עברייני ישראל חושפים: כך מרוויחים מיליונים מגידול מריחואנה

חייל של דומראני ובדואי תושב הנגב חושפים כיצד מרוויחים מיליונים מגידול קנאביס בלתי חוקי בחממות במושבי הדרום ובשטחי אש ליד צאלים. “זה הכסף הכי קל שאפשר לעשות בלי מאמץ,” הם אומרים, “אתה משקיע 30 אלף שקל גג, אחרי ארבעה חודשים אתה מרוויח 10 מיליון שקל ויותר.”

אין זה סוד שאזור הנגב הוא אחד המוקדים המרכזיים בישראל לגידול של שדות קנאביס גדולים. בשנים האחרונות נתפסו לא אחת שדות שכאלה ובהם מאות שתילי קנאביס, גם באזורי שטח אש הסמוכים לצאלים וגם במושבים הסמוכים בחבל לכיש וכד’.

כעת חושפים גורמים פליליים בישראל כיצד משפחות פשע ובדואים בנגב מרוויחים מיליונים בעזרת הגידול החקלאי האסור, ומראים שוב מדוע ישראל חייבת לאשר לאזרחיה לצרוך ולרכוש קנאביס באופן חוקי.

“כסף קל”

“זה הכסף הכי טוב, הכי קל והכי מהיר שאפשר לעשות בלי ללכלך יותר מדי את הידיים”, אומר אבי (שם בדוי) בראיון בו מתואר כ”חייל של דומראני”. בסיפוק גדול הוא מתאר עד כמה רווחים גידול קנאביס בלתי חוקי: “אתה משקיע 30 אלף שקל גג, אחרי ארבעה חודשים אתה מרוויח עשרה מיליון שקל ולפעמים יותר.”

“כמעט ולא מסתובבים באזורי הגידול שלי משטרה,” הוא מסביר. “פה ושם יש אזעקות צבע אדום. יש לי שומרים ששומרים על העסק ודואגים שה’ירוקים’ (כינוי לגידולי המריחואנה) יצמחו לגבוה. הקונים מעדיפים לבוא לכאן מאשר לסכן את חייהם בנסיעה לאיזה שבט בדואי ליד גבול ישראל עם מצרים. פה הוא מקבל מחיר זול וסיכוי קטן להיתפס על ידי המשטרה. זה הסם הכי מבוקש בישראל, מאז שסגרו את הגבול עם מצרים והביקושים גדלים כל הזמן.”

“אני לא צריך לגנוב מתכות”

מוחמד, צעיר בן 25 מאחד השבטים בנגב, מגדל את המריחואנה בתוך שטחי אש, ככל הנראה מתוך הנחה שאיש לא יעז להסתובב בשטחים אלו לחיפוש אחר גידולים.

“אנחנו מגדלים באזור שטחי האש של צאלים, שבטה, ליד ערוצי נחל, ואדיות זה הכי טוב לגידול,” מסביר מוחמד. “יש קליינטים מתל אביב, חיפה ואפילו מנהריה, שמגיעים אליי לקנות מריחואנה. אין לי פה בכלל הוצאות, לא חשמל, לא מאווררים, לא מנורות. אני משלם גרושים על זרעים ומים. אני נכנס עם הטנדר שלי פעם בשבועיים, עושה סיבוב לראות שהכול בסדר וחוזר לאחר מכן עם כמה חבר’ה שלי לקטוף את המריחואנה ולמכור אותה בשקים.”

“אני לא צריך לגנוב מתכות, לא דלק סילוני כמו פעם ולהסתכן במעצר,” הוסיף, “אני מוכר 70, 80 ק”ג, לפעמים גם 150, תלוי במזג האוויר ומרוויח מספיק כסף (כשבעה מיליון שקל משדה אחד בלבד- ) לכל החיים. לפעמים הצבא מגלה את השדה והשוטרים של ‘מגן’ לוקחים את הצמחים, אבל עדיין אנחנו מרוויחים המון כסף בלי להזיע.”

“החממות של חקלאים שאיבדו פרנסה”

“החקלאים, שרובם כבר הפסיקו לגדל ירקות משום שזה לא משתלם כלכלית או בגללשנקלעו לחובות, מכרו או השכירו את החממות לעבריינים בארגוני פשיעה וחלקם משמשים להם כיועצים לגידול המריחואנה,” מספר קצין משטרה שהתראיין גם הוא לכתבה. “הרווחים של העבריינים המגדלים הוא אדיר. זה יכול להגיע לעשרות מיליוני שקלים בשנה,” הסביר, “חלק מהחממות יושבות על צירים מרכזיים בדרך לתל אביב, מה שמקל על מכירת הסמים מבלי להיכנס לשבטים בדואים”.

החממה שנתפסה על ידי שוטרי יחידת מג"ן | צילום: חטיבת דובר המשטרה
חממה שנתפסה על ידי שוטרי יחידת מג”ן בדרום

“מדובר בעבריינים בארגוני פשיעה, שמצאו דרך יצירתית למדי לגדל מריחואנה, מתוך מחשבה שלא נאתר את החממות שממוקמות לעיתים במושבים ובשטחי אש נידחים, שדי רחוקים מהעין”, אומר סגן מפקד יחידת ‘מגן’, רפ”ק רן שמיר. “הם משתמשים בהורמונים מיוחדים לזירוז גידול המריחואנה והצמחים מוכנים לקטיפה תוך שבועות ספורים. זה הטרנד החדש של העבריינים.”

“גם הקמת חממה זה עניין של כמה שעות ולא צריך לבצע השקייה כל יום,” הוא אומר וקובע ש”ההידרו בישראל כמעט נעלם. לא משתלם היום לגדל מריחואנה בהידרו. זה עסק יקר מאוד וקל ביותר להיתפס. בגידול בחממות קשה לאתר את מ שאחראים לגידולים, כי לרוב אין אנשים במקום. כנ”ל לגבי שטחי אש. צריך להיות נועז ויצירתי כדי לגדל בעשרות שדות כמויות אדירות של מריחואנה. אנחנו מגיעים לאותן שדות וחממות אבל זה בלתי אפשרי לאתר את כולם”.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט