מגלגל...

פסוריאזיס וקנאביס: מה אומרים המחקרים

חולי פסוריאזיס מדווחים על הקלה בתסמיני המחלה בעקבות שימוש בשמן קנאביס או שמן המפ. מחקרים שנעשו בנושא זיהו כמה מנגנונים פיזיולוגיים שדרכם קנבינואידים אכן מסייעים לטפל במחלה.

פסוריאזיס היא מחלת עור כרונית אוטואימיונית הגורמת לתאים בשכבת העור העליונה (קרטינוציטים) להתחלק בקצב מהיר מדי – תוך ימים ספורים במקום כחודש.

ייצור מוגבר זה של קרטינוציטים מוביל להצטברות שלהם ולהופעה של רבדים יבשים ואדומים על העור המכוסים בקשקשים לבנים-כסופים.

משחת קנאביס
משחת קנאביס לטיפול בפסוריאזיס

נכון להיום אין תרופה שמרפאת פסוריאזיס והטיפולים הקיימים יכולים רק להקל על המחלה. הטיפול התרופתי הנפוץ לפסוריאזיס מתבסס בעיקר על שני סוגי תרופות: תרופות שמדכאות את פעילות המערכת החיסונית כמו מתוטרקסט וציקלוספורין, ותרופות מסוג רטינואידים שהן נגזרות של ויטמין A (כמו ‘רואקוטן’ הידועה לטיפול באקנה).

תופעות הלוואי של תרופות אלו עשויות להיות קשות ולכלול פגיעה בתפקודי כבד, פגיעה במח העצם, דיכוי חיסוני, פגיעה בתפקודי הכליות ועליית לחץ דם.

המנגנון הפיזיולוגי של פסוריאזיס עדיין לא מובן עד הסוף, אך יש שתי מערכות עיקריות שמעורבות במחלה: המערכת החיסונית ומערכת העצבים. דוגמה טובה למעורבות מערכת העצבים בפסוריאזיס היא העובדה שפסוריאזיס יכולה להתפרץ או להחמיר בעקבות מצבי לחץ.

האינטרקציה בין המערכת החיסונית למערכת העצבים מתווכת בין היתר על ידי המערכת האנדוקנבינואידית ולכן כמה מחקרים כבר הציעו שקנאביס עשוי להוות טיפול טוב לפסוריאזיס.

פסוריאזיס מאופיינת בהתפשטות יתר של תאים קרטינוציטים. תאים קרטינוציטים הם תאי העור העיקריים בשכבת העור החיצונית (אפידרמיס) ומהווים 90% ממנה. אצל חולי פסוריאזיס, קצב ההתחלקות של התאים האלה גבוה במיוחד, וזה מוביל לנגעים בעור.

פסוריאזיס
התחלקות יתר של תאים קרטינוציטים בפסוריאזיס

מחקרים מצאו כי קנבינואידים מעכבים את התחלקות התאים הקרטינוציטים ובכך מקלים על תסמיני המחלה. האפקט הזה נמצא עבור 4 קנבינואידים שונים בקנאביס – THC, CBD, CBN ו-CBG, וגם עבור האנדוקנבינואיד הטבעי העיקרי של הגוף – אננדמיד.

בקרב חולי פסוריאזיס קיימת גם פעילות מוגברת של תאי מערכת החיסון המפרישים ציטוקינים, חלבונים שמהווים את הבסיס לתקשורת בין תאים במערכת החיסונית. רמת הציטוקינים הגבוהה והפעילות הפתולוגית של תאי מערכת החיסון גורמת להופעת מצב דלקתי המתבטא בנגעים האופייניים של חולי הפסוריאזיס.

מחקרים חדשים יותר מצאו כי קנבינואידים מפחיתים את הפרשת הציטוקינים הבעייתיים במערכת החיסון של חולי פסוריאזיס.

נכון להיום אין עדיין מספיק מחקרים על הדרך היעילה ביותר להשתמש בקנאביס לטיפול בפסוריאזיס. למעשה חלק מהמחקרים המוכרים בתחום נעשו על קנבינואידים סינטטיים ולא על קנאביס, מכיוון שקל יותר לקבל אישור לחקור אותם וניתן לרשום פטנט על תרופה מהם הרבה יותר בקלות.

עם זאת, מטופלים רבים מדווחים על הקלה בתסמיני המחלה בעקבות טיפול מקומי בקנאביס בצורת משחות ושמנים למיניהם. אלו לרוב מופקים מהמפ ומכילים את מגוון הקנבינואידים בצמח כשהעיקרי בהם הוא CBD, אם כי יש משחות שמכילות גם THC.

מחקר שפורסם בירחון האירופאי לאלרגיה ואימונולוגיה קלינית תומך ביעילות של THC באופן ספציפי להפחתת התפשטות יתר של קרטינוציטים במחלות עור דומות.

פסוריאזיס לפני ואחרי טיפול בשמן קנאביס (עם THC)
פסוריאזיס לפני ואחרי טיפול בשמן קנאביס (עם THC)

בשנה שעברה דווח כי מנכ”ל חברת טבע בישראל לשעבר, רון מירון, הקים חברת קנאביס חדשה בשם ‘אינוקאן פארמה’ שהמוצר העיקרי שהיא מפתחת הוא משחה לטיפול בפסוריאזיס שמבוססת על שמן המפ.

בשנת 2015 פנתה אגודת הפסוריאזיס הישראלית במכתב לשר הבריאות יעקב ליצמן, בבקשה להוסיף את 200 אלף חולי הפסוריאזיס בישראל לרשימת מקבלי הרישיונות לשימוש בקנאביס רפואי.

הם טענו כי בשנים האחרונות נפוץ השימוש בשמן המפ כטיפול בפסוריאזיס, אך החולים מעוניינים ב’דבר האמיתי’, כלומר בשמן קנאביס רפואי עם תכולת קנבינואידים גבוהה יותר, כולל THC.

לעדכונים אחרונים בנושא CBD לחצו כאן
המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר