טוען...

לא רק פרחים: 9 מוצרים מעניינים בשוק הקנאביס הלא חוקי בישראל

רוב צרכני הקנאביס בישראל מעשנים פרחים, אך איזה אופציות אחרות קיימות בשוק השחור? הנה כל מוצרי הקנאביס האחרים שנמכרים בימים אלה בטלגרם, החל ממיצויים עוצמתיים מקליפורניה וכלה בחשיש נפוץ ותפזורת זולה.

רובם המוחלט של צרכני הקנאביס בישראל משתמשים בתפרחות, ומשלמים עליהן בין 60 ועד 100 ש”ח לגרם, תלוי בכמות, באיכות, ובמקור ממנו הן מגיעות.

אך פרחי קנאביס, המכילים בממוצע בין 10 ל-20 אחוז THC, נמצאים למעשה במרכז של ספקטרום מוצרי הקנאביס.

בקצה היקר והאיכותי יותר של הספקטרום נמצאים מיצויים בעלי אחוזי THC גבוהים בהרבה, שמחירם יעבור תמיד את ה-100 ש”ח לגרם ולפעמים גם את ה-400 ש”ח לגרם.

בקצה ההפוך של הספקטרום נמצאים החשיש הנפוץ שמגיע בטווח רחב של איכויות ועולה סביב 40 ש”ח לגרם, וה”תפזורת” – פירורי קנאביס מהשאריות של השאריות, שהמחיר שלהם יכול לרדת גם מתחת ל-15 ש”ח לגרם. התפזורת מכילה מעט THC ומקורה אינו אמין מספיק.

עבור חלק מהאנשים, צריכה של מוצרי קנאביס שמכילים 50% או אפילו 90% THC, פי כמה וכמה מהממוצע, נראית כמו סוג של ‘התחזרות’ מוגזמת, אך חובבי המיצויים מעידים כי מעבר לעובדה שהם חזקים יותר, יש להם גם השפעה ייחודית ששונה מזו של קנאביס “רגיל”.

במינונים נמוכים ההשפעה הזו מאופיינת לרוב כ”נקייה” או “טהורה” יותר, עם יחס טוב יותר בין ההשפעות הרצויות לתופעות לוואי בלתי רצויות כמו חרדה ובלבול.

נכון להיום אין הסבר חד משמעי למקור או הסיבה שגורמים להבדל זה בהרגשה למעט אולי אי-נוכחותו של הכלורופיל – החומר שגורם לצבעם הירוק של צמחים ומסייע בתהליך פוטוסינתזה. לעומת המיצויים, הנקיים מכלורופיל, התפרחות מכילות כלורופיל בכמויות נכבדות והוא זה שגורם לטעם “שרוף” ונקי פחות.

כך או כך, המיצויים משתלטים בימים אלו על שווקי הקנאביס החוקיים במדינות הלגליזציה ובחלקן הם אף צפויים להחליף בסופו של דבר את התפרחות בתור מוצרי הקנאביס הנפוצים ביותר.

גם בארץ ניתן להשיג בשנים האחרונות מגוון של מיצויים עם ריכוז THC גבוה, החל בחשיש מרוקאי ואייסולייטור וכלה בשעווה, שמן, ומחסניות אידוי.

לאור זאת נשאלה השאלה: האם מיצויים צפויים לכבוש בעתיד גם את השוק הישראלי? אז בדקנו איזה מהם זמינים היום בשוק הלא-חוקי בישראל, כמה תשלמו עבורם, ומה תקבלו בתמורה.

חשיש מרוקאי

עם הגעתם של זני קנאביס חזקים יותר מאירופה למרוקו, ריכוז ה-THC המקסימלי שנמדד בחשיש שמגיע ממרוקו בחזרה לאירופה הכפיל את עצמו ביותר מפי 10 בין שנות ה-70 להיום וביותר מפי 2 רק בין השנים 2012 ל-2014, מ-38% ל-86% THC. עם זאת, רוב החשיש המרוקאי עומד עדיין סביב ה-30 עד 40% THC.

ריכוז THC מקסימלי שנמצא בחשיש מרוקאי
ריכוז THC מקסימלי שנמצא בחשיש מרוקאי

שני שמות חוזרים על עצמם בהקשר של חשיש מרוקאי בשוק הישראלי: ‘בלונדי’ ו’קרמלו’. הם נועדו לתאר שני סוגים שונים של חשיש שמגיע ממרוקו, האחד בהיר ויבש יחסית (בלונדי) והשני כהה וספוג בשמן (קרמלו).

ההבדל במרקם הוא ככל הנראה תוצאה של שיטת הייצור – קיף (הטריכומות של הקנאביס המכונות לעתים בטעות “אבקנים”) אשר נדחס ללא חימום יהפוך לחשיש ‘בלונדי’. קיף שנדחס עם חימום יהפוך לחשיש ‘קרמלו’.

חימום הופך את החשיש ה’בלונדיני’ ל’קרמלו’

סוחרים שהסכימו לחשוף מעט מהמידע בשיחה עם מגזין קנאביס העדיפו לא לספר על הדרך שהחשיש עושה ממרוקו לישראל, מסיבות מובנות, אך כן פירטו מעט על המחירים והזמינות.

המחיר של שני הסוגים, בלונד וקרמלו, לרוב זהה ועומד על כ-100 עד 130 ש”ח לגרם, בהתאם לכמות. חשיש קרמלו הוא חום כהה עד כמעט שחור בצבע, ומכיל ריכוז מאוד גבוה של שמן שמרטיב כל דבר שהוא נוגע בו.

חשיש מרוקאי 'בלונדיני' בישראל, מתוך 'טלכאן'
חשיש מרוקאי ‘בלונדי’ למכירה בישראל, מתוך קבוצת ‘טלכאן’ בטלגרם

החשיש הבלונדיני הוא יבש יותר ופחות שומני אבל הוא לא פחות חזק, אם כי בעל השפעה מעט יותר נינוחה ופחות ‘מרסקת’. הוא רך מאוד ומתפורר בקלות.

חשיש מרוקאי 'קרמלו' בישראל, מתוך 'טלכאן'
חשיש מרוקאי ‘קרמלו’ למכירה בישראל, מתוך ערוץ ‘טלכאן’ בטלגרם

שעווה

שעווה (Wax) או ‘קראמבל‘ (Crumble), היא מוצר המופק על ידי מיצוי פרחי קנאביס בעזרת גז, ללא סינון. זהו מיצוי מוצק למחצה, בעל מרקם דמוי מחית גסה או שעווה סמיכה, שנוצר בעקבות התגבשות (קריסטליזציה) של מולקולות החומר בעת תהליך אידוי החומר הממס מהתוצר הסופי. כאשר השעווה הנה בעלת מרקם יבש וקשיח יחסית, נהוג לכנותה ‘קראמבל’ (‘מתפורר’).

המחיר של שעוות קראמבל עומד על 400-500 ש”ח לגרם, והיא מכילה 80-90% THC. היא חזקה יותר ויקרה יותר משעוות ה’שאטר’ המסורתית המכונה ‘דאב‘, ולאחרונה היא החליפה אותה בתור מוצר השעווה הנפוץ ביותר בשוק. עדיין ניתן להשיג בשוק גם שעוות ‘שאטר’ או ‘דאב’ במחיר של 300-400 ש”ח לגרם.

שעוות 'קראמבל' בישראל, מתוך 'ישראגראס'
שעוות ‘קראמבל’ למכירה בישראל, מתוך ערוץ ‘ישראגראס’ בטלגרם

מחסניות אידוי

מחסניות אידוי מגיעות מקליפורניה או מספרד ועולות בסביבות 500-600 ש”ח למחסנית שמכילה 70-90% THC. מחסנית שנמכרת במחיר זול יותר – סביר להניח שהשמן שבתוכה מזוייף.

זיופים של מוצרי שמן, ובמיוחד של מחסניות אידוי, הם נפוצים מאוד בישראל וחלק מהגורמים שדיברנו איתם בשוק ממליצים כלל לא להסתכן ולקנות אותם – הם פשוט קלים מדי לזיוף.

באינטרנט יכולים סוחרים לרכוש בקלות ובזול מחסניות ריקות ואריזות מקוריות של כל המותגים הנפוצים כמו ‘מונרוק’ ו’קוקיז’, למלא בשמן כלשהו (כמו שמן המפ) ולמכור ב-500 ש”ח מחסנית שעלתה להם כמה שקלים בודדים.

מחסניות ריקות באריזה מקורית של 'מונרוק', אחד המותגים הנפוצים בארץ, למכירה באינטרנט
מחסניות ריקות באריזה מקורית של ‘מונרוק’, אחד המותגים הנפוצים בארץ, למכירה באינטרנט

גם עדויות של צרכנים שהגיעו אלינו מספרות על זיופים של מחסניות, כשבמקרה אחד נחשד שהמחסנית הכילה אף קנבינואידים סינתטיים מסוכנים מאוד לבריאות (“נייס גאי”).

המחסניות מתחברות בהברגה במקום ה’ראש’ על כל סיגריה אלקטרונית רגילה עם חיבור מסוג 510, שהוא הנפוץ ביותר בארץ. אם אתם לא בטוחים איזה חיבור יש לסיגריה האלקטרונית שלכם, תוכלו לחפש בגוגל תמונות של חיבור 510.

מומלץ מאוד לאדות את השמן בעוצמה כמה שיותר נמוכה כדי לא לשרוף אותו או את צמר הגפן במחסנית. חלק מהסיגריות האלקטרוניות מזהות אוטומטית את העוצמה הרצויה כאשר מחברים אליהן ‘ראש’ חדש, אך האוטומט עשוי להיות חזק מדי כך שעדיף לכוון את העוצמה במכשיר כמה שיותר נמוך, ולעלות בהדרגה כדי להגיע לנקודה בה השמן מתאדה מספיק טוב.

לא ניתן להשתמש במחסניות אידוי בג’ול (JUUL) או בסיגריה אלקטרונית מבוססת JUUL מבלי להוציא את השמן מהמחסנית ולהעביר אותו למחסנית שמתאימה ל-JUUL. התהליך הזה אפשרי, אבל בחלק מהמחסניות לא פשוט להוציא את השמן החוצה, וחלק מה-THC עשוי ללכת לאיבוד בתהליך.

אם אתם בכל זאת רוצים לנסות, עדיף להשתמש במחסניות רב-פעמיות שמתאימות ל-JUUL (ניתן להזמין באינטרנט), ולא במחסניות החד-פעמיות שנמכרות בחנויות.

מחסניות אידוי בישראל, מתוך 'טלכאן'
מחסניות אידוי למכירה בישראל, מתוך ערוץ ‘טלכאן’ בטלגרם

חשיש בועות (אייסולייטור)

‘חשיש בועות‘ (Bubble Hash) מופק על ידי סינון הטריכומות מהפרחים (ה’קיף’) דרך שקיות ייעודיות בעלות רשתות עם חורים קטנטנים, בעזרת קרח יבש או מים קפואים. מכאן מגיע הכינוי השני שלו, Ice-O-Lator או ‘חשיש אייס’.

אייסולייטור קיים כבר שנים בשוק הישראלי, אבל בעוד שהמחיר שלו נשאר זהה (100-130 ש”ח לגרם), האיכות דווקא השתפרה משמעותית בשנים האחרונות. עד לפני כמה שנים רוב האייסולייטור בשוק היה מיוצר בארץ, אבל כיום רובו מיובא מספרד ולאחרונה גם מקליפורניה, והאיכות השתפרה בהתאם.

עדיף לקחת את הזמן ולפורר את האייסולייטור ביסודיות בקססה, ולא לחמם אותו כדי לא לאדות חלק מהשמן שהוא מכיל. אם בכל זאת אתם מרגישים צורך לחמם כדי להשיג ערבוב אחיד עם הטבק, כדאי לעשות זאת בעדינות.

‘אייסולייטור’ בישראל, מתוך קבוצת ‘טלכאן’ בטלגרם

BHO

BHO, או Butane Hash Oil, הוא מוצר שמן/שעווה חזק במיוחד שמתקבל ממיצוי החומרים הפעילים בצמח בעזרת גז בוטאן (נוזל מצתים). הוא עולה בסביבות 400 ש”ח לגרם ומופק בארץ או לעתים מיובא מחו”ל.

BHO למכירה בישראל – מתוך קבוצת ‘ריק סימפסון ישראל’ בטלגרם

מונרוק

מונרוק הוא מוצר יחסית ותיק בשוק הישראלי. לא מדובר בדיוק במיצוי, אלא בפרחי קנאביס שטבולים בשמן ומצופים בטריכומות – מעין “שניצל קנאביס” אם תרצו.

המחיר של מונרוק שמיוצר בישראל ע”י סוחרים מקומיים ירד משמעותית בתקופה האחרונה, מ-300-400 ש”ח לגרם לכ-200 ש”ח לגרם ואפילו פחות. מונרוק מיובא ואיכותי יותר, לרוב מקליפורניה, עדיין עולה 300-400 ש”ח.

מונרוק בישראל, מתוך 'ישראגראס'
מונרוק זמין למכירה בישראל, מתוך ‘ישראגראס’ בטלגרם

שמן RSO

שמן ריק סימפסון (RSO) הוא מוצר יחסית חדש בשוק השחור, אחרי שהיה נפוץ עד כה בשימוש בעיקר בקרב מטופלי קנאביס שהפיקו אותו בעצמם. לפי סוחרים שדיברנו איתם, השמן מיוצר בארץ. הוא נמכר בתוך מזרקים ארוזים, כאשר כל מזרק מכיל גרם של שמן ועולה סביב 300 ש”ח.

שמן ריק סימפסון (RSO) בישראל, מתוך 'טלכאן'
שמן ריק סימפסון (RSO) למכירה בישראל, מתוך ‘טלכאן’ בטלגרם

תפזורת

תפזורת היא, במקרה הטוב, פירורים קטנים של תפרחת שנותרו בתחתית השקית ונמכרים במחיר מוזל מאחר ולא מדובר בפרחים שלמים, גדולים ויפים. במקרה הרע, תפזורת יכולה להכיל גם הרבה ‘זבל’ כמו עלים גרוסים, ענפים, זרעים ועוד.

ההנחה על כמות היא עניין קריטי כשמדובר בתפזורת. המחיר שלה יורד משמעותית ככל שקונים יותר, עד 1000 ש”ח ל-100 גרם, אך כך גם עולה כמובן כמות המוצר שתתקעו איתו במקרה שלא מדובר בתפזורת טובה. 10 גרם של תפזורת עולים לרוב בסביבות 300 ש”ח.

יש להוסיף כי סביר להניח שהרבה מהג’וינטים המוכנים שנמכרים בשוק השחור מכילים למעשה תפזורת.

תפזורת – שאריות פרחי קנאביס: מוצר חדש בשוק הלא חוקי בישראל

חשיש ‘רגיל’

החשיש הזול והפחות איכותי ממשיך להגיע לישראל בכמויות גדולות גם מסיני וגם מלבנון. החשיש ה’רגיל’ עולה בין 300-450 ש”ח ל-10 גרם, וריכוז ה-THC בו משתנה באופן משמעותי בין חשיש אחד לאחר. הוא יכול להיות גבוה למדי (סביב 15%) אך גם נמוך מאוד, ואפילו קרוב לאפס.

גם בתצורה של החשיש יש וריאציות רבות – רך יותר, קשה יותר, כהה יותר או בהיר יותר. נהוג להניח שחשיש רך יותר הוא בהכרח טוב יותר, אך זה לא תמיד המקרה. גם חשיש רך ושומני עשוי להיות חלש מאוד לפעמים, אולי אף בגלל שהוסיפו לו חומרים צמיגיים כלשהם חסרי ערך ואף מזיקים.

על מנת לדעת אם החשיש שבידיכם הוא איכותי, יש שיטה פשוטה לבדוק זאת (כאן). לצד זאת אינדיקציה טובה לא פחות היא הריח – למי שיודע איך חשיש איכותי אמור להריח.

השוק הישראלי מוצף כל העת בכמויות אדירות של חשיש גרוע במיוחד, כך שאם מצאתם סוחר עם חשיש טוב, כדאי לשמור על הקשר איתו לאורך זמן.

החשיש ה’רגיל’ נמכר תחת אינספור שמות של מותגים כמו חמסה, רעמסס, שערן, מיצובישי, הונדה, למיס, ועוד. בפועל, אם תבקשו את אותו ה’מותג’ מכמה דילרים שונים, סביר שתקבלו כמה מוצרים שונים.

הלוגו שמוטבע על הפלטה אינו קשה לזיוף כך שהוא לא בהכרח מהווה אינדיקציה למקור של החשיש או האיכות שלו. המחיר כן עשוי להווה אינדיקציה לאיכות, אך רק לכיוון אחד, שכן חשיש שנמכר בפחות מ-400 ש”ח ל-10 גרם נוטה להיות משמעותית פחות טוב.

הנחת כמות היא שם המשחק בחשיש – על רבע פלטה (25 גרם) תקבלו הנחה של 25%, ועל פלטה שלמה (100 גרם) כבר תקבלו הנחה של כמעט 50%. עם זאת, בדומה לתפזורת, להיתקע עם כמות גדולה של חשיש גרוע זאת חוויה נוראית ובזבוז אדיר של כסף, כך שעדיף לקנות מהסוחר קודם קצת, לוודא שהחומר טוב, ורק אז לקנות כמות גדולה יותר.

חשיש ‘הונדה’ – גם הוא זמין למכירה בקבוצות טלגרם בישראל

לסיכום, מיצויי קנאביס הם אופציה טובה למי שיכול להרשות לעצמו לשלם עליהם, אך חשוב לזכור שגם כשלוקחים בחשבון את ריכוז ה-THC הגבוה שבהם, הם עדיין יקרים יותר ממוצרי קנאביס רגילים.

כאשר רוכשים מיצוי שעולה 500 ש”ח לגרם ומכיל 80% THC (או 800 מ”ג), אתם משלמים למעשה 62 אגורות עבור כל מ”ג THC שנרכש. לשם השוואה, אם רוכשים קנאביס שמכיל 15% THC (או 150 מ”ג) ב-70 ש”ח לגרם, משלמים למעשה 46 אגורות עבור כל מ”ג של THC – פער של 34% במחיר.

אך עבור מי שנמאס לו להתפשר על קנאביס באיכות בינונית ורוצה לעלות ברמה, מיצויים מספקים חוויה בינלאומית באיכות שלא הייתה מוכרת לצרכנים הישראלים עד לפני זמן לא רב.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר