מגלגל...

מפלגת “יש כיוון”: פעילי טלגראס מקימים מפלגה חדשה

לאחר שרשם המפלגות פסל את השם "מפלגת טלגראס" הגישו פעילי הארגון בקשה לרישום "מפלגת יש כיוון". בראש הרשימה אמור לעמוד עמוס סילבר הנמצא בימים אלה במעצר, ומי שמנהל את הפעילות ברשת הם אשתו גלי סילבר ושותפו בטלגראס שמעון תוהמי

בזמן שמפלגת עלה ירוק קרועה ומנהלת ריב משפטי בין היו”ר הזמני למייסד הותיק בשאלה מי יעמוד בראשה בבחירות הקרובות שיערכו ב-1.11, הוגשה לרשם המפלגות בקשה לרישום מפלגה חדשה בשם “מפלגת יש כיוון”. כפי ששמה מרמז, נושא הלגליזציה של הקנאביס עומד בראש מצעה, אך לדברי חבריה חלק ממטרותיה הוא הורדת יוקר המחיה.

מפלגת “יש כיוון” היא למעשה הניסיון השני של מנהלי קבוצת “טלגראס” לרשום את מנהיגם, עמוס סילבר, להתמודדות בבחירות 2022, לאחר שבקשה קודמת שהגישו לאחרונה לרישום מפלגה בשם “מפלגת טלגראס” נדחתה על ידי רשם המפלגות.

המפלגה החדשה טרם חשפה את רשימת המועמדים שלה, אך בראשה אמור כנראה לעמוד סילבר עצמו, העצור מזה כ-3 שנים בחשד לשורת עבירות (בהן הוא כופר) בראשן עבירות ניהול ארגון פשיעה, הלבנת הון, סחר בסמים, הדחת קטין ועוד. מכיוון שהוא עדיין לא נידון למאסר בפועל בפסק דין אלא שוהה בינתיים במעצר, הוא רשאי על פי החוק להתמודד בבחירות.

מפלגת "יש כיוון" - עמוס סילבר טלגראס
עמוס סילבר על רקע לוגו מפלגת “יש כיוון”

זו אינה הפעם הראשונה בה סילבר מנסה להתמודד בבחירות. בתחילת שנת 2020 פסל אותו יו”ר ועדת הבחירות דאז, השופט ניל הנדל, מהתמודדות בבחירות לכנסת ה-23. סילבר ניסה אז להתמודד במסגרת מפלגת “עוצמה כלכלית ליברלית” בה שובץ במקום השני, אך נפסל מכיוון שהוא נשא עמו קלון בעקבות מאסר מצטבר של יותר משנה שהוא ריצה כ-6 שנים קודם לכן, ללא קשר לפרשת טלגראס. עם זאת, קלון נמחק בחלוף 7 שנים ולכן סביר שההתמודדות תאושר הפעם.

דמויות בולטות נוספות במפלגה, שלא ידוע אם יופיעו ברשימת המועמדים אך כן מעורבות בניהול הפעילות, הן אשתו של סילבר, גלי, השוהה בארצות הברית, ואיתה שמעון תוהמי, מתכנת במקצועו אשר שימש כראש ענף פיתוח בטלגראס וניהל את פעילות המתכנתים בארגון. שוהמי, שכינויו בטלגראס היה “Dove”, נתון בימים אלה במעצר בית במסגרת משפטו שעדיין מתנהל, והוא רשום כבעלים של אתר המפלגה ועומד בראש רשימת המייסדים. עורך הדין המוסמך מטעם מפלגת “יש כיוון” הוא עו”ד גיא בוסי.

לצד תוהמי ברשימת המייסדים (PDF), מופיעים גם מעיין פתאו, רות סילבר (אמו של עמוס), רון צפריר, צבי תוהמי (אביו של שמעון), סטיבן אהרונוב, אילן שפירא, איל עמר, נסים עגיב, וסוגר את הרשימה – איש התקשורת הימני אבישי עברי. מטרות המפלגה הרשמיות הן (PDF) הסדרה מלאה של שוק הקנאביס בישראל, העצמת חופש הפרט, הורדת יוקר המחיה, רפורמה במערכת אכיפת החוק, צמצום מעורבות המדינה בכלכלה, רפורמה בשירותי הממשלה, חשיבה אקולוגית, ערכי סובלנות במערכת החינוך, החזרת הכח לאזרחים והקמת מוסד משאל-עם.

שמעון תוהמי וגלי סילבר, ממובילי מפלגת "יש כיוון"
שמעון תוהמי וגלי סילבר, פעילי טלגראס וממובילי מפלגת “יש כיוון” (צילום מסך: פייסבוק, ווינט)

בהודעה שפרסמו השבוע חברי מפלגת “יש כיוון” נכתב בין היתר כי “מוביליה של מפלגת ‘יש כיוון’ הם מהאקטיביסטים המשמעותיים בישראל… בעשייתם ביקשו לשחרר את צמח הקנאביס מעריצות המחוקק ולהכניס סדר והגינות בשוק הפרוץ בישראל… כנגד כל הסיכויים ובזמן קצר צנח מחיר הקנאביס בארץ בלמעלה מ-60%.”

לדבריהם, על בסיס העקרונות שהובילו אותם בעת שניהלו את ארגון טלגראס “ללא משאבים, תוך סיכון אישי, בנחישות ובהתמסרות”, הם יוכלו “לחולל שינויים משמעותיים גם בשווקים אחרים וכתוצאה מכך להוזיל את המחיה ולהפוך את החיים בישראל לפשוטים, נעימים ושפויים יותר.”

“אנחנו מאמינים שייעודה ותפקידה של המדינה הם לאפשר לפרטים החיים בה לנצל ולמצות את מלוא הפוטנציאל שלהם בבטחה, ולא להעשיר את קופת המדינה, את ראשיה ואת מנגנוניה המיותרים,” נכתב עוד בהודעה. “אנחנו מאמינים בכלכלה חופשית מהתערבות ממשלתית ככל האפשר מצד אחד, ובדאגה לחלשים ולנזקקים מצד שני. אלו אינם עקרונות סותרים אלא משלימים. הכל טמון בחלוקה תקציבית הוגנת וחכמה הנובעת מראיית האזרח כחלק אינטגרלי מרעיון המדינה ולא כנתין שנועד לשרת אותה ולהיות כפוף אליה.”

גם אם רשם המפלגות אכן יאשר את רישומה של המפלגה החדשה, הסיכוי שלה להשיג כ-150,000 קולות הדרושים על מנת לעבור את אחוז החסימה (3.25% מסך הקולות) הוא כמובן איננו גבוה. על פי הערכות מדובר בעיקר בניסיון של פעילי הארגון וחבריו של סילבר להעלות למודעות הציבורית את מצבו, ופחות בניסיון אמיתי להפוך אותו לחבר כנסת.

סילבר נמצא כאמור במעצר כבר יותר מ-3 שנים, אם כי בפועל משפטו לא ממש התחיל. ההליך נמצא בשלב שנקרא “משפט זוטא”, העוסק בשאלת חוקיות הראיות שהושגו. בין היתר נחשף לאחרונה שהראיות בתיק הושגו באמצעות שימוש של המשטרה בתכנת “סייפן”, גרסה מצומצמת-מעט של “פגסוס”. עורכי דינו של סילבר טוענים לפסילת הראיות על בסיס שימוש אסור לכאורה של המשטרה באמצעים אלה בניגוד לחוק.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר