צריכה יומיומית, בעיקר בג’וינטים, ואלפי שקלים בחודש: כך נראה צרכן הקנאביס הישראלי 2024

איך בוחרים זן ומה ההעדפות בין סאטיבה לאינדיקה? סקר מקיף חושף: ישראלים מוציאים מאות ועד אלפי שקלים בחודש על קנאביס, צורכים גם בזמן עבודה, לימודים ונהיגה - עם הבדלים משמעותיים בין צרכני פנאי למטופלים ובין המגדרים

איך נראים צרכני ומטופלי הקנאביס הממוצעים בישראל? סקר מקיף שערך לאחרונה מגזין קנאביס (בקרב 413 צרכנים רגילים ו-523 מטופלים ברישיון) מציג תמונה מרתקת ומורכבת של תרבות הקנאביס המקומית, תוך שהוא חושף הבדלים מפתיעים בדפוסי השימוש, בתפיסות ובעמדות בין צרכני קנאביס לצרכי פנאי לבין מטופלים רפואיים, בין המגדרים השונים ובין קבוצות הגיל השונות.

בין הממצאים הבולטים: רוב הצרכנים צורכים קנאביס על בסיס יומיומי, בעיקר בג’וינטים, כאשר תדירות הצריכה עולה עם השנים. מטופלים מתחילים לצרוך את הקנאביס מוקדם יותר במהלך היום ומערבבים קצת פחות טבק בקססה. בעוד צרכני פנאי נוטים להשתמש בקנאביס בעיקר עבור הנאה, הירגעות ומטרות חברתיות, מטופלים משתמשים בו בעיקר לצורך הקלה על כאבים ושיפור השינה. עוד עולה כי מרבית הצרכנים והמטופלים משתמשים בקנאביס במהלך העבודה או הלימודים מבלי לראות בכך בעיה, ורבים גם נוהגים תחת השפעת קנאביס ואינם סבורים שהדבר מסכן את הנהיגה שלהם, אם כי נמצאו פערים גדולים מאוד בין המינים בהקשר זה.

הסקר מצא גם שהמחיר הממוצע שמשלמים צרכנים עומד על כ-40 ש”ח לגרם לעומת מטופלים שמשלמים לרוב בין 20 ל-30 ש”ח לגרם. כמעט מחצית מהצרכנים היומיומיים מוציאים מעל 1,000 ש”ח בחודש על קנאביס, ורובם מודאגים מההוצאה הכספית הגבוהה. בקרב המטופלים המצב אף יותר קיצוני – רוב מוחץ של המטופלים מוציאים מעל 1,000 ש”ח בחודש, כאשר אלה שמקבלים כמות גדולה של קנאביס במרשם מוציאים אף מעל 1,500 ש”ח מדי חודש. לבסוף נמצאה ירידה חדה בתופעת גידול הקנאביס הביתי לעומת שנים עברו.

שאלות בסיס (פנאי ורפואי ביחד)

הגיל הממוצע לתחילת השימוש בקנאביס הוא 22 אצל צרכני הפנאי ו-28 אצל המטופלים

הגיל הממוצע בו התחילו צרכני הפנאי שהשיבו לסקר להשתמש בקנאביס הוא גיל 22, לעומת גיל 28 אצל המטופלים הרפואיים. 29% מצרכני הפנאי התחילו להשתמש בקנאביס לפני גיל 18, לעומת 15% בלבד מהמטופלים. רק 14% מצרכני הפנאי התחילו להשתמש אחרי גיל 30, לעומת 36% מהמטופלים.

תדירות השימוש עולה בהתאם לוותק השימוש, הרוב צורכים כל יום

יותר ממחצית (59%) מצרכני הפנאי, והרוב המוחלט (86%) של המטופלים, צורכים קנאביס מדי יום. 19% מצרכני הפנאי ו-8% מהמטופלים צורכים קנאביס כמעט כל יום (5 עד 6 ימים בשבוע) ו-21% מצרכני הפנאי צורכים קנאביס עד 3-4 פעמים בשבוע לעומת 7% מהמטופלים.

תדירות השימוש בקנאביס - צרכני פנאי מול מטופלים (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2024)
תדירות השימוש בקנאביס – צרכני פנאי מול מטופלים (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2024)

שיעור הצרכנים שצורכים קנאביס מדי יום עולה משמעותית בהתאם לוותק השימוש שלהם בקנאביס. שיעור הצרכנים היומיים הנמוך ביותר, 47% מצרכני הפנאי ו-73% מהמטופלים, נמצא בקרב אלה שמשתמשים בקנאביס פחות מ-5 שנים, והשיעור הגבוה ביותר, 77% מצרכני הפנאי ו-98% מהמטופלים, נמצא בקרב אלה שמשתמשים בקנאביס מעל 20 שנים.

שיעור צרכני הפנאי והמטופלים שמשתמשים בקנאביס כל יום, לפי ותק השימוש בקנאביס בשנים (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2024)
שיעור צרכני הפנאי והמטופלים שמשתמשים בקנאביס כל יום, לפי ותק השימוש בקנאביס בשנים (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2024)

הרוב מעשנים ג’וינטים, יותר גיוון אצל המטופלים

רובם המוחלט של צרכני הפנאי (84%) וגם רוב המטופלים (69%) צורכים קנאביס בעיקר בעישון ג’וינטים. 7% מצרכני הפנאי צורכים קנאביס בבאנגים לעומת 13% מהמטופלים, ו-5% מצרכני הפנאי צורכים קנאביס בעיקר באידוי, לעומת 14% מהמטופלים.

שיטת צריכה עיקרית - צרכני פנאי מול מטופלים (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2024)
שיטת צריכה עיקרית – צרכני פנאי מול מטופלים (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2024)

בקרב המטופלים ישנם כמה הבדלים תלויי מגדר בשיטת הצריכה – שיעור המטופלים הגברים שצורכים קנאביס בבאנגים עומד על כ-15%, לעומת 5% בקרב המטופלות. לעומת זאת, שיעור המטופלים שצורכים בעיקר שמן קנאביס גבוה יותר אצל הנשים (9%) לעומת הגברים (2%).

הרוב מערבבים עם טבק, אך הצעירים שמים משמעותית פחות טבק מהמבוגרים

75% מצרכני הפנאי ו-63% מהמטופלים מערבבים את הקנאביס שלהם עם טבק. 20% מצרכני הפנאי ו-29% מהמטופלים מעשנים קנאביס נקי. 5% מצרכני הפנאי ו-7% מהמטופלים מערבבים את הקנאביס עם תחליף טבק.

ערבוב קנאביס עם טבק - צרכני פנאי מול מטופלים (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2024)
ערבוב קנאביס עם טבק – צרכני פנאי מול מטופלים (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2024)

מבחינת יחס הקנאביס לטבק, 43% מצרכני הפנאי שמערבבים עם טבק שמים מעל 50% קנאביס בקססה, לעומת 63% מהמטופלים. היחס הכי נפוץ בין טבק לקנאביס אצל צרכני הפנאי הוא יחס של 50-50, והיחס הנפוץ ביותר אצל המטופלים הוא יחס של 70-30 לטובת הקנאביס.

יחס הקנאביס לטבק אצל צרכני הפנאי (אבל לא אצל המטופלים) משתנה משמעותית בהתאם לגיל, כאשר צרכנים צעירים יותר שמים משמעותית יותר קנאביס בקססה בהשוואה לצרכנים המבוגרים. שיעור צרכני הפנאי ששמים מעל 50% קנאביס בקססה עומד על 65% מהצרכנים עד גיל 23, ויורד בהתמדה עם הגיל עד ל-25% מהצרכנים מעל גיל 40.

שיעור צרכני הפנאי ששמים מעל 50% קנאביס בקססה מתוך הצרכנים שמערבבים עם טבק, לפי גיל (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2024)
שיעור צרכני הפנאי ששמים מעל 50% קנאביס בקססה מתוך הצרכנים שמערבבים עם טבק, לפי גיל (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2024)

רוב צרכני הפנאי צורכים עד גרם ביום, מטופלים צורכים יותר

38% מהמטופלים צורכים בערך 2 גרם קנאביס ביום טיפוסי של שימוש. 30% מהמטופלים צורכים בערך גרם ביום, 18% צורכים 3 גרם או יותר, ורק 12% צורכים פחות מגרם ביום.

אצל צרכני הפנאי היומיים, 36% צורכים בערך גרם ביום, שליש (33%) צורכים פחות מגרם ביום, 20% צורכים בערך 2 גרם ביום, ו-10% צורכים 3 גרם או יותר ביום.

לעומת זאת, אצל אלה שאינם צרכנים יומיים, הרוב (68%) צורכים פחות מגרם אחד ביום טיפוסי של שימוש, 20% צורכים בערך גרם, 10% צורכים בערך 2 גרם, ורק 2% צורכים 3 גרם או יותר.

צריכה יומית ממוצעת - צרכני פנאי מול מטופלים (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2024)
צריכה יומית ממוצעת – צרכני פנאי מול מטופלים (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2024)

באופן כללי, שיעור צרכני הפנאי שצורכים 2 גרם ומעלה ביום יורד בהתמדה עם הגיל, מ-28% אצל צרכנים מתחת לגיל 23 עד ל-18% אצל צרכנים מעל גיל 40.

צרכני פנאי משתמשים יותר עבור הנאה ומטרות חברתיות, מטופלים יותר עבור כאבים ושינה

הסיבה הנפוצה ביותר לשימוש בקנאביס הייתה הירגעות, עם 77% מצרכני הפנאי ו-74% מהמטופלים שהעידו כי הם משתמשים עבור מטרה זו. בשאר סיבות השימוש ישנם הבדלים משמעותיים בין צרכני הפנאי למטופלים – 75% מהמטופלים משתמשים בקנאביס עבור שינה לעומת 50% מצרכני הפנאי, ו-70% מהמטופלים משתמשים עבור כאבים לעומת 32% מצרכני הפנאי.

לעומת זאת, 70% מצרכני הפנאי העידו כי הם משתמשים בקנאביס למטרת הנאה לעומת 35% מהמטופלים, ו-31% מצרכני הפנאי העידו כי הם משתמשים למטרות חברתיות, לעומת 17% מהמטופלים.

סיבות שימוש בקנאביס - צרכני פנאי מול מטופלים (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2024)
סיבות שימוש בקנאביס – צרכני פנאי מול מטופלים (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2024)

ישנם גם הבדלים תלויי מגדר בסיבות השימוש בקנאביס – כך לדוגמה יותר גברים העידו כי הם משתמשים בקנאביס עבור הנאה לעומת נשים, גם בקרב צרכני הפנאי (73% מהגברים לעומת 52% מהנשים) ובמיוחד בקרב המטופלים (38% מהגברים לעומת 21% מהנשים).

בקרב צרכני הפנאי (אך לא המטופלים), יותר נשים העידו כי הן משתמשות בקנאביס לכאבים (54% מהנשים לעומת 29% מהגברים), ויותר גברים העידו כי הם משתמשים למטרות חברתיות (33% מהגברים לעומת 22% מהנשים).

עבור איזה צורך את/ה משתמש/ת בקנאביס בעיקר? - צרכני פנאי, גברים מול נשים (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2024)
עבור איזה צורך את/ה משתמש/ת בקנאביס בעיקר? – צרכני פנאי, גברים מול נשים (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2024)

בקרב בעלי הרישיון, שיעור המטופלים שהעידו כי הם משתמשים בקנאביס בין השאר למטרת הנאה עולה בהתמדה בהתאם לותק השימוש בקנאביס, מ-22% בקרב אלה שמשתמשים בקנאביס פחות מ-5 שנים, ועד ל-49% בקרב אלה שמשתמשים בקנאביס מעל 20 שנים.

שיעור המטופלים שמשתמשים בקנאביס למטרת הנאה, לפי ותק השימוש בשנים (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2024)
שיעור המטופלים שמשתמשים בקנאביס למטרת הנאה, לפי ותק השימוש בשנים (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2024)

ירידה בשיעור הצרכנים שמגדלים קנאביס לעומת שנים קודמות

רק 3.8% מצרכני הפנאי ו-1.7% מהמטופלים העידו כי הם מגדלים קנאביס בעצמם כיום. מדובר בירידה לעומת הסקרים השנתיים הקודמים, בהם שיעור המגדלים היה גבוה יותר, כפי שניתן לראות בגרף:

שיעור צרכני הפנאי שמגדלים קנאביס בעצמם, לפי השנה שבה נערך הסקר (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2020-2024)
שיעור צרכני הפנאי שמגדלים קנאביס בעצמם, לפי השנה שבה נערך הסקר (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2020-2024)

לעומת זאת, 18% מצרכני הפנאי ו-17% מהמטופלים העידו כי הם גידלו קנאביס בעבר. שיעור הגברים שמגדלים או גידלו בעבר גבוה בערך פי 2 לעומת הנשים – 23% מהגברים מול 11% מהנשים בסקר הפנאי, ו-19% מהגברים מול 10% מהנשים בסקר הרפואי.

שיעור המשיבים שמגדלים כיום או גידלו בעבר קנאביס בעצמם עולה משמעותית בהתאם לותק השימוש בקנאביס בשנים, מ-7% בקרב צרכני הפנאי שמשתמשים פחות מ-5 שנים ועד ל-39% בקרב אלה שמשתמשים מעל 20 שנים. הקשר הזה בין ותק השימוש לגידול עצמי הוא מובהק במיוחד וקיים גם אצל צרכני הפנאי וגם אצל המטופלים, כפי שניתן לראות בגרף:

שיעור המשיבים שמגדלים או גידלו בעבר קנאביס בעצמם, לפי ותק השימוש בקנאביס בשנים - צרכני פנאי מול מטופלים (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2024)
שיעור המשיבים שמגדלים או גידלו בעבר קנאביס בעצמם, לפי ותק השימוש בקנאביס בשנים – צרכני פנאי מול מטופלים (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2024)

מטופלים מתחילים לצרוך יותר מוקדם ביום – וגם נשים

50% מהמטופלים מתחילים לצרוך קנאביס בבוקר, 27% מתחילים לצרוך קנאביס בצהריים או אחר הצהריים, ועוד 23% מתחילים לצרוך קנאביס רק בערב או בלילה.

אצל צרכני הפנאי רק 28% מתחילים לצרוך קנאביס בבוקר, אך כאשר מסתכלים רק על אלה שמעשנים כל יום, הנתון הזה עולה ל-42%. באופן כללי, 45% מצרכני הפנאי מחכים עד הערב או הלילה לפני שהם מתחילים לצרוך קנאביס.

באיזה זמן ביום את/ה מתחיל/ה לרוב לצרוך קנאביס? - צרכני פנאי מול מטופלים (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2024)
באיזה זמן ביום את/ה מתחיל/ה לרוב לצרוך קנאביס? – צרכני פנאי מול מטופלים (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2024)

אצל צרכני הפנאי (אבל לא אצל המטופלים), ישנו הבדל משמעותי בין המגדרים בשעת תחילת השימוש בקנאביס. 39% מהנשים מתחילות לצרוך קנאביס כבר בבוקר, לעומת 26% מהגברים. כמעט חצי מהגברים (47%) מתחילים לצרוך קנאביס רק בערב או בלילה, לעומת 26% מהנשים.

באיזה זמן ביום את/ה מתחיל/ה לרוב לצרוך קנאביס? - צרכני פנאי לפי מגדר (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2024)
באיזה זמן ביום את/ה מתחיל/ה לרוב לצרוך קנאביס? – צרכני פנאי לפי מגדר (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2024)

המטופלים מגוונים יותר בין אינדיקה לסאטיבה

40% מהמטופלים מעידים כי הם משתמשים גם באינדיקה וגם בסאטיבה בזמנים שונים ביום או עבור צרכים שונים, לעומת 17% מצרכני הפנאי. הבדל משמעותי נוסף הוא שיעור הצרכנים שהשיבו כי הם מעדיפים סאטיבה, שעומד על 10% בקרב המטופלים ו-26% בקרב צרכני הפנאי, יותר מפי 2.5. רק מיעוט קטן של צרכנים ומטופלים העידו כי הם מעדיפים קנאביס היברידי.

19% מצרכני הפנאי העידו כי לא משנה להם כלל האם מדובר בסאטיבה או אינדיקה, לעומת 5% מהמטופלים. נתון זה ממחיש בעיקר את הקושי להבחין בין סאטיבה לאינדיקה בשוק השחור, לעומת הסיווג הברור שמופיע על אריזות קנאביס רפואי.

האם יש לך עדיפות למוצרים שמאופיינים כסאטיבה או אינדיקה? - מטופלים מול צרכני פנאי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2024)
האם יש לך עדיפות למוצרים שמאופיינים כסאטיבה או אינדיקה? – מטופלים מול צרכני פנאי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2024)

רוב המטופלים וצרכני הפנאי היומיים משתמשים בקנאביס בעבודה ובלימודים, ולא רואים בכך בעיה

שיעור הצרכנים שמשתמשים בקנאביס בעבודה ובלימודים משתנה משמעותית בין המטופלים לצרכני הפנאי, וגם בין צרכני הפנאי היומיים לאלה שאינם יומיים, כפי שניתן לראות בגרף. כמעט חצי (48%) מהמטופלים משתמשים בקנאביס בעבודה ובלימודים באופן קבוע, בהשוואה לכשליש (32%) מצרכני הפנאי היומיים ול-6% מצרכני הפנאי שאינם יומיים.

רק רבע (25%) מהמטופלים לא משתמשים כלל בקנאביס בעבודה או בלימודים, בהשוואה לכשליש (32%) מצרכני הפנאי היומיים ושני שליש (66%) מצרכני הפנאי שאינם יומיים.

האם את/ה משתמש/ת בקנאביס לפני או במהלך העבודה או הלימודים? - מטופלים מול צרכני פנאי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2024)
האם את/ה משתמש/ת בקנאביס לפני או במהלך העבודה או הלימודים? – מטופלים מול צרכני פנאי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2024)

בקרב צרכני הפנאי (אך לא המטופלים), ישנו שיעור גבוה יותר של נשים שמשתמשות בקנאביס באופן קבוע בעבודה או בלימודים (33%) לעומת גברים (19%).

אלה שהשיבו כי הם משתמשים בקנאביס בעבודה או בלימודים התבקשו לענות על שאלת המשך – האם לדעתך השימוש שלך בקנאביס לפני העבודה/הלימודים משפיע לטובה או לרעה על הביצועים שלך?. כפי שניתן לראות בגרף, גם כאן היו הבדלים משמעותיים בין שלושת הקבוצות:

האם לדעתך השימוש שלך בקנאביס לפני העבודה/הלימודים משפיע לטובה או לרעה על הביצועים שלך? - מטופלים מול צרכני פנאי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2024)
האם לדעתך השימוש שלך בקנאביס לפני העבודה/הלימודים משפיע לטובה או לרעה על הביצועים שלך? – מטופלים מול צרכני פנאי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2024)

גברים נוהגים יותר תחת השפעת קנאביס מאשר נשים, למרות תפיסת מסוכנות דומה

באופן אולי מפתיע, לא נמצאו הבדלים משמעותיים בין צרכני הפנאי למטופלים בכל הנוגע לנהיגה תחת השפעת קנאביס, אך כן נמצאו הבדלים דרמטיים מאוד בין גברים לנשים בנושא, כפי שניתן לראות בגרף.

רוב הנשים, בין אם יש להן רישיון קנאביס רפואי או לא, מעדיפות שלא לנהוג תחת השפעת קנאביס. לעומת זאת, שיעור הגברים שנוהגים תחת השפעת קנאביס גבוה משמעותית, במיוחד אצל צרכני הפנאי הגברים, ש-44% מהם נוהגים תחת השפעת קנאביס באופן קבוע ועוד 23% מהם עושים זאת מדי פעם.

האם את/ה נוהג/ת תחת השפעת קנאביס? - מטופלים מול צרכני פנאי, לפי מגדר (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2024)
האם את/ה נוהג/ת תחת השפעת קנאביס? – מטופלים מול צרכני פנאי, לפי מגדר (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2024)

באופן מעניין, הפער הזה בין גברים לנשים דווקא לא קיים כשזה נוגע לתפיסת המסוכנות של נהיגה תחת השפעת קנאביס – לא היו הבדלים משמעותיים בין התשובות של שני המגדרים לשאלה “האם לדעתך השימוש בקנאביס פוגע בנהיגה?”. מכך עולה כי גברים ונשים תופסים באופן דומה את מידת הסכנה בנהיגה תחת השפעת קנאביס, אך גברים פשוט בוחרים לעשות זאת יותר אף על פי כן.

בסך הכל, מעל שני שליש (68%) מהמטופלים השיבו כי השימוש בקנאביס לא פוגע בנהיגה, או אפילו משפר אותה. 22% השיבו כי הוא פוגע מעט בנהיגה, ורק 6% השיבו כי הוא פוגע משמעותית בנהיגה. גם אצל צרכני הפנאי, הרוב (56%) סבורים כי השימוש בקנאביס אינו פוגע בנהיגה, 35% סבורים כי הוא פוגע מעט, ורק 8% סבורים כי הוא פוגע משמעותית.

האם לדעתך השימוש בקנאביס פוגע בנהיגה? - מטופלים מול צרכני פנאי (מקור: סקר הקנאבסית השנתי, 2024)
האם לדעתך השימוש בקנאביס פוגע בנהיגה? – מטופלים מול צרכני פנאי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2024)

שאלות המשך – צרכני פנאי

צרכני הפנאי בוחרים מה לרכוש בעיקר לפי המלצות של חברים ולפי המחיר

השיקול המוביל של צרכני הפנאי בבחירה מאיזה סוחר לרכוש בשוק השחור הוא המלצות של חברים, עם 45% מהצרכנים שדירגו המלצות מחברים כשיקול עיקרי. במקום השני נמצא המחיר עם 39% מהצרכנים שרואים בו שיקול עיקרי, אחר כך שם הזן או התיאור שלו (33%), ואז ביקורות של משתמשים אחרים בטלגרם (23%).

ריכוז ה-THC (לכאורה) שהסוחרים מציינים במודעה מהווה שיקול רק עבור 18% מהצרכנים, מה שכמובן הגיוני בהתחשב בכך שמדובר כמעט תמיד בנתון בדוי. באופן מפתיע, גם התמונה של הקנאביס במודעה מהווה שיקול עיקרי רק עבור 18% מהצרכנים, מה שמעיד כי תמונות אינן מהוות הבטחה לאיכות, בין היתר משום שהן עשויות להיות מזויפות.

שיקולים לרכישת קנאביס בשוק השחור - צרכני פנאי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2024)
שיקולים לרכישת קנאביס בשוק השחור – צרכני פנאי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2024)

המחיר הנפוץ ביותר הוא 30-40 ש”ח לגרם, אך רבים עדיין משלמים 50-60 ש”ח עבור איכות גבוהה יותר

המחיר הנפוץ ביותר עבור גרם תפרחת בקרב צרכני הפנאי הוא בין 30 ל-40 ש”ח, עם 45% מהצרכנים שמשלמים מחיר זה. עוד כ-31% מהצרכנים משלמים בין 50 ל-60 ש”ח לגרם. 17% מהצרכנים משלמים פחות מ-30 ש”ח לגרם, ורק 6% משלמים 70 ש”ח ומעלה לגרם. בסך הכל, המחיר הממוצע שמשלמים צרכני הפנאי עומד על כ-40 ש”ח לגרם.

כמה את/ה משלמ/ת בממוצע לגרם קנאביס? - צרכני פנאי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2024)
כמה את/ה משלמ/ת בממוצע לגרם קנאביס? – צרכני פנאי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2024)

קרוב למחצית מהצרכנים היומיים מוציאים מעל 1,000 ש”ח בחודש על קנאביס

באופן טבעי, ההוצאה החודשית על קנאביס משתנה משמעותית בין אלה שצורכים קנאביס כל יום לאלה שלא. כמעט חצי (44%) מהצרכנים היומיים מוציאים מעל 1,000 ש”ח בחודש על קנאביס, לעומת 12% משאר הצרכנים. הרוב המוחלט (75%) של הצרכנים שאינם צורכים כל יום מוציאים פחות מ-700 ש”ח בחודש על קנאביס.

כמה כסף את/ה מעריך/ה שאת/ה מוציא/ה בחודש על קנאביס? - צרכני פנאי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2024)
כמה כסף את/ה מעריך/ה שאת/ה מוציא/ה בחודש על קנאביס? – צרכני פנאי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2024)

רוב הצרכנים היומיים מודאגים מההוצאה הכספית שלהם על קנאביס

בדומה להוצאה הכספית עצמה, גם מידת הדאגה מההוצאה הכספית הקנאביס משתנה בין צרכנים יומיים לצרכנים שאינם יומיים. רוב הצרכנים היומיים (75%) מודאגים לפחות במידה מסויימת מההוצאה הכספית שלהם על קנאביס, לעומת 49% מהצרכנים שאינם יומיים. 19% מהצרכנים היומיים מודאגים מאוד מההוצאה שלהם על קנאביס, לעומת 6% מהצרכנים שאינם יומיים.

האם את/ה מודאג/ת מההוצאה הכספית שלך על קנאביס? - צרכני פנאי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2024)
האם את/ה מודאג/ת מההוצאה הכספית שלך על קנאביס? – צרכני פנאי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2024)

שאלות המשך – מטופלים

המטופלים בוחרים מה לרכוש לפי ניסיון אישי, המלצות, וגנטיקה, ולא לפי תמונות או תיאור היצרן

הדברים העיקריים שמטופלים מסתמכים עליהם כאשר הם בוחרים איזה מוצר קנאביס רפואי לרכוש הם הניסיון האישי שלהם (49%), המלצות של מטופלים באינטרנט (47%), והמלצות של מטופלים שהם מכירים אישית (44%). גם הגנטיקה של הזן והמחיר של המוצר מהווים שיקול נפוץ. לעומת זאת, רק 9% מסתמכים על תמונות של התפרחת באינטרנט, ורק 10% מסתמכים על תיאור המוצר לפי היצרן.

לפי מה את/ה בוחר/ת איזה מוצר קנאביס רפואי לרכוש? (מקור - סקר הקנאביס השנתי, 2024)
לפי מה את/ה בוחר/ת איזה מוצר קנאביס רפואי לרכוש? (מקור – סקר הקנאביס השנתי, 2024)

הרוב מוציאים מעל אלף ש”ח בחודש על קנאביס רפואי, אלה שיש להם כמות גדולה במרשם מוציאים מעל 1,500 ש”ח

ההוצאה החודשית של מטופלים על קנאביס רפואי כמובן משתנה משמעותית בהתאם לכמות הקנאביס החודשית שהם מקבלים במרשם. מתוך אלה שמקבלים עד 30 גרם בחודש, בערך חצי (48%) מוציאים פחות מ-600 ש”ח על הקנייה החודשית, 38% מוציאים בין 600 ל-900 ש”ח, ועוד 15% מוציאים בין 1,000 ל-1,200 ש”ח.

אצל אלה שמקבלים 40 גרם בחודש, 20% מוציאים פחות מ-600 ש”ח, 31% מוציאים 600-900 ש”ח, עוד 31% מוציאים 1,000-1,200 ש”ח, ו-17% מוציאים 1,200-1,500 ש”ח.

אצל אלה שמקבלים 50 גרם בחודש, 10% משלמים פחות מ-600 ש”ח בחודש, 19% משלמים 600-900 ש”ח, 30% משלמים 1,000-1,200 ש”ח, עוד 30% משלמים 1,200-1,500 ש”ח, ו-10% משלמים 1,500-2,000 ש”ח.

אצל אלה שמקבלים 60 גרם ומעלה, 17% מוציאים 1,000-1,200 ש”ח בחודש, 20% מוציאים 1,200-1,500 ש”ח, 30% מוציאים 1,500-2,000 ש”ח, ו-25% מוציאים מעל 2,000 ש”ח. רק 7% מאלה שמקבלים 60 גרם ומעלה מוציאים פחות מאלף ש”ח בחודש.

הוצאה חודשית של מטופלים על קנאביס רפואי, לפי כמות הקנאביס במרשם (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2024)
הוצאה חודשית של מטופלים על קנאביס רפואי, לפי כמות הקנאביס במרשם (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2024)

רוב המטופלים משלמים 200-300 ש”ח לאריזת קנאביס, אך כשליש מהם משלמים פחות מ-200 ש”ח

מטופלים משלמים לרוב בין 200 ל-300 ש”ח עבור אריזת 10 גרם של קנאביס רפואי, עם 51% מהמטופלים שמשלמים לרוב מחיר זה. 16% משלמים מעל 300 ש”ח, וכמעט שליש (32%) משלמים לרוב פחות מ-200 ש”ח לאריזה.

כמה את/ה משלמ/ת לרוב עבור אריזת קנאביס רפואי אחת? - מטופלים (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2024)
כמה את/ה משלמ/ת לרוב עבור אריזת קנאביס רפואי אחת? – מטופלים (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2024)

מעניין לציין כי לא נמצא קשר בין המחיר שמטופלים משלמים על אריזת קנאביס לבין משתנים כמו גיל, מגדר, ותק השימוש בקנאביס, או כמות הקנאביס שהמטופל מקבל במרשם.

המטופלים הגברים מעדיפים קנאביס תוצרת חו”ל, לנשים אין העדפה

בתשובה לשאלה האם אתה מעדיף קנאביס מישראל או מחו”ל, כחצי (49%) מהמטופלים השיבו כי אין להם עדיפות לכאן או לכאן. כשליש (34%) מהמטופלים מעדיפים קנאביס רפואי תוצרת חו”ל, ורק 17% מעדיפים קנאביס רפואי תוצרת ישראל.

ההעדפה לקנאביס מתוצרת חו”ל חזקה יותר אצל מטופלים גברים (37%) בהשוואה לנשים (22%), כפי שניתן לראות בגרף:

האם אתה מעדיף קנאביס מישראל או מחו"ל? - מטופלים גברים מול נשים (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2024)
האם אתה מעדיף קנאביס מישראל או מחו”ל? – מטופלים גברים מול נשים (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2024)

המשך קריאה
Back to top button