מגלגל...

מחקר חדש: בניגוד לטבק, עישון קנאביס לא פוגע בתפקוד הריאות

מחקר שבדק מעשני טבק ומעשני קנאביס כשהיו בני 21 ופעם נוספת כשהיו בני 29, מצא שאצל מעשני הטבק נגרמה פגיעה ברורה בתפקוד הריאות, אך אצל מעשני הקנאביס לא נמצאה שום פגיעה שהיא

עישון קנאביס, בניגוד לעישון טבק, אינו פוגע בתפקוד הריאות, לפחות לא באלו של צעירים בגירים, כך לפי ממצאים של מחקר חדש שנערך בבית הספר לרפואה ציבורית באוניברסיטת קווינסלנד באוסטרליה, ופורסם בחודש שעבר בכתב העת לרפואה של דרכי הנשימה (Journal of Respiratory Medicine).

במסגרת המחקר, שנערך במשך 9 שנים ובחן את הקשר בין תפקודי ריאות לעישון סיגריות, עישון קנאביס, ועישון שניהם יחדיו, החוקרים בחנו את תפקודי הריאות של 1,173 צעירים בעזרת בדיקת תפקודי ריאה סטנדרטית, שנעשית באמצעות נשיפת אוויר למכשיר רפואי המכונה ספירומטר.

הנבדקים במחקר עברו את בדיקות תפקודי הריאה פעמיים – פעם אחת בגיל 21, ופעם שנייה בגיל 29, על מנת שיהיה ניתן להשוות בין תוצאות הבדיקות ולראות את השינוי בתפקודי הריאה שלהם לאורך השנים.

בנוסף לבדיקות תפקודי הריאה, הנבדקים גם ענו על שאלונים לגבי תדירות השימוש שלהם בטבק ובקנאביס וכמויות הצריכה, על מנת שהחוקרים יוכלו להשוות בין הפגיעה בתפקודי הריאה אצל צרכני הטבק מול צרכני הקנאביס, ומול אלו שצורכים את שניהם ביחד.

הנבדקים נשאלו גם שאלות על גורמים אחרים שעשויים להשפיע על תפקודי הריאות שלהם כדי שהחוקרים יוכלו לשלול השפעה שלהם על התוצאות, כמו תכיפות הפעילות הפיזית שהם עושים ורקע של מחלות שונות, ונעשתה גם מדידה של הגובה והמשקל שלהם.

הממצאים הראו כי 34.8% מהנבדקים במחקר עישנו בגיל 21 סיגריות, 23.1% עישנו בגיל 30 סיגריות ו-17.8% מהנבדקים עישנו גם בגיל 21 וגם בגיל 30 סיגריות. לעומת זאת, 21.7% מהנבדקים במחקר עישנו בגיל 21 קנאביס, 16.9% עישנו בגיל 30 קנאביס ו-9.7% מהנבדקים עישנו גם בגיל 21 וגם בגיל 30 קנאביס.

מתוצאות המחקר עולה כי בעוד שתפקודי הריאות של מעשני הסיגריות נפגעו משמעותית ב-9 השנים שעברו בין הבדיקה הראשונה לשנייה, לא נמצאה ירידה דומה בתפקודי הריאות בקרב מעשני הקנאביס.

בקרב הנבדקים שדיווחו כי הם מעשנים גם קנאביס וגם טבק, דרגת הפגיעה בתפקודי הריאות הייתה זהה לזו של מעשני הטבק, אך לא חמורה יותר, כלומר תוספת הקנאביס לא החמירה את הפגיעה שנגרמה כתוצאה מהטבק.

“עישון סיגריות, עם או ללא שימוש בקנאביס, מקושר עם ירידה בקיבולת האוויר של הריאות,” כתבו החוקרים. “לא קיים קשר בין שימוש בקנאביס למדדים של תפקודי ריאות וגם השימוש המקביל בטבק ובקנאביס יחדיו אינו מגביר את הפגיעה בתפקודי הריאות מעבר לפגיעה שנגרמת מהטבק לבדו.”

“מתוצאות המחקר עולה כי עישון סיגריות באופן קבוע גורם לירידה בקיבולת האוויר של הריאות אפילו בקרב צעירים בריאים,” סיכמו. “לא מצאנו קשר בין שימוש בקנאביס לתפקודי הריאות גם לאחר שנים של שימוש ממושך”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר