מיזוג בשוק הקנאביס? תיקון עולם ובול פארמה רוצות להתאחד

תיקון עולם קנביט מנהלת מו"מ לרכישת 100% ממניות חברת בול פארמה. תיקון עולם היא חברה ציבורית הנשלטת על ידי משפחת רוזן ובול פארמה היא חברה פרטית בשליטת החברה הציבורית עמיר שיווק ובעל מניות משמעותי נוסף בה הוא מייסד ובעלי סופר פארם ליאון קופלר

תיקון עולם קנביט (Tikun Olam Cannbit) ובול פארמה (BOL Pharma), מהוותיקות ביותר בתחום הקנאביס, שנחלו הפסדים גדולים בשנה האחרונה, הודיעו הבוקר (ג’) על כוונה להתאחד ולמזג את שתי החברות לחברה אחת שתפעל תחת שמה של תיקון עולם קנביט.

יש לציין שעוד בסוף השבוע האחרון, בטרם פורסמה ההודעה הבוקר, החליט דירקטוריון בול פארמה לצאת מפעילות ייצור קנאביס ולמכור את מפעלי החברה באזה”ת רבדים (בעבור כ-10 מיליון שקלים, עדיין אין קונה), זאת לאחר שהפעילות בחוות הגידול כבר הופסקה לפני כארבעה חודשים כפי שנחשף במגזין קנאביס.

לאחר שהמפעל של בול פארמה יימכר, מה שיוותר ברשותה זה בעיקר המותג שלה, בית מסחר שמשמש להפצת סחורה לבתי מרקחת, וקשרים עם חוות ומתקני גידול בארץ ובעולם.

בהודעה שפרסמה תיקון עולם הבוקר, נכתב כי המיזוג יתבצע בתצורה של החלפת מניות, “כאשר לצורך כך יעמידו הצדדים צוות שיגבש את כל ההיבטים הכרוכים בבחינת המיזוג”. עם זאת, הובהר על ידי הצדדים כי מדובר במזכר הבנות בלתי מחייב כך שייתכן בהחלט שהעסקה לא תצא לפועל לבסוף.

הצוותים של שתי החברות צפויים לקבוע בין היתר את השוויים של הצדדים, איך יתבצע המיזוג, מי ינהל את החברות הממוזגות בפועל וכיוצ”ב, אך בכל מקרה, המטרה היא ש-BOL תהפוך למעין חברה בבעלות מלאה (100%) של תיקון עולם, כך על פי הדיווח.

ייתכן בהחלט שהסיבה לכך שהצדדים הסכימו ש-BOL תהיה חברת בת של תיקון עולם קנביט לאחר המיזוג, אינה בהכרח שתיקון עולם היא החברה “המובילה במיזוג”, כלומר, יתכן ואף סביר מאוד ש-BOL היא זו שתקבל יותר אחוזים בחברה המאוחדת מאשר תיקון עולם ואנשיה הם שינהלו את הפעילות.

הסיבה העיקרית לכך היא ככל הנראה העובדה ש’תיקון עולם’ הוא מותג מוכר בהרבה ומזוהה יותר עם הצלחה, וכן שתיקון עולם היא חברה ציבורית כך שיש לה גם ערך נוסף של כמה מיליוני שקלים בהקשר לשלד הבורסאי. אם זה היה הפוך ובול פארמה היתה “בולעת” את תיקון עולם, הרי שאז היה מדובר בחברה פרטית ששווה פחות מעצם זה שהיא נותרת ללא השלד הבורסאי.

שתי החברות נחשבו היסטורית כחברות עם גב כלכלי חזק מצד בעלי השליטה. במקרה של BOL מדובר בחברה הציבורית הגדולה עמיר שיווק, שמחזיקה בכ-36% מבול פארמה ורושמת קצב רווחים של כ-40 מיליון שקלים בשנה, ובבעלי סופר פארם, המיליארדר ליאון קופלר. במקרה של תיקון עולם קנביט משפחת רוזן היא השולטת, באמצעותה ובאמצעות מקורבים שלה שהשקיעו בחברה במספר הנפקות היקף מצטבר של 120 מיליון שקלים בשלוש השנים האחרונות בלבד.

כעת, נראה כי בעקבות פגיעה בעסקי הליבה של משפחת רוזן, בראשם חברת הנדל”ן קנדה-ישראל, הם מורידים את המיקוד מתיקון עולם, ובמקרה של עמיר שיווק, כפי שמנכ”ל החברה אמר השבוע במפגש משקיעים לשוק ההון, עמיר שיווק לא מתכננת להשקיע “עוד שקל” בפעילות של BOL ההפסדית. גם קופלר כבר הביע באוזניי מקורביו סייג מהשקעות נוספות בבול פארמה.

כאמור, בכל מקרה בשלב זה מדובר במזכר הבנות בלתי מחייב, כך שאין ודאות שהעיסקה והמיזוג יצאו לפועל לבסוף. למו”מ ניתנו 60 יום ובכל מקרה כל עסקה כפופה לאישור הרגולטור, היחידה לקנאביס רפואי ועוד.

כפי שפרסמנו בשבוע שעבר, הדוחות השנתיים של תיקון עולם חשפו כי היא הפסידה כ-35 מיליון שקלים ב-2022. במקביל, בול פארמה הפסידה כ-45 מיליון שקלים. יחדיו הן מקוות שיוכלו לחסוך בהוצאות ולהפוך לרווחיות, אם כי לשם כך עדיין תידרש השקעה של כמה עשרות מיליוני שקלים לחיזוק הפעילות וכרגע לא ברור מהיכן הם יגיעו אם בכלל.

כזכור, המיזוג הקודם של שתי חברות ותיקות בתחום הקנאביס, שהיה אמור להתרחש, במסגרתו אינטרקיור (קנדוק) חתמה על הסכם לרכישת מניות חברת בטר, לא צלח. העסקה בין הצדדים התפוצצה לאחר חתימתה וכיום הצדדים נמצאים בהליכים בבית משפט.

בימים אלה חברות רבות בתחום הקנאביס נמצאות בשפל, לאחר שכמה מהן כבר סגרו פעילות ו/או פשטו רגל. התפוצצות הבועה בבורסה, לצד הקיפאון במספר המטופלים (הלקוחות), הביאו להפסדים עצומים לאחר השקעות והוצאות אדירות. כל אלו מביאים להליכים של קונסולידציה (מיזוג) בענף וכאלה נוספים צפויים כנראה בקרוב.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר