מדען הרשות הודיע: “בוטלה הלגליזציה בוושינגטון”

ד”ר יוסי הראל-פיש, המשמש בתפקיד “מדען הרשות למלחמה בסמים” מזה שנים ארוכות, טוען בראיון ל’מעריב’ כי הלגליזציה בוושינגטון בוטלה, זאת על אף שמעולם לא דווח דבר שכזה. “בוושינגטון ניסו ובסוף זה בוטל,” קבע. חיליק מגנוס “המחלץ” טוען שבהחלט יש מתים מקנאביס ואת הקנאביס הרפואי מכנה “גניבת דעת” ו”ספין”.

בראיון מיוחד למוסף “סופהשבוע” של עיתון מעריב טוען ד”ר יוסי הראל-פיש, מדען הרשות למלחמה בסמים, כי חוקי הלגליזציה במדינת וושינגטון שבארה”ב בוטלו, וזאת ללא סימוכין כלל. “בוושינגטון ניסו ובסוף זה בוטל,” קבע בראיון. גם אם התכוון המדען לעיר וושינגטון, הרי שגם אז לא בוטל שם דבר.

יוסי הראל פיש, מדען הרשות למלחמה בסמים
יוסי הראל פיש, מדען הרשות למלחמה בסמים: “הלגליזציה בוושינגטון בוטלה”

פנינו לד”ר הראל-פיש בבקשה שיכוון אותנו למקור ממנו הסיק מסקנה זו, אך הוא סירב להגיב.

הכתבה המיוחדת, שעיקרה התנגדות לכל הקלה על צרכני הקנאביס בישראל, פורסמה בסוף השבוע עם או בלי קשר להצעת החוק לאי-הפללה שתעלה מחר להצבעה בועדת השרים של הכנסת, ובה מרואיינים לצד מדען הרשות גם “המחלץ הלאומי” חיליק מגנוס, בעל עסק להחזרת מטיילים נפגעי סמים מחו”ל.

“קנאביס רפואי – ספין”

“מגנוס ראה המון מקרים ופיתח שיטות ייעודיות להתמודדות… אומר שלאחרונה נדלקה אצלו נורה אדומה,” נכתב. לטענתו של מגנוס היתה בשנים האחרונות ירידה בשימוש בקנאביס אך “לפתע נרשמה עלייה משמעותית”. גם בנוגע לעניין הקנאביס הרפואי למגנוס יש מה להגיד: “זה ספין… זו גניבת דעת,” הוא קובע, “קנאביס זה קנאביס. אין קנאביס רפואי.המינון נקבע על ידי החולה, שמקבל מספיק חומר כדי להתחלק עם כל השכונה.”

מעריב סופהשבוע - ראיון עם יוסי הראל פיש
“בסוף זה בוטל” – מדען הרשות על הלגליזציה בוושינגטון

מגנוס, יחד עם עמרי פריש מנהל “כפר איזון”, עסק לשיקום נפגעי סמים, מתעקשים ש-10% מצרכני הקנאביס נפגעים מהשימוש בו, זאת למרות שמתוך 25,000 המטופלים בקנאביס רפואי טרם נודע על נפגעים משמעותיים, בוודאי לא על 2,500 מתוכם. “קנאביס בגדול לרוב האנשים יעשה טוב,” אומר פריש, “לחלק קטן הוא לא יעשה כלום וחלק ממנו… 8%-10% מהמשתמשים, ייפגע ממנו.”

גם זה בטח יעניין אותך
חיליק מגנוס
חיליק מגנוס, “המחלץ הלאומי”: “הקנאביס הרפואי זה ספין”

“עלייה חדה בשימוש בני נוער”

בעקבות עליית השימוש בקנאביס בקרב בני נוער בישראל בשנתיים האחרונות עלה גם נושא זה בראיון כתירוץ להתנגדות להקלה על שימוש בקנאביס, זאת למרות שבמדינות שהקלו על החוקים נרשמה ירידה בשימוש בקרב בני נוער.

כך למשל בצרפת בה חוקי הקנאביס נוקשים יש את אחוז השימוש הגבוה ביותר בקנאביס בקרב צעירים. הולנד, ספרד וצ’כיה בהן הקנאביס אינו נחשב לעבירה פלילית, נמצאות הרבה מאחור. על פי דו”ח אחרון של ארגון הבריאות העולמי באלכוהול וסיגריות מנגד – ישראל דווקא בראש הרשימה.

“במשך קרוב ל-20 שנה שיעור המשתמשים בקרב בני נוער בישראל עמד על 5%-6%,” אומר ד”ר הראל-פיש ומתייחס לדו”ח שפורסם על ידי הרשות בשנה שעברה, “בסקר האחרון שעשינו זה עלה בפעם הראשונה בהיסטוריה ל-10.5%.”

האם יש מתים מקנאביס? בניגוד לעובדות בראיון טוען מגנוס שבניגוד לטענות תומכי הלגליזציה, יש בהחלט הרוגים משימוש בקנאביס, ומעיד: “קשקוש ביצים.אני הייתי נוכח כשמישהו מת מגראס. הוא עישן את הצינגלה הראשונה על שפת הכנרת, רץ למים, ולמרות שהיה שחיין מצוין, איבד את הקואורדינציה וטבע.”

הכתבה במלואה (להורדה):

http://www.xn--4dbcyzi5a.com/maariv/maariv-19-03-2016.pdf

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר