פיתוח ישראלי חדש: המכשיר שיכין לכם שמן RSO ביתי ב-20 דקות

בקרוב מאוד תוכלו להפיק לעצמכם שמן RSO ביתי ללא מאמץ, בתוך 20 דקות ובלחיצת כפתור. חשיפה ראשונה של המכשיר החדש, פרי פיתוח של חברת קנאדורף הישראלית. כמה הוא צפוי לעלות ומתי אפשר יהיה לרכוש אותו? בדקנו

בעידן שבו מכונת קפה אוטומטית הפכה להיות סטנדרט בכל בית שני בישראל, וטכנולוגיות חדישות המתיימרות להקל על חיינו במינימום פעולות נדרשות צצות חדשות לבקרים, זה אך טבעי שגם בתחום מיצויי הקנאביס יופיעו מכשירים המיועדים לפשט ולזרז את התהליך.

שמן RSO ביתי ב-3 צעדים: מכניסים פרח קנאביס, מוסיפים אתנול ולוחצים על הכפתור – כך זה נראה

חברת קנאדורף (Cannadorf), נמצאת בימים אלו לקראת השקה של מכשיר חדש בשם טינקויל (Tincoil) – מכשיר ראשון מסוגו בעולם, שנראה קצת כמו מכונת אספרסו ומאפשר להפיק מיצוי קנאביס באמצעות אתנול (מוכר יותר בתור “שמן RSO”) וזאת בתוך פחות מחצי שעה וללא מגע יד.

מייסד ומנכ”ל החברה, ד”ר קובי בוקסדורף, המתמחה בהנדסה גנטית ותרביות רקמה, מספר למגזין קנאביס כיצד הגיע לפיתוח הרעיון, כמה זמן לקחה העבודה על הפרויקט ומה היתרונות (והחסרונות) של מכשיר ביתי להפקת RSO.

“מלאך אוטומטי”

מי שיודע מה זה RSO יכול לדלג להמשך, אבל עבור מי שנתקלים במונח לראשונה, מדובר על שמן קנאביס בעל מרקם סמיך וצבע כהה המופק באמצעות ממס אלכוהולי (איזופרופיל, אתנול, מתנול וכדומה) המסוגל להגיע לריכוז חומרים פעילים גבוה של 60%-90% THC. 

ראשי התיבות RSO הן של “Rick Simpson Oil” (שמן ריק סימפסון), על שם מהנדס קנדי בשם ריק סימפסון שנהוג לייחס לו את ההפצה של שיטת ההפקה הביתית של השמן. השימוש בשמן נעשה בדרך כלל בצורה טופיקלית (מריחה על העור) ואוראלית (באמצעות בליעת כמוסה המכילה את השמן, מריחה בחלל הפה או החדרה של השמן במוצרי מזון).

שמן RSO שהופק באופן אוטומטי על ידי המכשיר tincoil
שמן RSO שהופק באופן אוטומטי על ידי המכשיר tincoil

בשנים האחרונות התרחבה התופעה של “מלאכים” המפיקים את השמן הזה באופן מחתרתי עבור חולים, בעיקר חולי סרטן, שלא יכולים לרכוש את התוצר הזה באופן חוקי מכיוון שמשרד הבריאות אוסר על חברות הקנאביס לייצר אותו. החולים מביאים תפרחות קנאביס שקנו באופן חוקי לאותם “מלאכים” המפיקים את השמן בהליך ארוך הכולל השריית החומר הצמחי בממס, סינון הממס, ולסיום אידוי מקסימלי של הממס מהתוצר הסופי.

גם זה בטח יעניין אותך

בהליך הזה, לרוב, מופקים כשלושה גרם של שמן מאונקיה אחת (28 גרם) של פרחי קנאביס – כלומר כעשרה אחוז שמן ממשקל התפרחת המקורי. לדברי בוקסדורף, המכשיר החדש לא רק עושה את העבודה של “המלאכים” באופן אוטומטי, אלא גם יכול לחסוך בעלויות מכיוון שאחוז השמן המופק מאותה כמות של קנאביס יהיה גבוה יותר ויכול להגיע גם עד 20% מיצוי שמן מתפרחת.

מבט על המתחרים בשוק

“אתנול הוא חומר שנחשב יחסית כבטוח מאוד לשימוש וקל להשגה,” מסביר ד”ר בוקסדורף בתשובה לשאלה מדוע בחר להתרכז בפיתוח של מכשיר למיצוי על בסיס אתנול דווקא, בזמן שכידוע, ניתן למצות את הצמח בשפע של ממסים אחרים. 

לדבריו, “מיצוי של צמחים באתנול הוא פרקטיקה עתיקת יומין שנמצאת בשימוש כבר אלפי שנים בעיקר עבור מוצרים קוסמטיים ופרמצטיים, ויש לכך סיבה טובה, שכן למיצוי נכון באתנול יש פוטנציאל להגיע לרמת הפוטנטיות הגבוהה ביותר.”

עד כמה שזה יהיה מוזר לשמוע, המכשיר שחברת קנאדורף עומדת להשיק בקרוב צפוי להיות המכשיר הביתי הראשון בעולם שמסוגל לבצע מיצוי RSO באופן אוטומטי. אמנם ישנם כמה מכשירים דומים שניתן כבר היום לרכוש בשוק הצפון אמריקאי, אך אלו לא מיועדים למיצוי באמצעות אתנול, או שאינם מסוגלים לבצע את המיצוי באופן אוטומטי ובמוקד אחד (“One Spot”) כפי שהמכשיר של קנאדורף מתיימר לבצע.

אחד ממכשירי המיצוי היותר-פופולריים בשוק הוא המכשיר LevoOil הזמין כיום בשני דגמים במחירים שנעים בין 300$ ל-400$, אך התוצר הסופי שהוא מפיק רחוק מלהיות שמן RSO קלאסי. לדברי בוקסדורף, “LevoOil מאוד דומה באופן הפעולה שלו למכשיר שלנו, אבל הוא לא מפיק שמן מרוכז אלה רק ממצה טעמים של עשבי תיבול לתוך שמן קיים. אני לא יודע מה רמת הפוטנטיות של השמן שמופק אבל היא בטוח לא מתקרבת לרמה של שמן ה-RSO שהמכשיר שלנו מפיק”.

פעולה דומה ניתן לייחס למכשיר שנקרא Magical Butter, המיועד בעיקר לשימוש עם שמני מאכל (כגון שמן קוקוס או שמן זית). אמנם היצרנית של מג’יקל באטר מספקת גם רשת המיועדת לסינון של אתנול, אך בכל מקרה מדובר בהליך שהצרכן נדרש לבצע בנפרד מהמכשיר עצמו, באופן ידני, כמעט כפי שהיה נדרש לעשות ללא מכשיר בכלל.

המכשיר אשר נחשב אולי למזוהה ביותר עם הפקת RSO נמכר בשוק תחת המותג ExtractCraft, אך מלבד העובדה שגם המכשיר הזה דורש מהמשתמש לבצע את פעולות ההשריה והסינון באופן ידני ובנפרד מפעולת האידוי (בניגוד למכשיר המיצוי של קנאדורף המבצע כאמור הכל בנקודה אחת), ד”ר בוקסדורף, שהתנסה בעצמו עם המכשיר, טוען כי “יש למכשיר הזה כמה בעיות לטעמי, הראשונה היא שחייבים לעשות שימוש בכמות גדולה של חומר צמחי, תהליך ההפקה שלו מותיר לכלוך מסוים בקצוות הכלי, ולבסוף, לאחר שהליך הפקת השמן הסתיים, יש קושי באיסוף יעיל של השמן שהתקבל.”

ניתן למצות גם גרם בודד

אחד הטרנדים שתופסים תאוצה בתחום מכשירי המיצוי הביתיים בשנים האחרונות הוא מכשירי “רוזין-פרס” (Rosin-Press), שאת חלקם אף ניתן להשיג בחלק מחנויות ההידרופוניקה בישראל (מחירי הרצפה נעים בין 1,500 ל-2,000 ש”ח), אולם גם במקרה זה ד”ר בוקסדורף טוען ליתרון מובהק לשיטת המיצוי באתנול, הן מבחינת ניצול החומר הצמחי והן מבחינת איכות התוצר הסופי.

“מכשיר לחיצה רוזין פרס מפיק שמן באיכות נמוכה יותר, התהליך עצמו מלוכלך למדי ויש אובדן של הרבה חומר,” הוא אומר. “בנוסף, לרוב לא ניתן להפיק רוזין מכמויות קטנות כשמדובר במכשיר ייעודי ולכן אני אומר בבטחה: בכל המכשירים שהוזכרו יש אובדן גבוה של התוצר הסופי, בניגוד למכשיר שלנו שמספק בסביבות 20 אחוז שמן ממשקל הרקמה הצמחית.”

בגודל של מכונת אספרסו ביתית - המכשיר החדש למיצוי שמן RSO ביתי
בגודל של מכונת אספרסו ביתית: המכשיר החדש למיצוי שמן RSO ביתי (מימין, ליד בר מים ומכונת אספרסו)

בהנחה שהמכשיר החדש של קנאדורף אכן מצליח למצות 20% ממשקל הרקמה הצמחית, מדובר באחוז גבוה בהחלט בהשוואה לטכניקות מיצוי אחרות המצליחות לרוב למצות 10%-15% לכל היותר ממשקל הצמח, במקרה הטוב.

יתרון נוסף של המכשיר של קנאדורף לדברי בוקסדורף הוא שתהליך ההפקה אמור להיות פשוט ביותר. “מניחים חומר צמחי במעין פד חד-פעמי שמסופק עם המכשיר (ניתן להכניס בין 1-7 גרם חומר צמחי), את הפד מכניסים למכשיר, מוזגים אתנול ולוחצים על כפתור ההפעלה, בדומה מאוד להפעלת מכונת קפה”.

בכך למעשה מסתכמת הפעלת המכשיר עד שלב איסוף השמן. המכשיר יודע למצות באופן אוטומטי ומהיר את החומרים הפעילים של הצמחים באמצעות אתנול ומכין למשתמש שמן נקי ומרוכז ללא שאריות אתנול או רקמה צמחית. כל התהליך אורך כ-30 דקות לדברי בוקסדורף.

אין צורך לנקות את המכשיר

פונקציה נוספת מעניינת מאוד שמאפשר המכשיר החדש היא האפשרות שיש למשתמש להחליט האם לבצע דה-קרבוקסילציה במהלך המיצוי (כך שניתן יהיה לצרוך את התוצר הסופי באופן אוראלי ללא צורך בביצוע פעולות מקדימות של חימום), או לחילופין להותיר את הקנבינואידים במצב החומצי שלהם (כלומר, שנדרש לבצע חימום טרם הצריכה בשביל השפעה פסיכואקטיבית. ניתן גם לצרוך את הקנבינואידים בצורתם החומצית כמובן, וגם לכך יש יתרונות מסויימים כגון השפעות אנטי-דלקתיות ונוירופרוטקטיביות (הגנה עצבית) המתקבלות מצריכת הקנבינואידים החומציים.

“החומר הצמחי שנכנס למכשיר מושרה בממס, באתנול, דקות בודדות בלבד,” מסביר בוקסדורף. “כל התהליך אורך 20-30 דקות בלבד, תלוי בכמות השמן שרוצים להפיק. החומר לא עובר דה-קרבוקסילציה כברירת מחדל, אבל כן ישנה אפשרות להגדיר למכשיר לבצע דה קרבוקסילציה. זו פונקציה שתאריך אמנם את התהליך ב-30 עד 60 דקות, אך בכל מקרה היא ניתנת לביצוע בקלות, בלחיצת כפתור וללא התעסקות כלל.”

מה ההבדל בין Tincoil למכשירים תעשייתיים והאם זה מסוכן לשימוש?

“זה מכשיר ביתי שלא בא להתחרות במכשירים התעשייתיים,” מבהיר ד”ר בוקסדורף, “אבל בגדול הוא עושה את כל מה שהמכשיר התעשייתי עושה – רק ללא התפעול המורכב שנדרש בתהליך התעשייתי, בכמויות קטנות ובצורה נוחה ובטוחה, וללא כל ידע מוקדם מצד המשתמש”.

לדבריו, “מבחינת הליך ההפקה, במקום למצות חומר צמחי במשך שעות ואחר-כך לסנן אותו ולאחר מכן לבשל אותו – תהליך שלוקח שעות ודורש כמויות גדולות של חומר צמחי – פשוט לוחצים על כפתור ובתוך פחות משעה הכל מוכן לשימוש. בנוסף, שיטות ההפקה הקיימות של שמן RSO עלולות גם להיות מסוכנות ועדיף לעשותן מחוץ לבית מכיוון שאתנול הוא חומר דליק והאדים שלו נפיצים. אצלנו במכשיר החדש מדובר בתהליך נקי שנעשה באופן אוטומטי מלא, נקי ובטוח לגמרי ללא סיכונים בכלל”

המכשיר הראשון בעולם למיצוי אוטומטי של שמן קנאביס RSO ביתי - טינקויל (Tincoil) של חברת קנאדורף (Cannadorf)
המכשיר הראשון בעולם למיצוי אוטומטי של שמן קנאביס RSO ביתי – טינקויל (Tincoil) של חברת קנאדורף (Cannadorf)

מלבד העובדה שהתהליך מהיר יחסית ופשוט ובטוח לתפעול, יש יתרון משמעותי נוסף שד”ר בוקסדורף מבקש להדגיש: “בגלל האופן שבו המכשיר עובד ובגלל החומרים מהם הוא עשוי, אין באמת צורך לנקות אותו, למעט הוצאת שאריות החומר הצמחי והשלכתן לפח יחד עם הפד המשומש. במכשיר תהיה תכנית לניקוי עצמי (של הרכיבים הפנימיים), ללא חומרי ניקוי, או שנמליץ לבצע תכנית ניקוי במעבר בין צמחים שונים בלבד.”

לא יותר מ-500$ למכשיר

“נכון שאני לא אובייקטיבי, אבל בכנות, לעומת פרקטיקות ביתיות אחרות להפקת שמנים מצמחים בכלל ושמן RSO בפרט. אני באמת מתקשה למצוא חסרונות במכשיר החדש שפיתחנו,” אומר ד”ר בוקסדורף. “המכשיר בא לפתור בעיה נפוצה. רוב האנשים לא מסוגלים להפיק שמן כזה בבית ולכן פונים לגורמים שיעזרו להם. החיסרון היחיד הוא שלא ניתן לבצע מיצוי לעשרות ומאות גרמים בפעם אחת – אבל זה לא רלוונטי למשתמש בודד מכיוון שניתן להריץ את המכשיר מספר פעמים וזה עדיין יהיה הרבה יותר קל, נוח ומהיר מהפרקטיקה המסורתית.”

לדבריו, החברה בוחנת את האסטרטגיה הנכונה ביותר להמשך הפעילות, והנפקה בבורסה זו אחת האופציות שהם שוקלים. בוקסדורף מספר גם כי כבר קיבל הצעות, אולם לדבריו “בשלב זה המיקוד הוא בלהגיע מהר ככל האפשר לייצור ומכירות, גם במכשיר וגם בשאר הטכנולוגיות המהפכניות שפיתחנו עבור החוליות השונות בשרשרת הגידול והייצור של הקנאביס.”

באופן טבעי בוקסדורף אומר כי שוק היעד העיקרי של החברה הינו השוק העולמי. הוא גאה לספר כי הטכנולוגיה מעניינת מאוד משקיעים וכי החברה עברה שני סבבי גיוס פרטייס בהצלחה – אם כי את סכום הגיוס המדויק הוא מעדיף שלא לחשוף כעת.

כששאלנו אותו אודות כמות המכשירים שהוא מקווה למכור, בוקסדורף ענה כי “לפי מחקרים שערכנו, פוטנציאל השוק הינו מעל 10 מיליון מכשירים. בשלוש שנים הקרובות אנו מכוונים לקבלת נתח משמעותי משוק זה. באופן כללי, שוק מיצויי הקנאביס מוערך ביותר מ-10 מיליארד דולר וגדל בקצב של 16.6% CAGR. יש עשרות מיליוני משתמשים פוטנציאלים לשמן RSO אבל אין מידע מדויק מכיוון שאין בשוק מכשיר שמתחרה באופן ישיר עם המכשיר שלנו, ומכשירים שעוזרים בהפקה נמכרים דרך חברות פרטיות ולכן אין לנו גישה לנתונים הכספיים שלהן.”

בישראל כידוע, יש איסור על ביצוע מיצוי לצמח הקנאביס – גם למטופלים בעלי רישיון. כשביקשנו להבין האם מסיבה זו החברה צפויה להימנע ממכירת המכשיר בישראל, הוא השיב: “החברה עתידה לייצר מכשיר אוניברסלי שיודע לייצר שמן מצמחים בשיטת הטינקטורה, שזו שיטה ידועה ומוכרת כבר שנים רבות, עם יתרונות ברורים, ומשמשת למיצוי שמנים ממגוון רחב של צמחים המשמשים למרפא ומאכל, בכלל זה גם הקנאביס. החברה אינה אחראית על אופן השימוש במכשיר ועניין זה באחריות מלאה של רוכש המכשיר, לפי המגבלות והחוקים בכל מדינה.”

לסיום, בוקסדורף מספר כי תהליך הפיתוח של המכשיר, המוגן בפטנט, לקח כמעט שלוש שנים, וכי הוא צפוי להיכנס לשוק במהלך החודשים הקרובים (לקראת סוף שנת 2022 או תחילת 2023). המחיר המשוער לצרכן הסופי יהיה ככל הנראה בסביבות 450$-500$, מחיר סביר בהחלט בהשוואה לשאר מכשירי המיצוי הביתיים המוצעים למכירה כיום.

נציין כי טרם קיבלנו העתק של בדיקת מעבדה המציגה את ריכוז החומרים הפעילים הנותרים בתוצר הסופי המתקבל מהמכשיר, אך סביר להניח שלקראת מועד השיווק בפועל, חברת קנאדורף תדע להמציא מסמכים המעידים על מהימנות הביצועים של מכשיר ה-Tincoil.

ראו עוד:
10 גאדג’טים לצרכני קנאביס

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר