מגלגל...

יש בתים מקנאביס בישראל

מהפכה ירוקה אמיתית בתעשיית הבנייה: בשנים האחרונות נבנו ברחבי הארץ עשרות בתי מגורים מקנאביס תעשייתי (המפ). יצאנו לבדוק כיצד עושים זאת ואיך זה מרגיש. וגם – האם זה בכלל חוקי?

כשמדברים על “שימוש בקנאביס” התמונה הראשונה שעולה בראש היא כנראה של מישהו שמעשן, בין אם לצרכים רפואיים או לצרכי פנאי.

אולם חשוב לזכור כי אלפי שנים לפני שהאדם למד לנצל את סגולותיו הפסיכוטרופיות של הצמח, הוא השכיל לעשות בו שימוש עבור אינספור מטרות תעשייתיות.

הקנאביס בגרסתו התעשייתית המכונה “המפ” (Hemp) הוא צמח קנאביס שכמעט ולא מכיל את הרכיבים הפסיכואקטיביים (THC) וכזה ששימש את האדם ליצירת טקסטיל, מוצרי קוסמטיקה, שמנים, נייר ואפילו לצרכי בנייה.

הבנייה בעזרת קנאביס המפ היא תופעה נפוצה גם היום, ובמדינות רבות במערב אירופה, בצפון אמריקה ובמזרח הרחוק, יש מסורת ארוכת שנים הנמשכת עד ימינו אנו.

גם זה בטח יעניין אותך
מסדרון שני בבית הקנאביס
“אוויר איכותי בחלל הבית”. בית קנאביס מבט מבפנים

בישראל לעומת זאת סצנת הבנייה בקנאביס נמצאת הרחק מאחור, אך בשנים האחרונות נרשם שיפור כשיזמים מקומיים החלו לקדם את הרעיון. כך למשל חברת “בוץ” שהספיקה לבנות עד כה כבר למעלה מ-20 בתי קנאביס ברחבי הארץ.

נפגשנו עם יוסף אמרא, מנכ”ל הקבוצה, כדי ללמוד על יתרונות הבנייה בעזרת בטון-המפ (“המפקריט”) ולנסות להבין האם, אולי, הקנאביס יכול לסייע בפתרון משבר הדיור במדינה.

5 מטר ב-3 חודשים

“בניגוד לבטון, ההמפ הוא חומר נושם,” מסביר יוסף. “זה מאפשר ויסות לחות מצוין בתוך חלל הבית וכשאחוזי הלחות הם אידאליים, בין 45%-55%, גם איכות האוויר בבית טובה יותר”.

עוד הוא מספר ש”האקוסטיקה בחלל היא גבוהה מאוד ובנוסף אחד היתרונות המשמעותיים ביותר זה שלא קיימים בקנאביס חומרים רעילים שמתנדפים בפנים הבית.”

בנוסף ליתרונות חשובים אלו, החתימה האקולוגית של הבנייה בקנאביס היא נמוכה מאוד. בניגוד לבטון הדורש שימוש במשאבים כגון חצץ, מלט וחול, המרכיב העיקרי ב”המפקריט” הוא כמובן צמח הקנאביס, כך שמדובר בחומר המתחדש במהירות.

"איכות אוויר טובה בחלל הבית". יוסף מקבוצת בוץ
“איכות אוויר טובה בחלל הבית”. יוסף אמרא מקבוצת בוץ

“צמח קנאביס-המפ ישקיע בדרך כלל את מירב האנרגיה שלו באזור הגבעול, ממנו מייצרים סיבים ושפע של חומרים נוספים,” מסביר יוסף. “זאת בניגוד לצמח קנאביס רגיל שמתמקד בעיקר בייצור תפרחות. תוך תקופה קצרה יחסית של 100 ימים הקנאביס-המפ מסוגל להגיע גם לגובה של 5 מטר עם גבעול משמעותי מאוד, כך שהגידול שלו יעיל ביותר.”

כיצד מכינים “בטון קנאביס”?

כיום ישנן שתי טכניקות מרכזיות לבנייה בקנאביס המפ: הטכניקה הראשונה כוללת הכנה של תערובת בסיסית המורכבת מסיד, מים וכמובן שבבים של קנאביס. החומרים הללו מעורבבים לכדי עיסה אחידה שלאחר מכן נוצקת לתוך תבנית הבנייה. התערובת מתקשה ומתייצבת תוך זמן קצר ויוצרת קיר איתן בעל תכונות בידוד איכותיות.

שיטה נוספת, הנחשבת למעט פשוטה יותר, מאפשרת שילוב קל וטבעי של הקנאביס בפרקטיקות הבנייה המסורתית בעזרת בלוקים מוכנים מראש המיוצרים מבטון-המפ.

בלוק של המפ מוכן לעבודה
בלוק המפ מוכן לעבודה

הבלוקים המורכבים אף הם מתערובת של קנאביס, סיד ומים, מגיעים ברוחב של כ-25 ס”מ ולמעשה מוכנים לשימוש מיידי. קבלנים הרגילים לעבוד בשיטות הבנייה הקונבציונאליות יכולים לשלב את בלוק ההמפ יחד עם הבנייה הרגילה בבטון ללא צורך כמעט בשום הכנה מראש או לימוד מוקדם של הנושא.

רגע, זה חוקי בכלל?

הקנאביס כידוע נמצא ברשימת החומרים האסורים בפקודת הסמים, אך הרשויות במדינה מאפשרות לבעלי מקצוע לעבוד ולבנות עם חומר הגלם הזה מאחר והמפ, או “קנאביס התעשייתי”, שונה במהותו מהקנאביס הרגיל והמוכר.

“לא נתקלנו בתחום הבנייה באיזושהי בירוקרטיה או בעיה (חוקית),” הוא אומר. “מדובר בצמח שאין בו את ה-THC, החומר הפעיל, או לפחות רק אחוזים מאוד מאוד נמוכים שלו”.

למרות שבהמפ אין כמעט חומר פעיל, מדינת ישראל לא מתירה לחקלאים לגדל את הצמח לצרכי תעשייה, כך שאנשי מקצוע מקומיים המבקשים לבנות עם קנאביס נאלצים להזמין את הסחורה מחו”ל, בעיקר מצרפת, ספרד ואנגליה.

200 קילו של שבבי קנאביס. המרכיב המרכזי ב"המפקריט":
200 קילו של שבבי קנאביס. המרכיב המרכזי בבטון המפ

איסור זה על גידול המפ מקומי הינו גורם משמעותי לכך שהעלות הכספית של בניית בתי קנאביס בישראל זהה לעלות חומרי הגלם בבנייה הקונבנציונאלית ולא זולה בהרבה כפי שאמור להיות.

“כרגע המדינה לא מאפשרת גידול מקומי של המפ,” הוא אומר בצער. “אני מקווה שאולי בעתיד הדבר הזה יתאפשר.”

חסכון אדיר בהוצאות החשמל

על אף העובדה שהבנייה בקנאביס בישראל אינה מוזילה בהכרח את העלות של הבית (נכון להיום לפחות), אין ספק כי סגנון מגורים זה משדרג את איכות החיים ממגוון בחינות.

כך למשל דניאל, המתגוררת כבר זמן מה בוילה מרשימה ביותר העשויה מקנאביס, ואף ליוותה חלקים מתהליך הבנייה, מספרת על החוויה האישית שלה.

“כל תקופת הבנייה הייתה פשוט תענוג אולטימטיבי,” היא אומרת. “גם בגלל האנשים שבנו את הבית וגם בגלל התהליך עצמו שהיה מאוד נקי, כי מדובר בחומרים טבעיים, מאוד שקט ומאוד זריז”.

גם לאחר סיום הבנייה דניאל יודעת להעיד כי איכות החיים שלה השתפרה בעקבות המגורים בבית מקנאביס. “האקלים בתוך הבית הוא אקלים שנעים לחיות בו גם בקיץ וגם בחורף – ובלי מזגן. חששתי מהחורף שיהיה קר, כי החללים הם גדולים, אבל לא היה קר, היה מאוד נעים, וזה דבר חשוב מכיוון שאקלים נעים בתוך הבית זו מתכונת למצב רוח טוב.”

"מתכונת למצב רוח טוב". בית המפ
“מתכונת למצב רוח טוב”. בית מקנאביס

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר