מגלגל...
x

משרד הבריאות: “אין הצדקה לאשר גידול המפ בישראל”

קבוצת חקלאים הגישה למשרד הבריאות בקשה לאישור גידול שדות ‘המפ’, זן ממשפחת הקנאביס שאינו בעל השפעה פסיכואקטיבית ואינו מיועד לצריכה, אך כזה שיכול לשמש למגוון סוגי תעשייה כטקסטיל, נייר, בנייה, מזון ועוד. “זה סם מסוכן ואין הצדקה לאשר גידולו,” השיב המשרד. “זה אבסורד,” אומרים החקלאים, שמתכוונים לערער לבג”צ.

עקב המצב הקשה אליו נקלעו חקלאים רבים בישראל, פנו בשנים האחרונות נציגים שלהם למשרד הבריאות בבקשה להתיר להם גידול קנאביס רפואי ולפרסם מכרז בו יוכלו להתמודד. משרד הבריאות סירב לעשות זאת וכעת הם מנסים נסיון נוסף – הפעם עם המפ.

המפ, או קנבוס בעברית, הוא צמח שאינו גורם להשפעה פסיכואקטיבית ואינו מיועד לצריכה. על כן, האמינו החקלאים, החשש מזליגה של החומר לשימוש פנאי הוא מיותר, שכן עישון של הצמח לא יעשה דבר למשתמש, ובכך יתאפשר לבכירי משרד הבריאות לתקן ולו במעט את העיוות בחוק הישראלי הקובע כי “כל צמח מהסוג קנבוס (Cannabis) וכל חלק ממנו, לרבות שורשיו” נחשב לסם מסוכן ואסור.

“האיסור על המפ – אבסורד”

החקלאים שכרו את שירותיו של עו”ד דקל עוזר, ששלח פנייה רשמית למנכ”ל משרד הבריאות ארנון אפק – “המנהל” על פי פקודת הסמים – בבקשה להתיר להם לגדל קנבוס באופן חוקי ומסודר.

דקל-דוד עוזר
עו”ד דקל-דוד עוזר: “הביקוש למוצרי קנאביס תעשייתי גדול”

“קנאביס תעשייתי (המפ) מוגדר כזן קנאביס אשר שיעור ה-THC בפרחיו נמוך משיעור של 0.3%, דהיינו – אינו יכול לשמש בשום צורה כסם פסיכואקטיבי ומכאן שהכללתו בפקודת הסמים המסוכנים הנה אבסורד,” כתבו.

מלבד העובדה שמדובר בצמח ללא השפעה פסיכואקטיבית, התייחסו החקלאים גם לפוטנציאל התעשייתי שלו: “הקנאביס התעשייתי משמש לייצור מוצרים שונים, נייר תחליפי פלסטיק, לבד ועוד וזרעיו משמשים למזון ולשמן,” כתבו. “הביקוש למוצרי קנאביס תעשייתי גדול והוא הולך וגובר עם הזמן.”

גם זה בטח יעניין אותך

“לא נמצאה הצדקה לאשר”

תשובתו הצפויה של סמנכ”ל משרד הבריאות בועז לב, שהיה זה שהשיב לפנייה בשמו של המנכ”ל אפק, אכן התייחסה לפסקה המדוברת בפקודת הסמים. “הגם ששמן מזרעי המפ הוחרג מהגדרת הקנביס כ’סם המסוכן’ ולפיכך מותר ביבוא ומכירה, ההמפ עצמו – לא הוחרג ובהתאם צמח זה עדין מהווה ‘סם מסוכן’,” כתב.

בועז לב
בועז לב, סמנכ”ל משרד הבריאות: “אין הצדקה לאשר גידול המפ”

לב מסר עוד כי בקשות מסוג זה כבר הגיעו לא אחת בעבר ואף נידונו באופן מסודר בועדת ההיגוי הבין משרדית, אך עם זאת, “בעת הזו לא נמצאה הצדקה לאשר גידול… למעט גידול לצורך רפואי.”

בעקבות החלטת משרד הבריאות מתכוונים כעת החקלאים לעתור לבג”ץ בדרישה לתיקון ההחלטה על פי חוק יסוד חופש העיסוק – חוק יסוד שנועד להגן על זכותו של אדם לעסוק בכל עיסוק, מקצוע או משלח יד – ושעל פיו ניתנה לבתי המשפט הסמכות להכריז על בטלותו של חוק העומד בסתירה לחוק זה.

בשנה שעברה מסר משרד הבריאות תשובה דומה גם בנוגע ל-CBD, הרכיב בקנאביס שאינו פסיכואקטיבי ונחשב לבעל סגולות מרפא ייחודיות. CBD, או קנאבידיול, נחשב תואר על פי פרופ’ רפאל משולם כ”אידיאלי לטיפול בסכיזופרניה” אך אף על פי כן קבע משרד הבריאות שגם במקרה זה מדובר בסם מסוכן. “CBD המופק מצמח הקנביס, כלומר חומר המהווה חלק מהצמח גם אם חלק קטן, הוא מבחינה חוקית סם מסוכן וזאת לאור הגדרת המונח ‘קנבוס’ בפקודה, “כתבו אז.

הפוטנציאל התעשייתי של המפ
הפוטנציאל התעשייתי של המפ – אין הצדקה?

ראו עוד:
פשטו על שדה המפ בגלל תמונה בפייסבוק
הכפר עם תוחלת החיים הארוכה בעולם – ניזון מקנאביס
רמפה לסקייטבורד באמצע שדה המפ

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר