טוען...

לגליזציה ואי הפללה אושרו בכנסת בקריאה טרומית

לאחר אישור הממשלה שניתן בתחילת השבוע, אישרו הבוקר גם חברי הכנסת, בקריאה טרומית, את שתי הצעות החוק לאי הפללה ולגליזציה. כעת תעבור ההצעה לדיונים ארוכים בועדה שתנסח את סעיפיה המדויקים.

חברי הכנסת אישרו לפני מספר דקות בקריאה טרומית את שתי הצעות החוק לביטול הפללת צרכני הקנאביס ולהסדרת השוק למבוגרים (“לגליזציה”). מדובר באישור היסטורי שמעולם לא ניתן קודם לתיקון מהותי ושלם בפקודת הסמים המסוכנים. ניסו להפיל את החוקים: מפלגת ‘ימינה’ ומפלגת ‘הרשימה המשותפת’.

תחילה הצביעו הח”כים על הצעת החוק לאי הפללה, שאושרה ברוב של 61 מול 11 מתנגדים. על פי הצעת חוק זו החזקה של עד 50 גרם קנאביס לא תיחשב כעבירה פלילית. זה אמנם לא יהיה חוקי, אך ייחשב כעבירה מנהלית שבחובה קנס 500 ש”ח. בנוסף קובעת הצעת החוק להחריג את הרכיב CBD מפקודת הסמים.

לאחר מכן הצביעו חברי הכנסת על הצעת החוק להסדרת שוק קנאביס חוקי למבוגרים (“לגליזציה”). בעד 53 נגד 12 נמנע 1. על פי הצעת חוק זו תותר החזקה חוקית של עד 15 גרם קנאביס לשימוש עמי ורכישה מחנויות מוסדרות, ייעודיות, שיפעלו ברישיון וירכשו קנאביס מחוות גידול חוקיות. שתי ההצעות לא מאפשרות בשלב זה גידול קנאביס בבית.

שתי הצעות החוק, גם לאי הפללה וגם ללגליזציה, כבר אושרו ע”י הממשלה בתחילת השבוע, בתום דיון בועדת שרים לענייני חקיקה. לאחר שהצעות החוק תאושרנה היום, הן צפויות להיות מאוחדות להצעה אחת ולעבור לדיונים על נוסח מדויק וסופי של ההצעה. הדיונים צפויים להימשך עד 3 חודשים לפחות.

מראש היו צפויות שת ההצעות לעבור ברוב מוחץ, לאור תמיכה של שתי המפלגות הגדולות מהקואליציה ‘הליכוד’ ו’כחול לבן’, אליהם מצטרפים נציגי מפלגת ‘העבודה’. גם מהאופוזיציה הבטיחו חברי ‘יש עתיד’ ומרצ’ להצביע בעד, כלומר בסך הכל מדובר בכ-76 חברי כנסת תומכים. כמובן שלא כולם מגיעים להצביע בפועל.

מצד המתנגדים: שניים מחברי הכנסת של ‘ימינה’, ח”כ בצלאל סמוטריץ’ וח”כ מתן כהנא, הודיעו מראש שיצביעו נגד לגליזציה. המפלגות החרדיות ש”ס ויהדות התורה, המתנגדות, הודיעו כי לא ישתתפו בהצבעה. ‘ישראל ביתנו’ שמעולם לא הביעה תמיכה, תאפשר לח”כים חופש הצבעה. המפלגות הערביות הצביעו נגד. המתנגדים הם: ח”כ עמאר (ישראל ביתנו), ח”כ אלחרומי, ח”כ טיבי, ח”כ חטיב, ח”כ טאהא, ח”כ סאלח, ח”כ עסאקלה, ח”כ סעדי, ח”כ עבאס (הרשימה המשותפת), ח”כ סופר, ח”כ כהנא, ח”כ סמוטריץ’ (ימינה).

חוקי הקנאביס החדשים (חוק לגליזציה אי הפללה)
חוקי הקנאביס הצפויים על פי הצעות החוק הנוכחיות, שעוד צפויות להשתנות לאורך 3 חודשים דיון מעתה

ח”כ שרן השכל (הליכוד), הציגה את הצעת החוק לאי הפללה: “מדינות שאישרו לגליזציה מלאה ראו ירידה באחוז צריכת קנאביס בקרב בני נוער. בשוק מפוקח החנויות מקפידות לא למכור קנאביס לצעירים. בנוסף יש את תאוריית ‘הפרי האסור’ שגורמת לבני נוער להתעניין בזה. בקולורדו יש ירידה עקבית בשיעורי הנשירה ויותר תלמידים מסיימים תיכון. מספרים שנהגים יסעו תחת השפעה, אבל במדינות שאישרו לגליזציה לא עלה אחוז הנהיגה בהשפעת קנאביס וירד ב-15% הממוצע במספר הנוהגים תחת השפעת אלכוהול. קולורדו הרוויחה יותר מ-130 מיליון דולר בשנה ממיסוי קנאביס. בסך הכל מאז נפתחו החנויות נכנסו לקולורדו מיליארד דולר, תוסיפו על זה הכנסות מתיירות, הון עתק.”

ח"כ שרן השכל - בעד לגליזציה (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
ח”כ שרן השכל – בעד לגליזציה (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)

“אבל בואו נדבר על הוצאות,” המשיכה. “רוב האישומים הם על החזקה לשימוש עצמי, מעט מאוד הם על סחר. המשטרה מתלוננת שנים בצדק על מחסור בכח אדם לטיפול בעשרות אלפי מקרים של אלימות במשפחה, אונס, תקיפות, גניבות, פריצות, טרור חקלאי ועוד, אבל כמה כסף מתבזבז על רדיפת מעשני ג’וינטים – מעל 30 אלף מקרים בשנה. לזה יש תקציב? כמה ניידות, כמה שוטרים, הליכי מעצר, שעות חקירה, מרדפים, פשיטות, שוטרים סמויים, מעצרים, מאות מיליוני שקלים מתבזבזים על מאבק של במשטרה שאין סיכוי לנצח בו.”

עוד הוסיפה כי “ההצעה תפנה את התקציבים כדי לעזור במחמה בפשיעה, באלימות, בסיוע לקשישים, ולא פחות חשוב הברה, חינוך וטיפול בקרב בני נוער ומכורים. בנוסף, מערכת המשפט שסולת מחוסר אמון ציבורי, מתמודדת עם עומס. הצעת החוק תקל על העומס הזה שנגרם עקב רדיפת צרכני קנאביס שלא פגעו באיש. יש כאן בשורה אמיתית, זה אחד הסמלים בדור שלי לחירותו של אדם לעשות בעצמו, בחירות על גופו וחייו, זהו ביטוי לזכויות של אדם לפרטיות וצנעת חיים. זכות לקיים אורח חיים כרצונו כל עוד לא פוגע באחר ללא מיצוג כעבריין וללא רדיפה. למעלה ממיליון ישראלים, מעל 20% מהבגירים, הם צרכני קנאביס. הצעת חוק זו מבקשת להפסיק את הפיכתם לעבריינים.”

ח”כ רם שפע (כחול לבן), הציג את הצעת החוק ללגליזציה: “זה רגע מאוד מרגש. הצעת החוק מבקשת להסדיר תחום פרוץ במשך עשרות שנים. אני אומר את זה למי שלא מבין את המטרה של זה. דווקא אני כיו”ר ועדת החינוך בכנסת, אומר לכם שהעובדה שזה לא חוקי גורם לחלק מבני הנוער לרצות עוד יותר לצרוך קנאביס, ליצור קשר עם גורמים מפוקפקים, ובעיניי אם נסתכל למציאות בעיניים, נבין שההסדרה הזו היא דבר קריטי כדי לגרום לבני הנוער להבין את הבעיות, וכדי להפסיק את הרדיפה כלפי צעירים ומבוגרים שמקבלים קנסות. אני מודה לרה”מ נתניהו ולרה”מ החליפי גנץ, ולשר המשפטים ניסנקורן. אנחנו נעבוד קשה ובנחישות נקדם חוק שיעשה סוף סוף צדק ויביא ללגליזציה אחראית ומבוקרת”.

ח"כ רם שפע - בעד לגליזציה (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
ח”כ רם שפע – בעד לגליזציה (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)

השרה לקידום קהילתי אורלי לוי, בשם הממשלה, אמרה כי “הוחלט להקים צוות בינמשרדי שיכליל בתוכו את כל המשרדים הרלוונטיים. עמדת הממשלה היא להצביע בעד הצעת חוק זו. אותו כנ”ל לגבי הצעת החוק שקוראת לבטל את הפללת צרכני הקנאביס. מדובר בשינוי מורכב שצריך להיעשות באופן מסודר. על כן הממשלה החליטה לתמוך גם בהצעת חוק זו. הצוות ינסח ויציג הצעת חוק ממשלתית. כמי שאמונה על הנושא, שתחת משרדה הרשות למלחמה בסמים ובאלכוהול, ומנסיוני רב השנים בכנסת ובועדות, הייתי שותפה גם להצעת חוק להסדרת הדבר הזה. מתוך מבט אל העולם המשתנה והמציאות הדינמית, רבים מתחככים עם עולם הפשע, שמייצר חומר שאינו מפוקח, ומתוך הבנה שיש רצון להרחיק בין אזרחים נורמטיביים לגורמי פשיעה, החלטנו שצריך לפקח על הדרך לשימוש עצמי בקנאביס.”

השרה אורלי לוי - בעד לגליזציה (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
השרה אורלי לוי – בעד לגליזציה (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)

“האם עלינו לומר שהדברים יתקיימו מתחת לרדאר, זה בסדר, כל עוד לא נתעסק בזה? ישראלים טובים מוצאים את עצמם, ביניהם גם סבתות וסבים, מתנהלים בעולם של שוק שחור כדי למצוא את המזור שמערכת הרפואה לא יודעת לספק להם. אני מאמינה שיש להסדיר את השימוש בקאנביס כמו שמסדירים כל חומר אחר, תרופות, אלכוהול, סיגריות, מוצרי מזון ותכשירים אחרים. יש לתת את הדעת על הגבלת גיל ואזורי מכירה. אני רוצה לחדד את ההבדל בין לגליזציה לבין הסדרה. המושג ‘לגליזציה’ הוא פופוליסטי שמתבלבל. מוצרים חוקיים שנמכרים באופן חופשי, כל מוצר שאפשר לקנות אותו לא כמו אלכוהול, עלינו להבדיל בין הדברים ולשים את החישוקים כדי למנוע זליגה לאוכלוסיות מוחלשות, לנוער בסיכון.”

“הוריתי לרשות למלחמה בסמים לבחון מחדש את נושא האסדרה, להגיש לי המלצות, כולל אותן נקודות – לפקח שלא תהיה זליגה, הסברה נכונה, הכנת הציבור לדבר הזה ולהבטיח שלא יהיו מונופולים,” הוסיפה. “את הקרן שתוקם מהמיסים הללו יש להפנות לפעילות חברתית. אנחנו נעביר את הצעת החוק ונעבוד יחד עם הח”כים כדי להביא את התוצר הטוב והאחראי ביותר, שמצד אחד מאפשר שימוש בלי הפללה ואיפה קונים ומה הגילאים, ומאידך שומר על האוכלוסיה”.

את הצד נגד הצעות החוק הציג ח”כ בצלאל סמוטריץ’ (‘ימינה’): “אתם הולכים לעשות ניסוי חברתי סופר מסוכן שאם חלילה הוא יכשל ויש סבירות גבוהה שיכשל, הוא יהרוס את העתיד של ישראל. זה על זהב, כולם סוגדים לו, זו אופנה. אני מבין שתהיה הצבעה לחדול לחגור חגורות בטיחות? יש הרבה מאוד אנשים עוברים על המהירות המותרת בכביש, אז נבטל את מגבלת המהירות? או נעשה אי אכיפה על עבירות מהירות? זה יחסוך המון זמן בבית המשפט. צריכת סמים בגילאים הצעירים פוגעת גם פיזיולוגית בהתפתחות של המח, וגם התפתחותית נפשית בגיל ההתבגרות. אז אתם אומרים ‘אנחנו קובעים גילאים’.”

ח"כ בצלאל סמוטריץ' - נגד לגליזציה (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
ח”כ בצלאל סמוטריץ’ – נגד לגליזציה (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)

עוד הוא הוסיף כי “המון שנים אסור לרכוש סיגריות אבל ילדים משיגים את זה בקלות. כשמוצר הופך לנגיש ולגיטימי, זה מה שקורה. אני לא מתרשם מהמושג אי הפללה. אז וחד מותר בקטנה בבית? או ששוחד הוא אסור או מותר. או שסמים אסור או מותר. אני מסכים שלא כל עישון קנאביס דורש פשיטת משטרה על הבית, כתבי אישום, אבל את זה אפשר לעשות בלי קשר. מדובר בדבר שהוא הרסני לבני נוער. בקולורדו מחפשים כל דרך להיפטר מהדבר הזה כי הם מבינים שזה עושה נזק. אתם רוצים להפוך חולשה, התמסטלות, ללגיטימית, לתת לזה כשרות. לחבריי החרדים אני אומר שהחוק הזה עובר בגללכם. יש לכם זכות וטו והישראבלוף הזה שאתם יוצאים מהאולם כדי לא להצביע – אתם אחראים לחוק שיציף את רחובות ישראל בסמים ומכאן יסחרו לכל המקומות באזורנו, נהפוך למרכז סמים בינלאומי, זו כניעה לעמדה פופוליסטית.”

ח”כ תמר זנדברג (‘מרצ’) אמרה: “על רגעים כאלה אומרים, ‘בהתחלה נלחמים בך ואז אתה מנצח’. קצרה היריעה מלספר על המאבק ללגליזציה ואי הפללה, זה לא התחיל אתמול ולא לפני 5 שנים, זה התחיל לפני 20 שנים, מה לא אמרו עליהם ועלינו, סטלנים, מסוממים, הזויים, והנה שמענו את ח”כ סמוטריץ אומר את זה היום. אבל, אומרים לנו ‘מה אתם נלחמים, אתם לא מנצחים’. היום זה יום ניצחון, לא נותנים לנו קרדיט, אבל העיקר שאנחנו משנים את המציאות, אותה אי אפשר להצהיר. עישון קנאביס לא צריך להיות פלילי. אם היו כותבים היום כותבים את חוק העונשין לא היו מכניסים את הנוהג הזה כעבירה פלילית. כמו שאתם שותים אלכוהול או מעשנים סיגריות, אנשים נורמטיביים רגילים כמוכם מעשנים קנאביס בשעות הפנאי, ואין סיבה שמיליון הישראלים האלה יהפכו לעבריינים פליליים בחסות החוק. מה שנעשה היום זו התחלה של התחלה של צדק חלקי. לכן נרשמי להתנגד, למרות שאני ממובילות הנושא בכנסת. בשבוע שעבר ראינו את חברי הכנסת של כחול לבן מצביעים נגד תחבורה ציבורית בשבת. אבל החוק הזה יעבור היום כי הוא היה צריך לעבור כבר מזמן. הרכבת יצאה מהתחנה והולכים לכיוון אחד – לגליזציה”.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר