נדחתה ההצבעה על הצעת החוק לאי הפללה

הממשלה דחתה הבוקר (א’) את מועד ההצבעה על הצעת החוק לאי הפללת צרכני הקנאביס ב-3 שבועות לפחות. השר ארדן ינצל את הזמן כדי לכנס דיון אחרון של צוות ‘ארדן-השכל’, שהפך בניגוד לתכניתו המקורית לתומך בתיקון החוק. נציג השר חיים כץ הודיע על תמיכת השר בהצעה.

הבוקר (א’) דנה ועדת השרים לענייני חקיקה בהצעת החוק החדשה-ישנה לאי הפללת צרכני הקנאביס. ההצעה קוראת לשינוי בפקודת הסמים כך שמי שייתפס עם עד 15 גרם קנאביס לשמוש עצמי ייענש בקנס כספי במקום ברישום פלילי.

הצעת החוק הוגשה על ידי ח”כ שרן השכל בהפתעה באמצע השבוע שעבר, לאחר שהשר לבטחון פנים דחה שוב, בפעם החמישית, את הישיבה המסכמת של צוות ‘ארדן-השכל’ שהוקם לבחינת מדיניות ההפללה בישראל.

ארדן הופתע כאשר ברגע האחרון התהפך מאזן הכוחות בצוות ‘השביעיה‘ אותו הוא עצמו הקים, כשהרשות למלחמה בסמים – במה שחלק מעריכים כמן ‘נקמה’ על סגירתה – הודיעה כי תתמוך בתיקון החוק הפלילי, והובילה לרוב של 4 תומכים מול 3 מתנגדים בצוות, בניגוד לציפיותיו של השר.

“ארדן חושש שהמלצות הוועדה יובילו לאישור החוק לביטול ההפללה והוא מנסה לדחות את הקץ,” הסבירה ח”כ השכל והגישה את הצעת החוק בשנית.

כעת אנו מדווחים לראשונה כי ההצעה, שאכן עלתה הבוקר להצבעה בועדת השרים לענייני חקיקה, נדחתה בשלושה שבועות לפחות על ידי יו”ר הועדה שרת המשפטים איילת שקד – זאת בכדי לאפשר לארדן לכנס את הפגישה המסכמת של הצוות בפעם האחרונה ולקבל מסקנותיה.

ממידע שהגיע למגזין קנאביס במהלך ישיבת ועדת השרים קבע ארדן כי יש להמתין בסבלנות להגשת מסקנות הצוות שהקים ואף הביע ביקורת חריפה כנגד ח”כ השכל ממפלגתו, שלדבריו “עושה קמפיין יותר משרוצה בשינוי החוק”. ארדן נשא נאום חוצב להבות ושכנע את השרים לדחות את ההצבעה על הצעת החוק כאמור.

בדיון הודיע נציג שר העבודה והרווחה חיים כץ כי השר תומך בהצעת החוק ובשינוי מדיניות האכיפה לגבי בגירים ומעבר מאכיפה פלילית וענישה לגישה טיפולית/חינוכית.

אם לא יכנס ארדן את צוות הבחינה לדיון המסכם, בו תוצגנה בפניו מסקנות הצוות המפתיעות בעד אי הפללה, מתכוונת ח”כ השכל להגיש שוב את הצעת החוק לועדת השרים, כך היא מבטיחה. “לא אתן לנושא לרדת מסדר יום הממשלה והכנסת בכל דרך אפשרית,” אמרה הבוקר.

הצעת החוק שעומדת על הפרק זכתה בשבוע שעבר לחיזוק משמעותי עם צירוף חתימותיהם של 22 חברי כנסת בתמיכה רשמית באי הפללה.

על פי הערכות ארדן חושש מהתמודדות עם מסקנות הצוות שהקים שהגיע להפתעתו לרוב בעד אי הפללה, בעוד הוא עצמו תומך רק במודל של ‘אי אכיפה’ – כלומר ללא כל שינוי בפקודת הסמים אלא בהוראה כללית שתנחה את המשטרה והפרקליטות שלא להגיש כתבי אישום על החזקה לשימוש עצמי.

על פי ההצעה החדשה יוגדרו קנסות כספיים של 300 ש”ח למי שייתפס מחזיק קנאביס בכמות לשימוש עצמי בביתו, או 1,500 ש”ח למי שייתפס עם קנאביס בכמות של שימוש עצמי בציבור. ההצעה לא תאשר גידול קנאביס בבית ולא תסיר את האיום הפלילי על צעירים מתחת לגיל 21.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט