מגלגל...

“הטעה את הציבור”: 70% נגד מודל ארדן להפללת צרכני קנאביס

סקר מצא שכ-50% מהישראלים תומכים בביטול מוחלט של הפללת צרכני הקנאביס ו-69% חושבים שלא צריך לאיים עליהם בכליאה – זאת בניגוד למודל “אי הפללה באחריות” שהציג ארדן ולא מבטל את ההפללה והענישה. “השר מטעה את הציבור והרפורמה תוביל להפללה עצמית,” קובעת ח”כ השכל.

מחר בבוקר צפוי לעלות להצבעה ואישור סופי בקריאה שנייה ושלישית חוק קנסות הקנאביס (“אי הפללה באחריות”) של השר גלעד ארדן.

לקראת אישור החוק ולאור התנגדות ארדן לדרישות הציבור לביטול מלא של ההפללה, להנמכת גובה הקנסות ולאי אכיפה בבתים פרטיים, הזמינה ח”כ שרן השכל סקר קצר בנושא זה.

נגד הפללה ונגד כלא

בסקר שנערך בשבועות האחרונים דרך האינטרנט בקרב מדגם מייצג של 608 נסקרים, עולה כי רוב מוחלט בציבור הישראלי מתנגדים למודל שהציג השר אשר לא מבטל את ההפללה או את הענישה החמורה בקצהה.

שרן השכל (צילום: יונתן סינדל, פלאש90)
“החוק יוביל להפללה עצמית” – ח”כ שרן השכל (צילום: יונתן סינדל, פלאש90)

על פי תוצאות הסקר 69% מהישראלים מתנגדים לכך שאדם המעשן קנאביס שלא לצרכים רפואיים צריך לשבת בכלא.

כמו כן כ-50% תומכים בהחלפת סיווג עבירת שימוש בקנאביס כך שאדם הנתפס מעשן קנאביס עשוי לקבל דו”ח אך לא ייפתח לו תיק פלילי.

נתונים אלו מנוגדים כאמור למודל שהציג ארדן ולפיו ההפללה לא מבוטלת והענישה הקשה שעלולה להגיע גם למאסר עומדת על כנה.

עוד נמצא בסקר כי 17% מהישראלים הבוגרים מוכנים להודות כי הם מכירים מישהו בסביבתם המעשן או צורך קנאביס שלא לצורך רפואי, מתוכם בעיקר גילאי 30-39, בעלי הכנסה מעל הממוצע, תושבי אזור המרכז.

עיקר אלו שחושבים שצרכני קנאביס כן צריכים להיכנס לכלא, הם בני גילאי 18-29, בעלי הכנסה מתחת לממוצע, תושבי אזור הצפון, דתיים, רווקים ומהמגזר הערבי.

עיקר אלו שתומכים בביטול מוחלט של ההפללה הם גברים בגילאי 30-49, בעלי הכנסה מעל הממוצע ותושבי אזור חיפה והמרכז, חילונים, גרושים/פרודים, מהמגזר הרוסי ובעלי נטייה פוליטית שמאלנית.

“ארדן הטעה את הציבור”

לצד פרסום הממצאים קובעת כעת ח”כ השכל כי רפורמת הקנאביס של ארדן תוביל את המעשנים להפללה עצמית וכי השר ארדן מטעה את הציבור ביודעין.

“השר גלעד ארדן מטעה ביודעין את ציבור מעשני הקנאביס, ומוביל אותם להפללה עצמית”, אמרה הבוקר וקראה לארדן לשנות את נוסח החוק שצפוי לעלות להצבעה מחר (ה’).

גלעד ארדן (צילום: הדס פרוש, פלאש90)
“הטעה את הציבור” – השר גלעד ארדן (צילום: הדס פרוש, פלאש90)

“ארדן הודה שהמדיניות הנוכחית נכשלה אך לא מאפשר לשנות אותה באמת,” היא מוסיפה ומזכירה כי לארדן יש עדיין הזדמנות אמיתית לשנות את היחס לצרכני קנאביס בישראל אך הוא בוחר לא לעשות זאת מסיבותיו שלו.

לגבי הממצאים מוסרת ח”כ השכל כי “מדובר בחתך רוחבי של האוכלוסייה ואסור לנו להתעלם מכך” וכי “עישון קנאביס בישראל לא צריך להוביל למאסר, ויש חלופות טובות יותר ומועילות יותר שארדן מעדיף להתעלם מהן, דוגמת הסברה נכונה, חינוך או קנס”.

השכל ציינה עוד כי פנתה מספר פעמים לארדן בניסיון לשנות את הנוסח המוצע אך השר לביטחון פנים שהתבשם מהכותרות אחרי הצגת המתווה שלו התעקש להותיר את הנוסח בעינו.

“חבל שארדן מעמיס על השוטרים ועל שירות בתי הסוהר במקום להקל עליהם וגם להיטיב עם המעשנים,” סיכמה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר