתרונות שניתן היה לטעון שקיימים לשראל כגון מקצועיות ונסיון ברכישת תרופות לבתי חולים והיתרון לגודל שבפעולתה של שראל (לעניין זה ראו את דברי ח”כ אמנון כהן בהמשך) אינם רלבנטיים לקנאביס הרפואי. בנוסף, ההצדקות שניתנו בעבר להמשך פעולתה של שראל בתחום רכישת התרופות לפרק זמן מוגבל אינן רלבנטיות למתן אפשרות לשראל לפעול כמונופול בתחום הקנאביס הרפואי.

על רקע האמור קיימת בעייתיות גדולה עוד יותר בכך שההתקשרות מול שראל מתבצעת בחשאיות, במחשכים ובלא שקיפות נדרשת. השקיפות, נזכיר, היתה אמורה להיות אבן יסוד למתן פטור הנוכחי מחובת מכרז שניתן לחברת שראל לרכישת תרופות לבתי חולים בישראל. פטור שהוגבל, למיטב ידיעתנו, עד לשנה הנוכחית בלבד. ואולם, עניין זה נעדר כל שקיפות הן באשר לטעמים שבמתן פטור לשראל, הן לגבי התהליך, הן לגבי בחינת חלופות והן לגבי מהות ההתקשרות. פניות בנסיון לברר מדוע ניתן הפטור נדחו. ונדגיש. קיומו של מכרז הוא ברירת המחדל שיש בו כדי להבטיח תחרות, יעילות, שוויון ושקיפות. הפטור, הוא החריג. על ממשלת ישראל לקדם מכרז ותחרות ולא לחסום אפשרויות של גורמים נוספים להתמודד על תחום הייבוא השיווק וההפצה. הדברים אמורים במיוחד לאור העובדה ששראל שהיא מונופול תהפוך להיות מונופול כ”מתנת מדינה”, הקנאביס הרפואי. על ממשלת ישראל להיות נושאת דגל התחרות בעניין זה.

ממשלת ישראל מדברת פעם אחת על פתיחה לתחרות ושבירת המונופולים ופעם שניה יוצרת במו ידיה מונופול. פעולותיו של משרד הבריאות ביחס לשראל מתבצעות במקביל לקידום הצעת החוק הממשלתית לקידום התחרות ולצמצום הריכוזיות, התשע”ב-2012 על ידי הממשלה אשר על פי הוראותיה ניתן להקצות זכות על ידי המדינה, במיוחד למי שהוא כבר מונופול בתחום אחד, רק מנימוקים ומטעמים מיוחדים. אם כך מדוע משרד הבריאות מקדם באגרסיביות החלטה להקנות מונופול בפעילות לגוף אחד, חברה פרטית, כאשר אותו הגוף הוא מונופול דה פקטו בתחומים אחרים?

הפטור ממכרז שניתן לשראל בהעדר טעמים מספיקים לפי דיני המכרזים יגביר את הריכוזיות במשק על ידי גוף שממילא עלו לגביו בעבר טענות מצד אנשי משרדך, משרד האוצר, באשר לריכוז הכוח העודף שבידיו ברכישת תרופות.

הריכוזיות של שראל פוגעת דווקא באוכלוסיה החלשה והנזקקת בישראל.

עם קבלת החלטת הממשלה המוצעת על ידי משרד הבריאות, המטופלים יהיו תלויים בגוף אחד הפועל למטרות רווח וחוסר שקיפות.

חוסר השקיפות בענייני שראל הוא אבן יסוד בכל עבודת משרד הבריאות שראל: ראשית, בקבלת הפטור, שנית, בסירובו של משרד הבריאות מסרב לפרסם את ההתקשרויות בינו לבין שראל.

ראו דברים שאמר יו”ר הועדה לביקורת המדינה בכנסת, ח”כ אמנון כהן, בדיון שהתקיים לפני קרוב לעשור בוועדה בו התריע על העדר הפיקוח ועל העלות הציבורית הנגרמת בשל פעולות משרד הבריאות ופעולות שראל בתחום אספקת התרופות:

“אם כן, למרות כל הפריבילגיות ששראל קיבלה – פטור ממכרז ובלעדיות – היא עדיין יקרה ב-14% מספק אחר. זה הדליק אצלי איזושהי נורה: איך זה יכול להיות שהמדינה מסבסדת, נותנת ומקימה גוף כזה מתוך מטרה להוזיל מחירים ולחסוך בכוח אדם – ובסופו של דבר המציאות בשטח שונה?”

“במהלך הדיון הייתי רוצה להפנות שאלה נוספת לאותם גופים: לבתי חולים ממשלתיים שרוכשים משראל יש פטור ממכרז. האם גם למשטרת ישראל ולמשרד הביטחון יש פטור ממכרז? דבר נוסף: יש כאן ניגוד עניינים מובנה בפעילות העמותה או החברה, כאשר נציגי משרד הבריאות ונציגי בתי החולים המכהנים בדירקטוריון החברה הם מנהלי בתי חולים; הם יכולים להימצא בניגוד עניינים מובנה בין טובת החברה לבין טובת בתי החולים. בנוסף, הבנתי מתוך פרסומים שהיו, ששראל באה לקראת בתי חולים במצב כלכלי קשה, המתקשים לשלם במזומן או שוטף + 30 כפי שדורשים ספקים אחרים – היא מייקרת מעט את המוצר, אבל נותנת להם אשראי גמיש יותר. צריך לחשוב אם ניגוד העניינים המובנה הזה הוא דבר ראוי או בלתי ראוי.”

“והנקודה החשובה ביותר: איך יתכן שלאחר כל ההטבות שניתנו לשראל, היא עדיין יקרה ב-14% – לפי בדיקת חשב האוצר – בהשוואה לספקים אחרים. אם כן, מה עשתה כאן המדינה? אולי מוטב לפתוח את השוק? אולי אפשר להשיג מחירים זולים יותר?”

“נושא נוסף שנבדק הוא הערותיו של רשם העמותות. כיוון ששראל מוגדרת הן כעמותה והן כחברה – לא היה גוף מבקר, ולא ידעו למי להעביר את הדוחות השנתיים. המסמכים של רשם העמותות נמצאים לפניי, כולל התייחסותו ועמדותיו של רשם העמותות הקודם. היתה המלצה להעביר את הנושא לבדיקתו של מבקר המדינה, כי יש כאן איזושהי בעיה – מצד אחד זו איננה חברה ממשלתית אלא חברה פרטית, ומצד שני הם עמותה. בנוסף, הם קיבלו 15 מיליון שקלים: הם זה הוגן? אם הם בלעדיים זה צריך להיות זול יותר. אם המחירים לא זולים יותר, יש כאן איזושהי בעיה.”

האם לאור האמור נכון שפעילותה של שראל תתרחב? תפלוש למקומות חדשים לא לה בה תינתן לה בבלעדיות?

חומר למחשבה…

ראו גם: מה בין משרד הבריאות לחברת “טבע” ומפלגת “יש עתיד”?

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר