פייגלין: “שראל חברה בלתי חוקית בעליל”

“שראל היא גוף בלתי חוקי בעליל שהתנהלותו מעלה חשד לפלילים” – כך טען הבוקר ח”כ משה פייגלין בדיון שנערך בוועדת הבריאות של הכנסת ועסק בנושא חברת “שראל” והקשר הפסול שלה עם משרד הבריאות. צפו בדיון המלא.

כפי שהוחלט לפני כחודש, התקיימה הבוקר (15.1) ישיבה בוועדת הבריאות של הכנסת בנושא המונופול של חברת “שראל” והקשר הבלתי תקין לכאורה עם גורמים במשרד הבריאות – שיתוף פעולה אשר נוגד את מדיניות הממשלה לצמצום המונופולים והגברת התחרות בשוק.

כפי שהבטיח אתמול בדף הפייסבוק שלו, יצא ח”כ משה פייגלין בהצהרה נוקבת כנגד חברת “שראל” וטען שמדובר בחברה בלתי חוקית שהתנהלותה מעלה חשד לפלילים. עוד הבטיח פייגלין שבכוונתו לפעול לא רק באמצעים פרלמנטריים, אלא גם בכל אמצעי החקירה האפשריים.

חברת שראל - מונופול פרטי

בדיון דובר עוד על נושא הפטור ממכרזים של חברת “שראל”, אשר נגמר ב-31.12.13 וחודש בתחילת השבוע לחצי שנה נוספת. שווי הפטור, על פי מסמך של וועדת הפטור עצמה, הוא בגובה 1.6 מיליארד ש”ח לחצי שנה, שהם למעלה מ-80% אחוז מגובה הפטור שניתן לחברה במהלך השנים הקודמות (1.8 מיליארד ש”ח לשנה).

עוד עלה עניין רכישת “תמי 4” על ידי בתי החולים – דרך חברת “שראל”. מסתבר כי בתי החולים שביקשו לרכוש מטהרי מים מסוג “תמי 4” נאלצו לשלם מחיר גבוה בהרבה מזה הניתן ללקוחות רגילים, זאת מאחר והם נאלצו לרכוש את המכשיר דרך חברת “שראל” אשר גבתה עמלת שירות על הקישור – מה שהוביל לעלייה משמעותית במחיר.

גם זה בטח יעניין אותך

נראה שנושא הקנאביס מצליח להציף את הרפש ושם זכוכית מגדלת על האינטרסים שקיימים בין ממשלות העולם לגורמים פרטיים. כמו ברקע להוצאתו מהחוק בארה”ב עקב אינטרסים כלכליים וגזעניים, גם בישראל נראה שתחום הקנאביס הרפואי העלה לדיון את נושא הקשר שבין הממשלה ולגורמים פרטיים בשוק התרופות.

משה פייגלין
משה פייגלין

“במהלך ההכנה לדיון דיברנו עם גורמים רבים בתוך מערכת הבריאות,” אמר ח”כ פייגלין. “התמונה שעולה מעלה חשד לפלילים, אך לצערי כל הגורמים ללא יוצא מן הכלל חיים בפחד ואינם מעוניינים שאפרסם את שמם.”

“הבעיה היא בעצם שאת רוב אספקת הציוד הרפואי לבתי החולים מנהל גוף פרטי, שמקבל פטור ממכרז כאילו הוא גוף ציבורי, אך מתנהל ללא בקרה ממשלתית כאילו הוא גוף פרטי,” אמר. “הגוף הזה הוקם ומנוהל באופן שמבלבל את כולם. גם פרטי וגם ציבורי. מדובר בגוף בלתי חוקי בעליל. בגלל שהחברה פרטית, היא גם אינה מספקת נתונים גלויים לציבור.”

פייגלין הציג נתונים המראים כי חברת “שראל” קיבלה מעמד מיוחד ממשרד הבריאות על פיו היא זו שקובעת האם וכיצד תיכנס טכנולוגיה רפואית חדשה לישראל. משמעות מעמד זה היא שכל יבואן המעוניין לייבא מכשור רפואי חדש לישראל וזקוק לאישור משרד הבריאות לצורך כך, נאלץ לבקש את האישור מחברת “שראל” – המתחרה שלו – במקום ממשרד הבריאות בעצמו.

מתוך המצגת של פייגלין – משרד הבריאות מרחיב את המונופול:

חברת שראל אחראית על אישורים לייבוא

“יכול להיות שבתחילת הדרך הכוונה היתה טובה – להקים ארגון שינפק לבתי החולים את השירות והציוד הרפואי הטוב והזול ביותר,” אמר, “אך בניגוד לכוונה המקורית, האמת היא שהמחירים ב’שראל’ יקרים הרבה יותר מבשוק הפרטי.”

פייגלין אף התייחס לדו”ח של אגף החשב הכללי של הכנסת שפירסם בשנת 2007 התייחסות לנושא ואמר כי “שראל הוקמה במטרה ליעל ולהוזיל את רכש התרופות והציוד הרפואי הממשלתי, אך היום ברור לכל כי מחירי שראל גבוהים מאוד וראיה לכך היא העובדה, שחלק גדול מהרכש של בתי החולים לא התבצע באמצעות החברה למרות הפטור ממכרז. זאת ועוד, שראל הינה מונופול פרטי שצבר עשרות מיליוני שקלים על חשבון בתי החולים הממשלתיים ומשרד הבריאות. לאור הבעיות בהתנהלות החברה ובפיקוח על פעולותיה, החליט החשב הכללי על מתווה מדורג לצמצום הפטור ממכרז הנותן מענה גם לצרכי מלאי שעת חירום של משרד הבריאות ובתי החולים.”

מתוך המצגת של פייגלין – חברי הדירקטוריון של “שראל”:

חברי דירקטוריון שראל
חברי דירקטוריון שראל

“בפועל, בשנת 2006 הצטברו רווחים של 80 מיליון ש”ח והמחירים גבוהים הרבה יותר ממה שנמצא בשוק הפרטי. הם קונים מ’שראל’ בגלל שהם מקבלים אשראי נדיב במיוחד – עליו הם משלמים עוד ריבית של 9% אחוזים.”

“בתי החולים בגרעונות של חצי מיליארד ש”ח. לפי חשבון זה, אם היינו מחסלים את חברת ‘שראל’ בשנת 2006, היום היינו מאוזנים,” סיכם.

אבי בוסקילה, מנכ”ל חברת “שראל”, אמר שהטענה כי המחירים של “שראל” גבוהים היא אינה נכונה. “אני כופר בטענה הזו לחלוטין,” אמר.

רוני גמזו, מנכ”ל משרד הבריאות, התייחס אף הוא לנושא ואמר כי לא ידע על הארכת הפטור ממכרז לחצי שנה נוספת.

“המדיניות הכוללת לרכש ציוד ותרופות היא לחזק את הרוכשים,” אמר גמזו. “עניין המחירים זו קונספירציה הזויה. בית חולים שמעדיף לא לקנות בשראל מעלה את המחירים לבתי החולים האחרים.”

חגי הילמן, יו”ר שולחן מגדלי הקנאביס הרפואי בישראל, התייחס לדיון ואמר כי “הקנאביס הוא זוטי זוטות בנושא הקשר הפסול בין חברת ‘שראל’ למשרד הבריאות. נסיונו של גמזו להסית את הדיון לעניין הקנאביס מצביעים על הבעייתיות בקשר הזה – אולי יותר מהכל.”

הדיון נסתיים ללא תוצאות והוחלט להיפגש שוב לדיון מורחב ביום ד’ בשבוע הבא (22.1).

במקביל הוגשה בשבוע שעבר עתירה לבג”צ כנגד חברת “שראל”.

צפו בדיון המלא:

ראו גם: קנאביס קפיטליסטי: מי עומד מאחורי חברת “שראל”?

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר