מגלגל...

מיקוריזה: פטריית הפלא שתשדרג לכם את הקנאביס

מוצר חובה למגדלים: ‘מיקוריזה’ היא פטריה שלא רבים מכירים, המסוגלת להכפיל את נפח השורשים של הצמח ובכך להגדיל משמעותית גם את כמות היבול הסופית. לאחר שנים של שימוש בחקלאות המסורתית מגיעה כעת הפטריה גם לתעשיית הקנאביס.

מיקוריזה פטריית הפלא
צמח שגדל עם מיקוריזה (מימין) וצמח שגדל ללא מיקוריזה (משמאל)

אחת התופעות הקסומות ביותר בטבע, היא כאשר יצורים עובדים בשיתוף פעולה הדדי שלא תוכנן מראש, אך מועיל לשניהם. כמו למשל האופן בו דבורים מאביקות פרחים – כאשר הן ניזונות מצוף הפרח ובמקביל מבצעות האבקה שתבטיח את דור ההמשך של הצמח.

כזה הוא גם הקשר בין קנאביס לפטריה שלא רבים מכירים בשם ‘מיקוריזה‘ (Mycorrhizae). השילוב בין השניים מבטיח שפע של סוכרים חיוניים ביותר לפטריה, בזמן שהצמח מצידו זוכה במספר הטבות ייחודיות שרק המיקוריזה מסוגלת לספק.

מיקוריזה – פטריית הפלא

מקור המונח “מיקוריזה” הוא בשפה היווניות (מיקו – פטרייה, ריזה – שורש), ואכן פטריות מיקוריזה מתפתחות בעיקר בשכבות העליונות של הקרקע וחיות בסימביוזה מושלמת עם הצמחים, כאשר כל צד זוכה כאמור לקבל “תמורה” הולמת בעבור שיתוף הפעולה.

‘תפטיר’ הפטריות, שמו המקצועי של הקורים שלהן, נקשר אל שורשי הצמח הפונדקאי מתחת לפני האדמה ומסייע לו ב-3 פרמטרים בולטים:

  1. המיקוריזה דואגת להעברת מינרלים מהקרקע אל הצמח באמצעות השורשים אליהם נקשרת הפטריה, כך שלמעשה היא מגדילה (אפקטיבית) את שטח הפנים של השורשים ומאפשרת להם להגיע למקורות תזונה שלא היו בהישג ידם קודם. מאחר והמיקוריזה מתפתחת בקצב מהיר בהרבה מקצב ההתפתחות של מערכת שורשים בצמח, היא למעשה מכפילה פי כמה את מסת השורשים של הצמח תוך זמן קצר.
מיקוריזה: השוואת שורשים
מימין: שורשים של צמח שקיבל מיקוריזה
  1. למיקוריזה יכולת שינוע מינרלים מהירה בהרבה לעומת השורשים הרגילים, כך שהצמח מצליח לספוח את המזינים בצורה זריזה יותר.
  2. המיקוריזה מסייעת לצמח בשיפור העמידות לתנאי עקה שונים (מליחות בקרקע, יובש, תנאי אקלים קיצוניים וכו’), כמו גם מספקת הגנה כנגד פתוגנים ומחלות קרקע.

בתמורה לשירות שמעניקה הפטרייה לצמח הפונדקאי, היא מקבלת ממנו בחזרה סוכרים אותם הוא מייצר בתהליך פוטוסינתזה, כמו גם תוצרים אחרים כגון חלבונים, עמילן ועוד.

גם זה בטח יעניין אותך

נהוג לבצע אבחנה בין שני סוגי מיקוריזה:

  • אנדו-מיקוריזה – פטריות אלו חודרות את שורשי הצמח, חורגות ממערכת השורשים ומתפרשות אל פנים האדמה ברשת ענפה. הן מועילות לרוב הצמחים, בייחוד בשלבי הגידול הראשוניים.
  • אקטו-מיקוריזה – פטריות אשר עוטפות את השורשים במעטפת חיצונית ומפתחות רשת ענפה של תפטיר באדמה. פטריות אלו מתאימות בעיקר לעצים ולשיחים בשלבי גידול בוגרים יותר.
תקריב על מיקוריזה
מיקוריזה. תקריב

“מוצר חובה למגדלים” – כך זה עובד

“אנחנו היחידים שמייצרים מיקוריזה בארץ,” מספר דרור אביטל, האגרונום של חברת Groundwork BioAg, סטארט-אפ ישראלי המייצר פטריות מיקוריזה בשם “רוטלה”. המוצרים מבוססים על פטריות שבודדו מאזורים בנגב ומיוצרים בעזרת טכנולוגיה שפותחה במכון וולקני במשך 25 שנה.

לדבריו של דרור התוצאות מדברות בעד עצמן. “מגדלים מדווחים על תוספת יבול מרשימה, חיסכון בדישון ועמידות בפני מצבי עקה,” הוא אומר ומוסיף כי המיקוריזה היא לא רק תוספת נחמדה לגידול קנאביס, אלא מוצר חובה הכרחי וחיוני ביותר כחלק בלתי נפרד מתהליך הגידול.

מימין: צמח רוזמרין שקיבל מיקוריזה.
מימין: צמח רוזמרין שקיבל מיקוריזה.

“לפטריות מיקוריזה ישנם למעשה שני מצבים: נבג, ותפטיר,” מסביר דרור. “הנבג הוא מעין זרע של הפטריה, המכיל חומרים משמרים. כאשר נבג מזהה שורש של צמח, מתחילות להתפתח ממנו ‘שערות’ דקיקות המתפרשות במהירות באדמה ויוצרות מעין קור תת-קרקעי – זהו התפטיר, שהוא בעצם גוף הפטריה עצמה. התפטיר הוא זה ש’תופס’ את הצמח מלמטה ומרחיב את מניפת השורשים שלו. הפטריה מפרקת חומרי הזנה שאינם זמינים לצמח, הופכת אותם לזמינים, ומניידת אותם לתוך השורשים”.

יתרון חשוב נוסף של השימוש בפטריית מיקוריזה, הוא הגנה מפני פטריות קרקע אחרות התוקפות את השורש. “מיקוריזה פועלת בכמה אופנים כנגד פטריות אחרות,” מסביר דרור. “ברוב המקרים פטריית המיקוריזה ‘מתלבשת’ על השורש ותופסת לפטריות המזיקות את המקום – וכך מונעת מהן לבוא במגע ישיר עם השורש.”

איפה משיגים את זה ואיך עושים את זה

המיקוריזה מגיעה לרוב בצורת אבקה, אותה ניתן לשלב בגידול קנאביס בשלוש שיטות מקובלות:

  • ערבוב של הפטרייה במצע הגידול עוד בטרם הזריעה (מינונים על פי הוראות היצרן).
  • איבוק של שורש עירום של ייחור לפני שתילה.
  • “שיטת השניצל” – הדבקה ידנית של הפטריה למצע הגידול של שתיל קטן במהלך העברתו לעציץ הסופי שלו. לאחר השתילה, המיקוריזה כבר תדאג לתפוס שורשים ולהתפשט באדמה החדשה.

את פטריות המיקוריזה ניתן לקנות ישירות מהחברה באתר ‘אגריקה‘ (יש להתקשר ולהזמין באופן פרטני), או לחילופין להשיג כאן בחנות של “זרעי קדם” במחיר של 45 ש”ח ל-50 גרם (מעורב עם ורמקוליט), או להזמין מחו”ל מאחת החנויות המקוונות (כמו אמזון למשל), או לרכוש באחת מחנויות ההידרו כאן בישראל (מוכרות מוצר מיקוריזה בשם “מיקו” של חברת “ביו-בי” מקיבוץ שדה אליהו במחיר של 60 ש”ח ל-200 גרם).

כך זה עובד:


ערוץ הגידול

מדריכי גידול קנאביס


המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר