קומבינות ביק"ר? חברת "שיח" קיבלה היתר גידול קנאביס בניגוד לנהלים

המדיניות של "איפה ואיפה" מצד מנהל היחידה לקנאביס רפואי יובל לנדשפט נחשפת שוב, הפעם בהיתר שנתן לחברת "שיח" לגדל ולשווק קנאביס רפואי בבתי מרקחת למרות שאינה מחזיקה בהיתרים הנדרשים לשם כך. חברות אחרות נאלצו להעתיק את מקומן לשם כך, דבר הכרוך בהוצאות עתק.

חברת הקנאביס הותיקה "שיח", אחת משמונה החברות המגדלות קנאביס בישראל כבר יותר מעשר שנים, היתה הראשונה בישראל לקבל את התקן הנכסף לגידול קנאביס (IMC-GAP), עוד בחודש מרץ 2018.

אך כעת מתברר כי תקן זה ל"שיח" – שנכנסה לאחרונה לפעילות בבורסה (מניית "ביונד טיים") והיא אחת משתי חברות הגידול היחידות המשווקות תוצרתן בבתי המרקחת – ניתן לה למרות שכלל לא עמדה במלוא הדרישות לשם כך, למשל היתר בניית מבנים תעשייתיים על שטח חקלאי.

יובל לנדשפט (צילום: מרים אלסטר, פלאש90)
קומבינות ביק"ר? יובל לנדשפט, מנהל יק"ר (צילום: מרים אלסטר, פלאש90)

היתר בנייה זה, שהחוות צריכות לקבל מהמועצה האזורית בשטחה הן נמצאות, מיועד עבור הקמת מעבדות או מפעלים בשטח המיועד לחקלאות, והוא היתר שלא ניתן בקלות.

הדרישה להיתר זה מחוות הקנאביס הותיקות הוא גם הסיבה לכך שחברות אחרות כמו "BOL פארמה" ו"תיקון עולם" למשל נאלצו להעביר את פעילותן מהחוות הקיימות ברשותן לחוות חדשות.

המעבר של חברת "תיקון עולם" לחווה חדשה בעקבות דרישות דומות, אף הובילה למחסור הגדול בקנאביס רפואי ממנו סבלו במשך חודשים ארוכים המוני מטופלים, עד היום.

חברת "בטר" למשל, שגם היא אחת מהחברות הותיקות, סורבה מלקבל היתרים מלאים או תקן IMC-GAP מאחר ואינה מחזיקה עדיין בהיתר בנייה נדרש זה. "בטר" ממשיכה לפעול בינתיים על בסיס הארכה זמנית של הרישיון הישן עד חודש ספטמבר 2019, אז תיאלץ להציג את היתר הבנייה או לסגור את החווה.

אך בניגוד לחברות אלו, כך נחשף הבוקר (ד') בדה-מרקר, חברת "שיח" קיבלה את כל ההיתרים לגידול וייצור מבלי שהיה בידיה ההיתר הנדרש ומבלי שנאלצה להעביר את החווה לשטח תעשייתי אחר.

מקרה זה מעלה שוב את השאלה על "קומבינות" או מדיניות של "איפה ואיפה" מצד היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות (יק"ר) והעומד בראשה יובל לנדשפט.

לנדשפט, כך נראה, בחר לכאורה להעלים עין מהיעדר היתר הבנייה של חברת "שיח", וזאת בניגוד להוראות שלו עצמו אותן הוא מקפיד למלא כאשר מדובר בחברות אחרות בענף.

על פי הדיווח בדה-מרקר "שיח" הגישה בקשה לקבלת היתר רק בתחילת 2019, שמונה חודשים לאחר שכבר קיבלה את התקן, אך זו נדחתה מכיוון שלא צורפו כל המסמכים הנדרשים. מאז לא הוגשה בקשה חדשה.

לדברי המועצה, כך בבדיקה של הכתבת שלי אפלברג, סטטוס הבקשה במערכת הרישוי נכון להיום הוא "הבקשה לא נקלטה", כלומר שהבקשה נמצאת עדיין בתהליך להיתר.

במועצה הסבירו כי "כשיושלמו המסמכים החסרים בבקשה היא תובא לדיון בוועדה המקומית לצורך קבלת החלטה. העובדה ששיח ביקשה היתר מעידה על כך שהיא אינה פטורה מקבלתו".

בתגובה לידעה נמסר משיח לדה-מרקר כי החברה "ערה לנושא היתרי הבנייה זה זמן, ופעלה לאסדרת הנושא כנדרש. יתר על כן, במסגרת הפיכת החברה לציבורית, נתנה שיח גילוי מלא לעניין זה, וציינה כי היא צפויה להשלים באופן סופי את קבלת היתרי הבנייה והשימוש הנדרשים לפעילותה במתקן הגידול. החברה מביעה תמיהה על עצם הפרסום ועל עיתויו".

מנגד ביק"ר, בראשות לנדשפט, לא ידעו להסביר כיצד קיבלה החברה היתר לגידול קנאביס מבלי שיש בידיה היתר בנייה הנדרש ע"פ חוק. לטענת דה-מרקר ביק"ר "הופתעו" לשמוע על כך.

זו כמובן אינה הפעם הראשונה בה נחשפות "קומבינות" שכאלו, למשל כאשר התיר לנדשפט לחברה פרטית להבריח מזוודה מלאה קנאביס מארה"ב בניגוד לחוק הפדרלי והישראלי.


ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט