מלחמות הטלגראס: עליית מדרגה במאבק בין סוחרים

מנהלי ‘טלגראס’ זועמים על עזיבת חלק מהסוחרים הותיקים לפלטפורמת מסחר חדשה בשם ‘ישראגראס’. הפיצול הוביל למאבקי כח חריפים, איומים אישיים, חשיפת פרטים מזהים בפומבי ואיום במסירת מידע על הורים ולמשטרה. מלחמות הטלגראס.

קצת בדומה למאבק המשפטי שמנהלים בחודשים האחרונים גיא לרר וערוץ 10, בו טוען המגיש כי הזכות לשימוש בדף הפייסבוק על שם התכנית ‘הצינור’ היא שלו, כך גם סוחרים שעזבו את ‘טלגראס‘ ועברו ל’ישראגראס‘ מתעקשים שהכינוי בו השתמשו שייך להם.

מאז הוקמו ערוצי המסחר של ‘טלגראס’ באפליקציית ‘טלגרם’, החלו לפעול בהם סוחרים, שבחרו לעצמם כינויים שונים כפרופיל אישי. הם נמדדו בביקורות ציבוריות, אספו לעצמם קהל לקוחות קבוע שזיהה אותם עם איכות ושירות ובנו לעצמם ‘שם’ בקהילה.

טלגראס vs ישראגראס

בשלב מסוים הפכו כינויי הסוחרים עצמם לבעלי ערך לא פחות מהערך של ‘טלגראס’ כרשת קבוצות מסחר. לקוחות החלו לפנות ישירות לסוחרים, שהפכו למעשה למעין ‘קופישופ’ עצמאי שמוכר וידוע ככזה שמספק תוצרת באופן קבוע, לעתים אף ללא כל צורך בפרסום נוסף.

בשבועות האחרונים אף בוצעו מספר עסקאות במסגרתן נרכשו פרופילים של סוחרים בעבור תשלום, כדי לנהל דרכם רשת הפצה מאחר והם מוכרים ומהווים מקור הכנסה נאה.

אך בעקבות חיכוכים מקצועיים ואידיאולוגיים שנפערו בשבועות האחרונים בין מנהלי ‘טלגראס’ לחלק מהסוחרים הותיקים הפעילים בקבוצה – בין השאר על רקע נושא הרווח הכלכלי מהפרויקט כפי שחשפנו כאן – פרשו כאמור חלק מהם והקימו את הרשת המתחרה ‘ישראגראס’ (ראו כאן).

עזיבה זו של חלק מהסוחרים לא נתקבלה בנחת בהנהלת ‘טלגראס’ – שהציבה אולטימטום לפורשים: או שתשנו את הכינויים בהם השתמשתם עד כה, או שתזכו ל’שיימינג’, חשיפת פרטיכם ותמונותיכם האישיות ומחיקת כל הביקורות שנאספו על שמכם במערכת.

נוהל זה, של ‘שיימינג’ ציבורי, היה שמור עד אז רק לפעילות נגד שוטרים סמויים, גנבי סחורה ועוקצים למיניהם – וכעת לראשונה מופנה נגד סוחרים שהיו חלק מהקהילה ועזבו.

“אמרו לי ‘או שתפסיקו להשתמש בכינויים איתם עבדתם בטלגראס, או שנחשוף את פרטיכם האישיים בציבור, את תמונותיכם ותמונות הוריכם ואת הכתובות האישיות שלכם’,” מספרת סוחרת עמה שוחחנו, המכנה עצמה בשם ‘בוגה’ (השם המלא שמור במערכת).

מלחמות טלגראס
“הם רוצים שאפסיק להשתמש בכינוי שלי, אבל זה שלי לא של אף אחד אחר” – ההודעה שקיבלה הסוחרת ‘בוגה’ לאחר שפרשה מטלגראס

“הכינוי שבחרתי באפליקציית טלגרם הוא לא בבעלות של מנהלי ‘טלגראס’,” היא אומרת הבוקר בשיחה עם המגזין. “זה כינוי של הפרופיל האישי שלי, אני בחרתי אותו, אני קידמתי אותו – הוא לא בבעלות של אף אחד אחר, אולי של בעלי האפליקציה ‘טלגרם’ אבל לא של מנהלי ‘טלגראס’.”

‘בוגה’ מתלוננת עוד כי מנהלי טלגראס אף דרשו ממנה להציג תמונה של סוחר אחר בכינוי ‘ערן זהבי’ (השם המלא שמור במערכת) כשהוא ‘למטה’ – זאת לאחר שטענו שהוא זה שהקים את ‘ישראגראס’.

להבנתה, היא אומרת, הכוונה היתה שהיא צריכה להרוג אותו ולצלם את זה. “אמרו לי שאם לא אעשה את זה יחשפו את התמונות שלי והפרטים האישיים,” אמרה. מנגד טוענים בטלגראס כי דווקא היא זו שהציעה לפגוע בסוחר ולא הם.

משסירבה לכל הבקשות ולא שינתה את הכינוי שלה, אכן נחשפו באותן קבוצות ציבוריות תמונות הנחזות להיות כאילו הן תמונותיה האישיות, כמו גם של סוחר נוסף המכונה ‘אופוריה’ שעבד במשך תקופה בטלגראס. גם הוא החליט שלא להמשיך את פעילותו שם, סירב לשנות את כינויו באפליקציה ופרטים הנחזים להיות פרטיו האישיים ותמונתו נחשפו גם כן.

יש לציין שלדברי השניים התמונות שפורסמו לבסוף הן כלל אינן תמונותיהם והפרטים שפורסמו לדבריהם אינם הפרטים הנכונים עליהם, אך פרסומם “עלול להביא לפגיעה אנושה באנשים חפים מפשע שכלל לא מודעים לעובדה שפורסמו פרטיהם,” אמרו.

עוד הוסיפו כי מדובר בעבריין כלשהו המשתמש ומפיץ פרטי קונים אותם הוא קיבל במהלך ”אימותים”, כאילו זה תמונות שלהם, זאת כדי לזרוע פחד בשאר הסוחרים ובלי קשר אליהם.

נכון לעכשיו הם נמצאים בחו”ל וככל הנראה לא יחזרו בקרוב, זאת למרות שלדבריהם לא הם אלו שהקימו את הרשת המתחרה, אלא רק השתמשו בה בכינויים שכבר מוכרים יחסית לציבור הלקוחות של טלגראס.

“מי שהקים את התחרות זה בכלל לא אנחנו אלא אותו ‘ערן זהבי’, שאחר כך התכחש והאשים אותי כאילו אני עשיתי את זה,” מספרת ‘בוגה’. “אותו ‘ערן זהבי’ ספג איומים, מחק את כל הפרופילים שלו והוא מתחבא עכשיו גם כן. לאחר מכן הוא גם פירסם את התמונות שלי בפייסבוק ואפילו תייג את משטרת ישראל על הפוסט.”

מלחמות טלגראס

“אם זה יגיע למקום שממשיכים לאיים עליי ומפיצים פרטים אישיים כאילו זה אני ומסכנים אחרים, אני אהיה מוכנה גם ללכת עם זה לטלוויזיה, להיחשף בפניי ולספר את כל הסיפור,” אומרת ‘בוגה’. “הקימו שם דיקטטורה והם חושבים שהם בעלים של כל מי שעבד שם. לא נותנים לך לעזוב ומשתמשים בפרטים האישיים שהשארת בתהליך ההרשמה כדי לאיים שלא תעזוב. זאת התנהגות ממש בריונית.”

במהלך התכתובות ובזמן המאבק בין שני הצדדים, הנמשכים גם ברגעים אלה ממש, עלתה הצעה לפשרה, לפיה מנהל ‘טלגראס’ יושם גם כמנהל ‘ישראגראס’ – אך גם זה לא צלח.

“אני מכחיש כל קשר לפרסום של טלגראס, לתמונות שהם פרסמו ולשיוך שהם עשו,” מסר ‘אפוריה’. “כואב לי על האדם שמופיע בתמונות, עושים לו עוול ונזק בלתי הפיך גם למשפחתו.”

השניים, ‘בוגה’ ו’אופוריה’, טסו כאמור לחו”ל ומסתתרים שם כעת. הם מכחישים כל קשר לטענות נגדם. ‘ערן זהבי’ מתחבא איפשהו בארץ לאחר שמחק כל עקבות מהרשתות החברתיות.

מנגד ב’טלגראס’ מאמינים שהכינויים בהם משתמשים סוחרים כדי למכור קנאביס בקבוצות השייכות למערכת שלהם, שייכים למערכת ולא לסוחרים. הם לא מכחישים שישנו ויכוח בנושא זה, אך טוענים כי כל ההאשמות שהוטחו בהם הן הפוכות בדיוק.

“הם אלה שמאיימים,” מסביר גורם ב’טלגראס’. “הם אלה שחשפו ראשונים פרטים אישיים של אחרים בציבור – אנחנו דווקא אלו שהגנו על האנשים”.

שיחות טלגרם
מי הבעלים שלי יוזר בטלגרם?
שיחות טלגרם
מי הבעלים שלי יוזר בטלגרם?
“נציג שלנו כמנהל בישראגראס” – התנאים ל’הפסקת האש’ כפי שהוצגו על ידי מנהל טלגראס
שיחות טלגרם
איומים בפרסום תמונות של ההורים בטלגראס?

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר