נחשף: כמה מרוויח סוכן סמוי של המשטרה

כחלק ממשפט שנערך בימים אלו נאלצה המשטרה לחשוף חוזה שנחתם בינה לבין סוכן סמוי, בו מפורטים תנאי הגיוס שמציעה המשטרה: ביטול אישומים פליליים, שכר מכובד של 40 אלף ש"ח, חשבון הוצאות מאושרות ופטור מאחריות פלילית, בערבון מוגבל.

"הסכם הפעלת סוכן סמוי", שנחתם בין משטרת ירושלים ופרקליטות המחוז לבין סוכן סמוי שהיה חלק ממבצע אכיפה בבירה, נחשף כחלק ממשפט ובו מפורטים תנאי הגיוס והפעילות. המסמך נחשף בבית המשפט כחלק מהחומרים שנאספו בעת חקירה נגד צעיר תושב העיר, כך על פי הדיווח.

הסוכנים הסמויים שמפעילה המשטרה הם למעשה אזרחים שהסתבכו בעצמם בתיק סמים כלשהו, בדרך כלל חמור מספיק כדי להצדיק את הגיוס, ומתחייבים לעבוד עבור כוחות המשטרה תמורת ביטול האישומים כנגדם.

על פי הדברים שנחשפו במסמך, מלבד ביטול האישומים (בדרך כלל 'הפרעה לשוטר', 'החזקת סמים', 'גידול סמים' או 'סחר בסמים') מקבלים הסוכנים הסמויים, כמו הסוכנת "עינב" שלאחרונה הביאה למעצרם של 30 מחבריה, גם כמה הטבות אחרות.

40 אלף שקל ופטור מאחריות פלילית

אחת ההטבות העיקריות שמקבלים הסוכנים הטריים הוא תשלום בסך 40 אלף שקל, המועבר לידיהם בעת סיום ביצוע העבודה – כלומר לאחר שנתנו עדות כנגד גורם פלילי כזה או אחר ועזרו בהפללתו בחקירה או במשפט.

בנוסף, בזמן הפעלתם מקבלים הסוכנים חשבון הוצאות באישור המשטרה ממנו הם יכולים לבצע פעילויות החיוניות לתפקידם.

משטרת ישראל
הסתבכת? בוא לעבוד אצלנו

בכדי לצבור את העדויות שנדרשות למשטרה להעמדתם לדין של אלו שהושמו כמטרה, מונחים הסוכנים ליצור כמה שיותר מגע לצורך ביצוע עסקאות סחר ותיעודן. לפעמים מופעלים הסמויים בקרב עבריינים מסוכנים, אך במרבית הפעמים הם פועלים בקרב בני נוער וצרכנים צעירים.

בשל הקרבה לגורמים פליליים, הסכם העבודה קובע בדיוק מתי לסוכן מותר לבצע פעילות בלתי חוקית, באם כזו הכרחית למילוי תפקידו ואושרה על ידי קצין המשטרה המפעיל אותו. לאחר החתימה על ההסכם הסוכן למעשה מקבל פטור מלא מראש מכל אחריות פלילית למעשיו בזמן התפקיד, באם הם עונים לקריטריונים.

האם מותר לסמוי לעשן ג'וינט?

"ברמה העקרונית מונחים הסוכנים בדרך כלל שלא לבצע עבירות על החוק, אך בפועל ייתכן כי סוכן סמוי ידרש לבצע עבירה פעוטה כמו עישון ג'וינט," אומר לנו עו"ד ליאור שטלצר, "במקרה כזה, קצין המשטרה יאשר לו את הנושא כמעט בוודאות."

ליאור שטלצר - עורך דין
עו"ד ליאור שטלצר

לדבריו של עו"ד שטלצר, גם אם לסוכן סמוי יהיה מותר לעשן לצורך השמירה על הכיסוי, אסור לו להציע ג'וינט לאדם אחר מאחר ומעשה שכזה הינו עבירה של הדחה לביצוע עבירה.

לסיום, מוסיף עו"ד שטלצר כי בתחום עבירות הסמים הקלים לא קיים אקט מסוים שביצועו מוכיח כי המבצע אינו סוכן סמוי, או אם תרצו "מבחן לסמויים", ולכן אין דרך לדעת בוודאות.

כחלק מהסכם ההעסקה חותם הסוכן החדש גם על הסכם סודיות שאינו מוגבל בזמן שמונע ממנו לספר לאיש, ובכלל זה גם לא לבני משפחתו, על הפעלתו ועל השיטות והאמצעים שבהם הוא פועל.

גם לאחר סיום הפעלתו המשטרה מתחייבת לספק לסוכן הגנה, על פי רמת איום שתוערך על ידה. הסוכן מצידו מחויב כי במקרה שיידרש הוא ישהה בדירת מבטח ויסכים לשהות בה גם בתנאים של מעצר בית אם יצטרך.

"המשטרה גילתה את המתכון הטוב ביותר להשגת עדות מפלילה ושקרית: לשלם עשרות אלפי שקלים לעבריין תמורת הרשעת חפים מפשע," אמר העו"ד המייצג את הנאשם שהופלל על ידי הסוכן הסמוי במשפט בירושלים.

ראו עוד:
בשיא המתח והפיגועים: שוטרים מחפשים גראס בירושלים
סקוטלנד: אזהרה במקום מעצר לצרכני קנאביס
צפו: סטודנטיות בירושלים נעצרו באלימות – בגלל ג'וינט

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט