מגלגל...

פצצות זרעים – גינון גרילה

עשה זאת בעצמך: מדריך להכנת פצצות זרעים לשתילה והפצה של צמחים בגינות ציבוריות, איי תנועה ובצידי הדרכים.

פצצות זרעים הם כדורים קטנים המלאים בדשן וזרעים ומיוצרים כדי להקל על אוהבי הצמחים בהפצת הירוק ברחבי שטחים ציבוריים – גם כאלו שלא ניתן להגיע אליהם ישירות.

המתכון המוצלח ביותר להכנה ביתית של פצצות זרעים שיש באינטרנט הוא זה של פוקוקה, ביולוג יפני אשר פיתח את השיטה כדי להקל על עצמו בשתילת השדות. פצצות הזרעים איפשרו לפוקוקה לזרוע את שדותיו ללא ציוד מכני כלל.

היום פצצות זרעים נפוצות במיוחד בקרב אלו המעוניינים להפריח אזורים ציבוריים שוממים – מה שמוכנה “גינון גרילה”.

פצצות זרעים

המתכון של פוקוקה מתבסס על מוצרים פשוטים ביותר – בעיקר חימר, קומפוסט וזרעים. החימר בפצצות הזרעים עוזר לשמור על התערובת מפני התפרקות ומונע מציפורים וחרקים לאכול את הזרעים שבפצצה. הקומפוסט דואג לכך שהזרעים יקבלו את כל החומרים המזינים כבר מהתחלה.

גם זה בטח יעניין אותך

החימר יתחיל להישבר לאחר מספר גשמים והזרעים מיד יחלו בצמיחה. אמנם עדיף להשתמש בפצצות הזרעים כשהן טריות, אך הן יכולות להחזיק גם עד כמה שבועות במקום קריר וחשוך.

וכך תכינו פצצות זרעים בעצמכם:

רכיבים

 • קערה גדולה מפלסטיק.
 • חימר.
 • קומפוסט איכותי.
 • זרעים.
 • מים.

מתכון

פצצת זרעים צומחת

ישנן סברות רבות בנוגע ליחס הנדרש בין החומרים השונים בהכנת פצצות הזרעים, אך בגדול ניתן “להשתולל” ולנסות מספר שיטות שונות, עד שמגיעים לתוצאה הרצויה.

היחס המקובל בין החימר, הקומפוסט והזרעים יכול לנוע בין 1:1:1 ל- 3:1:1 ועד ל- 5:3:1 (החימר משמאל) – או כל כמות ביניים – העיקר שברגע שהפצצה יבשה, היא לא תתפרק ותהיה חזקה מספיק כדי לעמוד בנפילה לאחר השלכתה ממרחק.

 1. ראשית יש למדוד את הכמויות של כל החומרים (חימר, קומפוסט, זרעים) ולערבבם יחדיו בתוך קערה.
 2. כעת יש להוסיף מים, כמות קטנה מאוד בכל פעם, עד שמגיעים למצב בו העיסה חזקה מספיק כדי לעמוד בפני עצמה מבלי להתפורר (בדומה לבצק עוגיות), אך לא רטובה מדי, כדי שהזרעים יקבלו את כל הרכיבים הנדרשים מהקומפוסט.
 3. לאחר מכן מגיעים למלאכת יצירת הפצצות – בכל גודל וצורה בה תחפצו. יש כאלו המשתמשים במשטחי קרח כדי ליצור צורות מעניינות.
 4. כעת יש להניח לפצצות להתייבש במשך יומיים לפחות. לעיתים ממליצים לייבשן בשמש, אבל לחימר יש נטייה להיסדק ולהתפורר בחשיפה לשמש ולכן – כדי להיות בטוחים – עדיף להניח את הפצצות במקום חמים, חשוך ועם אוורור טוב.
 5. במהלך הייבוש מומלץ להפוך את הפצצות מפעם לפעם כדי שתתייבשנה באופן אחיד. אם לפתע רואים את הזרעים נובטים מוקדם מהצפוי, יש לשתול אותם מיד.
 6. שלב אחרון: 3, 2, 1 – זרוק! לגינות ציבוריות (יש כאלו שזורקים לגינות של מוסדות ממשלתיים כלשהם למשל), איי תנועה, או כל שטח שומם ובו אדמה בה ישנה מעט לחות.

בהצלחה!

ראו גם: גינון גרילה: שותלים גראס בכיכר רבין

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר