מגלגל...

לבן על לבן: מדענים גילו כיצד להפיק קוקאין והרואין מסוכר

פריצת דרך מדעית מהפכנית גורמת לדאגה רבה: חוקרים מארה”ב הצליחו ליצור שמרים מהונדסים גנטית שמסוגלים להמיר סוכר למורפין וקוקאין. ה-FBI מזהיר כי בהיעדר רגולציה דחופה, הפיתוח עשוי בקרוב לאפשר לכל אדם לייצר ‘סמים קשים’ בבית בתהליך פשוט וידידותי למשתמש.

לפני כשנה דיווחנו על ניסיונם של חוקרים ליצור מריחואנה משמרים וכעת מדענים בארה”ב נמצאים בשלבים הסופיים של פיתוח זנים מהונדסים גנטית של שמרים המסוגלים להפיק סמים קשים יותר, כמו הרואין וקוקאין, בצורה אוטומטית ומבלי שום עזרה חיצונית. ההשלכות של פריצת הדרך ההיסטורית הזו עשויות לשנות מקצה לקצה את המציאות האכזרית של שוק הסמים העולמי – אך קל לראות מדוע היא מעוררת דאגה כה גדולה בקרב הרשויות ובקרב חוקרים אחרים.

סמים בע”מ

הרואין וקוקאין נחשבים לשני הסמים היקרים ביותר בעולם היום. מעל 95% מההרואין בעולם מגיע כיום משדות הפרג של אפגניסטן, שנשלטים על ידי אירגוני טרור איסלמיסטיים כמו הטאליבן והרוב המוחלט של הקוקאין בעולם מגיע משדות הקוקה בג’ונגלים של בוליביה, פרו וקולומביה – שנשלטים על ידי קרטלים רצחניים כמו “סינלואה” ו”חוארז”, שהפכו את מקסיקו לבירת הרצח של העולם. לפי הערכה של האו”ם, שוק הקוקאין העולמי הכניס לקרטלים כאלו 88 מיליארד דולר בשנת 2008 לבדה. שוק ההרואין הכניס 65 מיליארד דולר באותה שנה. לשם השוואה, חברת ‘פייסבוק’ הרוויחה 12 מיליארד דולר בשנת 2014 – השנה המצליחה ביותר שלה עד כה.

חייל אמריקאי בשדה פרג באפגניסטן.
חייל אמריקאי בשדה פרג באפגניסטן.

אך המדע עומד כרגע בפני פריצת דרך היסטורית שעשויה לשנות את כל זה לחלוטין, ולבטל את הצורך בשדות הפרג של אירגוני הטרור ושדות הקוקה של הקרטלים. חוקרים מאוניברסיטת ברקלי נמצאים בשלבי הפיתוח הסופיים של זן מהונדס גנטית של שמרים, שמסוגל להפוך סוכר לסמים כמו הרואין וקוקאין על ידי תסיסה בלבד. הפיתוח החדש נועד לאפשר לחוקרים ליצור, באמצעות הנדסה גנטית של שמרים, משככי כאבים טובים יותר בעתיד – וגם לבטל את הצורך בשרף פרג (אופיום) בתהליך הייצור שלהם.

“תן לו סוכר והוא יעשה את כל השאר”

“מאוד קשה לעשות הנדסה גנטית משמעותית לצמחים ולהחדיר בהם או להחסיר מהם גנים. הם גם צומחים מאוד לאט,” מסביר החוקר הראשי, פרופסור ג’ון דיובר מאוניברסיטת ‘ברקלי’. “לעומת זאת, לשמרים קל מאוד להחדיר DNA ולנסות קומבינציות שונות שלו כדי לראות איזו עובדת – ובניגוד לצמחים, שמרים יכולים להתרבות ולהכפיל את עצמם תוך שעתיים. כך, תהליך ה’ניסוי וטעייה’ של ההנדסה הגנטית הופך לקצר משמעותית”.

פרופסור ג'ון דיובר, מומחה להנדסה גנטית מאוניברסיטת ברקלי בקליפורניה.
פרופסור ג’ון דיובר, מומחה להנדסה גנטית מאוניברסיטת ברקלי בקליפורניה.

את העיקרון שבו השתמש פרופסור דיובר כדי להפיק אופייאטים משמרים ניתן ליישם גם על סמים אחרים. כך לדוגמא מאפשרת הטכנולוגיה החדשה לקחת מצמח הקוקה את הגן או הגנים שגורמים לו לייצר את החומר הפעיל, קוקאין, ולהחדיר אותם לשמרים מהונדסים גנטית שיידעו ליצור קוקאין בעצמם.

במחקר החדש, דיובר וצוות החוקרים הצליחו להחדיר גנים מצמח הפרג לשמרים וליצור זן מהונדס גנטית של שמרים שמסוגל להמיר גלוקוז (סוכר) לחומר שנקרא Reticuline. רטיקיולין עצמו הוא לא סם, אך הוא חומר מוצא שממנו ניתן לסנטז בקלות אופייאטים כמו מורפין והרואין. לפי דיובר, פריצת הדרך הזו תאפשר ליצור תוך שנה עד שנתיים זן של שמרים שיידע להפוך סוכר להרואין – והתחזית הזאת מעוררת דאגה בקרב הרשויות וגם בקרב חוקרים אחרים.

הרואין מסוכר
שמרים שהונדסו גנטית כדי להפיק רטיקיולין מגלוקוז (צד ימין) מול שמרים רגילים (צד שמאל).

עם כוח גדול באה אחריות גדולה

אבל פרופסור דיובר אינו תמים לגבי הנזקים הפוטנציאליים של פריצת הדרך שלו בידיים הלא נכונות ומבהיר כי הוא וצוותו אינם מתכוונים לסיים את הפיתוח עד שהמחוקק לא ימציא את התקנות המתאימות כדי למנוע את הפוטנציאל לשימוש לרעה בטכנולוגיה החדשה. חוקרים אחרים הזהירו, למשל, כי ארגוני טרור יוכלו לעבור מגידול שדות פרג עצומים לצורך הפקת מורפין לזיקוק מורפין משמרים, וכך להכפיל פי כמה וכמה את היקף הייצור שלהם, להקטין את העלויות והסיכון, ולהעלות משמעותית את הזמינות של הרואין.

“הגיע הזמן לחשוב על מדיניות שתתייחס לתחום הזה של המחקר,” הוא מסביר. “הענף המחקרי הזה מתפתח במהירות מפתיעה ואנו צריכים להקדים ולחוקק חוקים שיצמצמו את הסכנה של שימוש לרעה בתוצרים שלו. אם זה [הפיתוח] משהו שעדיף שלא נסיים – בואו נדבר על זה עכשיו.”

ראו עוד:
40 כדורים או גרם של גראס?
נשק חדש בארסנל המלחמה בהרואין – קנאביס

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר