צמחי קנאביס בני 2,500 שנה נמצאו בסין: “תגלית מרעישה”

ארכיאולוגים מדווחים על תגלית יוצאת דופן: לראשונה בהיסטוריה נתגלו שרידים של צמחי קנאביס עתיקים בצורתם השלמה והמקורית, זאת בחפירות קבר שנתגלה בנווה מדבר בצפון-מערב סין, אזור שהיה בעבר חלק מ’דרך המשי’ ונחשב למקור הקנאביס.

הנשיונל ג’יאוגרפיק מדווח על “גילוי מרעיש” של שרידי קנאביס עתיקים שנמצאו בצורתם השלמה והמקורית במהלך חשיפת קבר בנווה מדבר בצפון-מערב סין. הארכיאולוגים שחשפו את הקבר אומרים כעת שמדובר בממצא ייחודי וראשון מסוגו שמוסיף רבות לידע הקיים על השימוש בצמח למטרות טקסיות ורפואיות.

בדו”ח שפורסם בירחון “בוטניקה כלכלית” (Economic Botany) מציינים הארכיאולוג הונגן ז’יאנג (Hongen Jiang) ושותפיו לחפירות כי העצמות שנתגלו בקבר שייכות לגבר לבן שהיה בערך בן 35 במותו, ושהונח למשכבו על מיטת עץ עם כרית תחת ראשו.

שרידי קנאביס עתיקים בני 2,500 נמצאו בסין על ידי ארכיאולוגים
הקבר שנחשף ובו 13 צמחי קנאביס שנשתמרו בצורתם המקורית

הקבר נחשף באזור העיר ‘טורפן’ (Turpan) שבמחוז שינג’יאנג (Xīnjiāng) ובתוכו נמצאו בסך הכל 13 צמחי קנאביס, כל אחד מהם בגובה מטר כמעט. הם הונחו באלכסון על חזהו של המת כשהשורשים באגן הירכיים והקצה העליון של הצמחים לאורך צד שמאל של צווארו.

על פי הערכת הארכיאולוגים, שנעשתה בעזרת שימוש בפחמן רדיואקטיבי, מתוארך הקבר כבן 2,400 עד 2,800 שנים בערך.

שרידי קנאביס עתיקים בני 2,500 נמצאו בסין על ידי ארכיאולוגים
שרידי 13 צמחי הקנאביס בני 2,500 שנמצאו בקבר

“גילוי זה מתווסף לממצאים ארכיאולוגיים קודמים שמראים יחד שהשימוש בקנאביס היה פופולרי מאוד באזורי אירואסיה לאורך אלפי שנים,” אומר ז’יאנג.

הקבר ובו צמחי הקנאביס הוא אחד מ-240 קברים שנחשפו במהלך עבודת החוקרים באזור ומשוייכים לתרבות Subeixi המוכרת גם כ”ממלכת גושי” (Gushi Kingdom) שפעלה באזור לפני 2,000 עד 3,000 שנים. באותם ימים נווה המדבר של ‘טורפאן’ היה אחת הנקודות החשובות להעברות סחורה כחלק מ’דרך המשי’ המפורסמת (Silk Road).

שרידי קנאביס עתיקים בני 2,500 נמצאו בסין על ידי ארכיאולוגים
צילום תקריב של שרידי הקנאביס שנמצאו בקבר – בני 2,500 שנה

אמנם כבר נמצאו בעבר שרידי קנאביס גם בקברים אחרים בסין, אך רק בצורת אבקה של עלים שהתפוררו ושאריות זרעים. גם באזור רוסיה נמצאה “הנסיכה הסיבירית” כשלצדה שאריות של מה שזוהה כקנאביס, אך הגילוי החדש הוא הראשון בו נחשפים צמחי הקנאביס בצורתם המקורית שנשתמרה לאורך אלפי שנים ומוכיחה כי הצמח שימש כחלק חשוב בטקסים.

מאחר וקברים קודמים שנחשפו גילו רק שרידים של הצמח היה קשה לחוקרים להחליט האם מדובר בצמחים שיובאו למקום מאזורים אחרים או שמא גדלו במקום. הגילוי החדש הוביל את החוקרים לקבוע שמדובר בצמחים שהונחו בקבר כשהיו טריים ולכן גם גדלו באזור.

בנוסף קבעו החוקרים כי לא מדובר ככל הנראה בצמחי ‘המפ’, הזן התעשייתי של הקנאביס שמשמש להפקת סיבים, חבלים ונייר, אלא לקנאביס עצמו. קביעה זו מבוססת הן על גובהם הנמוך של הצמחים שאינו מתקרב לגובהו של המפ וכן על העובדה שלא נמצאו באזור שרידים של טקסטיל שיוצר מהמפ.

שרידי קנאביס עתיקים בני 2,500 נמצאו בסין על ידי ארכיאולוגים
שרידי הקנאביס שנמצאו בקבר

ראו עוד:
גם האדם הקדמון השתמש בקנאביס
נמצא הבאנג העתיק בעולם

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט