מגלגל...

נעצרו 3 חשודים בשליחת הודעות SMS לממכר קנאביס: “מכת מדינה”

3 תושבי המרכז נעצרו השבוע בחשד להפצת מאות אלפי הודעות SMS עם הצעות לממכר קנאביס - תופעה שהפכה ל"מכת מדינה", כך לדברי המשטרה. השלושה מואשמים לא רק בהפצת ההודעות אלא גם בסחר - טענה שסניגוריהם דוחים. למרות המעצרים, בשעות אלה ממשיכות להישלח הודעות

שלושה חשודים, עידן צדקה, תמיר מזרחי, ואדם נוסף בשם י”ס (השם המלא שמור במערכת), תושבי תל אביב, רמת גן ובני ברק, נעצרו אתמול (ג’) על ידי המשטרה בחשד ששימשו חלק מחוליה שעסקה בהפצת הודעות SMS לממכר קנאביס לא חוקי אל מכשירי הטלפון של מאות אלפי אזרחים.

נגד השלושה הוגשו כתבי בקשה למעצר שכללו שורת עבירות בהן סחר בסמים, תיווך בעסקי סמים, קשירת קשר לביצוע פשע וכן עבירות הטרדה באמצעות מתקן בזק וניהול והחזקת מאגר מידע. מעצרם של השלושה הוארך עד 20.6 בשלב זה.

“במהלך החודשים האחרונים, יחידת הסייבר בלה”ב 433 מטפלת בתופעה מטרידה, מכת מדינה,” תיאר נציג המשטרה בבית המשפט. “מדובר בהודעות שנשלחות יום יום בתפוצה ארצית לכלל הציבור במדינת ישראל ללא אבחנה בין מבוגרים לקטינים, שתוכנם זני סמים שונים המוצעים למכירה. יחידת הסייבר שמה ידה על חוליה אחת מיני רבות שמפיצות את הודעות ומבצעות עסקאות סמים.”

הודעות SMS לממכר קנאביס
דוגמאות להודעות SMS לממכר קנאביס שנשלחו למאות אלפי אזרחים

לטענת המשטרה, על בסיס מסמכים חסויים שהוגשו לשופט, השלושה היו מעורבים לא רק בשליחת ההודעות, אלא גם בסחר ממש. עם זאת ציינה המשטרה בבית המשפט כי ככל הנראה מדובר רק בחלק מכמה וכמה חוליות שפועלות במסגרת הזאת והם אינם היחידם.

מנגד, סניגוריהם של השלושה טענו בבית המשפט כי אין הוכחה לביצוע עבירות סמים ממש, גם אם יימצא לבסוף כי אכן הם שלחו הודעות SMS.

“נניח שהוא שולח הודעות כאלו, זה לא הופך אותו לסוחר סמים,” טען בדיון אחד הסניגורים. “צריך שיהיה קשר בינו לבין השליח לכל הפחות, בינו לבין הבעלים, בינו לבין מי שמחזיק את הסמים, לקבל משהו, להתחלק ברווחים, לדעת מה התבצע פר עסקה”.

ההודעות הללו, שאכן הפכו למטרד מבחינת רבים בציבור ואין כמעט מי שלא קיבל אותן לפחות פעם אחת למכשיר הטלפון שלו, הגיעו במגוון תצורות, לעתים אף תוך התחזות למספרי טלפון מוכרים, למשל, פעמים רבות, למספר של קופת חולים “כללית” אותו מזהים מכשירי הטלפון כמקור אמין.

ההודעות כוללות הצעות לקניית זני קנאביס שונים במחירים מוזלים, הצטרפות לקבוצות סחר בוואטסאפ ובטלגרם ולעתים אף בהצעה לרכישת “קנאביס רפואי ללא מרשם” במחירים נמוכים במיוחד שמעידים על כך שלא מדובר באמת בקנאביס רפואי מבתי מרקחת אלא באריזות מזויפות שנדמות לאריזות מקוריות.

יש לציין שלמרות מעצרם של השלושה ביום שלישי השבוע, ממשיכים עדיין בשעות אלו רבים לקבל את אותן הודעות SMS באותה מתכונת, כלומר גם אם השלושה היו מעורבים בהפצת המסרונים, הם לא היו היחידים.

שר התקשורת יועז הנדל הודיע בחודש שעבר כי בכוונתו “לצאת לשימוע בנוגע למסרוני פישינג (סמישינג) ומסרוני הצעות לרכישת קנאביס”. בהודעה שפירסם לתקשורת סיפר כי הוא עושה זאת “בעקבות פניות רבות שהתקבלו בנושא” וכי דיון כבר התקיים בנושא.

המטרה לדברי הנדל היא לבדוק מה עמדת חברות התקשורת בעניין זה. לדברי מקורבים לשר ששוחחו עם מגזין קנאביס “יש רגולציה על חברות התקשורת והן יודעות על המערכות שמוציאות את הסמסים האלו. הן יכולות לזהות מי מפיץ הודעות בכמויות.”

“במסגרת השימוע נשמע מה הן עושות כדי למתן את התופעות ואחרי שנשמע מה הטענות שלהן נראה האם יש צורך בתיקון לרשיונות או חידוד נהלים,” הסבירו. “קודם שימוע, אחר כך נדע מה יהיה עם זה.”

עם זאת מבדיקת מגזין קנאביס עולה כי נכון לעכשיו, מאז ההודעה, לא קרה בפועל דבר והחברות טרם זומנו לשימוע.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר