קנאביס ישראלי: הזוכים בתחרות אנשי השנה 2015

למעלה מ-4,000 ישראלים בחרו את 11 "המשפיעים" של 2015 בעולם הקנאביס הישראלי – האנשים שעשו את השנה בתחום הקנאביס למטרות פנאי ולרפואה. במקום הראשון: ח"כ תמר זנדברג, יו"ר ועדת הסמים של הכנסת.

לקראת סוף שנת 2015 פרסמנו את סקר "המשפיעים 2015" ובו שמותיהם של 30 מהאנשים הבולטים בתחום הקנאביס בישראל – אלו שקידמו את ההקלה על חוקי ההפללה, אלו שהתמקדו בתחום הקנאביס הרפואי, וגם אלו שהתנגדו לשינוי או הקשו על רפורמה בתחום.

4,048 מקוראי מגזין קנאביס הצביעו בעד 1 עד 5 מהשמות המופיעים ברשימה.

השבוע נסגרו ההצבעות ולהלן שמותיהם של 11 הדמויות שעשו את 2015 בתחום הקנאביס הישראלי.

1. תמר זנדברג

חברת הכנסת תמר זנדברג

ח"כ תמר זנדברג מונתה בשנת 2015 לתפקיד יו"ר ועדת הסמים של הכנסת, והיא היום הפוליטיקאית המובילה את המאבק להפסקת הפללה ולגליזציה בישראל. זנדברג הגישה מספר הצעות חוק לאי הפללה, לגליזציה, קנאביס רפואי והמפ, והיא חברת הכנסת היחידה המודה כי נהנית לעתים מצריכת קנאביס גם היום.

זנדברג זכתה במקום הראשון בסקר, עם 657 מקולות המצביעים, שהם 16.2% מסך ההצבעות.

2. גדי וילצ'רסקי

גדי וילצ'רסקי

הקומיקאי המוכשר עידן מור, המוכר יותר בדמותו "גדי וילצ'רסקי", הפך בשנים האחרונות לדמות בולטת במיוחד במאבקים חברתיים שונים ומגוונים. למרות שנלחם למען נכים, נשים, חיילים ועוד, הוא כנראה הדמות המזוהה ביותר בישראל עם עולם הקנאביס והלגליזציה. וילצ'רסקי, פעיל חברתי וסטנדאפיסט, הוביל הפגנות, השתתף באירועים וקרא להפסקת רדיפת צרכני הקנאביס בכל הזדמנות.

וילצ'רסקי זכה במקום השני בסקר, עם 436 מקולות המצביעים, שהם 10.8% מסך ההצבעות.

3. ינון מגל

ינון מגל: "בעד לגליזציה - אפעל לקידום אי הפללת צרכני הקנאביס"

ח"כ לשעבר ינון מגל הספיק כבר להתפטר מהכנסת, אך בזמן הקצר שהיה בתפקיד הוא הפך להיות האיש הבולט ביותר בקריאה ללגליזציה. מאז שנכנס לכנסת במרץ 2015 הספיר מגל להגיש הצעת חוק לאי הפללה, עליה גם חתמו עשרים ושלושה חברי כנסת אחרים. מגל גם הוא הודה כי צרך קנאביס גם בזמן היותו חבר כנסת.

מגל זכה במקום השלישי בסקר, עם 359 מקולות המצביעים, שהם 8.9% מסך ההצבעות.

4. אורן לבוביץ'

יו"ר עלה ירוק, אורן ליבוביץ'

מייסד מגזין קנאביס, מונה לתפקיד יו"ר עלה ירוק בדצמבר 2014 וכעבור 4 חודשים הוביל את המפלגה בבחירות 2015. המפלגה לא נכנסה לכנסת אך הצליחה להשיג את מספר הבוחרים הגדול ביותר שהשיגה המפלגה מאז היווסדה בשנת 1999.

אורן זכה במקום הרביעי בסקר, עם 335 מקולות המצביעים, שהם 8.3% מסך ההצבעות.

5. אברי גלעד

אברי גלעד

אברי גלעד, איש טלוויזיה שקידם ומקדם הקלה על המטופלים בקנאביס רפואי מאז שנת 2009, הוביל בשנת 2015 את "שאיפות גדולות" – תכנית הקנאביס הרפואי הראשונה בעולם, וכן תמך בכל הזדמנות בהקלה על מטופלי הקנאביס הרפואי.

גלעד זכה במקום החמישי בסקר, עם 275 מקולות המצביעים, שהם 6.8% מסך ההצבעות.

6. יוחנן דנינו

יוחנן דנינו

מפכ"ל המשטרה לשעבר, יוחנן דנינו, סיים את תפקידו לקראת סוף שנת 2015, והקדיש חלק נכבד מהשבועות האחרונים בתפקידו הרם להצהרות תמיכה בהפסקת רדיפת צרכני הקנאביס בישראל. דנינו קבע כי יש לשנות את המדיניות ואף מינה ועדה מיוחדת של המשטרה שדנה עד היום בנושא זה.

דנינו זכה במקום השישי בסקר, עם 218 מקולות המצביעים, שהם 5.2% מסך ההצבעות.

7. ברקת שיף

ברקת שיף

ד"ר ברקת שיף, רופאת כאב מומחית, מטפלת בקנאביס רפואי ותומכת לגליזציה, היא כנראה הרופאה המזוהה ביותר עם עולם הקנאביס הישראלי. ד"ר שיף אף התמודדה במקום השני ברשימת עלה ירוק בבחירות האחרונות וכן הופיעה שוב ושוב בועדות הכנסת ובדיונים רשמיים תוך הבעת תמיכה בשחרור ענף הקנאביס הרפואי וכן בביטול עונשי ההפללה כלפי צרכני הפנאי.

ד"ר שיף זכתה במקום השביעי בסקר, עם 212 מקולות המצביעים, שהם 5.2% מסך ההצבעות.

8. יעקב ליצמן

ליצמן: "אני נגד לגליזציה - לא רוצה שיאכלו קנאביס"

יעקב ליצמן – שר הבריאות ויוזם הרפורמה החדשה בענף הקנאביס הרפואי, הבטיח כי קנאביס יינתן במרשם רופא מומחה ובבתי מרקחת באופן נגיש יותר ונוח יותר. בימים אלו נמצאת הרפורמה שלו בתהליך בדיקה ולאחרונה הבטיח השר כי בתוך חצי שנה יוכלו מטופלים לרכוש קנאביס בבתי מרקחת.

ליצמן זכה במקום השמיני בסקר, עם 201 מקולות המצביעים, שהם 5.0% מסך ההצבעות.

9. משה פייגלין

משה פייגלין

משה פייגלין, חבר כנסת לשעבר מטעם 'הליכוד' ויו"ר מפלגת 'זהות' היום – מבכירי הפוליטיקאים התומכים בלגליזציה וקנאביס רפואי. בשנים האחרונות הוביל את קידום נושא הקנאביס הרפואי בישראל ויזם הצעות חוק בעניין.

פייגלין זכה במקום התשיעי בסקר, עם 192 מקולות המצביעים, שהם 4.7% מסך ההצבעות.

10. רפאל משולם

פרופ' רפאל משולם

פרופ' רפאל משולם – "הסבא" של הקנאביס, מי שזיהה לראשונה את ה-THC בקנאביס וזה שמוביל במשך שנים את המחקרים בתחום. מאושיות הקנאביס העולמי וזוכה פרס ישראל לכימיה על פועלו בתחום. בשנת 2015 פורסם סרט דוקומנטרי אודותיו – "המדען", שזכה ב-4 פרסים רשמיים בתחרות הסרטים הדוקומנטריים בהוליווד.

משולם זכה במקום העשירי בסקר, עם 169 מקולות המצביעים, שהם 4.2% מסך ההצבעות.

11. שלומי סנדק

שלומי סנדק

שלומי סנדק – פעיל הלגליזציה הראשון והמוכר ביותר בישראל, עזר ועוזר לאלפי ישראלים בדרכם לטיפול בקנאביס רפואי, כתב ספרים ויזם פעילויות מגוונות בתחום, גם בשנת 2015.

סנדק זכה במקום ה-11 בסקר, עם 136 מקולות המצביעים, שהם 3.4% מסך ההצבעות.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט