לגליזציה בקליפורניה: מה חושבים הצרכנים על שוק הקנאביס החוקי

84% מהצרכנים בקליפורניה מרוצים משוק הקנאביס החדש ו-90% מהם רואים בשימוש שלהם בצמח גם כטיפול בריאותי עצמי. למרות הלגליזציה 18% מהצרכנים ממשיכים לרכוש בשוק השחור – בעיקר בגלל הפרשי המחירים וגם בגלל מגבלות גיל.

קליפורניה אישרה לגליזציה מלאה של קנאביס במשאל עם שנערך בנובמבר 2016 וכעבור כשנה, ינואר 2018, כבר נפתחו חנויות קנאביס חוקיות ברחבי המדינה.

8 חודשים אחרי פתיחת השוק ביצעה חברת משלוחי הקנאביס המצליחה ‘איז’ (Eaze) סקר שוק שבדק מה חושבים צרכני הקנאביס במדינה על השוק החדש, ומה לדעתם דורש שיפור. הסקר נערך בקרב 1,750 צרכנים בין 6 ל-12 ביולי השנה (2018).

אחד הנתונים המעניינים שנמצאו הוא שלמרות הלגליזציה 18% מהצרכנים ממשיכים לרכוש את הקנאביס שלהם בשוק הלא-חוקי, רובם (84%) בגלל הפרשי המחירים הנובעים ממיסוי השוק החוקי, וחלק (17%) בגלל מגבלות על מכירה לגילאי 21+ בלבד.

הבעיה העיקרית של הצרכנים עם שוק הקנאביס החוקי אם כן היא מחירי הקנאביס הגבוהים יחסית (כ-50 ש”ח לגרם), הנובעים מ-34% מס שמטילה הממשלה על מוצרי הקנאביס. בישראל כידוע המחיר עומד על פי 2 מכך, כ-80-100 ש”ח לגרם.

עם זאת על פי הנתונים כרבע מאותם קונים בשוק הלא חוקי יעברו לשוק החוקי אם תהיה ירידה של 5% במחירי הקנאביס. מנגד, עלייה של 5% במחירים עשויה להעביר כשליש מהקונים בשוק החוקי לידי השוק הלא חוקי.

טענות נוספות של הצרכנים בשוק החוקי נוגעות למיסים כבדים מדי (47%) ותמחור גבוה מדי של המוצרים (32%), לצד העובדה שלא ניתן לשלם בכרטיסי אשראי עקב החוק הפדרלי האוסר על בנקים לאפשר זאת (36%), זה שאין שירותי משלוחים (22%) וזה שהתורים בחנויות ארוכים מדי (20%).

נתון מעניין נוסף הוא ש-90% מהצרכנים מעידים שהשימוש שלהם בקנאביס נעשה למטרות טיפול רפואי עצמי כזה או אחר, מה שמעיד במשהו על התכונות הבריאותיות של הצמח. נתון זה גבוה פי 2 מתוצאות סקר דומה שנערך בישראל בשנה שעברה ומצא כי 45% מצרכני הקנאביס הישראליים עושים זאת למטרות רפואיות.

בסך הכל 84% מצרכני הקנאביס בקליפורניה ציינו כי הם מרוצים משוק הקנאביס החוקי החדש.

על פי חוקי הלגליזציה החדשים בקליפורניה – הדומים למדי לחוק האלכוהול במדינה – רשאים תושבים בני ובנות 21 ומעלה לרכוש ולהחזיק ברשותם עד 28 גרם קנאביס ולגדל עד 6 צמחי קנאביס בביתם. עישון קנאביס בציבור הוא אסור בדומה לאלכוהול וטבק.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר