"מבצע קוד פתוח": קבוצת הפייסבוק של הסוחרים נחשפה

קבוצת הפייסבוק 'מפלגת קוד פתוח' נחשפה בחודשים האחרונים על ידי משטרת ישראל, בתור זירה אינטרנטית לסחר בחומרים שונים החל מקנאביס ועד LSD ואקסטזי. סוכנים סמויים של המשטרה מפילים סוחרים בפח ועצרו עד כה עשרות צעירים שחלקם אף קטינים.

לפני שלושה חודשים דיווחנו על חשיפתה של "עינב", סוכנת המשטרה אדומת השער שהשתלבה בחיי הלילה של ראשל"צ בתור ברמנית בפאב מוכר, שם רכשה את אמונם של לקוחות מהם רכשה סמים מסוגים שונים, והביאה למעצרם של 30 מהם. משטרת ישראל ממשיכה לפעול למניעת פעילות הסחר ופועלת בעת האחרונה נגד פריחתה של התופעה ברשת הפייסבוק.

אדם גולדמן - מייסד קבוצת 'מפלגת קוד פתוח' המקורית
אדם גולדמן – מייסד קבוצת 'מפלגת קוד פתוח' המקורית

במהלך השנתיים האחרונות התנהלה בפייסבוק קבוצה בשם "מפלגת קוד פתוח", ששימשה מעל לשנה בתור זירה אינטרנטית לסחר בסמים שונים החל ממריחואנה ועד אקסטזי, LSD ואחרים.

הקבוצה נפתחה במקור על ידי אדם גולדמן מתוך שאיפה ליצור קהילה וירטואלית שתקדם עשייה יצירתית וחופשית למען החברה במודל "קוד פתוח", לפיו אין היררכיה וסדר אלא רצון שיתופי לעשייה וקבלת החלטות משותפת. למרות המטרה הטובה שגיבשה קהל גדול של מעל 5,000 חברים, עקב השתייכותו של אדם למארגני אירוע 'ליל הבאנגים', הפכה הקבוצה במהרה למקום החדש בו ניתן "להתארגן" ברשת.

זהירות: סמויים ברשת

האינטרנט והטכנולוגיה הקיימים היום מסייעים כמובן לביצועם של תהליכים מורכבים ואף מסוכנים או לא חוקיים, בצורה פשוטה ביותר ואכן במשך זמן רב פעלה הקבוצה ללא כל הפרעה,

גם אנו נמנענו מלסקרה מחשש לחשיפתה, אך למרות השקט היחסי, השמועה על הקבוצה הלכה ותפסה תאוצה בעצמה ומשטרת ישראל החלה להחדיר לתוכה סוכנים סמויים מצויידים בפרופילים מזויפים, במטרה לתפוס את הסוחרים ולחסל את התופעה.

"רוקי בלבואה" - הסמוי המשטרתי שערך את העסקאות
"רוקי בלבואה" – הסוכן המשטרתי שערך את העסקאות

למרות ששמועות על מעצרים בודדים החלו להישמע בקבוצה ואף היו כאלה שהאשימו משתמשים מסויימים בהיותם סמויים של המשטרה, מרבית הסוחרים שזיהו את ההזדמנות הכלכלית הטמונה בסחר האינטרנטי האנונימי יחסית, המשיכו בפעילותם תוך ניסיון לשמור על פרופיל נמוך ככל האפשר.

במשך חודשים ארוכים המשיכה הקבוצה להתנהל כסדרה, למרות ידיעת המשטרה ולמרות נוכחותם של הסוכנים הסמויים. כעת, חלק מהפעילות הלא חוקית שבוצעה בקבוצה נחשפת לראשונה לציבור, זאת בעקבות מבצע משטרתי רחב שהוקם במטרה להילחם בתופעת הסחר ברשת.

מבצע "קוד פתוח" – רוקי נגד הסוחרים

המבצע המשטרתי רחב ההיקף נקרא, הפתעה, "מבצע קוד פתוח" – על שם הקבוצה בפייסבוק כמובן – ובמהלכו נעצרו עשרות צעירים, חלקם קטינים, שסחרו בסמים דרך הקבוצה ומכרו אותם בבתי ספר באשקלון, אשדוד, מודיעין, קריית גת ובעוד עשרות בתי ספר ברחבי הארץ. חשיפתה של הקבוצה הביאה גם לסגירתה באופן סופי כמובן.

על פי הדיווח, עיקר הממצאים הגיעו מסוכן סמוי שכינה עצמו ברשת "רוקי בלבואה", התחזה לנער צעיר וערך שיחות רבות עם סוחרים בקבוצה, במטרה לקבוע עמם עסקאות סחר בחומרים שונים.

בעקבות פעילותו של הסוכן הסמוי נעצרו צעירים רבים שנלקחו לחקירה. לאחר התשאול ואיסוף הראיות הוגשו כתבי אישום נגד דולב אלמקייס, החשוד בתור אחד מספקי הסמים הראשיים של קבוצות הסוחרים באשדוד ואשקלון, וכן כנגד ס', אחד הצעירים שמכר סמים לשוטר הסמוי.

תיעוד העסקה בין הסמוי לאחד הצעירים
תיעוד העסקה בין הסמוי לאחד הצעירים

לאחר גל המעצרים שהביא עמו המבצע וסגירתה של הקבוצה בפייסבוק, נראה כי הסוחרים הנלהבים יאלצו לחפש פלטפורמה אחרת.

ראוי לציין שכך או כך, גם לאחר סגירת הקבוצה, ישנן עוד קבוצות פייסבוק רבות בהן מתבצעות עסקאות גם ברגעים אלו ממש, וכפי שקרה עם "דרך המשי" כך גם קורה כאן ככל הנראה. בעידן המודרני לא ניתן לעצור את הטכנולוגיה, וככל הנראה משטרת ישראל תצטרך להתאים עצמה במהירות למגרש החדש

הנה כמה דוגמאות משיחות של השעות האחרונות בקבוצות שהמשטרה עוד לא הצליחה לחדור:

סחר בסמים בפייסבוק
סוחרים ברשת: למכירה לכל דורש
סחר בסמים בפייסבוק
לא רק למכירה, סוחרים עונים על בקשות הגולשים
סחר בסמים בפייסבוק
בחיפוש קצר תוכלו למצוא אפילו בולים המכילים LSD

ראו עוד:
פייסבוק נוזפת ב-DEA: "אסור לזייף פרופילים"
פרופילי פייסבוק מזוייפים – חשד לשוטרים
האם בטוח יותר לקנות סמים באינטרנט?
רכישת זרעי קנאביס ב-4 צעדים פשוטים
מדריך קניית סמים בדארק-נט

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט