מדענים מדווחים: נמצא המקור הקדמון של צמח הקנאביס

מאזור הרי טיבט לפני 20 מיליון שנים החל צמח הקנאביס להתפשט לכל רחבי העולם - כך ממחקר חדש שנערך באוניברסיטת ורמונט בארה"ב.

לאורך שנים ארוכות הסכימו רבים מהמומחים כי מקור צמח הקנאביס הוא באזור רוסיה וקזחסטן, אולי הודו, כשאחרים נסמכו על עדויות שדיברו על כך שהמקור הוא האי טייוואן השוכן ממזרח לסין.

כעת מציעים חוקרים מאוניברסיטת ורמונט בארה”ב תאוריה חדשה, מבוססת מחקר מקיף שנערך על אבקות מאובנים עתיקים, לפיה המקור הגנטי של צמח הקנאביס הוא בנקודה הנמצאת בגובה 3,260 מטר מעל פני הים, בשטח סין, בדיוק בין קזחסטן, הודו וטייוואן.

אגם קינגאי, סין, על גבול טיבט - מקורו של צמח הקנאביס?
אגם קינגאי, סין, על גבול טיבט – מקורו של צמח הקנאביס? כך מאמינים החוקרים

ליתר דיוק, כך על פי המחקר, מקורו של צמח הקנאביס הוא מלפני 19.6 מיליון שנה באזור אגם קינגאי (Qinghai Lake) השוכן בשטח “המישור הטיבטי” (Tibetan Plateau) שבדרום מחוז קינגאי במרכז סין, צפונית לטיבט, נפאל ורכס ההימלאיה.

“למרות ספרות נרחבת משלושה העשורים האחרונים, הגדרת מקורו של הקנאביס נותרה שנויה במחלוקת,” כתבו המדענים במחקר שפורסם בשבוע שעבר בירחון להיסטוריה צמחית וארכיאובוטניקה.

מאחר ואין בנמצא מספיק מאובני דפוס של עלי קנאביס, החוקרים החליטו לסקור אבקות צמחיות מאובנות שנאספו מאז שנות ה-30 של המאה הקודמת וזוהו כקשורות למשפחה הגנטית של קנאביס.

החוקרים סקרו 155 מחקרים שנערכו על אבקות מאובנות כאלו שמקורן באסיה, כשהאתגר היה לדעת להבחין בין גנטיקה של קנאביס לבין זו של צמחים מגנטיקה של כשות – צמח “בן דוד” של קנאביס ממנו מפיקים בירה.

כדי לדעת להבחין בין שני הצמחים, שהם מעריכים שנפרדו אחד מהשני לפני כ-28 מיליון שנים, השתמשו החוקרים במודלים סטטיסטיים בעזרתם השוו בין הקנאביס והכשות לבין צמחים אחרים ממשפחות גנטיות דומות.

“אמנם מדובר בהיפותזה שכנראה יהיה בלתי אפשרי להוכיח, אך על פי העדויות שברשותנו התוצאות מראות כי האזור הגיאוגרפי הסביר ביותר להיות המקור של קנאביס הוא אזור אגם קינגאי,” קבעו.

מאזור זה מאמינים החוקרים החל הקנאביס להתפשט מערבה, דרך רוסיה, לאירופה של לפני 6 מיליון שנים, ומזרחה עד מזרח סין לפני 1.2 מיליון שנים – ומשם לכל רחבי העולם.

על פי הערכות משתמשים בני האדם בקנאביס למטרות פנאי ורפואה מזה כ-2,700 שנים ולמטרות תעשייתיות מזה כ-7,000 שנים.

ראו עוד:
מקור זני הקנאביס המפורסמים

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר