עלייה חדה במעצר צרכני קנאביס באינטרנט

בניגוד לנהלי פייסבוק המשטרה מגבירה את האכיפה כנגד צרכני קנאביס, אך עוצרת פחות יצרני נייס גאי: כך עולה מנתונים חדשים שחושפים עלייה חדה במספר "מעצרי האינטרנט" של צרכני קנאביס על ידי שוטרים הטומנים להם פח בקבוצות פייסבוק, כמו גם התמקדות של השוטרים דווקא בצרכנים הקטנים, זאת בניגוד להצהרות נציגי המשטרה בכנסת..

נתונים חדשים שנחשפו הבוקר (ג') בחדשות 2 חושפים כי בדומה לשנים קודמות, הבטחות המשטרה על כך שהם מתמקדים בסוחרים הגדולים ולא בצרכנים הקטנים מתמסמסות אל מול הסטטיסטיקה. הנתונים עולים ממסמך שהופק לבקשתה של יו"ר ועדת הסמים ח"כ תמר זנדברג שבוחן את נתוני אכיפת הסמים באינטרנט.

על פי הנתונים בשנת 2015 נרשמה עלייה חדה מאוד, כמעט פי 2, בנתוני המעצרים שבוצעו דרך רשת האינטרנט ("חקירות סייבר") רק בגין החזקה לשימוש עצמי בפרט. על פי הדיווח, וכפי שדיווחנו כאן לא אחת בעבר, צעירים המתפתים להשתמש ברשתות החברתיות, בעיקר פייסבוק ואינסטגרם, נופלים בפח שטומנים להם שוטרים המתחזים לקונים פוטנציאליים.

מעצרי הסמים באינטרנט בכל סוגי העבירות גדלו ביותר מפי 2, אך למרבה ההפתעה דווקא המעצרים בגין ייצור סמים, סעיף הנוגע בעיקר לייצור סמים סינטטיים כדוגמת "נייס גאי" שהפכו לאחרונה למגיפה, נשארו בשנת 2015 על אותו המספר כפי שהיו בשנת 2014. עלייה חדה במיוחד נרשמה במספר מעצרי האינטרנט הנוגעים לייבוא – זאת כמובן עקב נפיצותם של אתרי הסחר המקוונים.

בשנת 2015 נעצרו 128 ישראלים בגין החזקה לשימוש אישי, לעומת 78 בלבד בשנת 2014. בשתי השנים מדובר במספר הגבוה משמעותית ממספר המעצרים בגין כל אחת מהעבירות האחרות – מה שמושך את הקרקע, שוב, מתחת לטיעוני המשטרה על כך שהם מתמקדים בעיקר בסוחרים הגדולים.

יש לציין שהתנהלות זו של המשטרה שמשתמשת ברשתות החברתיות לטמינת מלכודות היא נוגדת באופן חד משמעי את נהלי השימוש באותן רשתות חברתיות, עובדה שגרמה לפייסבוק אף לנזוף ב-DEA לאחר שימוש דומה.

מעצרי סמים באינטרנט
מספר המעצרים של בגירים בגין עבירות סמים דרך האינטרנט 2014-2015 (תמונה: חדשות 2)
מעצרי סמים באינטרנט
מספר המעצרים של בגירים בגין עבירות סמים דרך האינטרנט 2014-2015 (תמונה: חדשות 2)
מעצרי סמים באינטרנט
מספר המעצרים של קטינים בגין עבירות סמים דרך האינטרנט 2014-2015 (תמונה: חדשות 2)

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט