מגלגל...

5 סיבות לאובדן המומנטום ללגליזציה ועמדות המפלגות לקראת הבחירות

לאיזו מפלגה אמור צרכן קנאביס תומך לגליזציה להצביע בבחירות 2022 כדי לקדם את הנושא, למה אבד המומנטום האדיר שהיה ללגליזציה בבחירות הקודמות ומה כדאי לשקול מבחינה אסטרטגית בדרך לקלפי, וגם - מה עמדות המפלגות כפי שנמסרו השבוע למגזין קנאביס

מחר יתקיימו הבחירות לכנסת ה-25 ולראשונה, אחרי 4 מערכות בהן שאלת הקנאביס והלגליזציה תפסה תשומת לב אדירה, נראה שבקמפיין הנוכחי אין כמעט שיח בנושא מצד אף אחת מהמפלגות, וזאת מכמה סיבות שנפרט כאן. ובכל זאת, אספנו את עמדות המפלגות בנושא – חלקן שלחו עמדה מפורטת ואחרות סירבו להגיב – וניסינו לנתח באופן “קר” מה נכון לצרכן קנאביס או לסתם אזרח שרוצה לקדם לגליזציה לעשות בבחירות החמישיות.

בקצרה, נראה שנכון למצב הפוליטי הנוכחי בישראל, המפלגות תומכות הלגליזציה מצד שמאל לא יכולות כנראה לקדם אפילו קנאביס רפואי בגלל שיתוף הפעולה עם המפלגות הערביות המתנגדות לכך, בעוד שדווקא שהמפלגות שלא תומכות בלגליזציה מימין אולי כן יצליחו לעשות משהו בקשר לקנאביס רפואי. עם זאת, בשני המקרים, בשביל לגליזציה אמיתית הציבור הישראלי יצטרך כנראה להתפלל שתקום איכשהו ממשלת אחדות מרכזית, או לחכות לימים שאחרי תופעת כן-ביבי-לא-ביבי.

אז קודם: 5 סיבות לכך שמומנטום הלגליזציה מהבחירות הקודמות נעלם

נכון להיום, קמפיין הבחירות החמישי מאז 2019, אין כמעט שום שיח פוליטי על קנאביס כאמור. לאחר שהלגליזציה הפכה לאחד הדגלים הבולטים בכל 4 מערכות הבחירות הקודמות, ולכזה שהמפלגות “רבו” עליו כולל ראשי המפלגות הגדולות ביותר ותוך הבטחות גדולות לעתיד, נראה שהמומנטום פשוט פג לגמרי. יש לכך כנראה 5 סיבות לפחות.

סיבה ראשונה היא קודם כל העובדה שכבר יש בישראל אי הפללה של השימוש בקנאביס. בעקבות עתירה לבג”ץ (בג”ץ הלגליזציה) נאלצה הממשלה לשנות את הנהלים כך שהחל מלפני כחצי שנה, אפריל 2022, החזקת קנאביס בכמות של שימוש עצמי (עד 15 ג’) היא עבירה פעוטה שהעונש עליה הוא כבר לא רישום פלילי אלא רק קנס כספי בסך 500 ש”ח בלבד. כלומר, המאבק לשחרור הצרכנים מאימת החוק ותחושת הצדק והדרישה לתיקון עולם שהיו אלה שדחפו את גלגלי המאבק הזה וליוו אותו לאורך שנים, כבר לא רלוונטיים כבעבר. המאבק הגדול יותר להסדרה של שוק קנאביס חוקי שכולל ייצור מפוקח ומכירה בחנויות ייעודיות הוא כמובן חשוב מאוד מבחינת בריאות וביטחון הציבור, מבחינה כלכלית לאזרחי המדינה ומבחינת עקרון הצדק, אבל הוא לא דחוף כמו שהיה המאבק לביטול הפללת הצרכנים – מדיניות שהיא פשע של ממש נגד אזרחים אשר הרס את חייהם של רבים על לא עוול בכפם.

סיבה שנייה לכך שהמומנטום של הלגליזציה אבד היא שחברי הכנסת ריסקו אותו ואת אמון הציבור גם יחד. כאמור, גם בבחירות הראשונות (מתוך החמש) שהתקיימו ב-2019 וגם בבחירות שלאחר מכן ב-2020 שבמהלכן אף הבטיחו לראשונה שני המועמדים לראשות הממשלה – בנימין נתניהו ובני גנץ – שיקדמו לגליזציה, הנושא היה חלק מהותי מהקמפיינים. שניהם, נתניהו וגנץ, גם עמדו בהבטחתם כאשר הממשלה המשותפת שלהם היתה הראשונה בהיסטוריה של ישראל לקדם לגליזציה מלאה. במהלך הכהונה הזו הוקמה ועדה בינמשרדית ראשונה מסוגה אשר הפיקה דו”ח רשמי שקבע כי על ממשלת ישראל להטמיע לגליזציה של קנאביס ובהתאם לכך הוגשה וקודמה הצעת חוק מגובשת להסדרת שוק קנאביס פנאי חוקי. הצעת החוק אושרה בהצבעה בועדת שרים לענייני חקיקה בשם הממשלה ולאחר מכן גם בהצבעה היסטורית במליאת הכנסת בקריאה טרומית, אבל, רגע לפני המשך הליך החקיקה והאישור בקריאה ראשונה לקראת אישור סופי בקריאה שנייה ושלישית, הופלה הממשלה וביחד איתה גם הצעת החוק. להפתעת רבים ולאכזבתם, דווקא תומכי ומקדמי לגליזציה ידועים בהם חברי הכנסת רם שפע ושרן השכל, יחד עם מיכל שיר, אסף זמיר ומיקי חיימוביץ’, הם שיזמו את תרגיל “ליל החניונים”, הפילו את הממשלה ולמעשה ויתרו על הלגליזציה, הכל בתמורה לג’ובים ומיקומים גבוהים ברשימות המפלגות המתחרות בבחירות הבאות ולמרות בקשות ותחינות מצד מקדמי המאבק ללגליזציה להמתין לפחות עד שהצעת החוק תעבור קריאה ראשונה. נבחרי הציבור שהעמידו עצמם כנציגי המאבק ללגליזציה הוכיחו שכסא העור ונושאים אחרים חשובים להם יותר מנושא הלגליזציה ולראייה – גם במערכת הבחירות הנוכחית אף אחד מהשמות הנ”ל לא מדבר על הנושא כמעט בכלל.

סיבה שלישית היא עליבות הקמפיין של מפלגת עלה ירוק במערכת הבחירות הנוכחית. המפלגה, שבקמפיינים קודמים זכתה בכמנדט אחד מהקולות (40-50 אלף קולות) ולכן מפלגות אחרות כולל הגדולות ביותר רצו למשוך אליהן את קולות הבוחרים שלה, הפכה בקמפיין הנוכחי למפלגת “עלה ירוק 2.0 ואוסראת אל איסלמייה” והציגה בשבועות האחרונים התנהלות חובבנית ואף אינפנטילית, כזו שגם מציגה את צרכני הקנאביס באור מזלזל ואף כמעט לא עוסקת באמת בנושא הלגליזציה. משכך, ומתוך הבנה שהמפלגה הזו לא תביא את כמות הקולות שהיתה מביאה בעבר, המפלגות האחרות נמנעו מלהתאמץ לשכנע את תומכי הלגליזציה לבוא אליהן.

סיבה רביעית היא שצרכני הקנאביס אולי כבר לא באמת ממש צריכים את הלגליזציה, או לפחות האינטרס ללגליזציה הוא כבר יותר של חברות הייצור. לאחר שהוטמעה אי הפללה של שימוש עצמי באפריל השנה, וכאשר הקנאביס זמין בלחיצת כפתור דרך אינספור ערוצים בטלגרם שאף מספקים שירותי משלוח עד הבית, זאת לצד ענף קנאביס רפואי נרחב ועתיר מוצרים שאחוז לא קטן ממנו “זולג” לצרכנים שאינם בעלי רישיון – האינטרס ללגליזציה הוא יותר של יצרני הקנאביס הרפואי מאשר של הצרכנים. בהתאם, רבים מהצרכנים שראו בנושא הזה סיבה להצביע או להימנע מלהצביע למפלגה, וכשברור שאף ממשלה לא תחזיר את ההפללה שבוטלה, השיקולים לבחירת הפתק בקלפי הם אחרים.

סיבה חמישית היא שיקולי הצבעה אחרים. מצד אחד – אותה סיבה שגורמת לכך שכמעט ואין כבר דיון אידיאולוגי אמיתי באף נושא בין הצדדים לאחר שהמאבק הפוליטי בישראל הפך להיות “רק ביבי” או “רק לא ביבי”. במקביל – במערכת הבחירות הנוכחית אולי אף יותר מ-4 המערכות הקודמות, שני הצדדים מאמינים שמדובר בבחירות גורליות העוסקות בגורל אופיה, ויש שאומרים גם קיומה, של מדינת ישראל. במקרה כזה מובן שהקנאביס והלגליזציה, במיוחד לאחר שכבר הוטמעה כאמור אי-הפללה של השימוש בקנאביס, ירדו בסולם החשיבות בשיקולים לבחירה לאיזו מפלגה להצביע.

אז מה בכל זאת צריך תומך הלגליזציה לשקול בבואו לקלפי?

ובכל זאת, עולה השאלה מי מהמפלגות רוצה, ומי גם יכולה, לקדם לגליזציה בישראל, ואם לא לגליזציה, אז לפחות את המודל שנקרא “קנאביס במרשם רופא”, שבניגוד למודל הנוכחי, שמאפשר רק לרופאים מוסמכים לנפק היתרים לשימוש בקנאביס ורק בתצורת רישיונות ולא מרשמים, יאפשר ניפוק קל ופשוט יותר של היתרי שימוש בקנאביס על ידי כל רופא וכך להגביר את שכיחותו ולמעשה להביא “לגליזציה בדלת האחורית”, דרך מערכת הבריאות, כפי שנעשה בעבר בקליפורניה.

בכנסת האחרונה, כשממשלת בנט-לפיד ניסתה לקדם אפילו רק הצעת חוק של קנאביס רפואי – הרבה פחות מלגליזציה מלאה – הליכוד התנגד למהלך כחלק מהתנגדות גורפת כאופוזיציה לכל הצעת חוק של הקואליציה. מכיוון שבקואליציה היו חברים גם מפלגת רע”מ הערבית שראשיה נאמנים לעמדת מועצת השורא האוסרת אפילו על הקלה בתחום הקנאביס הרפואי, לא ניתן היה להעביר את החוק. כלומר, מכך ניתן להסיק שכל קואליציה שתכלול את המפלגות הערביות (“גוש לפיד”) לא תוכל לקדם לגליזציה ואפילו לא הקלה בתחום הקנאביס הרפואי. מן הצד השני, מפלגות החרדיות יהדות התורה וש”ס ומפלגת הציונות הדתית, אשר יחדיו מהוות נדבך מרכזי מהקואליציה האלטרנטיבית (“גוש נתניהו”), הן מתנגדות ידועות ללגליזציה. מצד שני הן פחות מתנגדות להרחבת השימוש בקנאביס רפואי כך שזה כבר יתרון על פני המפלגות הערביות.

המשמעות של הדברים, מהסיטואציה הפוליטית שנוצרה בישראל בה יש שני גושים ברורים ששניהם כוללים מפלגות שמרניות ואנטי-ליברליות, היא כאמור שהסיכוי שמהלך של לגליזציה יאושר בכנסת הקרובה הוא נמוך עד לא קיים.

אז למי מצביעים? מבחינה “קרה” ואסטרטגית, וכמו המשפט הידוע “הימין עושה שלום, השמאל עושה מלחמה”, ייתכן שישנו סיכוי גבוה יותר לאשר לגליזציה דווקא בממשלת ימין, מכיוון שסביר שהאופוזיציה במקרה כזה (השמאל) תצביע בעד חוק לגליזציה (או בעד הסכם שלום לשם הדוגמה) שיוגש על ידי הימין וכך יתייתר הצורך בתמיכת המפלגות החרדיות/דתיות. לעומת זאת, אם גוש השמאל ינצח ויגיש הצעת חוק ללגליזציה, המפלגות הערביות לא יתמכו בו בוודאות, ולא סביר שהליכוד יצביע מהאופוזיציה בעד חוק כזה. מצד שני, השיקול הטבעי בבחירות הוא לא תמיד אסטרטגי והנטייה של המצביעים היא לתמוך במפלגה שמזדהה עם הערכים של הבוחר ולכן בוודאי קשה לתומך לגליזציה שזה הנושא החשוב לו לא להעדיף מפלגה שמצהירה על תמיכה בלגליזציה ולחזק אותה בתקווה לנס, ולא את המפלגות שמתנגדות או לא תומכות במוצהר בכך (רשית עמדות המפלגות בהמשך הכתבה), ודאי כאשר אי אפשר לדעת בוודאות האם הממשלה הבאה תהיה אכן ממשלת ימין חד-צדדית או ממשלת שמאל חד-צדדית ובכל זאת ייתכן שתקום לבסוף מעין ממשלת אחדות. במקרה כזה, המפלגות תומכות הלגליזציה ירכיבו אותה ועדיף שאלו תהיינה חזקות. אם אפשר היה לדעת מראש איזו הצבעה לאיזו מפלגה תוביל לממשלת אחדות-מרכז, זו כנראה היתה ההצבעה הנכונה ביותר עבור תומכי הלגליזציה. תמיד יש מקום גם להצביע הצבעת מחאה למפלגות שלא עוברות את אחוז החסימה כמו מפלגת חופש כלכלי של אביר קארה, מפלגות עלה ירוק ויש כיוון וכד’.

עמדת המפלגות בבחירות 22 (לפי סדר המנדטים בסקרים)

מפלגת הליכוד

 • רקע קודם: יו”ר הליכוד בנימין נתניהו כבר הבטיח בכמה ממערכות הבחירות הקודמות מאז 2019 ועד היום, ובמפורש, שבכוונתו לקדם לגליזציה של קנאביס. יחד ואיתו גם כמה מחברי הכנסת הבולטים של המפלגה בראשם אמיר אוחנה, גלית דיסטל אטבריאן, יואב קיש ועוד. אכן, כאמור, הצעת חוק כזו קודמה על ידי הליכוד, יחד עם “כחול לבן”, אך נפלה בגלל התפזרות הממשלה. במקביל, בעת כהונתם כשר בריאות וסגן-שר בריאות, ניסו ח”כי הליכוד יולי אדלשטיין ויואב קיש לקדם את מודל “קנאביס במרשם רופא” ואת החרגת ה-CBD מפקודת הסמים, אך נכשלו בכך הן עקב התנגדות דרג הפקידים במשרד והן, שוב, בגלל נפילת הממשלה. חברי הכנסת של המפלגה הצביעו בעד הצעת החוק ללגליזציה כשעלתה להצבעה במליאה.
 • עמדה נוכחית: בשונה ממערכות הבחירות הקודמות, במערכת הבחירות הנוכחית מסרבת מפלגת הליכוד להבטיח שתקדם לגליזציה. לטענת בכירים (מאוד) במפלגה ששוחחו עם מגזין קנאביס, מדובר בהחלטה שנתקבלה על ידי יועצים מקצועיים של קמפיין הבחירות בניגוד לעמדתם של חברי הכנסת שכן רוצים להתחייב ללגליזציה. חלק מחברי הכנסת הללו טוענים במקביל שההבטחות שנותנות מפלגות אחרות לגבי לגליזציה לוקות בפופוליזם. “הם יודעים שהם לא יכולים להביא לגליזציה אבל מה אכפת להם להכריז?”, אמר אחד מהם בשיחה עם כתב המגזין.
 • מענה רשמי לפניית מגזין קנאביס: “מפלגת הליכוד פעלה ותומכת בהקלת המצוקה הקיימת בתחום הקנאביס הרפואי שפוגעת בחולים הנזקקים לו וגם בעסקים הסובלים מרגולציה משתנה ומשוק לא יציב. הליכוד יפעל להסדרת רפורמה בשוק הקנאביס הרפואי במסגרת מודל אחראי המתאים למדינת ישראל ולאזרחי ישראל. כמו כן, לאור החקיקה החדשה בעולם המערבי הליכוד תתמוך באי הפללת משתמשי הקנאביס.”

מפלגת יש עתיד

 • רקע קודם: יו”ר יש עתיד יאיר לפיד היה לאורך שנות פעילותו הפוליטית אחד ממתנגדי הלגליזציה הנוקבים ביותר והספיק בשנים האחרונות להתנגד אפילו לביטול הפללת הצרכנים. הוא זכור במיוחד בטענתו שלא צריך לאשר לגליזציה “בגלל שזה לא חוקי” והסביר כי הוא מתנגד לכך בין היתר מכיוון “שתבוא לכאן תיירות סמים מכל אירופה”. בנוסף זכור לפיד כמי שטען שמעולם לא עישן קנאביס אך התברר לאחר מכן שהוא שיקר בעניין זה כאשר צצו לאורך השנים עדויות רבות על כך שהוא לא רק עישן אלא לכאורה אף סחר בקנאביס. עם זאת, בשנתיים האחרונות שינה עמדה והצהיר כי הוא תומך בלגליזציה מלאה. כמו כן, רוב מוחלט אם לא כל הנציגים במפלגת יש עתיד הם תומכי לגליזציה. חברי הכנסת של המפלגה הצביעו בעד הצעת החוק ללגליזציה כשעלתה להצבעה במליאה.
 • עמדה נוכחית: כאמור, בניגוד לבעבר, מפלגת יש עתיד היא אחת המפלגות היותר מזוהות עם התמיכה בלגליזציה, יש בה שורת חברי כנסת שמצטרפים להצעות חוק שמוגשות בשנים האחרונות בעניין זה והם הוכיחו את עמדת גם בהצבעות שנערכו בסוגיה זו בכנסת. כאמור, לאחרונה גם ראש המפלגה לפיד הודיע כי הוא תומך בלגליזציה.
 • מענה רשמי לפניית מגזין קנאביס: “יש עתיד תומכת במודל קולורדו של לגליזציה עם אחריות. יש לקדם הסדרה של השימוש בקנאביס על בסיס המודל המחמיר המיושם בקולורדו מבחינת החזקה, שימוש, שיווק ומיסוי תוך התאמות נדרשות למאפייניה הייחודיים של ישראל ובראשן – שירות החובה בצה”ל. בכנסת האחרונה, חה”כ בועז טופורובסקי הגיש שתי הצעות חוק בנושא: הצעת חוק אסדרת שוק הקנאביס לצריכה עצמית שמטרתה להסדיר את הגידול, היבוא, היצוא, העיבוד, השיווק וצריכת הקנאביס במדינת ישראל, והצעת חוק לתיקון פקודת הסמים המסוכנים שמטרתה הינה שאדם לא יישא באחריות פלילית לשימוש בצריכתו העצמית בלבד”.

מפלגת הציונות הדתית ועוצמה יהודית

 • רקע קודם: יו”ר מפלגת הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ’ הוא המתנגד הבולט ביותר היום בפוליטיקה הישראלית לכל הקלה בתחום הקנאביס, כולל נגד אי-הפללה. שותפו ממפלגת עוצמה יהודית, איתמר בן-גביר, מתנגד ללגליזציה אך תומך באי-הפללה, וכך, פחות או יותר, גם שאר חברי המפלגה שבכל הזדמנות עד כה הצביעו נגד כשהנושא עלה לדיון בכנסת. מצד שני, חברי המפלגה מקפידים להבהיר שהם לא מתנגדים לקנאביס רפואי. היחיד במפלגה שכן מביע תמיכה מסויימת בלגליזציה, גם אם מסוייגת, הוא שמחה רוטמן. שאר חברי הכנסת של המפלגה הצביעו נגד הצעת החוק ללגליזציה כשעלתה להצבעה במליאה.
 • עמדה נוכחית: חברי המפלגה לא שינו את עמדת מן העבר ועדיין מתנגדים ללגליזציה.
 • מענה רשמי לפניית מגזין קנאביס: המפלגה עצמה סירבה למסור תגובה בנושא. שמחה רוטמן מסר מטעמו כי “עמדתי האישית היא שאין סיבה להטיל איסורים כבדים ורגולציות על קנאביס. היחס לקנאביס צריך להיות כמו לסיגריות ואלכוהול עם פרסום ברור וחד על הסכנות הרפואיות”.

מפלגת המחנה הממלכתי

 • רקע קודם: יו”ר מפלגת המחנה הממלכתי בני גנץ הצהיר על תמיכה מלאה בלגליזציה והמפלגה אף קידמה במתכונתה הקודמת בשם “כחול לבן” את הצעות החוק ללגליזציה, לאי-הפללה ולקנאביס במרשם רופא. גם שאר חברי המפלגה תמכו ואף הצביעו בעד לגליזציה ומעולם איש מהם לא התנגד. בדומה לגנץ, גם המצטרף הטרי למפלגה גדי אייזנקוט הצהיר בפני מגזין קנאביס כי הוא מתיישר עם עמדת המפלגה ותומך בלגליזציה, וכך גם ראש הסיעה השותפה, גדעון סער, יו”ר מפלגת תקווה חדשה, שתומך בלגליזציה. במפלגה חברה גם שרן השכל, הבולטת ביותר בכנסת הנוכחית בתמיכה בלגליזציה. חברי הכנסת של המפלגה הצביעו בעד הצעת החוק ללגליזציה כשעלתה להצבעה במליאה, למעט מתן כהנא שהצביע נגד ועדיין מתנגד.
 • עמדה נוכחית: המפלגה כולה, למעט מתן כהנא, תומכת תמיכה מלאה בלגליזציה.
 • מענה רשמי לפניית מגזין קנאביס: “בכוונת ‘המחנה הממלכתי’ לקדם חקיקה שתסדיר את הלגליזציה בישראל שתצטרף למדינות מתקדמות רבות שאימצו את המודל, ורואות את היתרונות הרבים של פיתוח תעשיית הקנאביס במדינתם. בממשלה האחרונה, העביר חבר המחנה הממלכתי, שר המשפטים גדעון סער, תקנות אי הפללה לפיהן עבירות על שימוש בקנאביס לצריכה עצמית יוגדרו כעבירות מנהליות בלבד ולא פליליות ויופחת עליהן הקנס. יו״ר ועדת הקנאביס, חברת המחנה הממלכתי, ח״כ שרן השכל, אישרה בקריאה טרומית את חוק הקנאביס הרפואי שמטרתו לסייע ללמעלה ממאה אלף מטופלים שזקוקים לתרופה, ובמסגרתו בין היתר, יוצא ה-CBD מפקודת הסמים המסוכנים, ותוסדר רפורמה של הסרת חסמים ורגולציה בתחום הקאנביס הרפואי. מפלגת ‘המחנה הממלכתי’ תפעל להשלמת תהליכים אלו בממשלה הבאה.”

מפלגת ש”ס

 • רקע קודם: מפלגת ש”ס מעולם לא הביעה תמיכה בלגליזציה – לא מילולית ולא בהצבעה. עם זאת, בהצבעה שנערכה בכנסת על הצעת חוק הלגליזציה חברי המפלגה לא השתתפו ונתנו לקואליציה להעביר את החוק.
 • עמדה נוכחית: המפלגה עודנה כנראה מתנגדת ללגליזציה.
 • מענה רשמי לפניית מגזין קנאביס: סירבו למסור תגובה.

מפלגת יהדות התורה

 • רקע קודם: מפלגת יהדות התורה מעולם לא הביעה תמיכה בלגליזציה – לא מילולית ולא בהצבעה. עם זאת, בהצבעה שנערכה בכנסת על הצעת חוק הלגליזציה חברי המפלגה לא השתתפו ונתנו לקואליציה להעביר את החוק.
 • עמדה נוכחית: המפלגה עודנה כנראה מתנגדת ללגליזציה.
 • מענה רשמי לפניית מגזין קנאביס: סירבו למסור תגובה.

מפלגת ישראל ביתנו

 • רקע קודם: מפלגת ישראל ביתנו הביעה בעבר תמיכה בלגליזציה. בהצבעה שנערכה בכנסת על הצעת החוק ללגליזציה הצביעו חברי הכנסת בעד למעט חמד עאמר שהצביע נגד. בכנסת האחרונה נציג המפלגה עודד פורר היה ממובילי המאבק להקלה בענף הקנאביס הרפואי ואף הצהיר כי בכוונתו לסגור את היחידה לקנאביס רפואי כדי להקל על הרגולציה בתחום.
 • עמדה נוכחית: המפלגה עודנה כנראה תומכת בלגליזציה למעט חמד עאמר, אך לא סביר שהיא תקדם זאת מיוזמתה אם כי אפשר להניח שהיא לא תצביע נגד ברובה כאשר הצעה כזאת תעלה להצבעה שוב. המפלגה בוודאי תתמוך בכל הקלה בתחום הקנאביס הרפואי.
 • מענה רשמי לפניית מגזין קנאביס: “מפלגת ישראל ביתנו תומכת בפירוק היק”ר (יחידת הקנאביס הרפואי במשרד הבריאות) שהפכה ליחידת החסם לקנאביס רפואי, מערימה קשיים על מטופלים שזקוקים לתרופה, מערימה קשיים ורגולציות שפוגעים בפיתוח הענף והיכולת של מדינת ישראל לייצא ולהוות מנוף כלכלי.”

מפלגת העבודה

 • רקע קודם: מפלגת העבודה היא אחת המפלגות המזוהות ביותר עם התמיכה בלגליזציה מאז שנת 2019 כאשר הנושא אף נכנס לראשונה למצע הרשמי שלה. חברי המפלגה תמיד הצביעו בעד כל הקלה בתחום – הן בהצעות חוק ללגליזציה והן בתחום הקנאביס הרפואי. חבר המפלגה רם שפע הוא מזוהה ביותר עם המאבק ללגליזציה ומי שהגיש את הצעת החוק האחרונה בנושא.
 • עמדה נוכחית: המפלגה כולה תומכת בלגליזציה.
 • מענה רשמי לפניית מגזין קנאביס: “מפלגת העבודה פעלה ותמשיך לפעול להסדרת שוק הקנאביס לצרכי פנאי. בקדנציה האחרונה, ח״כ רם שפע הגיש הצעת חוק הסדרת שוק הקנאביס לצריכה עצמית, וכיהן כיו״ר הוועדה המיוחדת לענייני התמכרויות, סמים ואתגרי הצעירים בישראל. במסגרת הוועדה התקיימו מספר דיונים בנושא קידום הלגליזציה בישראל ובהכנות שיש לעשות לקראת צעד זה, וכן קוימו פגישות עם גורמים ממשרדים ממשלתיים כהכנה להסדרת השוק. מפלגת העבודה תפעל בכנסת הבאה להעברת החוק להסדרת שוק הקנאביס לצרכי הפנאי. אדם שמלאו לו 21 יהיה רשאי להחזיק ולהשתמש בקנאביס לצריכה עצמית, ולרכוש קנאביס מנקודת מכירה ייעודית. מיותר לציין כי הנושאים הללו דורשים הסדרה רצינית ומעמיקה טרם יישומו. מפלגת העבודה תוודא שכצעדים מקדימים להסדרת השוק, יוקצו תקציבים להסברה לציבור הרחב ולציבור הקטינים בפרט אודות הסכנות שבשימוש בקנאביס לצרכי פנאי. מפלגת העבודה תוודא שכצעדים מקדימים להסדרת השוק, יוקצו תקציבים לאמצעי טיפול בקהילה ובמוסדות גמילה למען מי שנפגע מהשימוש בקנאביס. כמו כן, מפלגת העבודה תפעל למען המטופלים בקנאביס רפואי, שהתמודדו עם קשיים רבים בשנים האחרונות. המפלגה תפעל להורדת המחירים שמשלמים מי שמטופל בקנאביס ולשיפור איכות הקנאביס הרפואי המגיע למטופלים. מפלגת העבודה תפעל למען הסדרת הייצוא של הקנאביס הרפואי, על כל המשתמע מכך, על מנת לאפשר ייצוא סדיר של קנאביס רפואי למדינות שונות, צעד שצפוי להכניס מיליוני שקלים לקופת המדינה.”

מפלגת מרצ

 • רקע קודם: מפלגת מרצ גם היא אחת המפלגות המזוהות ביותר עם התמיכה בלגליזציה, והוותיקה ביותר מבין אלו שעוברות את אחוז החסימה. חברי המפלגה תמיד הצביעו בעד כל הקלה בתחום, הן בהצעות חוק ללגליזציה והן בתחום הקנאביס הרפואי, למעט בכנסת האחרונה אז אחת מחברות הכנסת של המפלגה, ג’ידא רינאוי זועבי, הצביעה נגד הקלה אפילו בתחום הקנאביס הרפואי וגם עקב כך הודחה מהמפלגה. במקביל , בכנסת האחרונה עת שימש יו”ר המפלגה דאז ניצן הורוביץ כשר הבריאות, הוא והמפלגה לא הצליחו לעמוד בהבטחות ונכשלו בכל הניסיונות להקל על ענף הקנאביס הרפואי. יו”ר המפלגה הנוכחית זהבה גלאון שבעבר נמנעה מלהביע תמיכה בלגליזציה אלא רק באי-הפללה, הבהירה בשנים האחרונות כי היא תומכת גם בלגליזציה מלאה.
 • עמדה נוכחית: המפלגה כולה תומכת בלגליזציה.
 • מענה רשמי לפניית מגזין קנאביס: “מרצ מחויבת למאבק למען הלגליזציה, וחבריה מובילים במשך השנים בקידום חקיקה להסדרת שוק הקנאביס. מפלגת מרצ תומכת בלגליזציה מלאה, בהוצאת כל מרכיבי הצמח למעט THC מפקודת הסמים המסוכנים, ובמחיקת רישומים פליליים וקנסות עבר. אנחנו רואים את הקנאביס כענף תעשיה כלכלי לכל דבר ועניין, עם היבט רפואי והיבט שימוש בשעות הפנאי, הן לשימוש מקומי והן לייצוא. לתעשייה הישראלית יש הרבה מה להרוויח מהשימושים השונים של צמח הקנאביס, החל משימוש רפואי, דרך שימוש תעשייתי במוצרי המפ לטקסטיל, תחליפי פלסטיק, תוספי מזון וכמובן שימוש פרטי בשעות הפנאי (בכפוף כמובן למגבלות גיל, נהיגה וכו’). מדינת ישראל צריכה להשקיע את מאמציה בעצירת סוחרי הסמים הקשים, בטיפול בהתמכרויות, ולעצירת התפשטות סמי הפיצוציות, במקום להשקיע משאבים בעצירת צריכת הקנאביס שהפכה נפוצה בקרב מרבית הציבור הישראלי. מרצ תמשיך לפעול ללגליזציה של קנאביס, לצד מניעת התמכרויות וקידום סל שיקום איכותי, ומאבק נגד עישון סיגריות. בממשלה היוצאת, בהובלת שר הבריאות ניצן הורוביץ, פעלה ועדת לב שגיבשה מתווה לרפורמת המעבר מרישיונות למרשמים לטיפול רפואי בקנאביס. המתווה פורסם להערות הציבור בחודש אוגוסט האחרון. מטרת הרפורמה להקל על המטופלים בקנאביס, שכיום נדרשים לקבל רישיון מהמדינה בתהליך הכרוך בבירוקרטיה ובהתנהלות מול מספר מצומצם יחסית של רופאים המורשים לעסוק בתחום. מטרת הרפורמה לאפשר מתן קנאביס רפואי במרשם מרופא מומחה במקום קבלת רישיון, מהלך שיקל משמעותית על המטופלים. חבר הכנסת מוסי רז הגיש בכנסת האחרונה את הצעת חוק הסדרת שוק הקנאביס לצריכה עצמית, בתמיכת שרי מרצ אושרה הצעת החוק להסדרת השימוש בקנאביס למטרות רפואיות בוועדת השרים לענייני חקיקה. בנוסף, בפברואר 2022 הגישה הוועדה בראשות פרופ’ שוקי שמר במשרד הבריאות מסקנות הקוראות להחריג מפקודת הסמים המסוכנים את רכיב ה-CBD המופק מצמח הקנאביס. בעקבות זאת הודיע השר הורוביץ כי רכיב ה-CBD של צמח הקנאביס ייצא מפקודת הסמים המסוכנים.”

מפלגת רע”מ

 • רקע קודם: מפלגת רע”מ תמיד התנגדה ללגליזציה ואפילו לכל הקלה בתחום הקנאביס הרפואי. חברי המפלגה הצביעו נגד הצעת החוק ללגליזציה וגם נגד הצעת החוק לקנאביס רפואי, ואף איימו שיפילו את הממשלה אם תאושר הצעת חוק כזו.
 • עמדה נוכחית: המפלגה עודנה מתנגדת ללגליזציה ולקנאביס רפואי.
 • מענה רשמי לפניית מגזין קנאביס: סירבו למסור תגובה.

מפלגת חד”ש-תע”ל

 • רקע קודם: מפלגת חד”ש-תע”ל תמיד התנגדה ללגליזציה ואפילו לכל הקלה בתחום הקנאביס הרפואי. חברי המפלגה הצביעו נגד הצעת החוק ללגליזציה וגם נגד הצעת החוק לקנאביס רפואי, ואף איימו שיפילו את הממשלה אם תאושר הצעת חוק כזו, למעט אחד – עופר כסיף – שהביע תמיכה בלגליזציה ויצא מהמליאה כאשר עלה הנושא להצבעה כדי לא להצביע נגד.
 • עמדה נוכחית: המפלגה עודנה מתנגדת ללגליזציה ולקנאביס רפואי.
 • מענה רשמי לפניית מגזין קנאביס: סירבו למסור תגובה.

מפלגת בל”ד

 • רקע קודם: מפלגת בל”ד תמיד התנגדה ללגליזציה ואפילו לכל הקלה בתחום הקנאביס הרפואי. חברי המפלגה הצביעו נגד הצעת החוק ללגליזציה וגם נגד הצעת החוק לקנאביס רפואי, ואף איימו שיפילו את הממשלה אם תאושר הצעת חוק כזו.
 • עמדה נוכחית: המפלגה עודנה מתנגדת ללגליזציה ולקנאביס רפואי.
 • מענה רשמי לפניית מגזין קנאביס: סירבו למסור תגובה.

מפלגת הבית היהודי

 • רקע קודם: מפלגת הבית היהודי תמיד התנגדה ללגליזציה. מי שעומדת בראש המפלגה כיום, איילת שקד, טענה בעבר שמוקדם מדי לאשר לגליזציה אך כן תמכה באי-הפללת שימוש עצמי בקנאביס.
 • עמדה נוכחית: המפלגה עודנה מתנגדת ללגליזציה אך סביר שלא תפיל ממשלה בגלל חוק כזה. המפלגה כנראה תצביע בעד כל חוק שמרני יותר שנוגע לאי-הפללה ולהקלה בתחום הקנאביס הרפואי.
 • מענה רשמי לפניית מגזין קנאביס: סירבו למסור תגובה.

מפלגת צעירים בוערים

 • רקע קודם: אין, מדובר במפלגה חדשה ואלמונית.
 • עמדה נוכחית: ראש המפלגה הדר מוכתר הביעה תמיכה מלאה בלגליזציה, ולא רק של קנאביס.
 • מענה רשמי לפניית מגזין קנאביס: בעד.

המפלגה הכלכלית

 • רקע קודם: ראש המפלגה פרופ’ ירון זליכה הביע בעבר התנגדות ללגליזציה ותומך רק בקנאביס באישור רופא.
 • עמדה נוכחית: זליכה לא שינה את עמדתו.
 • מענה רשמי לפניית מגזין קנאביס: “לא שיניתי את דעתי. אתמוך בכפוף לבדיקה שנתית אצל רופא משפחה”.

מפלגת חופש כלכלי

 • רקע קודם: ראש המפלגה אביר קארה הוא תומך לגליזציה מובהק, וכך גם שאר חברי המפלגה.
 • עמדה נוכחית: כל המפלגה תומכת בלגליזציה מלאה.
 • מענה רשמי לפניית מגזין קנאביס: “הרגולציה סביב הקנאביס הרפואי בפועל מתעללת בחולים הזקוקים לקנאביס רפואי. כל התחום הזה הוא דוגמה להתערבות מיותרת, הגורמת סבל אדיר לחולים קשים. מה נעשה? נפעל לכך שכל רופא וכל פסיכיאטר בישראל יורשו לרשום קנאביס לכל חולה, על כל בעיה, בכל כמות שהם יקבעו. בנוסף, המדינה מנהלת כיום ‘מלחמה בקנאביס’, הפוגעת ביותר ממיליון אזרחים נורמטיביים. איסורי הממשלה ומלחמתה בקנאביס לא הובילו להפחתת צריכת הקנאביס בישראל, אלא ליצירת תעשייה של הברחות, גידולים פירטיים והפצת סמים, אשר מהווה את הליבה לתרבות פשע נרחבת, מרתקת אליה משאבים משטרתיים, גוזלת את זמנם של בתי־המשפט, ופוגעת ביכולתה של הממשלה להגן על אזרחיה מפני פשעים אלימים. מה נעשה? נעביר לגליזציה מלאה של קנאביס לבגירים”.

ישראל חופשית

 • רקע קודם: ראש המפלגה אלי אבידר הוא תומך לגליזציה מוצהר והצביע בעד כל הקלה בתחום לאורך שנות כהונתו כחבר כנסת.
 • עמדה נוכחית: המפלגה תומכת בלגליזציה מלאה.
 • מענה רשמי לפניית מגזין קנאביס: בעד.

מפלגת עלה ירוק 2.0 ואוסראת אל-איסלאמייה

מפלגת עלה ירוק היא נושאת הדגל של רעיון הלגליזציה עוד משנת 1999 ומן הסתם תקדם את הנושא ככל יכולתה. יחד עם זאת, בקמפיין הנוכחי, שזוכה לביקורת קשה מכל הצדדים על אופי ההתנהלות, החובבנות וההתמקדות בפיאור העומד בראשה, המפלגה בוחרת להתמקד בנושאים אחרים כמו הקשר שבין העם היהודי לעם האסלאמי, לצד אירועים ביזאריים בעלי גוון “סטלני”, בניגוד לניסיונות לשוות לצרכני הקנאביס ולמאבק ללגליזציה ארשת רצינית ונורמטיבית בקמפיינים הקודמים.

מפלגת יש כיוון

מפלגת יש כיוון בראשות עמוס סילבר היא מפלגה נוספת כמו עלה ירוק שהדגל המרכזי שלה הוא לגליזציה. סילבר, העומד בימים אלה בפני משפט ארוך עקב הקמה ופעילות ערוצי “טלגראס”, הוא מהפעילים הבולטים ביותר בעשור האחרון בתחום הקנאביס והלגליזציה. הקמפיין הנוכחי נראה ככזה שמנוהל במטרה מרכזית להביא לתודעה הציבורית את סיפורו של סילבר ומאבקו המשפטי.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר