ליצמן, מעטפות הכסף וחברות הטבק

שר הבריאות יעקב ליצמן מתנגד להקלה על קנאביס לשימוש פנאי. כתבה חדשה של חיים ריבלין בחדשות 2 מרמזת מה עשויה להיות אחת הסיבות לכך: קשרים אסורים ותמיכה לא מובנת בחברות טבק – בניגוד לחוק ולאמנה הבינלאומית. ומה הקשר ל’פיליפ מוריס’ ולמשאף הקנאביס החדש של ‘טבע’? צפו:

מדינות שאישרו הקלה בחוקי הקנאביס זכו לראות ירידה בשימוש בסיגריות וטבק, בעיקר בקרב צעירים ובני נוער, כך מראים מחקרים וסטטיסטיקות ונתונים שנאספו בשנים האחרונות.

פגיעה זו בהכנסותיהן של ענקיות הטבק בודאי לא נעלמה מעיניהן, כשעל פי הערכות מומחים הן צפויות להיכנס לשוק הקנאביס ואף לחלוש על כחמישית ממנו במהלך העשורים הקרובים – השתלטות שמקורה, כך על פי מסמכים סודיים שנחשפו, עוד בשנות ה-70 של המאה הקודמת.

כך לדוגמה גם בארץ דווח לאחרונה שענקית הסיגריות ‘פיליפ-מוריס’ השקיעה עשרות מליוני דולרים במשאף הקנאביס החדש של חברת ‘סייקי’ – משאף שזכויות המכירה שלו נמכרו לאחרונה בלעדית לחברת ‘טבע’ ואמור להשתלט על ענף הקנאביס הרפואי שאט-אט יבטל את אפשרות צריכת הקנאביס בעישון ויעבור לשימוש בלעדי במוצר שלחברת הסיגריות חלק נכבד בו.

שר הבריאות יעקב ליצמן, הנלחם מלחמת חורמה במוצרים הפוגעים בבריאות כגון סוכר, ג’אנק-פוד ודומיהם, נמנע מסיבה לא ברורה מלתקוף או לכל הפחות למתן את התרחבות השימוש בסיגריות – שישראל מובילה את אירופה באחוזי הצריכה שלהן בקרב בני נוער וצעירים ושמהן מתים מדי שנה 8,000 ישראלים – פי 20 מבתאונות דרכים.

גם זה בטח יעניין אותך

ליצמן, מי שאמון למעשה על בריאות אזרחי ישראל, נפגש בניגוד לחוק עם נציגי חברות טבק, מדלג על כל ביקורת כלפיהן והוא אף הגורם היחיד שבדיוני ועדות הכנסת בנושא זה נוהג להרים את ידו בעד חברות הטבק.

בכתבה מרתקת ומקיפה בחדשות 2 חושף הכתב חיים ריבלין את מה שעשויה להיות אחת הסיבות לחוסר תשומת הלב של שר הבריאות כלפי נושא השימוש בטבק וסיגריות – כמו גם להתנגדותו לאי הפללת צרכני הקנאביס: קשרים אסורים עם חברות הטבק והסיגריות.

בכתבה המזעזעת, שכותרתה “מסך עשן – מעטפות הכסף של ליצמן”, נראית שיטה מדאיגה במסגרתה כל מה שנדרש כדי לקבל פגישה ואף תמיכה של שר הבריאות, זו מעטפה עם 4,000 ש”ח – סכום נמוך יחסית לתמורה האדירה.

עבור הכתבה הקימו בחדשות 2 חברת טבק מזויפת שמעוניינת לקבל את תמיכת שר הבריאות בטרם כניסתה לשוק הישראלי. נציגי החברה, תחקירני חדשות 2, הצליחו להגיע עד ללשכת השר ולקבל את תמיכתו, זאת דרך תשלומים לחברי לשכתו הקרובים, עורכי העיתון החרדי של חסידות גור ‘המודיע’, מוטי בבצ’יק, יעקב רייניץ, יעקב אייזק ועוד.

חברת הטבק ‘פיליפ-מוריס’, שכאמור חתמה רק לאחרונה על הסכם עם חברות ‘טבע’ ו’סייקי’ כולל השקעה של עשרות מיליוני דולרים, מופיעה בכתבה שוב ושוב בהקשרים לא מחמיאים.

החברה נמצאת בקשר גם עם שר הבריאות עצמו – זאת בניגוד לאמנה בינלאומית עליה הוא עצמו חתום ואוסרת פגישה בין שר הבריאות לחברות הטבק.

ראו גם:
משרד הבריאות, חברת “טבע” ומפלגת “יש עתיד”
ליצמן: קנאביס לגויים כן – ליהודים לא
יעל גרמן: “אין שחיתות במשרד הבריאות”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר