נדחתה ההצבעה על ביטול הפללת צרכני הקנאביס: "שוב החוק ימוסמס"

היום בשעה 14:00 אמורים היו 14 שרים להצביע בעד הצעת החוק לביטול הפללת צרכני קנאביס, אך ברגע האחרון הוחלט לדחות את מועד ההצבעה לתאריך לא ידוע. דרג הפקידות ביקש דחייה של חודשים, יו"ר הועדה אישר שבוע.

למרות שהופיעה במפורש בלו"ז ועדת שרים לענייני חקיקה להיום (א'), נדחתה ההצבעה על הצעת החוק לביטול הפללת צרכני הקנאביס בישראל, כרגע למועד לא ידוע סופית.

מבדיקת מגזין קנאביס עולה כי דרג הפקידים במשרדי הרווחה והבריאות, כמו גם במשטרה, דרשו לדחות את ההצבעה בחודש עד שלושה חודשים לפחות, לצורך מה שהם מכנים "עבודת מטה" בטרם יאושר החוק ויחלו דיונים על נוסחו הסופי.

שר המשפטים אבי ניסנקורן ('כחול לבן'), המשמש כיו"ר ועדת שרים לענייני חקיקה, התכוון בתחילה לאמץ את עמדת הפקידים ולדחות את ההצבעה בחודשים ארוכים, אך לבסוף החליט ככל הנראה לדחות בשבוע אחד, עד יום א' הבא.

מגישת הצעת החוק, ח"כ שרן השכל (הליכוד), טענה בתגובה כי "עבודת מטה" כזו כבר בוצעה בעבר, לפני כשנתיים וחצי לערך, לבקשת שר הבט"פ דאז גלעד ארדן. בסופה הומלץ לבטל את הפללת הצרכנים, אך ארדן כידוע הטמיע מודל אחר.

"הפקידות ניצחה בקרב אבל לא במלחמה," כתבה ח"כ השכל בטוויטר. "הפקידים הממשלתיים לחצו לדחיה בהצבעה בוועדת שרים להצעת החוק שלי לאי הפללה ושר המשפטים אבי ניסנקורן דחה אותה בשבוע אחד. אין באמת סיבה עיניינית לדחיה, אין שום דבר שפקידי הבריאות או הרווחה ידעו להגיד בעוד שבוע, שלא נאמר כבר קודם.

"לא ברור מה דורש כל כך הרבה 'חשיבה מחודשת והיערכות' לגבי חקיקה שמתנהלת כבר 4 שנים, עברה אין ספור דיונים וועדות, ואף זכתה להצהרת תמיכה משותפת של ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש הממשלה החלופי בני גנץ, ובהתאם להתחייבות שנתנו שניהם (בנפרד) במהלך מערכת הבחירות," הוסיפה.

לטענת גורמים בקואליציה הדרישה לעכב את ההצבעה לצורך עבודת מטה לפני הצבעה, תגרום לכך שההליך יתארך וייתכן שבניגוד למוצהר לא יושלם במועד המתוכנן – עד סוף שנת 2020.

גורמים בכחול לבן עמם שוחחנו עומדים על כך שמדובר בדחייה בשבוע אחד בלבד וכי לא תהיינה דחיות נוספות לאחר מכן. "חובת ההוכחה עלינו, ונעמוד בה," אמרו. יש לציין כי ההצעה אמנם הוגשה ע"י ח"כ מהליכוד, אך ההליך נעשה בשיתוף כחול-לבן.

כזכור, על פי סעיפי הצעת החוק כרגע, אלו יכולים עוד להשתנות, תבוטל לחלוטין ההפללה בגין שימוש עצמי בקנאביס (עד 50 ג') גם אם מדובר בפעם השלישית, הרביעית ובכלל. במקום זאת יוטלו קנסות קלים יחסית על מי שייתפס.

ח"כ השכל: "שוב החוק ימוסמס"

יש הטוענים כי הדחייה במועד ההצבעה שתוכננה להיום נובעת מאינטרסים של גורמים שונים בקואליציה – למשל מצד אחד כאלה שמעדיפים שזו תהיה הצעת חוק ממשלתית ולא פרטית, ומצד שני אחרים שמנסים לכאורה למנוע את קידומה לגמרי.

ההצעה הונחה על שולחן הכנסת ב-20.4.20 ע"י ח"כ השכל והיתה אמורה להיות מאושרת היום בועדת שרים, בדרך להצבעה בקריאה ראשונה במליאה ולאחר מכן דיונים על סעיפיה המדויקים בועדה, ואישור סופי בקריאה שנייה ושלישית.

מטעם ח"כ השכל נמסר כי "גם לפני שלוש שנים כשהגשתי את הצעת החוק שלי לאי-הפללה של צרכני קנאביס, ההמלצה של השרים הייתה הקמת צוות בין משרדי שידון בחוק במשך שישה חודשים. לבסוף לוועדה לקח שנה וחצי להגיע למסקנה שרוב חבריה תומכים בה, אך לצערי בסוף מסמסו את החוק והשר ארדן העביר במקומו חוק גרוע שלא עזר באי-הפללה".

"את המסקנות של אותה ועדה ניתן לקחת כבר עכשיו," הוסיפה. "המשטרה ומשרד הבריאות לא ישנו את המלצתם בעניין וזה נושא של מדיניות ממשלתית בלבד. בתוך עולם של משבר קורונה ומשרד הבריאות נדרש לנושא באופן יומיומי קרוב לוודאי שלא יהיה להם זמן לדיונים בנושא אי-הפללה. אני מוכנה להתערב שהדיון הראשון בנושא יתקיים רק בעוד חודשיים ושוב החוק ימוסמס."


ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט