מגלגל...
x

“מפלצות מריחואנה” – איך לגדל עציצי קנאביס ענקיים

קציר פורה של פרחים גדולים ועסיסיים בסתיו, הם תוצאה של תכנון נכון כבר באביב. דני דאנקו מסביר על כמה דברים בסיסיים שצריך לדעת בשביל לגדל צמח מריחואנה ענק

כשהחורף נעלם לו אט אט, מתחילות לצוץ במוחנו מחשבות של התחדשות. האביב תמיד מביא עימו תקווה לעתיד: האדמה מתחילה להתחמם, ונבטים עדינים מתחילים לצוץ מתוך האדמה. אולם אותם נבטים וצמחים שאנו רואים בטבע אלו צמחים רב שנתיים, שנועדו לצמוח בלי בעיה לכל אורך השנה. צמח הקנאביס האהוב שלנו הוא צמח חד שנתי, שצריך לשתול בכל פעם מחדש באביב בשביל שיגדל בצורה משמעותית בתקופת הצמיחה בקיץ ולאחר מכן יכנס לתקופת הפריחה בסתיו.

הדרך הטובה ביותר להבטיח צמחים גדולים יותר, ובעקבות כך קציר פורה יותר, זה לשתול זרעים או ייחורים בגידול פנים תחת נורות במהלך החורף, לפני שהם מסוגלים לשרוד בגידול חוץ. זה דורש כמובן תכנון מוקדם ומציאת סביבת גידול שתתאים לצמחי קנאביס בריאים ושמחים. אתם תזדקקו למקום חמים (מומלץ מעל 21 מעלות), לח (סביבות ה-50% לחות), שיהיה גם נקי ומואר היטב.

ראו עוד: גידול מריחואנה בחוץ – דברים שכדאי לדעת

אנו ממליצים בחום על שימוש בנורות MH – Metal Halid (“מטל-הליד”) בשביל צמיחה חזקה ותוצאות אופטימליות בשלב הצמיחה. כמות הוואטים שתשתמשו בה תהיה תלויה בחלל הגידול. ניתן להשתמש בשלב הזה גם בנורות לד, פלורוסנט או נל”ג, אך הספקטרום של ה-MH הוא המתאים ביותר לשלב הזה של מחזור החיים של הצמח, מה שישמור על מרווח מינימלי בין הענפים.

הצמחים הענקיים ביותר בגידול חוץ התחילו למעשה את חייהם בגידול פנים בשלב מוקדם מאוד, חלקם אפילו עוד בסביבות דצמבר. כשמגיע הזמן לשתול אותם בחוץ, כשאיום הקור חלף (משתנה בין אזור ואזור), הם כבר בגובה של מטר פלוס, עם הרבה ענפים חזקים ועבים. זו הדרך היחידה להשיג יבול מאסיבי של 4 ק”ג וחצי כמו המפלצות שאתם רואים בתמונה:

גם זה בטח יעניין אותך
"אמאל'ה, מפלצת!"
“אמאל’ה, מפלצת!”

שתילת הזרעים

ישנן מספר דרכים להנביט זרעי מריחואנה. יש אנשים שמניחים את הזרע בין שתי מגבות נייר לחות ופשוט ממתינים שהשורש ייצא החוצה, משם הם מעבירים אותו בעדינות למצע הגידול. הדבר החשוב שיש לזכור כשמבצעים שיטה זו, היא לא לתת לנבט להתפתח בין המגבות יותר מידי זמן (וגם – להקפיד להניח את הזרע בתוך מצע הגידול כשהשורש מופנה מטה).

הדרך הטובה ביותר לזרוע היא פשוט לשתול את הזרע ישירות במצע הגידול. בעזרת עט או אפילו אצבע יוצרים חור קטן בעומק ס”מ-שניים, מכניסים את הזרע ומכסים אותו בזהירות. שמרו על האזור לח וחמים, תוך ימים ספורים כבר תראו נבט ירוק קטן עולה מתוך מהאדמה. כשזה קורה, קחו את הצמח והניחו אותו תחת נורת גידול מתאימה.

לצמחים שמקורם מזרע יש נטייה לגדול באופן שונה לעומת ייחור, עם צמיחת ענפים נמרצת מאוד בהינתן התנאים הנכונים של חשיפה להרבה אור ודישון נכון. הרבה מגדלי חוץ מעדיפים להתחיל לגדל מזרע בדיוק מהסיבה הזאת.

השרשת ייחורים

הדרך הטובה ביותר להבטיח צמיחה אחידה (חשוב מאוד עבור מגדלי פנים) ועקביות בתכונות הזן תהיה לקחת ייחורים מ-“צמח אם”.

“ייחור” הוא למעשה חתיכת ענף שלקחנו מצמח במטרה להשריש אותו ולגדל אותו כצמח בפני עצמו. הצמח הופך למעשה לכפיל קטן של צמח האם, תוך שהוא שומר על מיניות זהה, גנטיקה תואמת ואופן צמיחה דומה. כך מגדלים מסחריים מוצאים את עצמם עם צמחים שנותנים ביצועים זהים, עם צמרת אחידה שמונעת מהם להסתיר את האור אחד לשני.

ייחורים נלקחים מצמח אם בשלב הצמיחה בעזרת סכין חדה. חתכו באלכסון ממש מתחת לנקודת חיבור, תוך שאתם משאירים לפחות שלושה סטים של עלים שלמים על הייחור שלכם. הסירו את העלים מנקודת החיבור התחתונה והניחו מיד את הייחור במצע ההשרשה המיועד.

טמפרטורה ולחות הם שני פקטורים חשובים ביותר בשביל לעודד השרשה של ייחור, לכן, השתמשו בתחתית חימום וכיפת פלסטיק בשביל להגיע לתוצאות טובות של חום ולחות. כעבור שבוע, אתם תראו שורשים מגיחים מתחת למצע ההשרשה וצמיחה חדשה מחלקו העליון של הצמח. כעת אתם מוכנים להעביר את הייחורים המושרשים שלכם לתוך מצע הגידול ולהתחיל את שלב הצמיחה.

שימור צמחי אם

בשביל לקבל ייחורים בריאים, אנחנו צריכים צמח-אם בריא – שזה אומר צמח נקבי שנמצא בשלב הצמיחה ומפיק ענפים ברי שימוש עם עלווה ירוקה על בסיס קבוע. עדיף לגדל צמח-אם תחת נורת MH, אם כי גם נורת פלורוסנט תוכל לעשות את העבודה.

השיטה הטובה ביותר להשיג צמח-אם איכותי היא לגדל אותו מזרע. אבל הדרך היחידה בה נוכל לדעת את מין הצמח מבלי להפריח אותו (להוציא זרעים נקביים כמובן), תהיה לקחת ייחור מהצמח – ולהפריח את הייחור. במצב הזה, צמח האם יישאר במשטר אור של 18/6 ( או 20/4 או 24 קבוע), בזמן שהייחור נמצא במשטר אור של 12/12.

כעבור שבועיים תוכלו כבר לראות סימנים של מין על הצמח, אבל מומלץ להמשיך ולהפריח בשביל להבטיח שהצמח לא “הרמי” – דו מיני. כל גילוי של איבר זכרי יאלץ אותנו להיפטר מצמח האם, מאחר וכל הצמחים שנוציא ממנו כנראה שיפתחו “בולבולים” שיפזרו אבקנים ויפרו את הגינה, מה שיגרום לצמח להשקיע אנרגיה בגידול זרעים – ובזה אנחנו כמובן לא מעוניינים.

אם הייחור התפתח להיות נקבה, תהיו בטוחים שצמח האם שלו גם כן נקבה. בנוסף, מומלץ להשתמש בצמח-אם שלא נכנס מעולם למשטר אור של 12/12 – צמחי אם שהוכנסו לפריחה תחת תאורת 12/12 ולאחר מכן הוחזרו ל-18/6, נוטים להוציא ייחורים פחות טובים, עם צמיחה בעייתית.

את צמח האם יש לדשן בעזרת דשן שמתאים לשלב הצמיחה, תוך שאנו מקפידים לשים לב לסימנים של דישון-יתר. מאחר ואורך החיים שלהן גדול יותר, הן נמצאות בסכנה מתמדת של בעיות דישון ואיזון חומציות. הקפידו לתת להן מים נקיים מאוזנים חומצית בין דישון לדישון ותראו כיצד הן בריאות ושמחות.

ים של ייחורים
ים של ייחורים

שלב הצמיחה

לאחר שהנבט או הייחור הוציא כבר שלושה-ארבעה סטים של עלים חדשים, הוא נכנס לשלב הצמיחה, במהלכו יפיק הצמח הרבה עלים וענפים. כדאי לשים לב שאנו מעניקים לצמח דשן עשיר בחנקן, מאחר וזה מאקרו-נוטריאנט הכרחי לפיתוח עלווה ירוקה.

על בקבוקי הדשן בחנויות ניתן לראות את הסימן N:P:K – הסימן מתייחס לחנקן (nitrogen) לזרחן (phosphorus) ואשלגן (potassium). השתמשו בדשן בעל מספר גבוה בתחילת ה-N:P:K. עלים ירוקים זה סימן לצמח בריא עם מספיק דשן, אולם עלים מצהיבים עשויים להצביע על מחסור ביסוד. לעומת זאת, עלים שרופים בקצוות עלולים לסמן דישון יתר, במצב כזה בצעו שטיפה לצמח והמשיכו לדשן בצורה מבוקרת יותר.

ראו עוד: מה המריחואנה רוצה לאכול? / ברי בלאנטמן

חשוב לזכור, ככל שהדלי או הגומה בו יצמח הקנאביס יהיה גדול יותר – כך נקבל יבול פורה יותר. אם אתם משתמשים בדלי, דאגו שהוא יהיה לא פחות מ-20 ליטר בכדי לקבל תנובה נאה מהגידול שלכם. דליים ענקיים בגודל של מאה ליטר ומעלה, מעולים לגידול חוץ, וכמובן גם לגידול פנים במידה ואתם מעוניינים להמשיך את שלב הצמיחה מעבר לחודש אחד.

מערכת שורשים עם הרבה מרחב תגדיל באופן משמעותי את כמות היבול הסופי לעומת מערכת שורשים המתפתחת בדוחק. בגידול חוץ, נחפור בור בגודל מטר רבוע ונוודא כי הוא עמוק מספיק. כעת נמלא את את החור באדמה מתאימה לגידול, כמובן שניתן להוסיף דשנים נוספים ומומלץ להשתמש בדשנים אורגניים כגון גואנו או קומפוסט.

מגדלים מסוימים אוהבים להוסיף לאדמה חומר שנקרא “פולימר קריסטל” (polymer crystals) וכך מצמצמים את כמות ההשקיות, מאחר והקריסטלים סופחים נוזלים ומשחררים אותם לשורשים בקצב איטי. הם תוספת מצוינת לתערובת האדמה שלכם, במיוחד אם אין לכם גישה יומיומית לחלקת הגידול.

גיזום

שלב הצמיחה הוא זמן מעולה לגיזום אם אנחנו מעוניינים להשיג יותר ענפים וצמחים גדולים יותר. ברגע שהקנאביס מצמיח שלושה-ארבעה צמתים (nodes), הגיע הזמן להתחיל בגיזום.

יש מגדלים ש”מאמנים” את הצמח שלהם ע”י קשירת הענפים כלפי מטה. באופן הזה, ניתן להגדיל את שטח הפנים אליו האור מסוגל להגיע. בנוסף, עצם ביצוע האקט שולח הורמון לשאר הענפים בצמח אשר קורא להם “להלחם” על צמרת הצמח. זכרו, קנאביס שגדל בצורת שיח תמיד יניב יותר מקנאביס שצמח רגיל בצורת “עץ אשוח”.

מגדלים חכמים משתמשים באמצעים חיצוניים כמו רשת על-מנת לפזר לרוחב את ענפי הקנאביס בצורה הטובה ביותר. יש כמה סוגי רשתות, החל מגדר תרנגולות ועד חבל פשוט, אבל מה שיש לכולם במשותף הוא החלוקה השווה של הצמרת. קנאביס שצומח בצורה אופקית מאפשר חשיפה אופטימלית של האור על הצמח, מה שמאפשר לצמח להוציא יותר פרחים בסופו של דבר.

גידול מריחואנה בעזרת רשת - SCROG
גידול מריחואנה בעזרת רשת – SCROG

דישון עלוותי

זמני הצמיחה המוקדnים הם התקופה הטובה ביותר לדישון עלוותי – ריסוס העלים במים או בדשן עדין. צמחים מסוגלים לספוח אלמנטים החיוניים להם דרך הפיונית (stomata), מה שהופך את הדישון העלוותי לדרך מצוינת להחדרת אותם אלמנטים היכן שזקוקים להם.

את הדישון העלוותי עדיף לבצע בשעות המוקדמות של הבוקר, לפני שהשמש מגיעה לנקודה הגבוהה ביותר שלה – כך נמנע משריפה של העלים והענפים; באמצע היום, השמש החזקה והאור הבהיר עלולים לגרום לכך שהפיונית של הצמח תיסגר. בנוסף, כדאי להימנע מריסוס הצמחים קרוב לזמן החושך שלהם, מאחר ולנוזל לא יהיה מספיק זמן להיספג בצמח והוא יישאר על העלים – מה שעלול להוביל להתפתחות של עובש.

ראו עוד: זני קנאביס מומלצים לגידול חוץ

יתרון נוסף לדישון עלוותי הוא ניקוי העלים מאבק – אבק שעשוי היה לפגוע בחשיפת העלים לאור. בנוסף, דישון עלוותי מרתיע חרקים ומזיקים מלקונן על הצמח. שימו לב שאתם מרססים משני צידי העלה – מלמעלה וגם מלמטה. לעולם אל תרססו את הצמח שלכם בגידול פנים מבלי לגונן על נורת הגידול מפני המים. יש להפסיק את הדישון העלוותי כשבועיים בתוך שלב הפריחה כדי למנוע ריקבון של הפרחים.

הלאה לשלב הפריחה

כעת, לאחר שנתנו להם התחלה טובה, הצמחים שלנו מוכנים ומזומנים לשלב הפריחה. נחליף את אופי הדישון לדשן בעל ערכים גבוהים של זרחן ואשלגן. הצמחים שגידלנו בקפידה לשיח קנאביס – יהפכו בקרוב לעצי מריחואנה מפלצתיים. גידול נעים!

מקור


ערוץ הגידול

מדריכי גידול קנאביס


המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר