טוען...

משרד הבריאות מודה לראשונה: אישרנו הברחת קנאביס מארה”ב

בתשובה לעתירה מודה לראשונה משרד הבריאות כי מנהל היק”ר יובל לנדשפט אישר ייבוא אסור של קנאביס מארה”ב, כפי שחשף מגזין קנאביס. עם זאת במשרד שוללים את דרישת היבואן להשמיד את כל תוצרת הקנאביס הרפואי בישראל, כפי שנדרש ממנו.

בחודש ינואר השנה חשף מגזין קנאביס את “פרשת מזוודת הסמים“, במסגרתה אישר מנהל היחידה לקנאביס רפואי יובל לנדשפט ייבוא של מזוודה מלאה במאות צמחי קנאביס קטנים (ייחורים) מארה”ב לידי חברה פרטית בשם ‘אילן ביו’.

בעקבות החשיפה הורה משרד הבריאות לחברה להשמיד את התוצרת, ומיד החל דין ודברים בין החברה למשרד שעיקרו המקור הגנטי של הקנאביס הרפואי הגדל בישראל, שאינו ידוע.

מאחר ועד סוף שנת 2016 לא היה קיים נוהל לייבוא גנטיקה של קנאביס, בין אם בזרעים או ייחורים, 8 חברות הגידול המורשות, הפועלות מאז 2007-2010 הביאו את הגנטיקה בדרכים שאינן ידועות, ומהן פיתחו את זני הקנאביס הנמכרים כיום למטופלים.

בדומה לחברות הגידול גם חברת ‘אילן ביו’ לא החזיקה כאמור בהוכחת מקור לגנטיקה שהחזיקה. עם זאת ‘אילן ביו’ כן קיבלה כאמור אישור ממנהל היק”ר לנדשפט להכניס את הגנטיקה לישראל.

לאחר שבקשות החברה לאשר לה להחזיק בגנטיקה סורבו, הגישה בשבוע שעבר ‘אילן ביו’ עתירה לבית המשפט נגד משרד הבריאות ונגד כל חברות הגידול האחרות, בה דרשה מבית המשפט להורות על השמדת כל התוצרת שמקורה בגנטיקה לא ידועה, בדומה להוראה שניתנה לה.

“רובו ככולו של הקנאביס הרפואי שגודל ונמכר בישראל במשך שנים על ידי המגדלים השונים, מבוסס על מקורות גנטיים שיובאו לישראל במהלך השנים באופן לא חוקי ובדרכים עקלקלות,” טענו. “למרות זאת יק”ר לא דרשה מאף אחד מהמגדלים האחרים להשמיד קנאביס רפואי. דרישה זו הועלתה רק כלפי המבקשת.”

היום (ד’) משרד הבריאות ושמונה חברות הקנאביס הרפואי מסרו את תשובתן לעתירה, בעוד ‘פנאקסיה’ ו’קנאבליס’, שגם הן נתבעו, טרם הגישו התייחסות משפטית להליך.

“מסווה לסכסוך מסחרי”

בתחילת תשובתו לעתירה טוען משרד הבריאות, המיוצג בתיק זה על ידי עו”ד אחוה ברמן מפרקליטות מחוז ירושלים, כי ‘אילן ביו’ עותרת במטרה להשיג יתרון מסחרי על פני החברות האחרות ועל כן יש לפסול את הדרישה.

“עתירה זו מבקשת לעטות לבוש של תקיפת החלטה מנהלית של הרשות, בעוד שלאמיתו של דבר כל כולה הוא כנראה כסות ומסווה לסכסוך מסחרי בין מתחרים ובקשת העותרת להשיג יתרון כלכלי על פני מתחרותיה ולחלופין לפגוע בהן פגיעה קשה ללא תכלית,” נטען.

בנוגע לטענה על מקורות הגנטיקה (הזרעים) שממנה גדלים בישראל צמחי הקנאביס הרפואי, מודה משרד הבריאות כי לא ידוע המקור, אך קובע כי “מדובר בחברות בעלות רישיונות קיימים לגידול קנאביס רפואי שפועלות בתחום מזה מספר שנים על סמך גנטיקה שהיתה קיימת ברשותם ואשר מקורותיה שונים ומגוונים”.

לטענת המשרד, חברות הגידול, למרות שלא ידוע מקור הגנטיקה שלהן לדבריו, “מצויות בעיצומם של הליכים בעניין, בכלל זה הסדרת מקור גנטיקה ברור ותקין לגידולים, בין בייבוא גנטיקה חדשה ובין בדרך אחרת, או הוכחת מקור ראוי של הגנטיקה שברשותן כיום, וחלק אף השלימו את תהליך ההתאמה”.

במשרד מסכימים עם טענת ‘אילן ביו’ על כך שחלק מהתוצרת הנמכרת כיום בבתי מרקחת במסגרת הפיילוט אכן יוצרה “מחומרי גלם על בסיס גנטיקה קיימת מזה שנים ולא על סמך גנטיקה חדשה”, אולם מאחר ומדובר בפיילוט בלבד “לא נמצא בכך פסול”, כך לטענת המשרד.

“סבר שמדובר בתום לב”

במשרד קובעים כי יש לדחות את העתירה ולא להורות לחברות על השמדת הקנאביס הרפואי המצוי בידיהן וכן לא להורות להן שלא למכור או לספק קנאביס רפואי או להחזיקו, כפי שדרשה ‘אילן ביו’, בהפרדה בין קנאביס “חוקי” שהגיע ממקור ידוע לבין קנאביס “לא חוקי” שמקורו הגנטי לא ידוע.

משרד הבריאות מבהיר עוד כי ל’אילן ביו’ ניתן רישיון למחקר חקלאי בלבד, אשר לא מאפשר לה למכור קנאביס או מוצריו לצד שלישי, ולכן אין כל הצדקה לעתירה. “או שהעותרת נוקטת בגישת ‘גם לי גם לך לא יהיה’, או שהיא מבקשת ליצור לעצמה יתרון מסחרי עתידי על מתחרותיה,” נטען.

לגבי הדרישה של ‘אילן ביו’ שתוצרת הקנאביס של החברות תושמד, מבהיר משרד הבריאות כי מדובר בפגיעה חמורה לא רק בחברות, אלא בראש ובראשונה במטופלים, ולכן אין להסכים לה.

לגבי הברחת מזוודת ייחורי הקנאביס מודה לראשונה משרד הבריאות כי הכנסת הגנטיקה מארה”ב לישראל בוצעה שלא כדין ושההליך שביצע לנדשפט נעשה בניגוד לתקנות. האישור שנתן לנדשפט, כך מסבירים, “ניתן לפנים משורת הדין מאחר והוא סבר שמדובר בטעות בתום לב”.

משרד הבריאות מתעלם מכך שההוראה שניתנה ל’אילן ביו’ להשמיד את התוצרת נבעה עקב חשיפת הפרשה על ידי מגזין קנאביס, וטוען רק כי ניתנה לחברה הזדמנות להציג אישור ממדינת המקור אך בחלוף שנה משלא נתקבלו ההיתרים הורה המשרד לחברה להשמיד את החומרים.

“עתירת סרק – הכל נעשה באישור משרד הבריאות”

חברת ‘בטר’, המיוצגת לבדה על ידי עורכי הדין עופר שפירא, ליאת ויגדור וטל פרג’ון, לא התייחסה ישירות לטענה על מקור לא ידוע של גנטיקה, אך מבהירה כי כל פעילותה מגובה ברישיון משרד הבריאות.

לטענת החברה העתירה היא הליך סרק שיגרום לנזק חמור הן לחברה והן ל-4,000 המטופלים המקבלים את אספקת הקנאביס הרפואי ממנה. “עתירה זו היא דוגמה מובהקת ומקוממת לקלות הבלתי נסבלת שבה גורמים אינטרסנטיים יכולים לישות שימוש לרעה בהליכי משפט במטרה לקדם אינטרסים שונים תוך הגשת הליכי סרק,” נטען.

7 החברות המגדלות האחרות (‘תיקון עולם’, ‘שאיפה לחיים’, ‘IMC’, ‘קנדוק’, ‘טבע אדיר’, ‘שיח’, ‘פארמוקן’), המיוצגות יחד על ידי עורכי הדין רועי בלכר ומוהנד נאסר, התייחסו לטענה לגבי הגנטיקה של הקנאביס שברשותם שהגיעה לכאורה ללא אישורים נדרשים, והבהירו גם הן כי הדברים נעשו באישור משרד הבריאות.

לטענת החברות עד לשנת 2016 לא היה בנמצא כל נוהל לייבוא של גנטיקה של קנאביס, ולכן הן לא הפרו שום נוהל שכזה – זאת בשונה מ’אילן ביו’ שהחלה בפעילות בתחום לאחר מועד זה. “שר הבריאות מוסמך לקבוע נהלים ליבוא ומעבר של סמים לרבות קנאביס רפואי והמשיבים פעלו לאורך כל הדרך בהתאם לנהלים,” נכתב.

החברות מטיחות ביקורת קשה ב’אילן ביו’ על דרך התנהלותה בפרשה: “העותרת, אשר נתפסה מייבאת קנאביס רפואי בדרכים עקלקלות ולמעשה הודתה בכך עת בחרה להשמיד את הקנאביס הרפואי שייבאה, מעלה כעת טענות מופרכות בבחינת ‘תמות נפשי עם פלישתים’. משרד הבריאות פעל כדין כשהורה על ההשמדה ואילו סברה ‘אילן ביו’ אחרת, חזקה שלא הייתה ממהרת להשמיד את היבול שלדבריה הושקעו בגידולו מיליון דולר.”

החברות גם מפרטות את מהלך העניינים הפסול לכאורה לטענתם של ‘אילן ביו’: “ביום 21.11.2016 הודיעה ‘אילן ביו’ למשרד הבריאות כי ביום 23.11.2016 הייחורים יגיעו לישראל באמצעות ‘אורחים של העותרת’. הודעה מוזרה זו של הרגע האחרון לפיה יבוא מספר רב מאוד של ייחורי קנאביס רפואי יעשה באמצעות ‘אורח’ במתכונת של ‘יבוא אישי’, ללא אבטחה ולא באמצעות חברת שילוח, מעלה תמיהה של ממש.”

בנוסף לאחר בדיקת המסמכים מצאו החברות כי ‘אילן ביו’ הצהירה במכס כי שווי הייחורים שיובאו לישראל במזוודה הינו 20 דולר בלבד. “כיצד ייתכן שמאות ייחורים שיובאו מארה”ב יעלו סכום זעום שכזה,” תהו.

החברות מזהירות עוד בתשובתן לעתירה מפני פגיעה בעשרות אלפי מטופלי הקנאביס הרפואי אם בית המשפט יענה לדרישות של ‘אילן ביו’ לעצור את החלוקה ולהשמיד את הקנאביס הרפואי בישראל. עוד הן קובעות כי אם ‘אילן ביו’ באמת היתה פועלת בכנות, היא היתה עותרת על ההוראה שקיבלה להשמיד את התוצרת שיובאה, ולא פועלת נגד החברות האחרות.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר