נכה שילם אלפי ש’ לרופא – ולא מקבל קנאביס רפואי

טל, מטופל קנאביס רפואי הסובל מנכות קשה, לא מקבל טיפול עקב מחסור בבתי המרקחת. הוא חשף את סיפורו ברשת וטוען כי הרופא המטפל פודה את הצ'קים עבור הרישיון דרך חברות הסעדה וספא. הרופא: "זה מותר".

טל אהרון, תושב טבריה בן 30 הסובל מנכות קשה בעמוד השדרה ומטופל בקנאביס רפואי ברישיון, נאלץ לשלם 1,200 ש”ח עבור כל פגישה אצל הרופא לצורך חידוש הרישיון שלו, הפג תוקף מדי כחצי שנה.

בפעם האחרונה שניגש טל אל רופאו, ד”ר מוחמד עדוי, מנהל ראומטולוגיה בביה”ח פוריה, ביקש ממנו הרופא לרשום את הצ’ק לתשלום מבלי לציין את שם המוטב ולהשאיר שדה זה ריק.

טל אהרון, נכה מטופל קנאביס רפואי
“מה אם היה נגמר האופטלגין בבתי המרקחת?” – טל אהרון, נכה מטופל קנאביס רפואי, נותר ללא טיפול

בחלוף מספר ימים גילה טל, המתנועע בסיוע של כסא גלגלים חשמלי בלבד שעלותו לדבריו כמאה אלף ש”ח, כי הצ’ק נפדה על ידי מסעדת “אלמוכתאר” בצומת גולני ופעם אחרת על ידי חברת “ספא חביבאלה”, מה שעורר את חשדו.

“בפגישה הראשונה בה ביקשתי קנאביס הרופא אמר שאין בעיה בכלל, ורשם לי רישיון באסדרה הישנה, אז קיבלתי דרך הספק IMC את הזן ‘רומא’ בתפרחת 20 גרם לחודש. הרופא דרש 1200 ₪ שישולמו לו בצ’ק או מזומן בלבד וכששאלתי למי לרשום את הצ’ק ביקש שאשאיר פתוח”.

לדברי טל “הצ’ק נפרע פעם אחת למשל בספא חביבאלה, אין לי מושג מה זה, אבל רק רציתי שיעזבו אותי בשקט, שילמתי את הכסף ויצאתי בתחושה מרה”.

בשיחה עם מגזין קנאביס, בטרם ניתק את הטלפון, הודה ד”ר עדוי בפרטים אך הכחיש כי מדובר במעשה אסור ומסר כי ניתנה בעבור השירות חשבונית כדין.

מדובר היה בתשלום נוסף של טל לד”ר עדוי, בסכומים שהצטברו עד כה עד כדי למעלה מ-3,600 ש”ח בתוך כשנתיים, וזאת לא רק בעבור פגישה מקצועית לקבלת רישיון, אלא בעבור חידושו מדי תקופה.

החל מהחודש הבא, יולי 2019, תיחשב הסבת צ’ק כעבירה לכאורה, אך נכון למועד פרעון הצ’קים הנ”ל לא מדובר היה בעבירה על החוק, אלא ככל הנראה בעניין מעורר תהייה בלבד.

אך הגזירות הכלכליות שניחתו על טל לצורך קבלת הקנאביס הרפואי הן רק חלק מההתמודדות שלו, שכן על אף שהוא מחזיק ברישיון קנאביסי רפואי, בפועל הוא אינו מצליח לקבל קנאביס כלל.

טל קיבל רישיון חדש בו הופנה לאסוף את אספקת הקנאביס מאחד מבתי המרקחת המורשים לניפוק, אך משהגיע לבית המרקחת נאמר לו כי אין במלאי את המינון שנקבע עבורו.

הוא נאלץ להמתין ימים ארוכים ולבדוק במספר בתי מרקחת, אך גם עתה נותר ללא מענה שכן מלאי הקנאביס בבתי מרקחת איננו. בתכתובת מול אחד מבתי המרקחת אותה הוא פירסם ברשת ניתן להבחין בכך היטב.

שיחות וואטסאפ עם בית המרקחת המעידות על מחסור בקנאביס
שיחות וואטסאפ עם בית המרקחת המעידות על מחסור בקנאביס

המחסור בקנאביס בבתי מרקחת אינה באחריותו של הרופא המטפל כמובן, אך לשם קבלת מרשם חדש עם מינון שאולי כן ישנו בבתי המרקחת נאלצים מטופלים כמו טל לקבוע תור חדש לרופא ולשלם סכומי כסף גבוהים שוב ושוב.

“משום מה זה לא מעניין אף אחד שמטופלים חולים לא מקבלים טיפול רפואי בגלל מחסור,” הוא אומר בשיחה עם מגזין קנאביס. “מה אם לפתע לא היה אופטלגין בבתי מרקחת? יותר מזה מה אם היו נעלמות מהשוק כל העגבניות? המדינה היתה משתגעת, בכל העיתונים היו כותרות. חוסר בקנאביס רפואי לא מעניין אף אחד?”

בעקבות המחסור בקנאביס הגיש טל, כמו מטופלים רבים אחרים, תלונה רשמית לנציב פניות הציבור. לדבריו “מדובר בפגיעה קשה בי באופן אישי, בבריאות שלי, באושר של המשפחה שלי, באישתי היקרה, ובבת שלי הקטנה”.

למרות חשיפות חוזרות במגזין קנאביס על מחסור קשה בקנאביס בבתי המרקחת, כולל ציטוטים והקלטות של נציגי בתי המרקחת אומרים זאת בקולם, מנהל היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות יובל לנדשפט טוען כי מדובר ב”פייק ניוז” המופץ על ידי מגזין קנאביס.

ממשרד הבריאות לא נמסרה תגובה.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט