סילבר הייז: טרימינג קנאביס בקליפורניה

עמוס סילבר עזב את הארץ, נסע לארה”ב והצטרף לעבודה בחוות קנאביס בקליפורניה בעלת שתי חממות ובהן 1,000 צמחים. הוא גם צילם עצמו לאורך חודש של עבודות בחממה – מהקציר, דרך ה”כביסה”, הטרימינג והאצבעות הדביקות, ועד להפקת הדאב.

מאת: עמוס סילבר

https://www.youtube.com/watch?v=PUUcyOkvN90

כשהייתי בישראל ראיתי לא אחד ולא שני חדרי גידול קנאביס ביתיים כמו שאתם בטח מכירים. אבל צורת הגידול בחווה בקליפורניה אליה הגעתי לכמה שבועות של עבודה, משלב הקציר ועד לטרימינג, היתה משהו אחר לגמרי.

בדומה לגידולי הקנאביס הרפואי בישראל, החווה אליה הגעתי, בבעלותו של ישראלי לשעבר, הייתה סוג של אאוטדור בתנאי אינדור – חממה והסתמכות על אור השמש, אבל עם כיסוי בשביל שליטה בשעות החושך והאור, הגנה ממזיקים וכו’ וגם כמובן שליטה על הטמפרטורה. הפטריוטים ביניכם ישמחו לשמוע שמערכת ההשקיה שם הינה תוצרת ישראל – “נטפים”.

עמוס סילבר מחזיק קנאביס
עמוס מחזיק קנאביס בחווה בקליפורניה

החווה תוכננה בצורה כזו שיש בה שתי חממות ובכל אחת מהן יש כמה זנים שונים. שתיהן נשתלות באותו הזמן אבל עוברות להפרחה בהפרש של שבועיים זו מזו בגלל שכל זן דורש זמן פריחה שונה מעט. בכל חממה היו 500 צמחים, כלומר סה”כ 1000. התפוקה מכל צמח הייתה בערך 50 גרם, שזה לא המון. התכנון היה לגדל שם ארבעה זנים בלבד אבל בגלל טעות במשלוח הייחורים והרצון לצאת לדרך גדלו שם זה לצד זה כ-15 זנים שונים, חלקם בכמות של עשרות עציצים והיו גם זנים שמהם היה אחד מכל אחד.

עם סיום שלב הגידול, השלבים הבאים בתהליך הם:

Harvest (קציר) – השלב הראשוני שבו קוצרים את הצמחים מהחממות. תוך כדי הקצירה משתדלים לקחת בחשבון את התלייה לייבוש שעתידה לבוא ולכן קוצרים באורך סביר ובנקודות שיהיו נוחות לתלייה. בשלב זה הכל נעשה בצורה די “גסה”, קצירה נטו. משם מעבירים את הענפים לאיזור הבא. בגלל שכל זן צומח בקצב אחר לא הורדנו את כל החווה בבת אחת, אלא כל חממה בנפרד. גם בכל חממה לא הכל נקצר יחד אלא בהפרש של ימים שבהם התחלנו לעבוד על הייבוש והטרימינג.

חוות קנאביס קליפורניה
חוות הקנאביס לפני הקציר

Leafing (עלעול) – גיזום ראשוני של ענפים ועלים מיותרים מהצמחים שזה עתה נקצרו. בשלב זה מתמקדים בעלים הגדולים ביותר בלי להתעכב על הקטנים, מה שיורד בקלות ביד. בשלב הזה גם גוזרים באופן יסודי את הענפים כדי שיהיו מוכנים לתלייה, את אלו שלא התעכבו עליהם לגמרי בשלב הקציר. פעולה נוספת שעושים בשלב הזה היא השטיפה של הצמח מה- Powdery Mildew, או PM, סוג של פטריה שמתפתחת בגידולים בתנאי לחות גבוהים. לפני התלייה אם כן יש לשטוף את הצמח מכל שאריות.

Drying (תלייה וייבוש) – תולים את הענפים על חבלים כמו שתולים כביסה, ואת הפרחים על משטחי ייבוש. פרשנו רשתות רחבות בתוך קראוון מאולתר שנבנה בתוך החממה, מקיר לקיר שכבה אחרי שכבה. בגלל שהענפים הראשונים להיתלות יהיו עמוק בפנים ולזמן רב יותר, הקראוונים נבנו עם פתחים בשני הצדדים כך שאפשר לפתוח מהצד ההפוך לזה שממנו תלינו ולהוציא לפי הסדר הנכון. מסיבה זו היה חשוב לתייג את התלייה עם התג פונה לצד ההפוך ממך בזמן התלייה. הייבוש נעשה בחדר עם טמפרטורה מבוקרת – 50% לחות, טמפ’ סביב ה-21 מעלות צלזיוס.

עמוס סילבר בחוות קנאביס בקליפורניה
קנאביס נתלה לייבוש

Trimming (גיזום) – טרימינג הוא השלב המהנה ביותר, וגם הרווחי והמשתלם כלכלית ביותר. זהו שלב הגיזום הסופי של פרחי הקנאביס המיובשים לפני ההפצה בו מפרידים את הפרחים מהענפים, מורידים שאריות של עלים קטנים וקוצצים עם מספריים את קצוות העלים הקטנים ביותר הבולטים מהפרח. מדובר בעבודה של שעות על גבי שעות מאותו דבר והתשלום על השלב הזה הוא לא לפי שעות אלא לפי משקל, לפי פאונדים (0.4 ק”ג). 150$ בעבור כל פאונד.

בגדול זה עובד כמו שילוב בין שווארמה על שיפוד ותספורת. ביד אחת מסובבים את הפרח כל הזמן וביד השנייה מרחפים עם המספריים על הפרח במשך כמה סיבובים. מורידים את העלים שאפשר להגיע לבסיס שלהם בקלות וגוזרים את קצוות אלו שלא. חשוב מאוד גם לא לפצוע את הפרח כי אם המראה לא עומד בקריטריון הקניין לא יקנה או ישלם פחות. יש באמת את הארגזים של ה-B BUDS, פרחים סוג ב’, שהולכים להכנת מיצויים. את הטרימינג עושים על משטח מדופן (דפנות) בן שתי קומות – הקומה הראשונה זאת הקומה שעליה עובדים ומבצעים את החיתוכים, ולה יש מסננת דקה שדרכה ה”קיף” – אבקת פרחי הקנאביס – מסונן ומצטבר בקומה התחתונה. מדי כמה ימים מישהו עובר עם כרטיס וצנצנת בין המגשים ואוסף את הקיף.

מגש טרימינג עם פרחי קנאביס
מגש הטרימינג ופרחי קנאביס לפני הגיזום

רוב העובדים מתבאסים שבשלב הטרימינג הם לא יכולים להשקיע בנחת קצת יותר זמן על כל פרח ולתת לו טיפול כירורגי, אבל כשמדובר על מאות פאונדים וכאשר גם המשכורת שלך תלויה בכמות ובמהירות, זה לא ריאלי כל כך. ביום הראשון של הטרימינג מילאתי שקית של 100 גרם בחמש שעות בערך, קצב מחריד אבל סביר בשביל התחלה. עם הזמן הקצב שלי עלה והשתפר. בכל התקופה “טרמתי” סה”כ קצת יותר מ-2 קילוגרמים, שהם כ-5 פאונד. אני אישית גזרתי ביום הכי טוב שלי קצת יותר מפאונד, טיפה מעל 500 גר’ זה היה.

נקח לדוגמא טרימר של קצת פחות מ-3 פאונד ביום, 1200 גר’. נניח שהוא עובד 12 שעות ביום זה אומר 100 גרם בשעה, שזה 1.66 גרם בדקה בלי הפסקות אוכל וחילוץ עצמות. מדובר בחומר אחרי ייבוש ו-2 גרם בדקה כשזה כולל גם את שלב הפירוק מהגזע, גם הגזירה עצמה וגם כל המסביב (למשל המספריים שנדבקות ונדרש לנקות אותן על אלכוהול שוב ושוב), הרי שמוכרחים לפעול כמו מכונה משומנת.

זר קנאביס
זר קנאביס

למעשה טרימר זה מקצוע לכל דבר, ויש כאלו שממש מתפרנסים מזה סביב השנה. עובדים כמה חודשים בעונת הקטיף בכמה חוות ומתקיימים מהכסף בשאר השנה. אם נדבר במספרים אז אם פאונד מכניס כאמור לטרימר 150$ בממוצע. טרימר מקצועי יכול לעשות גם 3 פאונד ביום, ויש שאפילו יותר. זה תלוי גם בירק עצמו – מידת ייבוש, צפיצות, צורת עלים ועוד. אם נניח שטרימר כזה עובד 5 ימים בשבוע במשך 3 חודשים הרי שהוא מרוויח בתקופה הזאת קרוב ל-30,000$ שמהם אפשר להתקיים לאורך השנה עם הכנסה צדדית קטנה (או גדולה) כהשלמה.

גם מבחינת לוגיסטיקה ודאגה לצוות, עשו שם עבודה נהדרת: שלוש ארוחות מלאות ביום, 90% אוכל נקי וללא אנרגית סבל, כיאה לסביבה של צמח שמטרתו לעשות טוב ולהפחית כאב וסבל (היו שם כמה שפעם או פעמיים אכלו בשר ומדי פעם גם הכינו שם ביצים, אבל הרוב היה מושלם). כמובן שכמות אנשים שכזאת שאוכלת שלוש ארוחות ביום גם צריכה פינוי מתאים, והשירותים שם היו משירותי הטבע הנוחים והנקיים שנתקלתי בהם. גם מקלחת הייתה שם אבל פחות נוחה לשימוש והמים היו או חמים או קרים בהתאם לשעה ביום. לא ממש נוח, אבל אפשר לשטוף את הגוף כשמתחשק.

פרח קנאביס משובח
פרח קנאביס משובח אחרי טרימינג

לקראת סיום העבודות סימני העייפות הורגשו וגם נראו היטב. זה אמנם כיף גדול לשבת כל היום ולטרום וויד (מלשון ‘טרימינג’) אבל זאת עבודה לא קלה פיזית ואחרי כמה ימים מרגישים את הגוף טוב טוב. לכן גם רוב העובדים שם לא עבדו במשך כל התקופה, אלא ימים פה ושם לסירוגין. מעניין לציין שהיחידים שעבדו כל התקופה ובכלל, היו החרוצים ביותר, הם שני אלו שמעשנים כל יום כל היום. אלו שאמרו שהם לא אוהבים לעשן וויד כי זה מאט אותם, תמיד עבדו מעט ולאט יותר.

התוצרת מהחווה נמכרה ב-2,300 דולר לפאונד (משקף מחיר של 5.75$ לגרם) לקניין שהגיע עם המאבטח שלו פעמיים במהלך תקופת העבודה ולקח עמו כמה קילוגרמים בכל פעם. אני לא יודע עדיין הרבה לגבי היעד המדויק של התוצרת, אני רק יודע להגיד שהרוב המוחלט הלך ללוס אנג’לס ושחלק מזה הלך גם לפחות לדיספנסרי (חנות קנאביס) אחת.

גזם קנאביס
שאריות הגזם לאחר הטרימינג

בחודש שעבר אושרה כאן לגליזציה, אבל האמת היא שחלק לא קטן מהעובדים בתעשייה פה היו ברובם דווקא נגד ההצעה. הם טענו שזה רק יגרום לעליית מחירים בשוק שמאוזן כבר בצורה סבירה. לדעתי הם בעיקר לא רצו לאבד מקור הכנסה שופע שכזה. בתעשייה החוקית קשה להאמין שמשלמים סכומים דומים. כן יש לבעלי החווה תוכניות להיכנס גם לשוק החוקי אבל במקביל להמשך עיסוק בשוק שחור, כי כמובן שם הכסף האמיתי, בלי ממשלה שנוגסת ועם ביקוש שאינו נגמר.

ממה שהצלחתי להבין המגדלים כאן לא מעריכים שהשוק ישתנה דרמטית בקרוב וממשיכים לתכנן קדימה כרגיל, כשהיעד הבא הוא גידול שיניב פירות לקראת האביב – מועד בו המחירים בשיאם. הסיבה היא שאספקת תוצרת גידולי האאוטדור מהעונה הקודמת כבר כמעט נגמרת בתקופה זו וכמובן לקראת חגיגות ה-20 באפריל, יום הקנאביס הבינלאומי. כאן המקום לציין שדרום קליפורניה היא חבל ארץ שטוף שמש כל השנה וגם בחורף אפשר לגדל כאן בתנאי חממה ושליטה על האור והטמרפטורה.

ראו גם:
איך להתקבל לעבודה בחוות קנאביס בקליפורניה

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר