אוגרים קנאביס לקראת הסגר: 30% עלייה במכירות בטלגרם

הקורונה שיתקה את המשק הישראלי, אך עבור סוחרי הקנאביס בטלגרם העסקים דווקא טובים מאי-פעם. פנינו אליהם כדי לשאול איך משפיע המצב הנוכחי על המכירות, ואיך מספקים משלוחי קנאביס ללקוחות שנמצאים בבידוד.

הנחיות הממשלה החדשות להתמודדות עם נגיף הקורונה והמגבלות שהוטלו על תושבי ישראל ועשויות להתרחב בקרוב עד לסגר מלא על המדינה, גרמו לעסקים ושירותים להפסיק לפעול. אבל יש ענף אחד בו הפעילות העסקית דווקא התגברה – שוק הקנאביס הלא חוקי בטלגרם.

מבדיקת מגזין קנאביס עולה כי סוחרי הקנאביס בשלל ערוצי הקנאביס בטלגרם ממשיכים לספק משלוחים עד הבית לכל הלקוחות – כולל לכאלו הנמצאים בבידוד. מנהליהן מספרים על עלייה חדה במכירות בעקבות בהלת הקורונה, לקראת הודעה צפויה של הממשלה על סגר כולל.

פרחי קנאביס בכוס פלסטיק
פרחי קנאביס – מתוך ערוץ “טלכאן”

“העבודה יותר טובה, יש עלייה של כ-30% במכירות והלחץ של ההזמנות גדול יותר מיום ליום”, מספר בשיחה עם המגזין מנהל בערוץ “טופטלגראס” (TopTelegrass), קבוצה של סוחרים יוצאי טלגראס. בקבוצה אחרת, “טלקנאביס” (Telecannabis), מספרים על פאניקה של ממש מצד הלקוחות ועלייה של כ-15-24% במכירות. גם בקבוצות “טלכאן”, “מולקולה”, “טלוויד”, “ישראנאביס” ועוד סיפרו דברים דומים.

השיטה: אלכוג’ל ו”מסירה עיוורת”

עם זאת יש גם סיכון גובר. לצד עלייה בהזמנות וברווחים מאלצת הקורונה את הסוחרים והשליחים לבוא במגע עם מספר רב של לקוחות מדי יום, מה שמגביר את החשיפה שלהם לנשאים פוטנציאליים ואת הסיכוי להידבק בנגיף, שהופך למשי בעיקר בעת שהם מבצעים משלוחים ללקוחות שנמצאים בבידוד.

פרח קנאביס - מתוך ערוץ "טלקנאביס"
פרח קנאביס – מתוך ערוץ “טלקנאביס”

בקבוצות הקנאביס בטלגרם מודעים לסיכונים, ומשתמשים במגוון אמצעי בטיחות כדי להגן על הסוחרים והשליחים בשטח, במיוחד כאשר מדובר במשלוחים ללקוחות בבידוד. רוב הסוחרים מספרים למגזין קנאביס כי הם משתמשים בשיטת “מסירה עיוורת” כדי לבצע משלוחים כאלו עם מינימום סיכון לשליח.

“במקרה של בידוד הלקוח פשוט משאיר את הכסף בחוץ, הסוחר לוקח ומשאיר את הירק והולך וכולם מבסוטים”, מספר מנהל בקבוצת טלכאן. “משתדלים לא לקחת סיכונים מיותרים, אוספים את הכסף עם כפפות ומשאירים אותו כמה ימים סגור בצד”. גם בקבוצת ‘מולקולה’ מספרים על שיטה זהה לספק קנאביס למי שנמצא בבידוד, ומוסיפים שהשליחים משתדלים להשתמש באלכוג׳ל אחרי מגע עם כסף.

“קנה קנאביס – קבל מסכה”

בכל הקבוצות חוזרים ומבקשים מהלקוחות שנמצאים בבידוד להודיע על כך לסוחרים מראש, כדי שהם יוכלו לנקוט באמצעי ההגנה הנדרשים בעת המשלוח. חשוב להם להדגיש שאין שום סיבה להסתיר מסוחר את העובדה שאתם נמצאים בבידוד – הוא לא יסרב לביצוע המשלוח אלא רק רוצה לדעת זאת כדי לבצע את המשלוח בצורה שלא תסכן את השליח.

בקבוצות טלוויד, ישראנאביס, וגטוויד השליחים אף הלכו צעד אחד רחוק יותר ומגנים על עצמם עם מסכות בכל מגע עם לקוחות, בין אם הם בבידוד או לא. “השליחים שלנו מוגנים היטב עם מסכות, כפפות, וחליפות,” מספר מנהל בטלוויד. “העבודה יותר מאתגרת ויותר מסוכנת, אבל אנחנו מתמודדים כמו שצריך”.

בקבוצת “גטוויד” התחילו להתכונן לתרחיש הזה כבר מזמן. “בצל נגיף הקורונה והבהלה למסכות בישראל החלטנו לחלק 20 אלף מסכות לצרכנים ולסוחרים,” כתבו. “בכל קנייה מערוצי הכיוונים יחולקו גם מסכות. השארו בטוחים לפני הכל”.

הפעילות החוקית ממשיכה כרגיל

גם הפעילות בתחום הקנאביס החוקי, הקנאביס הרפואי, נמשכת כרגיל בימי קורונה ואף במקרה של סגר כולל. החברות הפועלות בתחום הוכרו כ”שירות חיוני” במשק לשעת חירום והתחייבו בתשובה לפניית מגזין קנאביס כי האספקה למטופלים תימשך כסדרה, כולל למטופלים שנדבקו בנגיף ונאלצים לשהות בבידוד. במקרה כזה יגיעו השליחים בחליפות ומסכות הגנה.

חנויות הקנאביס החוקיות בקנדה גם כן חוות בימים אלו “עומס מכירות חסר תקדים” בעקבות בהלת הקורונה והחשש של אנשים שמא ‘ייתקעו’ בבידוד בלי שום דבר לעשן. הדואר הלאומי של קנדה, שמבצע את רוב משלוחי הקנאביס במדינה, הפסיק לדרוש מנמענים לחתום בעת קבלת דבר דואר, על מנת שלא יצטרכו לבוא במגע עם השליח.

בארה”ב חברות שמספקות משלוחי קנאביס חוות כעת גם כן גל גדול של הזמנות מלקוחות שאוגרים קנאביס מחשש שהאזור בו הם גרים ייכנס להסגר והם ייתקעו בלעדיו. אפליקציית משלוחי הקנאביס הפופולרית Eaze דיווחה על עלייה של 34% במספר הלקוחות שנרשמו אליה, כמו גם עליה בגודל ההזמנות.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר