מכר קנאביס לקטין – שוחרר ללא הרשעה

בית המשפט הדגיש שהמעשה חמור, אך התרשם שמדובר בעבירה חד פעמית והרשעת הצעיר תפגע בקריירה שהוא מתכנן כמהנדס חשמל

בית משפט השלום בירושלים ביטל את הרשעתו של צעיר שנאשם בעבירות סחר בסמים לאחר שהודה כי יחד עם נאשם נוסף מכר לקטין 3 גרם קנאביס תמורת 300 שקל.

השופט דוד שאול גבאי ריכטר ציין שמכירת סמים לקטין פוגעת בבריאות הציבור וביטחונו וסחר בסמים מחייב לרוב ענישה מוחשית, התחשב בגילו הצעיר של הנאשם, ובכך שלקח אחריות, עבר הליך טיפולי והמשיך לקריירה מקצועית.

הרשעתו של הנאשם בוטלה והוטלו עליו 250 שעות לתועלת הציבור ופיצוי לעמותת “אל סם”.

לפי כתב האישום, בשנת 2017 תיאמו הנאשם ושותף נוסף, באמצעות אפליקציית טלגרם, להיפגש עם קטין ולמכור לו 3 גרם של קנאביס תמורת 300 שקל. התיאום בוצע דרך הטלפון של השותף. הנאשם הגיע לביתו של השותף, לקח ממנו את הקנאביס ויצא להיפגש עם הקטין. הקטין מסר לו את הכסף ובתמורה מסר לו הנאשם את הקנאביס.

הנאשם הודה במיוחס לו, ללא הסדר טיעון, והורשע בעבירה של סחר בסמים.

בתסקיר שערך שירות המבחן נכתב כי הנאשם כיום בן 23, אין לו אישום פלילי ומאז העבירה לא נפתחו לו תיקים נוספים. הוא לא גויס לצה”ל בגלל העבירה, ולפני מספר שנים עבר תאונת דרכים שבעקבותיה הוא סובל מפוסט טראומה, אינו עובד, ונזקק לטיפולים פיזיים ונפשיים.

השופט דוד שאול גבאי ריכטר
השופט דוד שאול גבאי ריכטר (צילום: באדיבות אתר בתי המשפט)

שירות המבחן התרשם כי הנאשם קיבל אחריות על מעשיו, הביע חרטה ובילה 10 ימים במעצר שהיו טראומתיים מאוד עבורו. הוא משתף פעולה עם הליך הטיפול ויש לו שאיפה לסיים את לימודי ההנדסה בהצטיינות. בנסיבות אלה, המליץ שירות המבחן על הטלת 250 שעות של שירות לתועלת הציבור וביטול הרשעה.

הנאשם ביקש מבית המשפט לבטל את ההרשעה נוכח נסיבותיו. המאשימה לעומת זאת ביקשה להותיר את ההרשעה על כנה ולהטיל עליו עונש מאסר שירוצה בדרך של עבודות שירות וענישה נילוות. 

“יצרני ומועיל לחברה”

השופט גבאי-ריכטר ציין בפסק הדין כי “מכירת סמים ובוודאי לקטינים פוגעת בערכים המוגנים של שמירה על בריאות הציבור ובטחונו”. עם זאת הוא הוסיף כי בעניינו של הנאשם מידת הפגיעה בערכים אלה בינונית-נמוכה, והענישה בעבירות סמים היא אינדיבידואלית וניתן למצוא מנעד רחב של עונשים. 

במקרה זה, קבע, מתחם הענישה הראוי נע בין חודש לשמונה חודשי מאסר וענישה נילווית. אלמלא שיקולי השיקום, היה מקום להטיל על הנאשם ענישה בתחתית מתחם זה.

פסק דין - ייעוץ וסיוע משפטי חינם לצרכני קנאביס
“פסקדין” – ייעוץ וסיוע משפטי לצרכני קנאביס

אלא שהשופט התרשם שהנאשם בעל ערכים תקינים ויש לו שאיפות להפוך לאדם מועיל ויצרני לחברה, וסבר כי יש להתחשב לקולא בכך שהנאשם נרתם להליך השיקום, מטפל בעצמו ולא ביצע עבירות נוספות. הדבר מעיד לטעמו של השופט על שיקום בפועל ופוטנציאל להמשך שיקום.

בנוגע לביטול ההרשעה התייחס השופט לנסיבות הנאשם כפי שתוארו בתסקיר. הוא הוסיף שלנאשם כבר נגרמו נזקים מביצוע העבירה כגון אי גיוסו לצבא ונראה שהותרת ההרשעה תפגע בו ובשאיפותיו המקצועיות באופן קשה ביותר.

לפיכך הוא ביטל את הרשעת הצעיר וגזר עליו 250 שעות של”צ, פיצוי לעמותת אל-סם בגובה 2,000 שקל, התחייבות בסך 5,000 שקל שלא יבצע עבירה לפי פקודת הסמים במשך שנתיים וצו מבחן למשך 12 חודשים.

  • ב”כ המאשימה: עו”ד כרמית כהן – תביעות ירושלים
  • ב”כ הנאשם: עו”ד איתן סבג
  • ב”כ הנאשם הנוסף: עו”ד חגית רייזמן אבודרהם

הכותב, עו”ד אלי גורליק עוסק בפלילי, לא ייצג בתיק.

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר